Amber_Rise
26.01.10,12:29
Dobrý deň,obraciam sa na Vás pretože už naozaj neviem čo mám robiť..
Mama mi zomrela minulý rok vo februári a zanechala byt..Konalo sa dedičské konanie,kde sme sa nejak dohodli že byt si nechá môj brat,ktorý v ňom býval aj predtým,bude tam bývať aj so sestrou a s jej dcérou..Ostali sme teda ja a môj brat..Takže to dopadlo tak že ten môj brat čo tam býva,zoberie byt na seba a mňa a môjho brata vyplatí..Mal nám vyplatiť 390 000sk na dve polovice..Prvú polovicu do konca augusta 2009 a druhú polovicu do konca roku..ČIže to malo byť 195 000+ 195 000..Prvú zaplatil v posledný deň ale iba 150 000sk...Vraj to doplatí..Čakala som do konca roku,lenže nevyplatil nič..Vraj má na stavebnom sporení svojich 600 000 sk z čoho to chcel vyplatiť ale potrebuje k tomu ručiteľa,ktorý má určitý plat a nieje ženatý..:confused: Lenže nad týmto mal rozmýšlať toho pol roka,čo tie peniaze mal vyplatiť a nie teraz..On si z toho vôbec nič nerobí..Viete mi prosím poradiť ako ďalej?:confused: Musím povyplácať veľmi veľa vecí,pretože som sa na neho spoliehala:mee:
Ďakujem
Chobot
27.01.10,11:03
Dobrý deň,obraciam sa na Vás pretože už naozaj neviem čo mám robiť..
Mama mi zomrela minulý rok vo februári a zanechala byt..Konalo sa dedičské konanie,kde sme sa nejak dohodli že byt si nechá môj brat,ktorý v ňom býval aj predtým,bude tam bývať aj so sestrou a s jej dcérou..Ostali sme teda ja a môj brat..Takže to dopadlo tak že ten môj brat čo tam býva,zoberie byt na seba a mňa a môjho brata vyplatí..Mal nám vyplatiť 390 000sk na dve polovice..Prvú polovicu do konca augusta 2009 a druhú polovicu do konca roku..ČIže to malo byť 195 000+ 195 000..Prvú zaplatil v posledný deň ale iba 150 000sk...Vraj to doplatí..Čakala som do konca roku,lenže nevyplatil nič..Vraj má na stavebnom sporení svojich 600 000 sk z čoho to chcel vyplatiť ale potrebuje k tomu ručiteľa,ktorý má určitý plat a nieje ženatý..:confused: Lenže nad týmto mal rozmýšlať toho pol roka,čo tie peniaze mal vyplatiť a nie teraz..On si z toho vôbec nič nerobí..Viete mi prosím poradiť ako ďalej?:confused: Musím povyplácať veľmi veľa vecí,pretože som sa na neho spoliehala:mee:
Ďakujem

No nič... jedine ho urgovať a urgovať. Ak ťa prejde trpezlivosť, tak to riešiť súdnou cestou - vymáhanie pohľadávky a na základe rozsudku či platobného príkazu môžeš uplatniť na neho exekúciu. Myslím, že keď mu reálne pohrozíš exekúciou jeho nehnuteľnosti, tak nájde aj toho ručiteľa, ktorého tak dlho hľadá.

To stav. sporenie bude asi úver. Keby to bola len nasporená suma, tak tú SS vyplatí hneď.

Výhodou je, že brat vlastní nejaký majetok, takže je čo exekuovať.
Amber_Rise
30.01.10,14:27
Ďakujem veľmi pekne za radu:) Takže s tým dedičstvom je on už zákonný majiteľ bytu?
Bojím sa hlavne toho,že by mu určili splátky,čo by mi vôbec nepomohlo:(
Mgr.Shrek
30.01.10,15:15
Predpokladám, že dohodu o vyporiadaní dedičstva ste spísali a podpísali pred notárom, ako aj so záväzkom, že Vás brat vyplatí. AK je tomu tak, toto osvedčenie o dedičstve je exekučným titulom podľa § 43 ods. 2 písm. e), z.č. 233/1995 Exekučný poriadok.
S notárom overenou kópiou navštív exekútora a pover ho vykonaním exekúcie. On bude kontaktovať tvojho brata a ten si možno uvedomí, že je zle. Potom je už len na tebe a exekútorovi, akým spôsobom bude exekúcia vykonaná. Či splátkový kalendár, s tým musíš súhlasiť, alebo prikázanie peňažných prostriedkov na účte veriteľa......
Nie som si úplne istý, ale ak by tvoj brat prestal splácať, vykonala by sa exekúcia iným spôsobom.