Sio
21.09.05,14:29
Čítala som podobnú otázku,ale nie som si istá s účtovaním jednotlivých položiek.

Kúpili sme úž.auto na AUTOKREDIT, Fa bola vystavená na 930.000Sk s DPH.
DPH sme odpočítali .Ako správne zaúčtovať Fa v JÚ ?
Pri kúpe zaplatili sme :465.000 Sk v hotovosti = 1/2 cenu odber.Fa.(výdavky nezahr.do ZD)
: 4.650 Sk spracovateľský popl. (prev.režia)
: poistenie na rok 2005 (prev.režia)

Na druhú polovicu uzatvorili sme zmluvu o AUTOKREDITE s dlľžkou 36 mes.
Dostali sme spl.kal.mesačným rozpisom :istina ( výd.nezahr. do ZD)
: úrok ( výd .zahrň.do ZD)

Úžitkové auto sme zaradili do HIM nákupnou cenou bez DPH.
Odpisy -4 roky.
Láskavo Vás prosím o vyjadrenie k tejto téme . SIO
Milan Benka
21.09.05,12:45
Nestretol som sa ešte s AUTOKREDITOM, je to leasing, alebo splátkový predaj ???
Ako je to uvedené v zmluve ???
Sio
22.09.05,05:41
Ano. Je to splátkový predaj automobilov.Nie je to leasing.Práve včera som našla ponuku,na tú istú tému:www.cacleasing.sk.
Zakúpený automobil si môžete ihned zaradiť do majetku a uplatniť si tak v danom roku celoročný odpis.
Treba podpísať aj zmluvu o zabezpečovacom prevode vlastníckeho práva.
To Vám umožní stať sa vlastníkom automobilu už pri podpíse zmluvy.
Vybavený techn.preukaz treba odovzdať veriťeľovi ,až ku zaplatení poslednej
splátky.
nika.sum
14.10.05,06:47
Ano. Je to splátkový predaj automobilov.Nie je to leasing.Práve včera som našla ponuku,na tú istú tému:www.cacleasing.sk (http://www.cacleasing.sk).
Zakúpený automobil si môžete ihned zaradiť do majetku a uplatniť si tak v danom roku celoročný odpis.
Treba podpísať aj zmluvu o zabezpečovacom prevode vlastníckeho práva.
To Vám umožní stať sa vlastníkom automobilu už pri podpíse zmluvy.
Vybavený techn.preukaz treba odovzdať veriťeľovi ,až ku zaplatení poslednej
splátky. Tiez idem zauctovat kupu auta, pri ktorom boli pouzite fin. prostriedky cez Autokredit. Takze ja zauctujem akoby ho podnikatel kupil za vlastne (do majetku)cast, kt. uhradil dam z pokladne a vysku uveru dam do ostatnych zavazkov? Samozrejme splatky nebudu ovplyvnovat ZD, urok je danovy vydavok?. Je to takto spravne? myslim uct.v JU
zuhl
10.01.07,09:26
Ahojte, ja mám ohľadom autokreditu iný problém. Firma to celé vyplatila v decembri aj keď to mali až v roku 2008. Tak sa pýtam, či úrok z úveru môžem dať celý do nákladov už teraz alebo ho mám časovo rozlíšiť. Účtujem v JÚ.
evina
10.01.07,10:25
Ahojte, ja mám ohľadom autokreditu iný problém. Firma to celé vyplatila v decembri aj keď to mali až v roku 2008. Tak sa pýtam, či úrok z úveru môžem dať celý do nákladov už teraz alebo ho mám časovo rozlíšiť. Účtujem v JÚ.

V JÚ sa časovo nerozlišuje /len nájomné a zálohy a ich zúčtovanie/, teda zaplatený úrok dáš do VOZD vtedy kedy bol zaplatený......
zuhl
10.01.07,10:27
Ďakujem, si zlatá.
šryrka
01.02.07,11:30
Ahojte,

