vaso1985
26.01.10,09:22
V septembri minuleho roka mi zomrel otec. Teraz nas caka dedicske konanie. Otec spolu s matkou vlastnili byt (pol napol), v ktorom byvam od narodenia aj so sestrou. Otec mal z prveho manzelstva este tri deti. Na jeho polovicu bytu sme teda 6 dedici. So sestrou a mamou uznavame pravoplatny podiel zvysnych 3 surodencov, ale nemame financne prostriedky, aby sme im mohli vyplatit ich podiel. S navrhom, ze budu spoluvlastnici a ze mozu byt vyplateni niekedy v buducnosti (mozno ak sa preda byt za par rokov), nesuhlasia a ziadaju odo mna, aby som si zobral uver na 15 000 eur a vyplatil ich. Ja sa ale nechcem takto zadlzovat a myslim si, ze by som taky uver ani neziskal, kedze som od septembra nastupil na doktorantske studium s pracovnou zmluvou na dobu urcitu (4 roky). Viete mi povedat coho sa mam obavat a ako sa mozem branit??
Xanti
26.01.10,08:30
V septembri minuleho roka mi zomrel otec. Teraz nas caka dedicske konanie. Otec spolu s matkou vlastnili byt (pol napol), v ktorom byvam od narodenia aj so sestrou. Otec mal z prveho manzelstva este tri deti. Na jeho polovicu bytu sme teda 6 dedici. So sestrou a mamou uznavame pravoplatny podiel zvysnych 3 surodencov, ale nemame financne prostriedky, aby sme im mohli vyplatit ich podiel. S navrhom, ze budu spoluvlastnici a ze mozu byt vyplateni niekedy v buducnosti S týmto by som nesúhlasila, je pre vás nevýhodné ich dať ako spoluvlastníkov, nakoľko pri predaji by si musel mať ich súhlas. A vo všetkom by si bol viazaní na nich. Tiež by som vyplatila nevlastných súrodencov.
(mozno ak sa preda byt za par rokov), nesuhlasia a ziadaju odo mna, aby som si zobral uver na 15 000 eur a vyplatil ich. Ak chcú vyplatiť, tak je to pre teba lepšie. Dá sa dohodnúť na splátkach hned u notára. A tiež aj na dobe do kedy ich treba vyplatiť. Nemusíš ich vyplácať sám. Lebo ak by si ich vyplatil sám, tak ich podiel na byte prejde na teba a nie na sestru abo mamu. Môžete sa dohodnúť, že každý vyplatíte jedného dediča.
Ja sa ale nechcem takto zadlzovat a myslim si, ze by som taky uver ani neziskal, kedze som od septembra nastupil na doktorantske studium s pracovnou zmluvou na dobu urcitu (4 roky). Viete mi povedat coho sa mam obavat a ako sa mozem branit??Určite je pre Vás lepšie vziať úver a vyplatiť ich. Nakoľko nevieš ako v budúcnosti porastú ceny nehnuteľností. A budeš ich musieť vyplácať z vyššej sumy. A navyše ak zhodnotíte nehnuteľnosť, napr. prerábkou rekonštrukciou, tak aj to dvihne jej cenu a vy z vyššej ceny budete vyplácať nevlastných súrodencov.

Navrhni splátkový kalendár. Na časť dedičského podielu vezmi úver, a ostatok dohodni si splátky.
Mgr.Shrek
26.01.10,09:06
V septembri minuleho roka mi zomrel otec. Teraz nas caka dedicske konanie. Otec spolu s matkou vlastnili byt (pol napol), v ktorom byvam od narodenia aj so sestrou. Otec mal z prveho manzelstva este tri deti. Na jeho polovicu bytu sme teda 6 dedici. So sestrou a mamou uznavame pravoplatny podiel zvysnych 3 surodencov, ale nemame financne prostriedky, aby sme im mohli vyplatit ich podiel. S navrhom, ze budu spoluvlastnici a ze mozu byt vyplateni niekedy v buducnosti (mozno ak sa preda byt za par rokov), nesuhlasia a ziadaju odo mna, aby som si zobral uver na 15 000 eur a vyplatil ich. Ja sa ale nechcem takto zadlzovat a myslim si, ze by som taky uver ani neziskal, kedze som od septembra nastupil na doktorantske studium s pracovnou zmluvou na dobu urcitu (4 roky). Viete mi povedat coho sa mam obavat a ako sa mozem branit??

Tak v prvom prípade, nevlastní súrodenci ťa nemôže nútiť, aby si si vzal úver. Po skončení dedičského konania a vydaní osvedčenia o dedičstve predpokladám, že sa všetci 6 stanete podielovými spoluvlastníkmi. Až po vystavení tejto listiny môžete dať návrh na súd na vyporiadanie spoluvlastníctva. Je už na súde, ako rozhodne. § 142 zákona č. 40/1964 OZ
vaso1985
26.01.10,10:12
Určite je pre Vás lepšie vziať úver a vyplatiť ich. Nakoľko nevieš ako v budúcnosti porastú ceny nehnuteľností. A budeš ich musieť vyplácať z vyššej sumy. A navyše ak zhodnotíte nehnuteľnosť, napr. prerábkou rekonštrukciou, tak aj to dvihne jej cenu a vy z vyššej ceny budete vyplácať nevlastných súrodencov.

Navrhni splátkový kalendár. Na časť dedičského podielu vezmi úver, a ostatok dohodni si splátky.

No nad tymi splatkami som rozmyslal aj ja. Lenze surodenci chcu mat peniaze teraz a preto neviem, ci by suhlasali so splatkami. Ale docital som sa, ze keby to islo k sudu, tak by sud s ohladom na nasu financnu situacii asi aj tak nariadil splatkovy kalendar. Ci nie??
Xanti
26.01.10,10:18
No nad tymi splatkami som rozmyslal aj ja. Lenze surodenci chcu mat peniaze teraz a preto neviem, ci by suhlasali so splatkami. Ale docital som sa, ze keby to islo k sudu, tak by sud s ohladom na nasu financnu situacii asi aj tak nariadil splatkovy kalendar. Ci nie??Nemyslím vyplácať splátkami celú sumu. Určite by som vzala úver a čiastočne vyplatila a ten zvyšok by som rozdelila po splátkach ale nie po mesačných splátkach.

