lenku
26.01.10,11:09
Chcem sa opýtať, môže zamestnávateľ robiť ročné zúčtovanie dane aj dohodárom? A čo je v tomto prípade lepšie, robiť zúčtovanie, alebo danové priznanie? Dakujem
veronikasad
26.01.10,10:10
Chcem sa opýtať, môže zamestnávateľ robiť ročné zúčtovanie dane aj dohodárom? A čo je v tomto prípade lepšie, robiť zúčtovanie, alebo danové priznanie? Dakujem
Príjem majú zdanený zrážkovou alebo preddavkovou daňou ? Maju u zamestnávatela podpísané vyhlásenie ?
lenku
26.01.10,10:11
áno, vyhlásenie majú podpísané ide o preddavkovu dan, a zároven poberajú rodičovský príspevok
lenku
26.01.10,15:58
posúvam
katka50
26.01.10,17:06
Chcem sa opýtať, môže zamestnávateľ robiť ročné zúčtovanie dane aj dohodárom? A čo je v tomto prípade lepšie, robiť zúčtovanie, alebo danové priznanie? Dakujem
Áno-môže aj dohodárom urobiť ročné zúčtovanie, ak si do 15.2. požiadajú.
lenku
27.01.10,06:23
dakujem
LUBY
26.01.11,07:38
Ja sa vraciam k tejto otázke po roku, máme dohodárov, ktorí pracujú inde na TPP a chcú aby sme im my spravili ročné zúčtovanie dane... neviem, či je to v poriadku, asi by im mal robiť ročné zúčtovanie zamestnávateľ? prípadne by si mali urobiť daňové priznanie sami...?

Z tohto mi vyplýva, že nemôžu nás požiadať o RZD, nemýlim sa?
§ 38
Ročné zúčtovanie
Na začiatok

(1) Zamestnanec, ktorý poberal zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti uvedené v § 5 a nepoberal príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43, pri ktorých uplatnil postup podľa § 43 ods. 7, uvedené v § 5 ods. 1 písm. i) a v § 6 až 8 a nie je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11, môže najneskôr do 15. februára roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia písomne požiadať o vykonanie ročného zúčtovania z úhrnnej sumy zdaniteľnej mzdy od všetkých zamestnávateľov, ktorí sú platiteľmi dane, 122) posledného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus.
LUBY
27.01.11,13:29
Posúvam otázku a pridávam dalsiu:

Dohodár, ktorý nemá iný PP a u nás nemá podpísané Vyhlásenie - platí stále, že ak chce vrátiť zrážkovú daň, musí si podať daňové priznanie?

VĎAKA za radu
Tamila
27.01.11,13:33
Ročné zúčtovanie mu môže urobiť iba zamestnávateľ, kde má príjmy z pracovného pomeru a tam si môže dať aj príjem z dohody u vás. Druhá možnosť je, že si sám podá DP. Ak má u vás iba dohodu, vy mu nemôžete robiť RZD.
ewita888
27.01.11,13:35
1/ RZD tam, kde má podpísané vyhlásenie, čiže asi na TPP /k príspevku 7/
2/ ked nemajú inde PP, prečo nemajú u vás podpísané vyhlásenie? RZD spraviť možete.. /k príspevku 8/
Tamila
27.01.11,13:55
Zadávateľka uvádza: ...máme dohodárov, ktorí pracujú inde na TPP a chcú aby sme im my spravili ročné zúčtovanie dane ...
ewita888
27.01.11,13:57
pod 2/ je odpoveď na príspevok 8
LUBY
29.01.11,20:26
VDAKA ZA RADU
Tony1
08.02.11,19:59
A ak je u nás zamestnaný na TPP a prinesie mi potvrdenie od iného, kde je príjem z dohody a zrazená daň, môžem mu tento príjem dať do RZD k príjmu z TPP a vrátiť mu zrazenú daň?
zuzana
08.02.11,20:34
to by som aj ja rada vedela
katka50
09.02.11,04:53
A ak je u nás zamestnaný na TPP a prinesie mi potvrdenie od iného, kde je príjem z dohody a zrazená daň, môžem mu tento príjem dať do RZD k príjmu z TPP a vrátiť mu zrazenú daň?
Áno.
Anja111
09.02.11,06:54
Už som popletená aj ja. Je možné urobiť RZD v nasledovných prípadoch:
1. Študent pracuje vo firme len na DoBPŠ, má podpísané Vyhlásenie?
2. Študent pracuje vo firme len na DoBPŠ, ale nemá podpísané Vyhlásenie?
3. Starobný dôchodca pracuje vo firme len na DoPČ, má preddavkovú daň a nemá nárok na NČ?
4. Starobný dôchodca pracuje vo firme len na DoVP, má zrážkovú daň a nemá nárok na NČ?
5. Výsluhový dôchodca, poberá len odmenu za výkon funkcie, má len zrážkovú daň a nemá nárok na NČ?
Vopred ďakujem za každý príspevok.
katka50
09.02.11,06:59
Už som popletená aj ja. Je možné urobiť RZD v nasledovných prípadoch:
1. Študent pracuje vo firme len na DoBPŠ, má podpísané Vyhlásenie?Áno, ak požiada
2. Študent pracuje vo firme len na DoBPŠ, ale nemá podpísané Vyhlásenie?Áno, ak požiada
3. Starobný dôchodca pracuje vo firme len na DoPČ, má preddavkovú daň a nemá nárok na NČ?Áno, ak požiada
4. Starobný dôchodca pracuje vo firme len na DoVP, má zrážkovú daň a nemá nárok na NČ?Áno, ak požiada
5. Výsluhový dôchodca, poberá len odmenu za výkon funkcie, má len zrážkovú daň a nemá nárok na NČ?Áno, ak požiada
Vopred ďakujem za každý príspevok.