ja mám iný problém. Tiež sa jedná o kúpu vozidla formou Autokreditu. (úžitkové).V mojom prípade sme zaplatili 1/3 ceny v septembri 2006. Zvyšok máme zaplatiť až v septembri 2007, na čo nám bol vystavený aj splátkový kalendár. V ňom je však vyčíslené iba zákonné a havarijné poistenie na obdobie 12. mesiacov. V 12. mesiaci sú však splatné aj zvyšné 2/3 ceny.
Nie je mi jasné, ako mám postupovať pri účtovaní odpisov. Mám ich rozdeliť na 4 roky, alebo na dobu trvania leasingu. A vôbec, nezdá sa mi, že ide o leasing, keďže sme nezaplatili ani spracovateľský poplatok, ani úroky, hoci musíme spoločnosti platiť poistné. Vlastne nám bol len poskytnutý úver na zostatkovú cenu. Som z toho úplne dopletená.
zuhl
01.02.07,11:34
To nie je leasing. To je úver a ten sa účtuje úplne inak. Odpisy rozdeľuješ na 4 roky ako normálne odpisy. Tento autokredit je ľahší ako leasing.
dracica
01.02.07,12:25
To nie je leasing. To je úver a ten sa účtuje úplne inak. Odpisy rozdeľuješ na 4 roky ako normálne odpisy. Tento autokredit je ľahší ako leasing.

ja mám zmluvu o autokredite od r. 2005 tiež na úžitkové auto čo konkrétne potrebuješ poradiť ??? alebo potrebuješ vysvetliť celý postup ???
šryrka
20.03.07,13:45
V podstate som si to ako tak naštudovala. Faktúru za auto som zaviedla v r. 2006 na plnú čiastku. Nie som platca DPH, účtujem v sústave jednotuchého účtovníctva. Faktúru vediem v evidencii záväzkov ako čiastočne uhradený záväzok, keďže 1/3 ceny je už splatená. Do nákladov som dala iba čiastku vo výške 1/4 kúpnej ceny s DPH. Chcela by som len vedieť, či to robím správne.
Ešte ma zaujíma ako je táto forma pôžičky špecifikovaná (mám na mysli výkaz o majetku a záväzkoch) Vopred ďakujem.
mariannak
27.09.07,18:49
Mám tiež osobné motorové vozidlo na autokredit - faktúra od predajcu XY s.r.o. na sumu 463.900,-Sk, uhradená 1/3 154632,-Sk, zostatok - neuhradená suma faktúry 309.268,-Sk. Ale úver mi neposkytol predajca XY ale Volkswagen finančné služby - s ktorými mám aj splátkový kalendár na poistné na 12. splátok, s tým že 12.spl. je zostatok neuhrad. sumy faktúry.
Ja si do účtovníctva zaevidujem faktúru od XY s.r.o., zaúčtujem úhradu 1/3 a budem stále evidovať neuhradenú faktúru, alebo ako to má byť - veď ja nedlžim predajcovi ale Volksw.finanč. službám-im platím poistné aj zostatok kúpnej ceny - v skutočnosti je záväzok voči nim a nie predajcovi. Poprosím Vás, kto má skúsenosti s vykazovaním tohto záväzku. Ďakujem.
mariannak
04.10.07,15:24
prosím ...........
Rozalka
04.10.07,16:11
Čítala som podobnú otázku,ale nie som si istá s účtovaním jednotlivých položiek.

Kúpili sme úž.auto na AUTOKREDIT, Fa bola vystavená na 930.000Sk s DPH.
DPH sme odpočítali .Ako správne zaúčtovať Fa v JÚ ?
Pri kúpe zaplatili sme :465.000 Sk v hotovosti = 1/2 cenu odber.Fa.(výdavky nezahr.do ZD)
: 4.650 Sk spracovateľský popl. (prev.režia)
: poistenie na rok 2005 (prev.režia)

Na druhú polovicu uzatvorili sme zmluvu o AUTOKREDITE s dlľžkou 36 mes.
Dostali sme spl.kal.mesačným rozpisom :istina ( výd.nezahr. do ZD)
: úrok ( výd .zahrň.do ZD)

