jj2202
21.09.05,13:51
Zdravím všetkých, dúfam že som sa príhlásila do správnej porady. Som tu prvý krát.

Obraciam sa na Vás so žiadosťou o radu. Od 1. 3. 05 priateľ začal podnikať a v živnostenskom liste mám: Stolárstvo, nábytkársku výrobu, montáž nábytku, pokládku drevených a laminátových podláh a obkladov. Chcem sa Vás opýtať, či si pri fakturácii všetkých spomínaných činností môže uplatniť na konci roka v rámci remeselnej živnosti paušálny odpočet dane 60%? Ohladne tejto veci kontaktoval živnostenskú komoru, kde mu napísali že pod stolárstvo automaticky spadá aj výroba nábytku, montáž nábytku a tiež pokládka drevených a laminátových podláh a obkladov. Ale tiež kontaktoval PP - poradca podnikateľa s. r. o., kde mu povedali, že v prípade ak bude fakturovať nábytkársku výrobu, montáž nábytku a pokládku drevených a laminárových podláh a obkladov, tak si vraj nemôžem uplatniť paušálny odpočet dane 60%.

Odpoveď zo živnostenskej komory:
Slovenská živnostenská komora pred časom obdržala z MV SR - odbor živnostenského podnikania stručné charakteristiky remeselných živností.
Citujem: STOLÁRSTVO: Výber, triedenie a opracovanie reziva pre celý sortiment stolárskych výrobkov (prác). Ručné odborné práce a práce na drevoobrábacích strojoch pri kusovej výrobe nábytku, stavebno-stolárskych výrobkov (okien, dverí, stien a podobne), drevených konštrukcií všetkých druhov výrobkov stolárskym spôsobom. Zostavovanie dielcov alebo súčastí do finálnych produktov. Všetky druhy povrchovej úpravy dreva. V rámci živnosti je možné zhotovovať drevené nadstavby dopravných prostriedkov, jednoduché modelárske činnosti.

Z toho vyplýva, že "montáž nábytku" by podľa toho malo byť "zostavovanie dielcov alebo súčastí do finálnych produktov". Tak to zrejme treba aj fakturovať.

Voľné živnosti: výroba drevárska a impregnácia dreva (píliarska výroba a úprava dreva) výroba drevených výrobkov (okrem stolárstva a tesárstva), umelecky-remeselné spracovanie dreva (rezbárstvo), výroba čalúneného nábytku

tu je celý zoznam živností ( http://www.mvoservis.sk/index_body.php?Page=servismvo/legisl_legmvo.php&Ind=4&Doc_Ind=769 )
všetky spomínané živnosti tam sú a napriek tomu, keď mal priateľ pred časom "živnostenskú kontrolu" do protokolu o vykonaní kontroly napísali, že vykonáva len ohlasovaciu živnosť - kladenie podlahových krytín a pritom v zozname je to uvedené ako remeselná živnosť....

na konci roka si chce uplatniť 60% a teraz je už pomerne neskoro na inú možnosť. Prosim poraďte mi. Ďakujem JANA
Milan Benka
21.09.05,12:15
Na uplatnenie 60% nákladov je potrebné preukázať, že vykonáva remeselnú živnosť.
Teda nech vystavuje faktúry : " Faktúrujem Vám stolárske remeselné práce v dohodnutej výške xxxxx Sk"
Zatiaľ pre Náš DU to stačilo, aj keď podľa mňa to nie je úplne OK.
jj2202
21.09.05,12:19
ale aj firma pre ktorú pracuje si vyžaduje troška konkrétnejšie fakturovať. stolárske práce mu nestačia. ale pokiaľ je v tom zozname, že tá pokládka je remeselná živnosť tak by to malo byť ok. veď keby bol nejaký problém mám ten mail zo živnostenskej komory....
Milan Benka
21.09.05,12:26
K faktúre prilož súpis vykonaných prác, len nech je zrejmé, že sa jedná o remeselné práce.
jj2202
21.09.05,12:34
ok, a myslíte že môžem teraz zmeniť text 6 faktúr??? suma zostáva, ale keď bol na tej živnostenskej kontrole, tak si tam jednu faktúru ofotili....
Milan Benka
21.09.05,12:42
Ak by boli odberatelia ochotní vymeniť faktúrý za "opravené" .....
Ale treba posúdiť tú jedinú Fa, kt. má živn. úrad. !!