Odpovede v texte. Môžeš urobiť roč. zúčtovanie vo všetkých prípadoch, ak požiada o roč. zúčt. dane do 15.2., mal príjem len zo závislej činnosti.
Anja111
09.02.11,07:22
Odpovede v texte. Môžeš urobiť roč. zúčtovanie vo všetkých prípadoch, ak požiada o roč. zúčt. dane do 15.2., mal príjem len zo závislej činnosti.
Ďakujem veľmi pekne. Pomohlo mi to.
Zdenka 0705
09.02.11,11:34
Už ste robili RZD so žiadosťou o preplatenie poplatku zdravotníckeho pracovníka na vzdelávanie? Ja mám tento prípad a zatiaľ nikto nereagoval. Tuto v téme: žiadosť o vykonanie RZD.
Ak by ste vedeli, budem vďačná za každú radu.
Stašek
09.02.11,13:34
Pracovník, ktorý u nás nastúpil do zamestania 12/2010 bol 1-4/2010 zamestnaný v zahraničí (Nórsku), potom bol evidovaný na úrade práce ako nezamestnaný. Chce aby sme mu urobili ročné zúčtovanie dane za r. 2010. Aké doklady od neho potrebujeme? Hlavne čo sa týka toho Nórska. Ďakujem.
Zdenka 0705
10.02.11,15:30
Star. dôchodca požiadal o ročné zúčtovanie dane, mal príjem z DoPČ zdanený zrážkovou daňou.
Jeho príjem za celý rok neprekročil sumu v hrubom 2.012,85.
Môžem mu spraviť RZD alebo si musí spraviť DP-A?
Pýtam sa preto, lebo Pohoda mi tú výšku príjmu vôbec nebrala do úvahy a daň mu vyčíslila tak, ako mu bola zrazená, teda žiaden preplatok.
rodina1
10.02.11,15:40
Pracovník, ktorý u nás nastúpil do zamestania 12/2010 bol 1-4/2010 zamestnaný v zahraničí (Nórsku), potom bol evidovaný na úrade práce ako nezamestnaný. Chce aby sme mu urobili ročné zúčtovanie dane za r. 2010. Aké doklady od neho potrebujeme? Hlavne čo sa týka toho Nórska. Ďakujem.
Ak bol zamestnaný v zahraničí, musí si DP podať sám.
Tamila
10.02.11,16:46
Star. dôchodca požiadal o ročné zúčtovanie dane, mal príjem z DoPČ zdanený zrážkovou daňou.
Jeho príjem za celý rok neprekročil sumu v hrubom 2.012,85.
Môžem mu spraviť RZD alebo si musí spraviť DP-A?
Pýtam sa preto, lebo Pohoda mi tú výšku príjmu vôbec nebrala do úvahy a daň mu vyčíslila tak, ako mu bola zrazená, teda žiaden preplatok.
Podá si daňové priznanie A. Nemôžeš mu robiť RZD.
Zdenka 0705
10.02.11,16:56
Tamila, ďakujem. Bolo mi to divné, že by Pohoda zle rátala. :)
johny18
11.02.11,16:46
Ahoj, mam z toho trosku chaos, cital som na porade par prispevkov, niekde sa pise, ze ak dohodar ma zrazkovu dan, nemoze mu vykonavat zamestnavatel rocne zuctovanie, inde zasa, ze moze.