TIež by si chcel dostať "bunču" prachov naraz a nie po pár € každý mesiac, pričom tie peniaze spotrebuješ bežne a ani si to dedičstvo "neužiješ". Takže daj im návrh, že polovicu vyplatíš hned. A druhú im zaplatíš v troch splátkach, pričom každý rok dostanú jednu splátku. Abo čosi také.
vaso1985
02.02.10,06:00
Takze taky vysoky uver ako by som potreboval nedostanem, maximalne tak len malu ciastku co sa v podstate ani neoplati zadlzit sa pre to. Ale potreboval by som, keby mi niekto presne vysvetlil ako sa vyriesi to bezpodielove vlastnictvo bytu, resp. aku ciastku bude dedit manzelka a aku 5 deti neboheho?
Xanti
02.02.10,06:04
Takze taky vysoky uver ako by som potreboval nedostanem, maximalne tak len malu ciastku co sa v podstate ani neoplati zadlzit sa pre to. Ale potreboval by som, keby mi niekto presne vysvetlil ako sa vyriesi to bezpodielove vlastnictvo bytu, resp. aku ciastku bude dedit manzelka a aku 5 deti neboheho?
Tvoja mama z BSM bude mat polovicu 1/2 tá druhá tzv. otcova 1/2 sa bude deliť medzi teba, mamu, sestru a tých 3 súrodencov.

To znamená, že ty dostaneš z dedičstva 1/12 ,
tvoja sestra 1/12 ,
tvoji nevlastný súrodenci každý po 1/12 teda spolu 3/12
a tvoja mama dostane 7/12 bytu.
Ked tie podiely zrátaš musíš dostať celok teda 12/12.
pivko
02.02.10,06:15
Tvoja mama z BSM bude mat polovicu 1/2 tá druhá tzv. otcova 1/2 sa bude deliť medzi teba, mamu, sestru a tých 3 súrodencov.

To znamená, že ty dostaneš z dedičstva 1/12 ,
tvoja sestra 1/12 ,
tvoji nevlastný súrodenci každý po 1/12 teda spolu 3/12
a tvoja mama dostane 7/12 bytu.
Ked tie podiely zrátaš musíš dostať celok teda 12/12.
Súhlasím a ešte dodám že v slušnych rodinách sa to robí tak že by sa byt napísal len na mamu a biť o dedičstvo sa možete až po jej smrti:mad:
Xanti
02.02.10,06:19
Súhlasím a ešte dodám že v slušnych rodinách sa to robí tak že by sa byt napísal len na mamu a biť o dedičstvo sa možete až po jej smrti:mad:
Nemusí to byť tak, mama sa môže dedičského podielu 1/12 vzdať v prospech svojich detí. Polovica bytu je aj tak jej. :D
vaso1985
02.02.10,06:50
Tvoja mama z BSM bude mat polovicu 1/2 tá druhá tzv. otcova 1/2 sa bude deliť medzi teba, mamu, sestru a tých 3 súrodencov.

To znamená, že ty dostaneš z dedičstva 1/12 ,
tvoja sestra 1/12 ,
tvoji nevlastný súrodenci každý po 1/12 teda spolu 3/12
a tvoja mama dostane 7/12 bytu.
Ked tie podiely zrátaš musíš dostať celok teda 12/12.

aha. dakujem za vysvetlenie. uz som mal v tom vsetkom chaos, lebo jeden pravnik mi vysvetloval, ze mama ako manzelka by mala zdedit polovicu z otcoveho majetku (cize az polovicu z otcovej 1/2 bytu) a 5 deti si rozdeli zvysok..ale podla teba teda kazdy dostane rovnaky diel s otcovho majetku vratane manzelky..
vaso1985
02.02.10,06:52
Súhlasím a ešte dodám že v slušnych rodinách sa to robí tak že by sa byt napísal len na mamu a biť o dedičstvo sa možete až po jej smrti:mad:

ja len suhlasim, ale bohuzial nemozem hovorit za vsetkych..mne sa cela tato situacii hnusi..
hena22
02.02.10,06:58
ja len suhlasim, ale bohuzial nemozem hovorit za vsetkych..mne sa cela tato situacii hnusi..

Toto by sa dalo urobiť (aj sa často robí) v prípade vlastných súrodencov. Nevlastní by týmto gestom o dedičstvo definitívne prišli, takže týmto smerom škoda uvažovať.
Inak myslím, že mame patrí pol bytu z titulu zániku BSM a z otcovej polovice delia všetci oprávnení rovným dielom, takže každý 1/6
Xanti
02.02.10,07:03
aha. dakujem za vysvetlenie. uz som mal v tom vsetkom chaos, lebo jeden pravnik mi vysvetloval, ze mama ako manzelka by mala zdedit polovicu z otcoveho majetku (cize az polovicu z otcovej 1/2 bytu) a 5 deti si rozdeli zvysok..ale podla teba teda kazdy dostane rovnaky diel s otcovho majetku vratane manzelky..
Určite je to tak... tvojej mame ostane 1/2 pre lepšie rátanie 6/12.
A ostatných 6/12 sa podelí medzi Vás dedičov . Ste 6 dedičia - ty, mama, sestra a 3 nevlastný súrodenci.

Ten právnik vysvetloval zle. Lebo aj tvoja mama má nárok na dedičstvo po svojom manželovi. A tá polovica bytu jej patrí zo zákona.
vaso1985
04.02.10,20:07
Bohuzial nakoniec to asi vazne pojde k sudu, lebo v hotovosti tolko penazi naraz nemozme dat nikdy dokopy. Vie mi niekto povedat co ma asi na sude caka?? Moze nas sud nutit k predaju bytu alebo k niecomu podobnemu napriklad k vymene bytu za mensi?? ako tieto spory vobec dopadnu??
hena22
04.02.10,20:22
Prebehlo už dedičské konanie? Až potom sa to môže dať na súd. A to ešte pred súdom sa musia pokúsiť riešiť to dohodou :-)
Možno do dedičstva ide aj niečo iné okrem bytu. Vtedy by sa mohli nevlastní súrodenci vzdať bytu a dostali by za to niečo iné.
Ak s nimi nebude rozumná reč, treba počkať, kým bude dedičstvo právoplatné, aj zápis podielov v katastri a potom čakať, čo navrhnú.
Možno to nakoniec nebude také tragické...
Mária27
04.02.10,21:04
Bohuzial nakoniec to asi vazne pojde k sudu, lebo v hotovosti tolko penazi naraz nemozme dat nikdy dokopy. Vie mi niekto povedat co ma asi na sude caka?? Moze nas sud nutit k predaju bytu alebo k niecomu podobnemu napriklad k vymene bytu za mensi?? ako tieto spory vobec dopadnu??

Súd môže prikázať byt jednému spoluvlastníkovi (aj viacerým) za primeranú náhradu, môže prikázať predať byt, ale môže aj rozhodnúť tak, že spoluvlastníctvo nezruší a nevyporiada prikázaním veci za náhradu alebo predajom. Podmienkou je dôvod hodný osobitného zreteľa.