Ináč, ako povedala jedna kolegyňa, na porade si všetci tykáme, s výnimkou pána Jozefa Mihála, ktorý si vykanie zaslúži.
jj2202
21.09.05,12:46
ok, tak ja som jana. ja som písala akože všetkým preto som vykala... :-)

živnostenský úrad videl všetky fa a jednu z nich (neviem ktorú) si ofotili. asi to už nechám tak a od budúceho mesiaca to začnem fakturovať inak. videl si ten zoznam živností??? podľa mňa to fakturujem správne ako remeselné živnosti.
Milan Benka
21.09.05,12:55
Vytlač si ten zoznam živností a prilož k dokladom k daňovému priznaniu.
Nevidel som ten zoznam, ale na upresnenie skús písomne požiadať Daňové riaditeľstvo o stanovisko.Remeselné živnosti sú uvedené v príloheč.1 k 455/1991 v znení nesk. predpisov
jj2202
21.09.05,13:26
Vyjadrenie DU:
V súlade s ustanovením § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov , ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, neuplatní preukázateľné daňové výdavky , môže uplatniť výdavky vo výške 25 % z úhrnu príjmov z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu okrem daňovníka, ktorý má príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu len z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky percentom z príjmov, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť. Toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázateľnej výške . Osobitným predpisom, v ktorom sú uvedené remeselné živnosti, pri ktorých je možné uplatniť 60 % výdavky z úhrnu príjmov podľa § 6 zákona o dani z príjmov , je príloha č. 1 zákona č. 455/1991 Zb. Živnostenského zákona v zn.n.p.. Počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.


Podľa § 19 zák.č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov (živnostenský zákon) sú ohlasovacie živnosti :




a) remeselné, ak je podmienkou prevádzkovania živnosti odborná spôsobilosť získaná vyučením v odbore,




b) viazané, ak je podmienkou prevádzkovania živnosti odborná spôsobilosť získaná inak,






c) voľné, ak nie je ako podmienka prevádzkovania živnosti odborná spôsobilosť ustanovená.



Remeselná živnosť nie je ekvivalentná s remeselnou činnosťou. Pri remeselných činnostiach ide o ohlasovacie činnosti voľné, kde nie je potrebné preukazovať odbornú spôsobilosť tak, ako je to v prípade remeselných živností. Zákon o dani z príjmov viaže výnimku len na taxatívne vymedzené remeselné živnosti s odkazom na citovanú prílohu.




Remeselné živnosti sú živnosti uvedené v prílohe č. 1 k živnostenskému zákona . V § 21 a 22 tohto zákona sú uvedené podmienky preukazovania odbornej spôsobilosti pri remeselných živnostiach. Preukazovanie týchto podmienok vo väzbe na vydanie živnostenského oprávnenia preverujú živnostenské úrady, ktoré aj vydávajú živnostenské listy. Ak daňovník vykonáva podnikateľskú činnosť a nevie, či má vydané oprávnenie na vykonávanie remeselnej živnosti alebo remeselnej činnosti, odpoveď mu poskytne príslušný živnostenský úrad.




Podľa § 3 ods. 5 zák.č. 150/2001 Z.z. o daňových orgánoch v zn.n.p. Daňové riaditeľstvo SR a jeho pracoviská informujú daňové subjekty o ich právach a povinnostiach vo veciach daní a o osobitných predpisoch tam uvedených a nie je kompetentné určovať, ktoré činnosti v rámci podnikania fyzickej osoby sú remeselnými živnosťami.