Teda ak clovek, vedeny na urade prace, pracuje cely rok na dohodu u jedneho zamestnavatela, a dan je zrazana zrazkovou danou podla § 43, moze mu zamestnavatel vykonat RZ, ak o to poziada? Alebo si musi urobit DP sam??
johny18
13.02.11,10:08
Nepomoze nik? :)
rodina1
13.02.11,11:33
Ahoj, mam z toho trosku chaos, cital som na porade par prispevkov, niekde sa pise, ze ak dohodar ma zrazkovu dan, nemoze mu vykonavat zamestnavatel rocne zuctovanie, inde zasa, ze moze.

Teda ak clovek, vedeny na urade prace, pracuje cely rok na dohodu u jedneho zamestnavatela, a dan je zrazana zrazkovou danou podla § 43, moze mu zamestnavatel vykonat RZ, ak o to poziada? Alebo si musi urobit DP sam??
Zákon o dani z príjmov
§ 38
Ročné zúčtovanie

(1) Zamestnanec, ktorý poberal zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti uvedené v § 5 a nepoberal príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43, pri ktorých uplatnil postup podľa § 43 ods. 7, môže najneskôr do 15. februára roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia písomne požiadať o vykonanie ročného zúčtovania z úhrnnej sumy zdaniteľnej mzdy od všetkých zamestnávateľov, ktorí sú platiteľmi dane, 122) posledného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus.

Z uvedeného vyplýva, že ak dohodárovi bola daň zrážaná zrážkovo, to znamená, že u zamestnávateľa si neuplatňoval nezdaniteľnú čiastku základu dane, zamestnávateľ mu nemôže na jeho žiadosť vykonať ročné zúčtovanie dane. Musí si ho podať sám.

veronikasad
13.02.11,11:37
Star. dôchodca požiadal o ročné zúčtovanie dane, mal príjem z DoPČ zdanený zrážkovou daňou.
Jeho príjem za celý rok neprekročil sumu v hrubom 2.012,85.
Môžem mu spraviť RZD alebo si musí spraviť DP-A?
Pýtam sa preto, lebo Pohoda mi tú výšku príjmu vôbec nebrala do úvahy a daň mu vyčíslila tak, ako mu bola zrazená, teda žiaden preplatok.
Zdenka, až teraz som zbadala tento príspevok.

