otp
21.09.05,18:59
Prosím o radu.
Od roku 2003 som bola SZČO popri zamestnaní.Odvod do ZP som nebola povinná platiť.
11.9.2005 som ukončila PP na dobu určitú a prihlásila sa na ZP. Avšak od 7.9.2005 som PN .
Na zdravotnej poisťovni mi oznámili, že aj napriek tomu , že som PN som povinná si platiť 910,- mesačne.Neviem , či je to správne ak ak áno , či si nemám zaplatiť len alikvotnú čiastku od 1 po 10 deň PN, kedže budem PN dlhodobo, pravdepodobne až do 26.10.2005 , kedy nastupujem na MD.
Prosím o radu ako mám postupovať a čo mám vlastne zaplatiť.
Ďakujem
Jozef Mihál
21.09.05,17:46
K odpovedi je potrebné vedieť toto:
1. Poberáte nemocenské ako SZČO?
2. Aký ste mali základ dane z činnosti SZČO za rok 2004?
otp
21.09.05,18:18
K odpovedi je potrebné vedieť toto:
1. Poberáte nemocenské ako SZČO?
2. Aký ste mali základ dane z činnosti SZČO za rok 2004?
Som dobrovoľne nemocensky poistená od roku 2003.Nemocenské budem poberať. V roku 2004 som z činnosti SZČO mala základ dane 0,- Sk
Jana Motyčková
21.09.05,18:28
Nemusíš platiť ZP (ak budeš poberať nemocenské do konca mesiaca). Do 11.9. si nemusela platiť ZP (od 1.9.) z dôvodu, že si bola SZČO popri zamestnaní a tvoj VZ bol 0, od 7.9. nemusíš platiť, lebo tvoj minimalny VZ sa kráti za dni poberania nemocenského (bude 0).
otp
21.09.05,18:37
Ďakujem somij za ako také vysvetlenie. Takto som si to vysvetlila aj ja, ale na zdravotke mi dnes povedali úplne niečo iné, tak som z toho vedľa.Podľa nich aj keď som PN tak si musím platiť poistné vo výške 910,- Sk. Nepresvedčila som ich ani tým , čo som sa dočítala v poradcovi, kde bolo okrem iného napísané, že novela zákona sa týka aj:
- odstránenia povinnosti platiť preddavky v prípade práceneschopnosti, oštrovania člena rodiny, v čase poberania materského pre SZČO.
Jozef Mihál
21.09.05,20:21
otp, stotožňujem sa s tým, čo píše somij. V zdravotke neovládajú zákon ale nemajte im to za zlé. Váš preddavok ako SZČO za september je pri uvedených údajoch skutočne 0 Sk. Pozrite si toto:

http://www.porada.sk/showpost.php?p=122119&postcount=18

(mimochodom ma zaráža, že tam uvedenú prílohu si doteraz prečítalo LEN 51 poraďákov...)

A zajtra (vo štvrtok) si kúpte SME, zoberte ho do ZP a ukážte im článok o platení SZČO počas PN-ky. Snáď ich tým presvedčíte.
bea
22.09.05,05:55
otp, stotožňujem sa s tým, čo píše somij. V zdravotke neovládajú zákon ale nemajte im to za zlé. Váš preddavok ako SZČO za september je pri uvedených údajoch skutočne 0 Sk. Pozrite si toto:

http://www.porada.sk/showpost.php?p=122119&postcount=18

(mimochodom ma zaráža, že tam uvedenú prílohu si doteraz prečítalo LEN 51 poraďákov...)
Asi väčšina SZČO nepoberá NP a pracuje aj počas choroby, preto ich to nezaujíma? :)
hron
23.09.05,19:15
Asi väčšina SZČO nepoberá NP a pracuje aj počas choroby, preto ich to nezaujíma? :)Nuz vacsina postrehne, ze to je vlastne o nicom, ze plati rovnako ci je zdravy, alebo vystrety na lozku v spitali. Sice len zalohy, ale zato pod dohladom uradu a pod pokutou za neplatenie.
uzivatel2
09.11.05,07:22
Moja skúsenosť - som SZČO po skončení PN-ky ma Spoločná zdravotná poisťovňa požiadala o zaslanie potvrdenia zo Sociálnej poisťovne, že som poberala nemocenské dávky, inak by som musela platiť zdravotné poistenie aj počas PN. Takže tešme sa na ďalšie papierovačky.
uzivatel2
11.11.05,09:37
Uznávam, zákon ja zákon ale lekár vypíše PN, neviem ako dlho bude trvať tak pošlem kópiu do zdravotnej poisťovne aby som neprešvihla oznamovaciu povinnosť do 8 dní. Ukončenie PN, idem na sociálnu poisťovňu pre potvrdenie, tam sa dozviem že mi ho vystavia až po preplatení nemocenského, mám sa zastaviť až obdržím peniaze. Pošlem ukončenie PN do zdravotnej poisťovne, aby som neprešvihla 8 dní, a potom znova potvrdenie od soc. poiťovne.
Nemalo byť v zákone stanovené, že PN preukážem len potvrdením soc. poisťovne, že som poberala nemocenské dávky od.. do...