Úžitkové auto sme zaradili do HIM nákupnou cenou bez DPH.
Odpisy -4 roky.
Láskavo Vás prosím o vyjadrenie k tejto téme . SIO
Asi je uz po funuse, ale spracovatelsky poplatok si mala zahrnut do OC, ktoru odpisujes.
blcha
31.10.07,06:44
Ja mám podobný prípad a ešte som sa neodhodlala, či vôbec budem odpisovať. Klient totiž podpísal Zmluvu o zabezpečovacom prevode vlastníckeho práva a tam sa píše: "...vlastnícke právo sa prevádza z dlžníka na veriteľa...". Aj v TP je zapísaný ako majiteľ finančná spoločnosť iba ako užívateľ môj klient.
Môžem odpisovať majetok, ku ktorému nemám vlastnícke právo? Nemá právo na odpis finančná spoločnosť namiesto klienta?
Erika 1982
31.10.07,07:37
Ty si ten majetok obstarala na základe nájomnej zmluvy s dohodnutým právjom kúpy...
Čiže ty musíš o tomto majetku účtovať ako o vlastnom je to v §30a postupov účtovania to znamená zaradiť a odpisovať
blcha
31.10.07,13:14
Erika, nie je to leasing ale úver.
Ale vďaka za pomoc, už som sa rozhodla podľa §24 ods. 1a), že odpisovať budem.
mak
30.01.08,18:33
Ahojte - mám podobný problém - kupila som auto v hodnote 493 525, s DPH. Keďže nie som plátca DPH - obst. cena s ktorou auto zaradím do používa2nia je 493 525,- Sk
prvu splátku som zaplatila 164 507 s DPH a ostatné dve mam zaplatiť r. 2008 a 2009. Auto som kúpila v novembri 2007. V splátka platím len havarijné a zákonné poistné spolu v hodnote 2 195,- Sk - to je pre mňa aj daň. výdavkom - prev. réžia. Suma 164 507 nie je daň. výdavkom. Doteraz mi je to už po naštudovani príspevkov jasné - teraz nastujú odpisy. Dostala som radu, že je to odpis na 4 roky - jedná sa o rovnomerný odpis ... I. skupina
to znamená, že sumu 493 525,- Sk delím 48 - 4 roky a do nákladov si dám alikvotnú časť alebo za celý rok 2007 .. nie je mi to jasné ...:confused: Hľadala som to tu ale asi nemám šťastie alebo to neviem nájsť ....:rolleyes:
Pomôžete mi ....... Menilo sa niečo aj v odpisoch - ..... :confused:
Ďakujem za radu ....
mak
31.01.08,13:17
prosím viete mi niekto odpovedať ...... Ďakujem
mak
stavebninyfejka
31.01.08,13:30
Ak auto máš zaradené v majetku k 31.12.2007 a auto využívaš na podnikanie, ročným odpisom bude pre teba 1/4 z obstarávacej ceny vozidla.
mak
31.01.08,13:47
Ďakujem pekne za radu ...:o:o:o
mak
31.01.08,13:48
Ďakujem pekne za radu ...:o:o:o
A vieš mi poradiť aj s tým či je to správne v daňových a nedaňových výdavkoch .....:confused:
mak
stavebninyfejka
01.02.08,06:45
pokiaľ máš správne stanovenú obstarávaciu cenu vozidla(myslím tým čo všetko vstupuje do obstarávacej ceny vozidla - napríklad poplatok za uzatvorenie zmluvy o úvere?), v uzávierkových operáciach v JU doplníš ročný odpis. Tá prvá väčšia platba je VNZD to máš správne zaúčtované, odpis bude VOZD a ešte aj úroky z úveru.
mak
01.02.08,18:37
Dakujem za informáciu a prajem pekný víkend
oriesok
04.02.08,19:59
Kúpa úžitk.auta na SPOTREBNÝ ÚVER.Mám to takto: Faktúra od DODAVATEĽA- evidencia záväzku,Auto zaradené ako DM-odpis 4 roky.Dodavateľovi zaplatená 30% časť kúpnej ceny, o túto sumu znížený záväzok voči dodavateľovi.Na zvyšnú sumu 70%-poskytnutý od banky-SPOTREBNÝ ÚVER - mám splátkový kalendár.Mesačné splátky ,ktoré sú rozdelené na ISTINU je VNDZ a úrok-VODZ.prev.réžia.Splátky znižujú záväzok voči banke až do vysporiadania.A teraz môj problém:Ako vysporiadat záväzok voči DODAVATEĽOVI(70%)?Ten je totožný s výškou poskytnutého SPOTREB.ÚVERU od banky. PROSÍM,PROSÍM PORAĎTE spolieham na skúsených.
Rozalka
04.02.08,20:21
Kúpa úžitk.auta na SPOTREBNÝ ÚVER.Mám to takto: Faktúra od DODAVATEĽA- evidencia záväzku,Auto zaradené ako DM-odpis 4 roky.Dodavateľovi zaplatená 30% časť kúpnej ceny, o túto sumu znížený záväzok voči dodavateľovi.Na zvyšnú sumu 70%-poskytnutý od banky-SPOTREBNÝ ÚVER - mám splátkový kalendár.Mesačné splátky ,ktoré sú rozdelené na ISTINU je VNDZ a úrok-VODZ.prev.réžia.Splátky znižujú záväzok voči banke až do vysporiadania.A teraz môj problém:Ako vysporiadat záväzok voči DODAVATEĽOVI(70%)?Ten je totožný s výškou poskytnutého SPOTREB.ÚVERU od banky. PROSÍM,PROSÍM PORAĎTE spolieham na skúsených.
Ja to chápem tak, že banka uhradila záväzok voči dodávateľovi.
Načo inak by ste brali ten úver?
A teraz ste dlžní namiesto dodávateľovi banke.
oriesok
06.02.08,14:37
Áno, banka uhradila záväzok dodavateľovi a my jej to formou splátok vraciame ale máme faktúru od dodavateľa na celú sumu a keďže sme mu uhradili len časť(30%), v záväzkoch mi to figuruje ako neuhradené a neviem ako to v pohľadávkach zlikvidovať, keď splátkami znižujem záväzok voči banke.Kto poradí,určite nie sme prví čo riešia takýto hlavolam!!!!! Díky
Ester plus
07.02.08,09:59
Ako vyzerá splátkový kalendár pri autokredite. Obsahuje mesačná splátka aj DPH?
vikinka
07.02.08,10:26
Ako vyzerá splátkový kalendár pri autokredite. Obsahuje mesačná splátka aj DPH?
Splát.kal.neobsahuje DPH,tá je uvedená v celej sume na faktúre.
blondy
07.02.08,10:47
Áno, banka uhradila záväzok dodavateľovi a my jej to formou splátok vraciame ale máme faktúru od dodavateľa na celú sumu a keďže sme mu uhradili len časť(30%), v záväzkoch mi to figuruje ako neuhradené a neviem ako to v pohľadávkach zlikvidovať, keď splátkami znižujem záväzok voči banke.Kto poradí,určite nie sme prví čo riešia takýto hlavolam!!!!! Díky