Dôvodom osobitného zreteľa je práve stav povinného: zdravotný stav, vek, sociálna situácia, bývanie v byte a nedostupnosť iného bývania ... Vtedy skutočne musia oprávnení počkať, veď otec mohol zomrieť oveľa neskôr. Ale to záleží len od súdu. Aspoň budete ale vedieť, čím súdu dôvodiť, keď navrhnete splácanie.

§ 142 obč. zák.:

(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť ...

(2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.
iriska
05.02.10,06:10
Ale veď bude treba vyplácať len 3/12, teda 1/4 nehnuteľnosti.

Tiež je možné im ponúknuť iný majetok (ak bol) namiesto ich podielov, ktoré by dedili. a na dedičskom konaní sa musíte dohodnúť, aby niečo platilo, ak jeden povie, že chce prachy a druhý, že nemá, nech si berú podiel, tak to nie je dohoda.
vaso1985
05.02.10,09:41
situacia je takato: dedicske konanie prebehne buduci tyzden..okrem bytu ktory bol v BSM mamy a otca uz nie je nic ine co by sa dedilo, cize im nemame co ine ponuknut..nemozem zobrat hypoteku na ten byt kedze nie je vysporiadane vlastnictvo a na zaklade dedicstva teda budeme viaceri vlastnikmi ale mama bude mat v kazdom pripade najvacsi podiel aj s nami a okrem toho v nom byvame od narodenia (teda aspon ja so sestrou). predpokladam ze sud bude na toto prihliadat a byt pripadne nam s tym ze nariadi vysporiadanie zvysnych podielov. Ale pri nasej socialnej situacii (ja som zamestnany na 4 roky na dobu urcitu od septembra 2009, sestra asi pride o pracu a mama je na dochodku) nemozeme inak vyplatit podiely ako nejakymi splatkami..A vymenit byt za iny mensi tiez nechceme lebo tam predsa zijeme tolko rokov a nikto nezaruci ze zozenieme adekvatnu nahradu a zaroven zostanu peniaze na vyplatenie podielov. Nevlast. brat mi tvrdi, ze sa radili s pravnikom a podla neho moze sud nariadit exekuciu bytu. je to pravda?
vaso1985
05.02.10,09:42
a ta 1/4 predstavuje cca 15 000 eur..tak to vazne neviem ako mam zohnat..
Xanti
05.02.10,09:48
a ta 1/4 predstavuje cca 15 000 eur..tak to vazne neviem ako mam zohnat..
Dosť vysoká suma ale nie nepredstaviteľne.
Založ si stavebné sporenie a požiadaj o úver na vyplatenie dedičov z bytu, vlastne odkúpiš ich podiely zo stavebného šporenia. Na to sa prostriedky zo stavebka použiť dajú . A dá sa zobrať aj medziúver.

Chod sa o tom poradiť do stavebnej sporiteľni.
vaso1985
05.02.10,10:24
Dosť vysoká suma ale nie nepredstaviteľne.
Založ si stavebné sporenie a požiadaj o úver na vyplatenie dedičov z bytu, vlastne odkúpiš ich podiely zo stavebného šporenia. Na to sa prostriedky zo stavebka použiť dajú . A dá sa zobrať aj medziúver.

Chod sa o tom poradiť do stavebnej sporiteľni.

nad stavebnym sporenim som rozmyslal aj pred tym ako vznikla tato situacia lenze aj ked si zalozim sporenie tak tusim skor ako po 3 rokoch sporenia mi uver nedaju..musim tam mat aj nieco nasporene a podla toho sa odvija aj vyska uveru..takze oni asi tiez nebudu cakat 3 roky kym mi daju nejaky uver v stavebnej ci ze toto realne tiez nevidim..a pochodil som viacere banky nie je to vobec jednoduche..ako varvim vasde by mi dali uver max. do 3 000 eur a to by nevlastni surodenci vysmiali s takou sumou..
Xanti
05.02.10,10:26
nad stavebnym sporenim som rozmyslal aj pred tym ako vznikla tato situacia lenze aj ked si zalozim sporenie tak tusim skor ako po 3 rokoch sporenia mi uver nedaju..musim tam mat aj nieco nasporene a podla toho sa odvija aj vyska uveru..takze oni asi tiez nebudu cakat 3 roky kym mi daju nejaky uver v stavebnej ci ze toto realne tiez nevidim..a pochodil som viacere banky nie je to vobec jednoduche..ako varvim vasde by mi dali uver max. do 3 000 eur a to by nevlastni surodenci vysmiali s takou sumou..
Mýliš sa, preto ťa posielam do stavebnej sporiteľne.
Čítaj zdroj : http://www.pss.sk/sk/uvery/medziuver/

krátky výcuc
Mimoriadny medziúver (XXL úver, Úver XXL konštant)

je medziúver, ktorý môžete získať bez počiatočného vkladu či predchádzajúceho sporenia. Je určený na rýchle financovanie bývania, napr. na kúpu bytu či rodinného domu, ich výstavbu alebo rekonštrukciu.
Ročná úroková sadzba a podmienky poskytnutia. (http://www.pss.sk/files/pdf/dolezite_dokumenty/02-2010-Uvery-FO-od-1.2.oprava.pdf)
vaso1985
05.02.10,10:28
Mýliš sa preto ťa posielam do stavebnej sporiteľne.

krátky výcuc
Mimoriadny medziúver (XXL úver, Úver XXL konštant)

je medziúver, ktorý môžete získať bez počiatočného vkladu či predchádzajúceho sporenia. Je určený na rýchle financovanie bývania, napr. na kúpu bytu či rodinného domu, ich výstavbu alebo rekonštrukciu.


dobre pozrem sa na to..dakujem zatial za rady..vsetkym
vaso1985
05.02.10,10:29
a vie mi teda este niekto povedat ci by teda sud mohol nakoniec nariadit tu exekuciu??
vaso1985
05.02.10,10:37
Mimoriadny medziúver (XXL úver, Úver XXL konštant)

je medziúver, ktorý môžete získať bez počiatočného vkladu či predchádzajúceho sporenia. Je určený na rýchle financovanie bývania, napr. na kúpu bytu či rodinného domu, ich výstavbu alebo rekonštrukciu.


toto teda naozaj nevidim realne lebo "Zabezpečenie úveru = záložné právo na nehnuteľnosť alebo hnuteľná zábezpeka"

ja ten byt predsa nemozem zalozit ked nie je vylucne moj alebo nas, nie??
po dedicskom konani v nom zo zakona ziskaju podiel aj nevlastni surodenci..ci ze by to asi museli podpisat so mnou ako spoluvlastnici nie??
Ice dive
05.02.10,10:38
Dosť vysoká suma ale nie nepredstaviteľne.
Založ si stavebné sporenie a požiadaj o úver na vyplatenie dedičov z bytu, vlastne odkúpiš ich podiely zo stavebného šporenia. Na to sa prostriedky zo stavebka použiť dajú . A dá sa zobrať aj medziúver.