Príjem je do 1/2 NČZD, ak chce SD uplatniť § 46 ZoDzP, musí si sám podať DP. DU mu celú zrazenú daň vráti.
Daniela12345
13.02.11,11:41
Môžem urobiť RZD zamestnancovi, ktorý:
- ukončil PP 31.12.2010,
- ukončil PP 30. 09.2010 a požiadal o RZD. Obaja si uplatňovali nezd. časť zákl. dane u nás.
Má povinnosť z- nec zdokladovať celý rok k RZD - ak bol evidovaný na UP ? Ďakujem.
rodina1
13.02.11,11:50
Môžem urobiť RZD zamestnancovi, ktorý:
- ukončil PP 31.12.2010, áno
- ukončil PP 30. 09.2010 a požiadal o RZD. Obaja si uplatňovali nezd. časť zákl. dane u nás. áno
Má povinnosť z- nec zdokladovať celý rok k RZD - ak bol evidovaný na UP ? nie nemusí, veď v žiadosti uvádza, že všetky údaje, ktoré uviedol sú pravdivé. Ďakujem.
v texte
danasv
08.03.11,09:09
Ahojte.. pri citani tychto príspevkov som zistila , ze ja som asi niekde pochybila :eek::eek:
mame dochodkynu ktora u nas pracuje na DoPC. jej mesacna mzda je 160 Eur. zacala u nas pracovat od aprila 2010. V programe som zaskrtla preddavkovu dan/asi prva chyba/ a zaroven som jej aj priznala odpocet na danovnika/ asi druha chyba/ -vyhlasenie podpisala (aj to je chyba? ) co s tym teraz? celkovy jej prijem za rok 2010 cini 1440 EUR.
ako to vyriesit?
mozem jej ako zamestnavatel spravit Rocne zuctovanie dane? / ziadost nie je problem podpisat so spatnym datumom)
ma vobec narok na odpocitatelnu polozku/4025,70?/
alebo jej bude lespei podat si danove priznanie??
pls poradte... vdaka
danasv
08.03.11,13:21
Ahojte.. pri citani tychto príspevkov som zistila , ze ja som asi niekde pochybila :eek::eek:
mame dochodkynu ktora u nas pracuje na DoPC. jej mesacna mzda je 160 Eur. zacala u nas pracovat od aprila 2010. V programe som zaskrtla preddavkovu dan/asi prva chyba/ a zaroven som jej aj priznala odpocet na danovnika/ asi druha chyba/ -vyhlasenie podpisala (aj to je chyba? ) co s tym teraz? celkovy jej prijem za rok 2010 cini 1440 EUR.
ako to vyriesit?
mozem jej ako zamestnavatel spravit Rocne zuctovanie dane? / ziadost nie je problem podpisat so spatnym datumom)
ma vobec narok na odpocitatelnu polozku/4025,70?/
alebo jej bude lespei podat si danove priznanie??
pls poradte... vdaka
pls neviete poradit???
Tamila
08.03.11,17:35
Ahojte.. pri citani tychto príspevkov som zistila , ze ja som asi niekde pochybila :eek::eek:
mame dochodkynu ktora u nas pracuje na DoPC. jej mesacna mzda je 160 Eur. zacala u nas pracovat od aprila 2010. V programe som zaskrtla preddavkovu dan/asi prva chyba/- mala byť zrážková - preddavková je od 165,97 €- a zaroven som jej aj priznala odpocet na danovnika/ asi druha chyba/nemala nárok, ak bola dôchodkyňa už k 1. 1. -vyhlasenie podpisala (aj to je chyba? )Keď vo vyhlásení uvedie, že je dôchodca, nevzniká nárok na odpočet co s tym teraz? celkovy jej prijem za rok 2010 cini 1440 EUR.
ako to vyriesit?
mozem jej ako zamestnavatel spravit Rocne zuctovanie dane? / ziadost nie je problem podpisat so spatnym datumom)
ma vobec narok na odpocitatelnu polozku/4025,70?/ Nárok je vo výške rozdielu dôchodku a NČZD
alebo jej bude lespei podat si danove priznanie??
pls poradte... vdaka Mohla by si jej urobiť RZD, ale podľa môjho názoru jej nemusíš robiť RZD ani DP, nakoľko jej príjem je nižší ako 2012,85 €, čo je oslobodený príjem a do tejto výšky nemusí platiť daň. Chyba bola, že si jej nezrážala mesačne zrážkovú daň, ale tú by jej teraz vrátili na základe výšky príjmu.
v texte
danasv
09.03.11,07:18
v texte Si poklad vdaka za vycerpavajuce odpovede:-)
ali8
09.01.12,17:20
dobry den prajem a ako je to s RZD za rok 2011? mam cisto len dohodarov, konkretne starobnych dochodcov, ktorí bud maju podpisane vyhlasenie a tí co nemaju ich prijmy su max. 190€, kde niektorí maju zrazenu preddavkovu dan nejakych 15€ , mozem im ja spravit RZD? alebo si maju podat oni danove priznanie? viem ze nemaju poviinost podat kedze maju taky nizky prijem ale aspon by sa im vratila ta preddavkova dan vsak? a mozem aj ja zanich spravit to RZD? alebo na dohodarov sa to rocne nevztahuje? nikde inde nemaju u nikoho prijem su starobní dochodcovia maju len u mna dohodu o prac.civnosti, a kedze by som im ulahcila ja ze spravim RZD nemuseli by oni podavat danove, len neviem ci ja vobec mozem pre dohodarov spravit to rocne. prosim poradte niekto. dakujem.
veronikasad
09.01.12,17:23
dobry den prajem a ako je to s RZD za rok 2011? mam cisto len dohodarov, konkretne starobnych dochodcov, ktorí bud maju podpisane vyhlasenie a tí co nemaju ich prijmy su max. 190€, kde niektorí maju zrazenu preddavkovu dan nejakych 15€ , mozem im ja spravit RZD? alebo si maju podat oni danove priznanie? viem ze nemaju poviinost podat kedze maju taky nizky prijem ale aspon by sa im vratila ta preddavkova dan vsak? a mozem aj ja zanich spravit to RZD? alebo na dohodarov sa to rocne nevztahuje? nikde inde nemaju u nikoho prijem su starobní dochodcovia maju len u mna dohodu o prac.civnosti, a kedze by som im ulahcila ja ze spravim RZD nemuseli by oni podavat danove, len neviem ci ja vobec mozem pre dohodarov spravit to rocne. prosim poradte niekto. dakujem.
Starobný dôchodca, ak bol poberatelom SD k 1.1. - nemôže mať podpísané vyhlásenie a uplatňovať si mesačnú NČZD.
Ak majú ročný príjem do 1/2 NČZD, ak si sami podajú DP typu A, DU im vráti zrazenú daň bez ohladu na výšku dôchodku.
Tweety
09.01.12,17:23
dobry den prajem a ako je to s RZD za rok 2011? mam cisto len dohodarov, konkretne starobnych dochodcov, ktorí bud maju podpisane vyhlasenie a tí co nemaju ich prijmy su max. 190€, kde niektorí maju zrazenu preddavkovu dan nejakych 15€ , mozem im ja spravit RZD? alebo si maju podat oni danove priznanie? viem ze nemaju poviinost podat kedze maju taky nizky prijem ale aspon by sa im vratila ta preddavkova dan vsak? a mozem aj ja zanich spravit to RZD? alebo na dohodarov sa to rocne nevztahuje? nikde inde nemaju u nikoho prijem su starobní dochodcovia maju len u mna dohodu o prac.civnosti, a kedze by som im ulahcila ja ze spravim RZD nemuseli by oni podavat danove, len neviem ci ja vobec mozem pre dohodarov spravit to rocne. prosim poradte niekto. dakujem. O RZD musia v lehote na to určenej požiadať. Termín je do 15.2.2012.
Mila123
09.01.12,17:26
majú možnosť si podať DP typ A, nie RZD a vráti sa im (dôchodcom) tých napr. 15 €.....pretože nemali príjem vyšší ako 1/2 NČZD.....podľa § 32 ZDP....
ali8
09.01.12,17:28
Starobný dôchodca, ak bol poberatelom SD k 1.1. - nemôže mať podpísané vyhlásenie a uplatňovať si mesačnú NČZD.
Ak majú ročný príjem do 1/2 NČZD, ak si sami podajú DP typu A, DU im vráti zrazenú daň bez ohladu na výšku dôchodku.