Vznikol ti záväzok voči dodávateľovi a zároveň v tej istej výške(istina) aj voči banke . Odporúčam do knihy záväzkov zaevidovať úhradu dodávateľskej faktúry avšak bez pohybu v peňažnom denníku s poznámkou: záväzok vyplatený formou úveru v banke.
oriesok
08.02.08,19:23
Srdečná vďaka a pekný vikend želám.
kirtida
08.06.08,20:59
ak pri autokredite mam mesačne splatky uveru , uctujete to každy mesiac, alebo stači istinu spočitať aj uroky a zaučtovať to z cely rok jednorazovo? učtovnička predo mnou to tak robila a poradila mi aby so to tak robila aj ja vraj je to jednoduchšie, no nie som si uplne ista či je to aj spravne. Dakujem.
nika.sum
10.06.08,10:06
Ja uctujem autokredit pri kazdej splatke, vzdy ked mam uhradu v banke, rozuctujem to na istinu a uroky, ved v ucte by mali byt operacie vedene podla casoveho sledu, a co potom uctovala, ked mala bankou (prevdepodobne) uhradu splatky?
kirtida
10.06.08,19:42
neviem, ako to robila. No dnes som sa dočitala, že mesačne sa účtuju splatky iba ak maš lízing. teda účtujä sa mesačne aj pri autokredite,ale istina je VNZD. ja som mala na mysli práve to ako to dostanem do nákladov,teraz uz viem ,že odpismi. trochu ma zmiatla učtovníčka tým, že mám vraj spočítať istinu za mesiace v danom roku a to na konci roka nejak odpisať.:confused:
promont maja
21.10.09,08:33
Ahojte,

