evelien
26.01.10,10:36
V aprili 2009 vratili klientovi faktury z r. 2007. Az teraz klient uznal, ze opravnenost fakturacie nevie preukazat. Tzn., ze teraz v januari vystavi dobropis. Vynosy ktoreho roku ponizim - 2009 ci 2010?
Zoltán Kovács
26.01.10,09:39
Ak sa pýtaš na výnosy, tak zrejme ide o podvojné účtovníctvo. V tom prípade dobropis budeš účtovať v r. 2010.
Ak ide o jednoduché účtovníctvo, tak nemáš čo znižovať, nakoľko zrejme faktúra nebola ani uhradená od odberateľa.
evelien
26.01.10,11:09
Ano, PÚ. Uvazovala som, ci nie je potrebne pouzit ucty casoveho rozlisenia, kedze tie faktury boli vratene v aprili.

Zvazujem este jednu moznost: vystavit dobropis s aprilovym datumom a podat dodatocne k DPH. Ak by bol vystaveny dobropis s terajsim januarovym datumom, tak nemam k nemu ziadnu prilohu, jedine nejake klientovo cestne prehlasenie, ze uznava neopravnenost fakturacie. Bolo by taketo nieco vobec pre daniarov postacujuce?
evelien
27.01.10,09:31
Prosim o odporucanie, ci je postacujucou prilohou k dobropisu taketo vyhlasenie konatela alebo je potrebny list od odberatela, s ktorym vratil faktury. Dakujem
Zoltán Kovács
27.01.10,12:52
Myslím si, že dobropis by sa mal vystaviť na základe reklamácie od odberateľa.
Lubica.h
24.05.10,08:22
Dobrý deň, chcem sa spýtať, prišlo mi súdne rozhodnutie, že sa nám neuznáva faktúra z r.2007. To rozhodnutie je z decembra 2009 a však prišlo 19.05.2010. Môžem vystaviť dobropis k tejto faktúre v tomto daňovom období, alebo treba podávať DDP,Ďakujem.
Tweety
24.05.10,08:58
Dobrý deň, chcem sa spýtať, prišlo mi súdne rozhodnutie, že sa nám neuznáva faktúra z r.2007. To rozhodnutie je z decembra 2009 a však prišlo 19.05.2010. Môžem vystaviť dobropis k tejto faktúre v tomto daňovom období, alebo treba podávať DDP,Ďakujem.
§ 25 Zákon o dph
(3) Rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane, a pri oprave základu dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu alebo pri dodaní tovaru alebo služby, keď je povinný platiť daň nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby,rozdiel sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby obdržal doklad o oprave základu dane.