peterko
26.01.10,13:39
Dobry den, asi styri hodiny som na dnes na porade stravil lustrovanim prispevkov o darovacich zmluvach ci uz na nehnutelnosti alebo byt. Nazory sa dost lisia musim povedat, chcem sa opytat, ci niekto nema vyhotovenu darovaciu zmluvu ktora presla katastrom na byt a nebol by ochotny mi ju zaslat mailom, samozrejme bez osobnych udajov. Pochopil som ze darovacia zmluva na byt sa odlisuje od darovacej zmluvy na nehnutelnost, nakolko v nej musia byt aj veci podla zakona a prevode bytov a nebytovych priestorov, podla niekoho nazoru uvedene aj rozlohy jednotlivych miestnosti v byte, vyhlasenie nadobudatela a pristupeni k zmluve o vykone spravy, eventualne potvrdenie spravcu o pripadnych nedoplatkoch na fonde oprav atd.. Na tento konkretny byt sa vztahuje iba jedna tarcha podla listu vlastnictva, spociva v prave prechodu cez pozemok. Pozemok nie je sucastou darovacej zmluvy, nakolko doteraz nebol odkupovany. Na LV je evidovanych vsetkych 24 bytov ktore su v konkretnom vchode, daruje sa iba jeden byt z tych 24.
dakujem, mozno to pomoze uz raz navzdy uzavriet temu darovacej zmluvy na byt :-)
ivica sisolak
26.01.10,17:51
rada by som ti pomohla, ale nie som veľmi zástancom tzv. vzorových zmlúv, ktoré si potom niekoľkí nadšenci doplnia a ak sa vyskytne problém, tak bol isto v nesprávnom vzore. Možno preto si ešte žiadny vzor darovacej zmluvy nenašiel. Darovacia zmluva na byt by mala totiž spĺňať všetky náležitosti darovacej zmluvy a aj náležitosti Zmluvy o prevode vlastníctva bytu.
peterko
27.01.10,06:17
ahoj Ivica, ved o to ide, ja nezhanam vzor, ale konkretnu zmluvu ktoru niekto uz na kataster dal a presla a vyhovuje aj darovacej zmluve aj zmluve o prevode bytu. U nas ide o darovanie v ramci rodiny, od jedneho vlastnika, vztahy su dobre, nejake napadanie zmluvy v buducnosti na 99.9% nehrozi, tak sa mi zda zbytocne utracat peniaze na notarov a pravnikov. Ak by som kupoval alebo predaval byt "cudzej osobe", samozrejme ze by som do poplatkov pravnikovi alebo notarovi radsej zainvestoval
peterko
29.01.10,07:46
tuto temu tu asi nevyriesime :-)
Mária27
29.01.10,17:24
Rozmery jednotlivých miestností sa nemusia uvádzať ani pri prevode bytu do vlastníctva nájomcu vlastíkom domu.
Ak už máte list vlastníctva, byt je dostatočne určený údajmi z neho: adresa, číslo bytu, zapísaný na LV číslo, môžeš tam dať rozlohu, poschodie, príslušenstvo mimo bytu (pivnicu). Najmä nezabudni uviesť, že sa prevádza aj spoluvlastnícky podiel na spoločných častiach a spoločných zariadeniach domu, ktorý je x/y (opíš z LV).
Nakoniec, darovacia zmluva musí mať klauzu, že darca odovzdáva byt (bezplatne) a obdarovaný dar prijíma.
Mgr.Shrek
29.01.10,18:38
Peterko. Pripájam takú základnú darovaciu zmluvu. Obsahuje len tie najzákladnejšie náležitosti, lebo ako Ivica napísala, je ťažké a hlúpe robiť vzorovú zmluvu. Ber to preto len ako vodítko, že toto v zmluve nesmie chýbať. Ak sa mýlim, opravte ma pls.
Zabudol som....nezabudni tam ako Mária správne povedala to o tých spoluvlastníckych podieloch a aj to, že obdarovaný si je vedomý všetkých právnych vzťahov do ktorých kúpou bytu vstupuje.
peterko
03.02.10,09:43
dakujem vsetkym za pomoc, pustim sa do toho a ked to vsetko dokoncim, dam sem vysledok, s podrobnym navodom ako na to
Ivenka
03.02.10,09:46
Všetci čo pisali v prispevku, že opisať darovaciu zmluvu je blbosť majú pravdu. Ja som podobne opísala Návrh na vklad do katastra iba som zmenila svoje údaje a čísla a aj tak mi vklad neprešiel. Asi nie je jedno či doklad prevezme pani v bielom alebo v čiernom.
buchač
03.02.10,10:36
Všetci čo pisali v prispevku, že opisať darovaciu zmluvu je blbosť majú pravdu. Ja som podobne opísala Návrh na vklad do katastra iba som zmenila svoje údaje a čísla a aj tak mi vklad neprešiel. Asi nie je jedno či doklad prevezme pani v bielom alebo v čiernom.

Nie je opísať ako opísať ...:rolleyes:....ono je lepšie napísať , držať sa línie vzoru , ale písať podľa svojho ...:rolleyes:

Ozaj ,

Darovacia zmluva je jeden dokument , ktorý je ale neznedbateľnou prílohou Vkladu do katastra nehnuteľností
Plus ďalšie náležitosti ...

Pani v čiernom alebo v bielom ???....tak tej je to úplne jedno ...;)...prevezme papiere , šmarí pečiatku , prilepí kolok , zapíše do knihy ...fajront

Ono totiž Vklad do katastra kontroluje - posudzuje právnik uvedenej organizácie ....jedna malá chybička se vloudí a celá Tvoja práca je hen tam ....
hena22
03.02.10,10:45
Rozmery jednotlivých miestností sa nemusia uvádzať ani pri prevode bytu do vlastníctva nájomcu vlastíkom domu.
Ak už máte list vlastníctva, byt je dostatočne určený údajmi z neho: adresa, číslo bytu, zapísaný na LV číslo, môžeš tam dať rozlohu, poschodie, príslušenstvo mimo bytu (pivnicu). Najmä nezabudni uviesť, že sa prevádza aj spoluvlastnícky podiel na spoločných častiach a spoločných zariadeniach domu, ktorý je x/y (opíš z LV).
Nakoniec, darovacia zmluva musí mať klauzu, že darca odovzdáva byt (bezplatne) a obdarovaný dar prijíma.

Súhlasím so všetkým. Okrem toho sa ešte k zmluve prikladá aj prehlásenie správcu bytu.
peterko
08.02.10,07:26
dakujem vsetkym za nazory
peterko
09.02.10,12:48
dakujem este raz vsetkym