Chod sa o tom poradiť do stavebnej sporiteľni.
Medziúver zo stavebného sporenia je jedným z najdrahších aký môže byť... čo hovorí na danú situáciu sestra a aká je jej pracovná / finančná situácia?
Keďže ste na doktorandskom štúdiu, t.j. prácu máte na 4 roky viac menej istú, skúste požiadať o úver spolu so sestrou. Ak budete dvaja spolužiadatelia 15 tis. Eur nie je až taká veľká suma peňazí aby Vám ju povedzme na 30 rokov nepožičali za ďalšie je to len 25 % z hodnoty bytu, t.j. banka ma dobru záruku že na tom neprerobí... napr. na stranke www.totalmoney.sk pri hypoteke pre mladých hodnote bytu 60000 a úvere 15000 by Vám mesačna splátka vyšla na 52,05 € v Dexií...
Skúste sa so súrodencami dohodnúť, že musia súhlasiť s tým, že budú vyplatení do xyteho dňa od pravoplatnosti rozhodnutia akonáhle bude byt prepísaný na Vás, sestru a mamu môžete požiadať o úver a súrodencov z neho vyplatiť...
ďalším faktorom je, aká je skutočná hodnota bytu? 60000 € je Váš odhad, nakoľko častokrát bývajú ľudia prekvapení, ale pri dedičských konaniach sú posudky na hodnotu nehnuteľnosti zväčša nižšie ako v realitnej inzercií... t.j. vôbec sa nemusí jednať o 15000 €

Veľa štastia:-)
pepsikova
05.02.10,10:43
..a nedalo by sa to riešiť tak, že ty so sestrou by ste na dedičskom konaní dali svoje podiely matke, aj s právom dožitia v byte?..potom by sa byt nemohol dostať do exekúcie, pretože by na ňom bolo vecné bremeno- matka, ktorá by tam žila,no a potom si daj urobiť odhad bytu, vypočíta sa čiastka pre tých troch a budú musieť súhlasiť so splátkami, pretože aj súd by musel uznať, že tebe taký vysoký úver nikto nedá, matke a sestre tiež nie....možno sa mýlim, lebo len uvažujem nad situáciou, ale poznám taký prípad, keď sa dedičstvo riešilo takto, podiely sa vyplácali po čiastkach..
Xanti
05.02.10,10:43
toto teda naozaj nevidim realne lebo "Zabezpečenie úveru = záložné právo na nehnuteľnosť alebo hnuteľná zábezpeka"

ja ten byt predsa nemozem zalozit ked nie je vylucne moj alebo nas, nie??
po dedicskom konani v nom zo zakona ziskaju podiel aj nevlastni surodenci..ci ze by to asi museli podpisat so mnou ako spoluvlastnici nie??Na tieto veci je ti lepšie sa ísť opýtať priamo na pobočku do sporiteľne.
Na to Ti odpovedať neviem, a ak ich chceš vyplatiť a sa to dá do notárskej zápisnice tak tvojich nevlastných súrodencov nenapíšu na LV ale tebe napíšu do osvedčenia, že si povinný ich vyplatiť.

Takže súhlas Ti bude musieť dať mama a sestra. A to myslím problém nebude či áno?

Chod sa pýtať, ako ked chcú nevlastný peniaze, tak musíš hladať cestičky ako im to vyplatiť lebo ako im to nevyplatiť neexistuje.
Xanti
05.02.10,10:45
Medziúver zo stavebného sporenia je jedným z najdrahších aký môže byť... čo hovorí na danú situáciu sestra a aká je jej pracovná / finančná situácia?
Keďže ste na doktorandskom štúdiu, t.j. prácu máte na 4 roky viac menej istú, skúste požiadať o úver spolu so sestrou. Ak budete dvaja spolužiadatelia 15 tis. Eur nie je až taká veľká suma peňazí aby Vám ju povedzme na 30 rokov nepožičali za ďalšie je to len 25 % z hodnoty bytu, t.j. banka ma dobru záruku že na tom neprerobí... napr. na stranke www.totalmoney.sk (http://www.totalmoney.sk) pri hypoteke pre mladých hodnote bytu 60000 a úvere 15000 by Vám mesačna splátka vyšla na 52,05 € v Dexií...
Skúste sa so súrodencami dohodnúť, že musia súhlasiť s tým, že budú vyplatení do xyteho dňa od pravoplatnosti rozhodnutia akonáhle bude byt prepísaný na Vás, sestru a mamu môžete požiadať o úver a súrodencov z neho vyplatiť...
ďalším faktorom je, aká je skutočná hodnota bytu? 60000 € je Váš odhad, nakoľko častokrát bývajú ľudia prekvapení, ale pri dedičských konaniach sú posudky na hodnotu nehnuteľnosti zväčša nižšie ako v realitnej inzercií... t.j. vôbec sa nemusí jednať o 15000 €

Veľa štastia:-)
Ice keby si čítal poriadne tak zadávateľ píše o tom, že sestra zrejme príde o prácu. A áno je to jedno z najdrahších riešení ale vždy lepšie ako prísť o byt, a súdiť sa o neho roky a platiť poplatky a všetko okolo toho.

Navyše tento medziúver vie splatiť aj skôr.

Detto, dá sa vziať aj hypoúver na tento byt. Na odkúpenie podielov. Ale to všetko treba riešiť s bankami. A ísť tam s konkretnymi otázkami, opýtať sa čo by ak by. A ako to treba urobiť a aké by boli podmienky ... atd atd.
vaso1985
05.02.10,10:51
Medziúver zo stavebného sporenia je jedným z najdrahších aký môže byť... čo hovorí na danú situáciu sestra a aká je jej pracovná / finančná situácia?