jo je mi jasne trosku som to doplietla starobnych dochodcov mam ale nemaju podpisane vyhlasenie, podpisane vyhlasenie maju ale nie starobny dochodcovia pardon, a ak maju rocny prijem do 1/2 NCZD mozem im aj najpriek tomu ja spravit RZD ak ma oto poziadaju? kedze sa im to oplati by sa im vratila ta preddavkova dan.
veronikasad
09.01.12,17:28
majú možnosť si podať DP typ A, nie RZD a vráti sa im (dôchodcom) tých napr. 15 €.....pretože nemali príjem vyšší ako 1/2 NČZD.....podľa § 32 ZDP....
Nie podľa § 32, ale § 46 ZoDzP

§ 46
Minimálna výška dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2012-a.html#hore)

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44. Daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 6 daň neplatí, ak za zdaňovacie obdobie úhrn jeho zdaniteľných príjmov, okrem príjmov, z ktorých bola daň vybraná zrážkou a pri ktorých nepoužil postup podľa § 43 ods. 7, nepresiahne 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). Tento postup použije aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí. Daň sa neplatí, ak daň na úhradu vypočítaná v daňovom priznaní nepresiahne sumu 3,32 eur.
Mila123
09.01.12,17:30
jasne, urob im, vráti sa im zaplatené preddavky na daň....
starobným dôchodcom ak chcú späť preddavky musia cez DP.....
ali8
09.01.12,17:33
jasne, urob im, vráti sa im zaplatené preddavky na daň....
starobným dôchodcom ak chcú späť preddavky musia cez DP.....

