jaahodna
26.01.10,14:18
ahojte, chcem sa opytat, lebo na SP som dostala 2 rozne odpovede na to, ci ja ako SZCO (od 1.1.2009) mam alebo nie platit od 1.7.2010 odvody.
Pretoze som okrem toho aj zamestnana a od 10/2009 na materskej dovolenke.
Jedna info je,ze som povinna platit a druha ze ak poziadam o oslobodenie s odovodnenim, ze sa celodenne staram o dieta a zivnost = predajna mi funguje s predavackami.
dakujem.
brčko
26.01.10,19:51
ahojte, chcem sa opytat, lebo na SP som dostala 2 rozne odpovede na to, ci ja ako SZCO (od 1.1.2009) mam alebo nie platit od 1.7.2010 odvody.
Pretoze som okrem toho aj zamestnana a od 10/2009 na materskej dovolenke.
Jedna info je,ze som povinna platit a druha ze ak poziadam o oslobodenie s odovodnenim, ze sa celodenne staram o dieta a zivnost = predajna mi funguje s predavackami.
dakujem.

najprv ťa musím poopraviť. V zamestnaní už v čase od 1.7.2010 nebudeš čerpať materskú dovolenku ale rodičovskú dovolenku (MD ti začala od 10/09 a predpokladám bude končiť cca v 3/2010), čo je rozdiel.

szčo nemusí platiť odvody= prerušuje sa jej povinné poistenie v SP, ak v období, v ktorom má nárok na poberanie rodičovského príspevku podla svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť szčo - presné znenie vid zákon o sociálnom poistení § 26 ods.4

No a jedno je isté, ak budeš mať aktívnu živnosť (t.j. neprerušíš ju), tak ti nevznikne nárok na rodičovský príspevok (si považovaná za zárobkovo činnú osobu a tá nemá nárok na RP), takže nesplníš jednu s podmienok, o ktorej som písala vyššie a ktorú vyžaduje zákon o SP. = odvody platiť musíš, ak bude živnosť k 1.7.2010 aktívna a prekročíš zákonom stanovenú výšku príjmov za rok 2009.
jaahodna
27.01.10,11:04
aha, chapem. ale kedze som brala dotaciu z UP a som sa zaviazala na 2 roky neprerusit zivnost, musim si preratat, ci zrusim zivnost a vratim alikvot dotacie a budem poberat RP alebo sa mi to neoplati.