dakujem za radu.. co sa tyka sestry tak momentalne riesi pohovory do ine zamestnania takze neviem ci sa znova zamestna ale iste je ze v sucasnej praci konci..a ked sa zamestna bude v skusobnej dobe cize ak si udrzi pracu mohli by o uver poziadat az po 3 mesiacochlebo ked je v skusobnej dobe tak jej uver nedaju..
a co sa tyka toho ohodnotenia bytu tak som tiez premyslal ze dat urobit ten posudok aj ked to nie je lacna zalezitost ale v konecnom dosledku by mozno naozaj bola ta cena bytu mensia..
hena22
05.02.10,10:52
Pokiaľ cena bytu v dedičskom konaní nebude stanovená "priaznivo nízko", ja by som to v prvom kole nechala dediť v zmysle zákona t.j. podielom pre všetkých zúčastnených. A následne by som čakala, čo menšinoví vlastníci. Nikdy by som netvrdila, že sa s nimi nechcem dohodnúť, veď chcem ale ako to urobiť? Trvala by som na splátkach a podobne. A medzitým šetrím ako sa dá.
btw, všetci 3 chcú vyplatiť? alebo ako.
Xanti
05.02.10,10:54
dakujem za radu.. co sa tyka sestry tak momentalne riesi pohovory do ine zamestnania takze neviem ci sa znova zamestna ale iste je ze v sucasnej praci konci..a ked sa zamestna bude v skusobnej dobe cize ak si udrzi pracu mohli by o uver poziadat az po 3 mesiacochlebo ked je v skusobnej dobe tak jej uver nedaju..
a co sa tyka toho ohodnotenia bytu tak som tiez premyslal ze dat urobit ten posudok aj ked to nie je lacna zalezitost ale v konecnom dosledku by mozno naozaj bola ta cena bytu mensia..
NO a navyše ten posudok Ti nemusia uznať nevlastný súrodenci a budú požadovať vlastný a tam si ho zaplatia oni a znalec ich môže byt nadhodnotiť tvoj podhodnotiť a v konečnom efekte budeš asi zase na bajočko tej sume.

Ako zatial nerieš znalecký posudok, to môžeš riešiť už priamo pri dedičskom konaní.
vaso1985
05.02.10,10:57
..a nedalo by sa to riešiť tak, že ty so sestrou by ste na dedičskom konaní dali svoje podiely matke, aj s právom dožitia v byte?..potom by sa byt nemohol dostať do exekúcie, pretože by na ňom bolo vecné bremeno- matka, ktorá by tam žila,no a potom si daj urobiť odhad bytu, vypočíta sa čiastka pre tých troch a budú musieť súhlasiť so splátkami, pretože aj súd by musel uznať, že tebe taký vysoký úver nikto nedá, matke a sestre tiež nie....možno sa mýlim, lebo len uvažujem nad situáciou, ale poznám taký prípad, keď sa dedičstvo riešilo takto, podiely sa vyplácali po čiastkach..

dakujem skusim sa o tomto poradit s pravnikom..
Xanti
05.02.10,11:00
Pokiaľ cena bytu v dedičskom konaní nebude stanovená "priaznivo nízko", ja by som to v prvom kole nechala dediť v zmysle zákona t.j. podielom pre všetkých zúčastnených. A následne by som čakala, čo menšinoví vlastníci. Nikdy by som netvrdila, že sa s nimi nechcem dohodnúť, veď chcem ale ako to urobiť? Trvala by som na splátkach a podobne. A medzitým šetrím ako sa dá.
btw, všetci 3 chcú vyplatiť? alebo ako.
Neviem,
ja by som nedala nikoho druhého napísať do LV v byte v ktorom žijem celý život. Určite by som navrhovala riešenie v prvom kole, také že áno chcem vyplatiť chcem splátkový kalendár a budem splácať toľko a toľko mesačne dajme tomu.
vaso1985
05.02.10,11:03
Pokiaľ cena bytu v dedičskom konaní nebude stanovená "priaznivo nízko", ja by som to v prvom kole nechala dediť v zmysle zákona t.j. podielom pre všetkých zúčastnených. A následne by som čakala, čo menšinoví vlastníci. Nikdy by som netvrdila, že sa s nimi nechcem dohodnúť, veď chcem ale ako to urobiť? Trvala by som na splátkach a podobne. A medzitým šetrím ako sa dá.
btw, všetci 3 chcú vyplatiť? alebo ako.

ano 3 nevlastni surodenci chcu byt vyplateni..
vaso1985
05.02.10,11:22
splatkovy kalendar som navrhoval, lebo to by bolo pre nas najlepsie a ani by sme tolko nepreplatili a myslim ze za rok by sme sa dokazali tak uplne uskromnit ze by sme na splatkach zaplatili aj 600 eur kazdemu ale oni nechcu tolko cakat a chcu mat vsetky peniaze hned..je to strasne nechutne, ze ludia ktori su ti rodina a cely cas spolu dobre vychadzate, hlavne ked tej rodiny nie je vela, sa nakoniec takto zachovaju ako keby s otcovou smrtou odisli vsetky puta a vztahy do zabudbutia..dakujem vsetkym..
hena22
05.02.10,11:24
Neviem,
ja by som nedala nikoho druhého napísať do LV v byte v ktorom žijem celý život. Určite by som navrhovala riešenie v prvom kole, také že áno chcem vyplatiť chcem splátkový kalendár a budem splácať toľko a toľko mesačne dajme tomu.

Veď môžu sa skúsiť dohodnúť u notára. Ale musí to byť prijateľné pre nich. Ak sa na dedičskom nedohodnú, čo sa podľa mňa nedohodnú, iné im nezostáva, zapíšu na LV všetkých a potom sa to môže riešiť. Stále budú väčšinoví vlastníci. Z bytu ich podľa mňa nedostane nikto, pokiaľ prejavia ochotu menšinových vlastníkov vyplatiť.
Len sa netreba nechať dobrovoľne vmanipulovať do niečoho, čo aj tak nedokážu splniť.

PS: Niektoré dedičské konania trvajú aj cez rok, prečo asi?
Ice dive
05.02.10,11:26
pardon nevšimol som si, že sestra momentálne mení prácu, avšak o úver sa dá požiadať aj keď je vo výpovednej dobe resp. v skúšobnej (bola by spolužiadateľ, t.j. inak by sa to posudzovalo ako keby to bola situácia žiadateľa)