ale oni si starobní dochodcovia tí co maju tam tie preddavky, takze to oni si musia sami podat DP tak? ja im to nemozem spravit cez RZD?
veronikasad
09.01.12,17:34
ale oni si starobní dochodcovia tí co maju tam tie preddavky, takze to oni si musia sami podat DP tak? ja im to nemozem spravit cez RZD?
Ak o to požiadajú - môžeš. Ale ak ich dôchodok presahuje ročnú NČZD, RZD nič nevyriešiš. Daň im DU nevráti.
Mila123
09.01.12,17:35
ak im urobíš RZD nevrátiš im nič...../maximálne centové rozdiely)
nemusia si podať DP ale je to pre nich výhodné......
ali8
09.01.12,17:40
Ak o to požiadajú - môžeš. Ale ak ich dôchodok presahuje ročnú NČZD, RZD nič nevyriešiš. Daň im DU nevráti.

myslela som to kvoli tomu ze ked im spravim ja RZD tak vratia mne a ja im to vyplatim a oni nemusia podavat danove priznanie, preco im ked podaju DU vrati a mne ako zamestnavatelovi ked za nich spravim nevyjde ten preplatok ta dan co bola za nich zaplatena?
Mila123
09.01.12,17:42
ako chceš uplatňovať § 46 ZDP? nesmieš ho uplatňovať cez RZD iba cez DP .....
veronikasad
09.01.12,17:46
ako chceš uplatňovať § 46 ZDP? nesmieš ho uplatňovať cez RZD iba cez DP .....
písala som niekde o DP ?
http://www.porada.sk/t129605-rocne-zuctovanie-dane-a-dohodari.html#post1938123

Ak však dôchodca o RZD požiada (z nevedomosti), zamestnávatel je povinný ho urobiť.
nikulik
09.01.12,18:14
písala som niekde o DP ?
http://www.porada.sk/t129605-rocne-zuctovanie-dane-a-dohodari.html#post1938123

Ak však dôchodca o RZD požiada (z nevedomosti), zamestnávatel je povinný ho urobiť.

Tak teraz moze sa robit RZD starobnemu dôchodcovi dohodarovi alebo nie? Uz som total dopletena.
Tweety
09.01.12,18:16
Tak teraz moze sa robit RZD starobnemu dôchodcovi dohodarovi alebo nie? Uz som total dopletena. O RZD musí požiadať, ak požiada, musíš mu ho urobiť.
veronikasad
09.01.12,18:16
Tak teraz moze sa robit RZD starobnemu dôchodcovi dohodarovi alebo nie? Uz som total dopletena.
Ak o to požiada - musí ...

Aký príjem mal SD ? A výška vyplateného SD ?
ali8
10.01.12,09:38
otazocka ktomu tak narychlo, idem uhradzat za dohodara tu preddavkovu dan kedze nemal podpisane vyhlasenie, po novom su uz ine cisla uctu, pod co patri ta dan dan z prijmov zo zavislej cinnosti alebo dan z prijmov vyberana zrazkou?
Anja111
10.01.12,09:44
otazocka ktomu tak narychlo, idem uhradzat za dohodara tu preddavkovu dan kedze nemal podpisane vyhlasenie, po novom su uz ine cisla uctu, pod co patri ta dan dan z prijmov zo zavislej cinnosti alebo dan z prijmov vyberana zrazkou?
... daň zo závislej činnosti.
ali8
10.01.12,09:58
... daň zo závislej činnosti.