ja mám iný problém. Tiež sa jedná o kúpu vozidla formou Autokreditu. (úžitkové).V mojom prípade sme zaplatili 1/3 ceny v septembri 2006. Zvyšok máme zaplatiť až v septembri 2007, na čo nám bol vystavený aj splátkový kalendár. V ňom je však vyčíslené iba zákonné a havarijné poistenie na obdobie 12. mesiacov. V 12. mesiaci sú však splatné aj zvyšné 2/3 ceny.
Nie je mi jasné, ako mám postupovať pri účtovaní odpisov. Mám ich rozdeliť na 4 roky, alebo na dobu trvania leasingu. A vôbec, nezdá sa mi, že ide o leasing, keďže sme nezaplatili ani spracovateľský poplatok, ani úroky, hoci musíme spoločnosti platiť poistné. Vlastne nám bol len poskytnutý úver na zostatkovú cenu. Som z toho úplne dopletená.
Šryrka, ja mám ten istý problém ... ako si to vtedy klasifikovala? Nemáš žiadny spracovateľský poplatok, žiadny úrok ... Ozvi sa .. prosím.
nika.sum
21.10.09,11:24
Podla mojho nazoru, autokredit nie je leasing. Vlastníkom vozidla nie je leasingovka ale ten kto splaca autokredit (mal by byt v tech.preukaze). Auto by som zaradila do majetku firmy a odpisovala by som ho styri roky, havarijne a zakonne poistenie priamo do nakladov, urok z autokreditu je VOZD, splatky VNZD
promont maja
22.10.09,04:02
Podla mojho nazoru, autokredit nie je leasing. Vlastníkom vozidla nie je leasingovka ale ten kto splaca autokredit (mal by byt v tech.preukaze). Auto by som zaradila do majetku firmy a odpisovala by som ho styri roky, havarijne a zakonne poistenie priamo do nakladov, urok z autokreditu je VOZD, splatky VNZD
nika.sum a čo v mojom prípade .. kde figurujú dve zmluvy s čudnými splátkovými kalendármi .. čo si o tom myslíš? Sú to splátky, či nie sú ... hoci sú v dvoch splátkových kalendároch ( povedzme) ...prosím, ak vieš pomôž.
nika.sum
22.10.09,07:03
dolezite je co je v tech.preukaze, ak je tam ako vlastnik vozidla podnikatel, tak ho treba odpisovat klasicky. Ja som robila 2 roky dozadu autokredit, ale viem, ze som tam mala vycislene uroky. Auto som zaradila do majetku a odpisovala, splatky som potom rozdelila na uroky (VOZD) a splatku uveru (VNZD). Skus este prehladat poradu, viem ze tu bolo vela tem o autokredite. Tazko sa mi radi, ked nevidim splatkovy kalendar a zmluvy, a nie som na to velky expert.
promont maja
22.10.09,07:15
nika.sum .. vďaka za tvoju reakciu .. a už som prelúskala asi 8 tém ohľadom tejto témy ale ani v jednom nešlo o takýto tzv. dvojitý spotrebný úver ... iba v tom poslednom išlo o kúpnu zmluvu s tzv. odloženou splatnosťou ( tri splátky) ...
nika.sum
22.10.09,07:44
ale stale si nenapisala ako ste s tym tech.preukazom, totiz ak ste vlastnikom vozidla, uctovala by som ako o uvere.
promont maja
23.10.09,04:00
Túto skutočnosť si radšej ešte osobne preverím ... a ozvem sa hneď, ako to budem vedieť, dúfam, že už dnes ... keď sami dostane do ruky aj kópia technického preukazu.
Rozalaia
25.11.09,21:05
Ja mam detto pripad ako promot maja, ale podla zmluvy o autokredite aj podla TECHNICKEHO PREUKAZU vlastnikom je stale "leasingovka" a podnikatel je iba drzitelom vozidla. Vlastnikom sa podnikatel stane az po ukonceni splacania - mozem aj v takomto pripade auto zaradit a odpisovat 4 roky hned pri podpisani zmluvy o autokredite (hoci podla zmluvy o Autokredite bude splacanie trvat iba 12 mesiacov, tj. nesplna podmienku min. 36 mesiacov ako leasing?)
Dakujem!
promont maja
26.11.09,05:34
Ja mam detto pripad ako promot maja, ale podla zmluvy o autokredite aj podla TECHNICKEHO PREUKAZU vlastnikom je stale "leasingovka" a podnikatel je iba drzitelom vozidla. Vlastnikom sa podnikatel stane az po ukonceni splacania - mozem aj v takomto pripade auto zaradit a odpisovat 4 roky hned pri podpisani zmluvy o autokredite (hoci podla zmluvy o Autokredite bude splacanie trvat iba 12 mesiacov, tj. nesplna podmienku min. 36 mesiacov ako leasing?)
Dakujem!
Ja som tu moju dilemu ukončila v duchu zúčtovania "dvoch" účtovných prípadov: obstarania dlhodobého hmotného majetku kúpou a dvoch úverov, nakoľko tu podľa mňa nejde o leasing. Takže v skutočnosti mám tri splátky istiny a 12 + 12 splátok poistného.
A je dôležité uviesť, že mám k dispozícii aj zmluvu o zabezpečovacom prevode práve, v ktorej vystupuje vlastník a výlučný vlastník, takže som to pochopila tak, že máme právo odpisovať tento majetok.

Aj keď som účtovníctvo tejto spoločnosti prevzala v priebehu rohoto roka mám z toho dosť zmiešané pocity ...

Čo ty nato?
Lianka
26.11.09,13:50