čarodejka
26.01.10,11:59
Ahojte poraďáci,
mám otázku, s ktorou si neviem rady.
Je zamestnávateľ povinný preplatiť budúcemu zamestnancovi vstupnú lekársku prehliadku pred nástupom do zamestnania???
Nikde sa neviem dočítať, že je povinný. Ešte raz hovorím o vstupnej prehliadke, nie preventívnej počas pracovného pomeru.
Ďakujem za všetky rady.
čarodejka
26.01.10,12:47
halooo ľudkovia, poraďáci... neviete mi poradiť????
mirrom
26.01.10,15:53
V podstate sa to riesi cez PZS

(4) Ak ide o práce zaradené do tretej alebo štvrtej kategórie, lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci vykonávajú lekári pracovnej zdravotnej služby..u :
a) zamestnanca,
b) fyzickej osoby-podnikateľa, ktorá nezamestnáva iné fyzické osoby,
c) fyzickej osoby, ktorá sa uchádza o zamestnanie na výkon týchto prác.

(6) Lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci podľa predch. odseku 4 sa vykonávajú
a) pred uzatvorením pracovnoprávneho vzťahu alebo obdobného pracovného vzťahu alebo pred začatím výkonu práce fyzickej osoby-podnikateľa, ktorá nezamestnáva iné fyzické osoby,
.
.
.
14) Náklady, ktoré vznikli v súvislosti s posudzovaním zdravotnej spôsobilosti na prácu vrátane nákladov, ktoré vznikli v súvislosti s posudzovaním zdravotnej spôsobilosti na prácu pred uzatvorením pracovnoprávneho vzťahu alebo obdobného pracovného vzťahu a po skončení pracovnoprávneho vzťahu alebo obdobného pracovného vzťahu... uhrádza zamestnávateľ alebo fyzická osoba-podnikateľ, ktorá nezamestnáva iné fyzické osoby.
tanica1
26.01.10,18:49
Je potrebné, aby bolo jasné či je prehliadka na danu pracu povinna zo zákona alebo je to rozhodnutie zamestnavatela. Ma to vplyv na urcenie ci ide o VOZD alebo VNZD.
luck
19.03.10,12:54
Preventivne prehliadky je povinný uhrádzať zamestnávateľ podľa zákona Z.z. 355/2007 o verejnom zdravotníctve paragraf 30. Ak sa nejedná o prácu v riziku je opraávnený dať posudok aj všeobecný lékár - obvoďák cez PZS - ku je to nadrámec.