dakujem KS je 1144?
veronikasad
10.01.12,09:59
dakujem KS je 1144?
KS nevyplňuješ
ali8
10.01.12,10:02
KS nevyplňuješ

takze tu sa rusi aj KS aj VS a ostavaju len tie cisla uctu ktore boli kazdemu pridelene?
veronikasad
10.01.12,10:03
takze tu sa rusi aj KS aj VS a ostavaju len tie cisla uctu ktore boli kazdemu pridelene?
VS sa neruší, práve ten je dôležitý. Pre preddavky na daň zo závislej činnosti za mesiac december 2011 je pre všetkých jednotný : 1100122011
Zdenka 0705
10.01.12,10:04
VS 1100122011
raya1
10.01.12,10:05
Prosím o radu :
Čo s RZD : výsluhový dôchodca k 1.7.2011 a súčasne od toho dátumu aj zamestnaný, podpísal vyhlásenie ?
Ako to bude s NČZD od 1.1.2012 u neho ?
Ďakujem !
Zdenka 0705
10.01.12,10:05
Veronika, bola si rýchlejšia ;)
kn-alka
10.01.12,10:07
VS uvádzaš: 1100122011
veronikasad
10.01.12,10:08
Prosím o radu :
Čo s RZD : výsluhový dôchodca k 1.7.2011 a súčasne od toho dátumu aj zamestnaný, podpísal vyhlásenie ?
Ako to bude s NČZD od 1.1.2012 u neho ?
Ďakujem !
Nemá nárok na mesačnú NČZD. Ak jeho ročný príjem nepresiahne 1/2 NČZD a podá si sám DP typu A, DU mu zrazenú daň vráti.
Ak jeho príjem bude vyšší, môže požiadať zamestnávatela o vykonanie RZD, vplyv na vrátenie dane to mať nebude (predpokladám, že výsluhový dôchodok je vyšší ako mesačný príjem).
raya1
10.01.12,10:15
Veronika ďakujem, to čo si napísala, bude platit pre r. 2012. Za r. 2011 mal uplatnenú NČZD, môžem robiť RZD ?
veronikasad
10.01.12,10:29
Veronika ďakujem, to čo si napísala, bude platit pre r. 2012. Za r. 2011 mal uplatnenú NČZD, môžem robiť RZD ?
Ak oň požiada do 15.2., musíš mu ho urobiť. Má nárok na celoročnú NČZD za rok 2011 (ak vznik VD bol od 1.7.2011)
raya1
10.01.12,11:02
áno, od 1.7.2011 bol VD, takže budem brať do úvahy predchádzajúci príjem zo zamestnania, terajší a aj VD ?
veronikasad
10.01.12,11:04
áno, od 1.7.2011 bol VD, takže budem brať do úvahy predchádzajúci príjem zo zamestnania, terajší a aj VD ?
nerozumiem - VD nie je zdanitelný príjem ...
raya1
10.01.12,11:12
vlastne áno, takže len terajší a predchádzajúci príjem
Ďakujem Veronika !
witch
11.01.12,10:26
Mali sme počas roka 2011 viacerých dohodárov, vždy na niekoľko mesiacov, podpísali Vyhlásenie. Pokiaľ si nepožiadajú do 15.2. o RZ, má zam-ľ povinnosť posielať im potvrdenie o zdaniteľnom príjme, alebo iba keď si ho vyžiadajú?
Mila123
11.01.12,10:38
termín na prebratie žiadosti od ZC je 15.02. ak nepožiada zasielam potvrdenia o zdan. mzde a zapl. preddavkov na daň z príjmov ...doporučene....

my to aj tak robíme, že pri ukončení mu vystavíme potvrdenie, on ho preberie a finito...ak by k nám prišiel, že chce RZD urobíme mu ho....
evina
11.01.12,10:48
Mali sme počas roka 2011 viacerých dohodárov, vždy na niekoľko mesiacov, podpísali Vyhlásenie. Pokiaľ si nepožiadajú do 15.2. o RZ, má zam-ľ povinnosť posielať im potvrdenie o zdaniteľnom príjme, alebo iba keď si ho vyžiadajú?

Máte povinnosť, paragraf 39


(5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie zamestnaneckej prémie a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do

a) 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie, alebo
b) konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie alebo
c) do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom alebo za ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyplatil príjem zo závislej činnosti zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ak o vystavenie dokladu požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia.
witch
11.01.12,11:42
Máte povinnosť, paragraf 39


(5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie zamestnaneckej prémie a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do

a) 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie, alebo
b) konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie alebo
c) do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom alebo za ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyplatil príjem zo závislej činnosti zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ak o vystavenie dokladu požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia.