v prvom rade sa treba dohodnúť so súrodencami, že OK vyplatíš ich z podielu a dohodnete sa na znalcovi (spoločne nebude mať kto čo namietať, že znalec je neobjektívny), rozpamätajte sa poriadne, kedy čo bolo do domu investované a či to bolo počas manželstva resp. či ste náhodou niečo neinvestovali aj vy so sestrou a máte od toho doklad, prípadné rekonštrukcie by mohli byť aj tak o nejaký ten rok staršie ako v skutočnosti.... kedže tam súrodenci nebývali, tak asi ťažko dokážu že ste danú vec napríklad nefinancovali vy resp. nebola zo spoločných peňazí oboch rodičov.
Stanoví sa cena dedičského podielu - nasledne by sa malo prebehnúť dedičské konanie s tým, že súrodenci musia súhlasiť s tým, že ich vyplatíte a ich podiely budú napísané na Vás resp. na sestru, keď bude dedičské oprávnenie napísané na Vás môžete si vybaviť hypotéku a následne ich vyplatiť z daných peňaní... toto vidím ako najschodnejšiu cestu... musíte súrodencom vysvetliť, že vaša situácia je taká aká je, že ich inak nedokážete vyplatiť jedine tak, že byt bude napísaný na Vás a hneď máte lepšiu pozíciu, na to aby ste ich vyplatili, istotu že ich vyplatíte majú v tom že na základe dedičského rozhodnutia sa dá aj exekuovať...
Obávam, sa však ak sa radia s právnikom tak budú chcieť peniaze ešte pred dedičským konaním zložiť u notára do zábezpeky (toto je tušim najnovší trend)
Xanti
05.02.10,11:27
Veď môžu sa skúsiť dohodnúť u notára. Ale musí to byť prijateľné pre nich. Ak sa na dedičskom nedohodnú, čo sa podľa mňa nedohodnú, iné im nezostáva, zapíšu na LV všetkých a potom sa to môže riešiť. Stále budú väčšinoví vlastníci. Z bytu ich podľa mňa nedostane nikto, pokiaľ prejavia ochotu menšinových vlastníkov vyplatiť.
Len sa netreba nechať dobrovoľne vmanipulovať do niečoho, čo aj tak nedokážu splniť.

PS: Niektoré dedičské konania trvajú aj cez rok, prečo asi?Ano dedičské konania sú aj dlhšie ako rok. Preto by som nesúhlasila s v písaním dedičov na LV.
Ako notár nemá na jednu rodinu a konanie celý den takže ak sa nedohodnú posúva sa to dalej. Ceny bytov sa môžu znížiť, medzitým môžu niečo našporiť ....
hena22
05.02.10,11:28
splatkovy kalendar som navrhoval, lebo to by bolo pre nas najlepsie a ani by sme tolko nepreplatili a myslim ze za rok by sme sa dokazali tak uplne uskromnit ze by sme na splatkach zaplatili aj 600 eur kazdemu ale oni nechcu tolko cakat a chcu mat vsetky peniaze hned..je to strasne nechutne, ze ludia ktori su ti rodina a cely cas spolu dobre vychadzate, hlavne ked tej rodiny nie je vela, sa nakoniec takto zachovaju ako keby s otcovou smrtou odisli vsetky puta a vztahy do zabudbutia..dakujem vsetkym..

No 600€ nie je až tak veľa.
Ale skúste im ešte navrhnúť, že budete platiť aj nejaký (3-4%-ný) úrok, možno na to by sa chytili.
Ice dive
05.02.10,11:29
pani pepsikova, problem pri Vašom riešení je v tom, že matka nemôže mať doživotné užívacie právo v nehnuteľnosti, pokiaľ v nej má vlastnícky podieľ...
a exekútor by exekuoval aj keď by bolo zriadené vecné bremeno...
pepsikova
05.02.10,12:17
..no tak na dedičskom im povedz, že ak sú schopní vám poriešiť primerané ubytovanie- pre všetkých troch, tak sa ten byt predá a dostanú peniaze...lebo ty inú možnosť nemáš a inak to ani nevidíš....len tak, skusmo,podaj ako jediné riešenie, uvidíš, čo sa stane..
Ice dive
05.02.10,12:57
..no tak na dedičskom im povedz, že ak sú schopní vám poriešiť primerané ubytovanie- pre všetkých troch, tak sa ten byt predá a dostanú peniaze...lebo ty inú možnosť nemáš a inak to ani nevidíš....len tak, skusmo,podaj ako jediné riešenie, uvidíš, čo sa stane..
to by bolo zaujímavé, ako by sa zatvárili, keď by sa dozvedeli, inkasovať sa bude až po zohnaní primeraného bývania...
Mgr.Shrek
05.02.10,13:05
situacia je takato: dedicske konanie prebehne buduci tyzden..okrem bytu ktory bol v BSM mamy a otca uz nie je nic ine co by sa dedilo, cize im nemame co ine ponuknut..nemozem zobrat hypoteku na ten byt kedze nie je vysporiadane vlastnictvo a na zaklade dedicstva teda budeme viaceri vlastnikmi ale mama bude mat v kazdom pripade najvacsi podiel aj s nami a okrem toho v nom byvame od narodenia (teda aspon ja so sestrou). predpokladam ze sud bude na toto prihliadat a byt pripadne nam s tym ze nariadi vysporiadanie zvysnych podielov. Ale pri nasej socialnej situacii (ja som zamestnany na 4 roky na dobu urcitu od septembra 2009, sestra asi pride o pracu a mama je na dochodku) nemozeme inak vyplatit podiely ako nejakymi splatkami..A vymenit byt za iny mensi tiez nechceme lebo tam predsa zijeme tolko rokov a nikto nezaruci ze zozenieme adekvatnu nahradu a zaroven zostanu peniaze na vyplatenie podielov. Nevlast. brat mi tvrdi, ze sa radili s pravnikom a podla neho moze sud nariadit exekuciu bytu. je to pravda?


Fuuu. Tvoji nevlastný súrodenci nemôžu len tak z ničoho nič dať návrh na exekúciu.

Po dedičskom konaní áno, lebo podľa § 41 ods. 2 psím. e) z.č. 233/1995 Z.z. Exekučný poriadok je exekučným titulom aj osvedčenie o dedičstve.

Počas dedičského konania Vám preto odporúčam poukázať na Vašu sociálnu situáciu. Notár to možno vezme do úvahy.

Po vydaní osvedčenia o dedičstve by mala byť nehnuteľnosť prisúdená Vám a potom ju môžte predať. Vieš, možno to bude jediná cesta ako z tohto von. Je potrebné rozmýšľať aj nad touto možnosťou. Síce ste v nej strávili detstvo, ale niekedy city musia ísť bokom a človek musí konať racionálne.
hena22
05.02.10,13:07
No podľa mňa sa toto na dedičskom nevyrieši. Nevlastní súrodenci sa môžu dedičstva vzdať (podmienky sa asi musia dohodnúť predtým) alebo ho dostanú. A potom to začne. Ale to, že v byte bývajú je dobrá karta, nikto im predsa nemôže zobrať strechu nad hlavou. Stále by som to tlačila do splátok, písomne by som svoje snahy zdokumentovala a nakoniec ak súd rozhodne o splátkach, nech si trovy platia navrhovatelia, no nie?
hena22
05.02.10,13:18
Fuuu. Tvoji nevlastný súrodenci nemôžu len tak z ničoho nič dať návrh na exekúciu.

