ivkop
26.01.10,10:11
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, či potrdenie o príjmoch za rok 2009 musím vystaviť automaticky všetkým zamestnancom, alebo až keď ma o to požiadajú - špeciálne ma zaujímajú dohodári, tých máme fakt veľa :-(.
Je aj nejké tlačivko, ktorým o to môžu požiadať, alebo stačí, ak mi to napríklad napíšu do mailu.
Ďakujem, pekný deň.
drobeceva
26.01.10,09:18
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, či potrdenie o príjmoch za rok 2009 musím vystaviť automaticky všetkým zamestnancom, alebo až keď ma o to požiadajú - špeciálne ma zaujímajú dohodári, tých máme fakt veľa :-(.
Je aj nejké tlačivko, ktorým o to môžu požiadať, alebo stačí, ak mi to napríklad napíšu do mailu.
Ďakujem, pekný deň.
Špeciálne tlačivá nie - požiada písomne, telefonicky, mailom,...
Tí, čo chcú, aby si robila RZD - musia Ťa požiadať do 15.2.
DO 10.3.2010 - vystavíš zamestnancom, ktorí nepožiadali z-ľa o vykonanie roč.zúčt.

Tí, čo Ťa požiadajú o vystavenie potvrdenia do 5.2.2010, vystavíš do 10.2.2010
ivkop
26.01.10,09:24
fajn, vďaka. takže automaticky nemusí vystavovať... pochopila som spravne?
Andyke
26.01.10,09:30
§ 39 Zák. o dani z príjmov
Povinnosti zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane
(5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do
a) 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie, alebo
b) konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie alebo
c) do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom alebo za ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyplatil príjem zo závislej činnosti zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ak o vystavenie dokladu požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia.

Pozn. ja automaticky vystavujem Potvrd. o zdanit.mzde aj všetkým dohodárom (bez ich žiadosti)
drobeceva
26.01.10,09:49
fajn, vďaka. takže automaticky nemusí vystavovať... pochopila som spravne?
pozri si 3 riadok prísp. 2
ivkop
26.01.10,10:13
vďaka,
ešte mám otázku k ročnému zúčtovaniu dane. môže požidať o jeho spracovanie aj bývalý zamestnanec? ak áno a jemu vyjde nedoplatok, ako mi ho zaplatí, keď už u nás nepracuje..
možno hlúpe otázky, ale som začiatočník.. :-(
vopred vďaka a prkný deň
25252
26.01.10,11:28
bývalým zamestnancom posielame potvrdenie o príjme... nech si sami urobia daňové priznanie a zdokladujú celý rok
Andyke
26.01.10,11:42
vďaka,
ešte mám otázku k ročnému zúčtovaniu dane. môže požidať o jeho spracovanie aj bývalý zamestnanec? ak áno a jemu vyjde nedoplatok, ako mi ho zaplatí, keď už u nás nepracuje..
možno hlúpe otázky, ale som začiatočník.. :-(
vopred vďaka a prkný deň
Pokiaľ požiada do termínu tak vykonáš RZD a nedoplatok oznamuješ DU príslušnému podľa pobytu bývalého zamestnanca a správca dane bude vymáhať priamo už od neho. Viď nižšie...

§ 40 Zák. o dani z príjmov
5) Ak nemôže zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zraziť zo zdaniteľnej mzdy zamestnanca nedoplatok dane z dôvodu podľa odseku 4 písm. a) a nedoplatok dane, ktorý vyplýva z ročného zúčtovania, alebo ak nemôže vybrať od zamestnanca daňový bonus podľa odseku 4 písm. b) a vyššiu sumu daňového bonusu, ako je ustanovená týmto zákonom, ktorá vyplýva z ročného zúčtovania, z dôvodu, že mu už nevypláca mzdu, alebo z dôvodu, že nemožno zamestnancovi podľa osobitných predpisov zrážku vykonať, vyberie nedoplatok dane alebo sumu rozdielu daňového bonusu správca dane príslušný podľa trvalého pobytu zamestnanca. Na tento účel zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zašle všetky potrebné doklady do 30 dní odo dňa, keď táto skutočnosť nastala alebo keď ju tento zamestnávateľ zistil. Zamestnanec je povinný daňový nedoplatok vzniknutý jeho zavinením vrátane sankčného úroku alebo sumu rozdielu daňového bonusu vrátane sankčného úroku uhradiť miestne príslušnému správcovi dane najneskôr do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom správca dane úkon vykonal alebo v ktorom bolo rozhodnutie o tomto daňovom nedoplatku alebo sume rozdielu daňového bonusu zamestnancovi doručené. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) a správca dane tento postup nepoužijú, ak sa daňový nedoplatok alebo suma rozdielu daňového bonusu rovná 3, 32 eura alebo je nižšia ako 3, 32 eura, ale len ak daňovník nevyužije možnosť podať vyhlásenie podľa § 50.

ivkop
26.01.10,12:03
super! vďaka za pomoc!