ďakujem, viem, že voči zamestnancom mám túto povinnosť, len neviem, či to v rovnakom rozsahu platí aj pre dohodárov.
evina
11.01.12,13:03
ďakujem, viem, že voči zamestnancom mám túto povinnosť, len neviem, či to v rovnakom rozsahu platí aj pre dohodárov.

Áno vyplácali ste mu zdaniteľnú mzdu a podľa zákona :



§ 5
Príjmy zo závislej činnosti
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Príjmami zo závislej činnosti sú

a) príjmy zo súčasného alebo z predchádzajúceho pracovnoprávneho vzťahu, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo členského pomeru, alebo z obdobného vzťahu, v ktorom je daňovník pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu, ako aj príjmy za prácu žiakov a študentov v rámci praktického vyučovania,
bobo97
20.01.12,06:52
Dobrý deň,
zamestnávame starobného dôchodcu. V roku 2011 - január bol zamestnaný na TPP, od 01.02.2011 - 31.12.2011 na dohodu o pracovnej činnosti. Za rok 2011 podpísal Vyhlásenie k dani. Dane z TPP aj z dohody mu boli zrážané preddavkovo. Môže požiadať
o vykonanie ročného zúčtovania dane?
Mila123
20.01.12,07:05
Dobrý deň,
zamestnávame starobného dôchodcu. V roku 2011 - január bol zamestnaný na TPP, od 01.02.2011 - 31.12.2011 na dohodu o pracovnej činnosti. Za rok 2011 podpísal Vyhlásenie k dani. Dane z TPP aj z dohody mu boli zrážané preddavkovo. Môže požiadať
o vykonanie ročného zúčtovania dane?

jasne, že môže požiadať, zakázané to nemá.....

ale v jeho prípade by bolo dobré, keby si zistil, aký mal príjem v hrubom za rok 2011
veronikasad
20.01.12,07:06
Dobrý deň,
zamestnávame starobného dôchodcu. V roku 2011 - január bol zamestnaný na TPP, od 01.02.2011 - 31.12.2011 na dohodu o pracovnej činnosti. Za rok 2011 podpísal Vyhlásenie k dani. Dane z TPP aj z dohody mu boli zrážané preddavkovo. Môže požiadať
o vykonanie ročného zúčtovania dane?
uveď výšku hrubej mzdy z dohody aj zamestnania.
inges
20.02.12,12:56
Dobrý deň.
Zamestnanec má podpísané vyhlásenie ale nezdaniteľnú čiastku si neuplatňuje. Od 1.1.2011-31.7.2011 na TPP, od 1.8.2011 predčasný dôchodca, dva mesiace na dôchodku a od 1.10.2011 na DOPČ a trvá ďalej.
Požiadal o RZD. Takže je v poriadku, ak sa mu vykoná.
Tweety
20.02.12,12:57
Dobrý deň.
Zamestnanec má podpísané vyhlásenie ale nezdaniteľnú čiastku si neuplatňuje. Od 1.1.2011-31.7.2011 na TPP, od 1.8.2011 predčasný dôchodca, dva mesiace na dôchodku a od 1.10.2011 na DOPČ a trvá ďalej.
Požiadal o RZD. Takže je v poriadku, ak sa mu vykoná.
AK oň požiadal, zamestnáv. má povinnosť ho vykonať.
ewita888
20.02.12,12:58
Dobrý deň.
Zamestnanec má podpísané vyhlásenie ale nezdaniteľnú čiastku si neuplatňuje. Od 1.1.2011-31.7.2011 na TPP, od 1.8.2011 predčasný dôchodca, dva mesiace na dôchodku a od 1.10.2011 na DOPČ a trvá ďalej.
Požiadal o RZD. Takže je v poriadku, ak sa mu vykoná.

áno, ak požiadal, treba urobiť..
inges
20.02.12,13:00
ďakujem Tweety a Ewita888:)
mirhu
04.04.13,11:51
Áno-môže aj dohodárom urobiť ročné zúčtovanie, ak si do 15.2. požiadajú.

Aj vtedy, ak robili iba do 31.12.2012?
Ďakujem
veronikasad
04.04.13,12:04
Aj vtedy, ak robili iba do 31.12.2012?
Ďakujem

ano.