Dôležitou skutočnosťou pri posudzovaní nároku na uplatnenie výdavkov vo výške 60 % z príjmov je to, že môže ísť len o úhrn povolených príjmov – teda zo živností uvedených v prílohe č. 1 Živnostenského zákona.









Zdaňovacie obdobie – rok 2005 :









S účinnosťou od 1.1.2005 nadobudol platnosť zák.č. 659/2004 Z.z., ktorý mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v zn.n.p. , podľa ktorého v zdaňovacom období roka 2005 bude možné uplatniť u neplatiteľa DPH aj kombinované výdavky, ale len ak pôjde o kombináciu príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 ( príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti) s príjmami podľa § 6 ods. 3 ( príjmy z prenájmu nehnuteľností) , napríklad výdavky podľa § 6 ods. 1 a 2 percentom z úhrnu týchto príjmov a pri príjmoch z prenájmu podľa § 6 ods. 3 preukázateľné daňové výdavky , a naopak.




TAK TERAZ SOM TO POCHOPILA, ŽE TREBA SA PÝTAŤ NA ŽIVNOSTENSKOM ÚRADE...
Evanka
21.09.05,13:36
Nechystá sa pre budúci rok nejaká zmena v paušálnych výdavkoch na 35%? Alebo sa to týka iba tých, ktorí uplatňovali 25%? Niečo sa mi marí. Dúfam, že sa mi to nesnívalo :).
jj2202
21.09.05,13:40
chystá.... :-(
jj2202
22.09.05,05:50
zdravím všetkých,

dnes ráno som bola na živnostenskom nech mi teda povedia, čo robiť.
Bola tam taká milá pani, ktorá sa mi dokonca venovala 10 minút pred otváracími hodinami. Takže som sa dozvedela, že počas kontroly si preštudovali iba faktúry a na základe "nešpecifikovania" kladenia podlahových krytín napísali, že sa jedná o voľnú ohlasovaciu živnosť, pretože keď sa podlahy (parkety) lepia alebo sú na "pero-drážka" je to voľná živnosť a keď sa montujú skrutkami tak je to remeselná živnosť. Tak som sa jej opatrne opýtala, či môžem zmeniť 6 vystavených faktúr. Tak ona, že áno...

Doteraz fakturoval:
Fakturujem Vám kladenie drevených podlahových krytín za mesiac jún 2005
Z tejto vety im nebolo zrejmé či to je remeselná živnosť

A teraz budem:
Fakturujem Vám stolárske remeselné práce za mesiac jún 2005.
Súpis vykonaných stolársky remeselných prác:
- montáž drevených podlahových krytín

Len otázkou je ako špecifikovať, že ich montoval skrutkami a nelepil a neboli "pero-drážka"???? Je z nového textu jasné, že sa jedná o remeselnú živnosť??? V tom súpise vykonaných prác tým pádom môže byť hocičo čo sa týka stolárstva, pretože fakturujem iba STOLÁRSKE REMESELNÉ PRÁCE...
CHÁPEM TO SPRÁVNE????

ďakujem za každú odpoveď
Susan
22.09.05,05:51
Ano, aj ja som pocula, ze bude novela. Pripravili tzv. kompromis medzi 25% a 60%, t.j. na 35%.
McMarti
22.09.05,06:06
V dnešných Hospodárskych novinách uvádzajú zmenu na 40% a pre remeselné živnosti má ostať 60%.Musíme ale počkať čo schvália.
ZuzanaP
22.09.05,06:58
Myslím si, že tento variant, 40 a 60 % je oveľa lepší ako len 35 %.

Keď som svokrovi povedala, uplatňoval si vždy pokiaľ to bolo možné paušál, že to sú: citujem "blbci" a zvažoval či má to podnikanie vôbec zmysel.

Tak dúfam, že schvália ten nový návrh.
jj2202
22.09.05,07:51
neviete mi prosim poradiť k 1. príspevku na strane 2???

Ďakujem