Po dedičskom konaní áno, lebo podľa § 41 ods. 2 psím. e) z.č. 233/1995 Z.z. Exekučný poriadok je exekučným titulom aj osvedčenie o dedičstve.

Počas dedičského konania Vám preto odporúčam poukázať na Vašu sociálnu situáciu. Notár to možno vezme do úvahy.

Po vydaní osvedčenia o dedičstve by mala byť nehnuteľnosť prisúdená Vám a potom ju môžte predať. Vieš, možno to bude jediná cesta ako z tohto von. Je potrebné rozmýšľať aj nad touto možnosťou. Síce ste v nej strávili detstvo, ale niekedy city musia ísť bokom a človek musí konať racionálne.

Sčasti súhlasím, ale nepredpokladám, že sociálna situácia je dôvodom na to aby niekto bol pri dedení zvýhodnený. Nehnuteľnosť bude podľa mňa zdedená v podieloch a tak to môže ostať kľudne aj roky. Alebo sa budú nevlastní súrodenci domáhať vyplatenia svojich podielov, najprv dohodou, neskôr súdne - môj odhad je že to bude trvať min. 2 roky. Pokiaľ budú deti s matkou stále tvrdiť, že sa chcú dohodnúť a poukazovať na to, že tam bývajú a sú v zlej sociálnej situácii, súd na to môže prihliadnuť. Môže stanoviť aj inú cenu podielu ako si predstavujú súrodenci. No a za tie roky treba niečo našetriť...
pepsikova
05.02.10,13:28
to by bolo zaujímavé, ako by sa zatvárili, keď by sa dozvedeli, inkasovať sa bude až po zohnaní primeraného bývania.....
..no,spokojne by sa netvárili, ale ty aspoň získaš čas, niečo našetríš a keď sa začne skutočný boj, budeš mať eurky aspoň na počiatočné vyplatenie..
..lebo tu ide o čistú chamtivosť a vtedy musíš bojovať ich vlastnými zbraňami a trvať na svojom..a apelovať, či ty máš kvoli ich nenažranosti ísť s matkou na ulicu..
Mária27
05.02.10,13:57
toto teda naozaj nevidim realne lebo "Zabezpečenie úveru = záložné právo na nehnuteľnosť alebo hnuteľná zábezpeka"

ja ten byt predsa nemozem zalozit ked nie je vylucne moj alebo nas, nie??
po dedicskom konani v nom zo zakona ziskaju podiel aj nevlastni surodenci..ci ze by to asi museli podpisat so mnou ako spoluvlastnici nie??

Pri spoluvlastníctve sa rozhoduje o zriadení záložného práva väčšinou, resp. podľa výšky spoluvlastníckych podielov. Menšinoví spoluvlastníci môžu byť prehlasovaní. Vy máte väčšinu, takže spoluvlastníctva sa báť nemusíte. Ja by som ti tiež odporúčala dostať byt do spoluvlastníctva a potom sa ich pokúšať vyplatiť, aj pri založení bytu.

Keby ste sa dohodli v dedičskom konaní, že byt pripadne vám a ich vyplatíte, exekútor by nastúpil dosť skoro (keďže oni nesúhlasia so splátkami). Preferuj spoluvlastníctvo a vyporiadanie naťahuj. Je jasné, že raz ich vyplatiť musíte, ak chcete mať byt. Nájomné byty sa moc nevyplácajú, radšej vyplatiť spoluvlastníkov.
pepsikova
05.02.10,16:16
..no a ešte je šanca..podľa toho, ako tí traja vychádzali s otcom, či sa oňho zaujímali aj počas života, navštevovali ho, starali sa o neho, ak bol chorý..lebo ak nie, sú to síce dedičia zo zákona,ale dalo by sa dokázať, že sa o otca nezaujímali a chcú len peniaze..to je ale na dokazovanie pred súdom..
vaso1985
05.02.10,16:26
No 600€ nie je až tak veľa.
Ale skúste im ešte navrhnúť, že budete platiť aj nejaký (3-4%-ný) úrok, možno na to by sa chytili.

ako sa pomaly ukazuju ich charaktery tak mi asi ani urok nepomoze..mam pocit ze so splatkami by suhlasili len keby to nariadi sud..
vaso1985
05.02.10,16:29
to by bolo zaujímavé, ako by sa zatvárili, keď by sa dozvedeli, inkasovať sa bude až po zohnaní primeraného bývania...

ano urcite by to bolo riesenie a nechal by som vsetky tie starosti na nich a ja by som kludne pokracoval vo svojom zivote ale kym to nie je zivotne nevyhnutne tak zatial nechceme tento byt opustit..ved je to domov..
vaso1985
05.02.10,16:32
Fuuu. Tvoji nevlastný súrodenci nemôžu len tak z ničoho nič dať návrh na exekúciu.

Po dedičskom konaní áno, lebo podľa § 41 ods. 2 psím. e) z.č. 233/1995 Z.z. Exekučný poriadok je exekučným titulom aj osvedčenie o dedičstve.

ale ak sa u notara nedohodneme tak predsa nemoze vydat osvedcenie o dedictve a posunie to sudu..v takom pripade by ma zaujimalo ci sa na sudnych poplatkoch podielaju vsetci dedicia rovnako ako je to aj u notarskych poplatkoch???
vaso1985
05.02.10,16:35
No podľa mňa sa toto na dedičskom nevyrieši. Nevlastní súrodenci sa môžu dedičstva vzdať (podmienky sa asi musia dohodnúť predtým) alebo ho dostanú. A potom to začne. Ale to, že v byte bývajú je dobrá karta, nikto im predsa nemôže zobrať strechu nad hlavou. Stále by som to tlačila do splátok, písomne by som svoje snahy zdokumentovala a nakoniec ak súd rozhodne o splátkach, nech si trovy platia navrhovatelia, no nie?

tak to by bolo presne to o co sa cely cas snazim..;(
vaso1985
05.02.10,16:47
..no a ešte je šanca..podľa toho, ako tí traja vychádzali s otcom, či sa oňho zaujímali aj počas života, navštevovali ho, starali sa o neho, ak bol chorý..lebo ak nie, sú to síce dedičia zo zákona,ale dalo by sa dokázať, že sa o otca nezaujímali a chcú len peniaze..to je ale na dokazovanie pred súdom..

ano to je jedna cesta ale tym by som sa zbavil iba jednej dedicky lebo ta najmladsia sestra z nevlastnych surodencov sa o otca vobec nezaujimala, mozno ju naposledy videl v 5 rokoch a potom ju jej vlastna mama drzala pod zamkom ale ani v dospelosti nemala snahu sa s nim kontaktovat i ked zvysni 2 nas navstevovali a ona o tom urcite vedela..
Xanti
05.02.10,16:51
..no a ešte je šanca..podľa toho, ako tí traja vychádzali s otcom, či sa oňho zaujímali aj počas života, navštevovali ho, starali sa o neho, ak bol chorý..lebo ak nie, sú to síce dedičia zo zákona,ale dalo by sa dokázať, že sa o otca nezaujímali a chcú len peniaze..to je ale na dokazovanie pred súdom..Pepsi toto vôbec nepomôže, lebo pokiaľ otec počas života nevydedil dané deti tak sú neopomenuteľnými dedičmi a majú rovnaké práva, či sa o otca zaujímali alebo nie.

Tudy cesta nevede.

Vaso1985 takto sa z toho nedostaneš. Cestu vidím v úvere. Nebojaj sa toho. Zvládnete to.
vaso1985
05.02.10,17:01
Vaso1985 takto sa z toho nedostaneš. Cestu vidím v úvere. Nebojaj sa toho. Zvládnete to.

je to mozne xanti ale bol som v tej stavebnej sporitelni a ten medziuver na 15000 eur by som dostal keby zalozim byt ale kedze som tam nemal sporenie moj plat a pracovna zmluva na dobu urcitu nepostacuje a musel by som zobrat spoludlznika lenze sestra to nemoze byt kedze je vo vypovednej lehote resp. bude mozno v skusobnej lehote a mama je na dochodku vo veku 62 rokov a podmienka je do aby mal spoludlznik menej ako 60 rokov..
v slovenskej sporitelni mam ucet ale tam mi mozu poskytnut len uver na 6000 eur na dobu 4 rokov teda podla doby urcitej na pracovnej zmluve..
Xanti
05.02.10,17:13
je to mozne xanti ale bol som v tej stavebnej sporitelni a ten medziuver na 15000 eur by som dostal keby zalozim byt ale kedze som tam nemal sporenie moj plat a pracovna zmluva na dobu urcitu nepostacuje a musel by som zobrat spoludlznika lenze sestra to nemoze byt kedze je vo vypovednej lehote resp. bude mozno v skusobnej lehote a mama je na dochodku vo veku 62 rokov a podmienka je do aby mal spoludlznik menej ako 60 rokov..
v slovenskej sporitelni mam ucet ale tam mi mozu poskytnut len uver na 6000 eur na dobu 4 rokov teda podla doby urcitej na pracovnej zmluve..
Vaso skús aj iné banky.
Skús sa pýtať na hypoteku, tam sa rozloží splácanie na dlhé roky. Tie splátky nie sú až také vysoké potom.
Už ti tu hovorili pohraj sa na stránke http://www.totalmoney.sk/index.php?akcia=produkt&option=com_hypoteky&subtyp=3&uver=15000&splatnost=15&fixacia=&hodnota=60000 .
hena22
05.02.10,19:38
ale ak sa u notara nedohodneme tak predsa nemoze vydat osvedcenie o dedictve a posunie to sudu..v takom pripade by ma zaujimalo ci sa na sudnych poplatkoch podielaju vsetci dedicia rovnako ako je to aj u notarskych poplatkoch???

Podla mna ak sa nedohodnete, budete dediť zo zákona, rovným dielom. Prikladám kúsok občianskeho zákonníka:

Štvrtá hlava
POTVRDENIE DEDIČSTVA A VYPORIADANIE DEDIČOV


§ 481

Ak je len jeden dedič, potvrdí mu súd, že dedičstvo nadobudol.

§ 482

(1) Ak je viac dedičov, vyporiadajú sa na súde medzi sebou o dedičstve dohodou.

(2) Ak dohoda neodporuje zákonu alebo dobrým mravom, súd ju schváli.

§ 483

Ak nedôjde k dohode, súd potvrdí nadobudnutie dedičstva tým, ktorých dedičské právo bolo preukázané.

§ 484

Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený.
pepsikova
08.02.10,20:07
ano urcite by to bolo riesenie a nechal by som vsetky tie starosti na nich a ja by som kludne pokracoval vo svojom zivote ale kym to nie je zivotne nevyhnutne tak zatial nechceme tento byt opustit..ved je to domov....

..pozri sa na to takto..je to tvoj domov- ale pre nich sú to peniažky spadnuté z neba..preto potrebuješ natiahnuť čas, aby si zohnal, našetril, niekde prišiel k potrebnej sume..a to sa ti podarí len manévrovaním..šikovným..môžeš tvrdiť, že ich vyplatíš- splátkami..ak nebudú súhlasiť- tak chci bývanie pre vás s tým, že byt sa predá až potom..no a ďalšie by mohlo byť, že tá tretia sa o otca nezaujímala- dokazovanie pred súdom, viem, že takéto pokusy sú na dlhé lakte, ale tebe ide o čas- a aj toto je čas..a ty potrebuješ len čas, možno sa ti podarí aj v práci dostať nejakú pôžičku, ktorá by sa za 4 roky splatila..len rozmýšľaj...

..a nezabudni dať vedieť, čo a ako...
vaso1985
22.02.10,06:58
Zdravim vsetkych,
tak som poziadal o hypotekarny uver a ak ho dostanem, tak vyplatim surodencov, aby sa to konecne uzavrelo..
Vedel by mi niekto poradit, ako mame najjdenoduchsie previest vlastnictvo bytu na mna a sestru, mamine samozrejme nechame dozivotne uzivanie..Da sa to vyriesit uz pri dedicskom konani, alebo je treba prenechat podiely mame, aby sa stala jedinym vlastnikom a potom vymysliet nejaku darovaciu, ci kupnu zmluvu??
Dakujem..
Mária27
22.02.10,07:17
Pri dedičskom konaní sa dá dohodou vyriešiť všetko. Môžete si dať podmienku vyplatenia súrodencov, ktorí dostanú menší podiel, čo sa dá neskôr prípadne vymáhať.
vaso1985
12.07.10,03:52
Ahojte vsetci, pisem sem preto, aby som Vas oboznamil, ako to vsetko nakoniec dopadlo. Nakoniec po polrocnych roznych vybavovackach som tento mesiac nakoniec vyplatil mojich exsurodencov a zacal splacat 30 rocny uver. Nebolo to vobec lahke ziskat peniaze od banky a nehovoriac o vlastnych financiach, ktore sme museli sami investovat, aby niekto uplne iny nakoniec ziskal pekny balik penazi. Tak dufam, ze si ich pekne uziju a ze nam sa podari splatit uver bez nejakej ujmy, ci uz na zdravi alebo majetku. Tymto by som chcel vsetkym este raz podakovat za ich rady a moralnu pomoc, ktoru som od nich pocas celeho predchadzajuceho obdobia dostaval.
DAKUJEM!!!!!!!