zuzdur
26.01.10,20:06
Dobry vecer,
chcem Vas poprosit o Vas nazor resp. skusenosti s rozdelenim BSM po rozvode, nakolko ma to coskoro caka a mam velky strach, co sa moze stat...
Este pred svatbou som brala hypoteku, kde mi vtedy moj buduci manzel siel ako spoludlznik, nakolko z mojho prijmu v tom case samej uver nevysiel.
Kratko na to sme sa zobrali a byt sa na Katastri napisal 1/1, cize sme sa stali kazdy vlastnikom polovice bytu.
Uver si platim od zaciatku az dodnes ja z mojho uctu (nakolko je nan naviazana automaticka splatka hypoteky), len pocas mojej materskej (cca 1 rok) mi moj ex prispieval na ucet, nakolko mi materska nepostacovala na splatku.
Situacia je taka, ze moj ex chce teraz odo mna vyplatit polovicu bytu.
Viete mi niekto poradit, ci ma na to narok, kedze byt nieje este ani z daleka splateny a uver si platim poctivo ja?
Som z toho uz na prasky a velmi sa bojim, ze budem musiet predat byt a zacat odznova...
Vopred dakujem za kazdy nazor.
Xanti
26.01.10,19:09
Dobry vecer,
chcem Vas poprosit o Vas nazor resp. skusenosti s rozdelenim BSM po rozvode, nakolko ma to coskoro caka a mam velky strach, co sa moze stat...
Este pred svatbou som brala hypoteku, kde mi vtedy moj buduci manzel siel ako spoludlznik, nakolko z mojho prijmu v tom case samej uver nevysiel.
Kratko na to sme sa zobrali a byt sa na Katastri napisal 1/1, cize sme sa stali kazdy vlastnikom polovice bytu.
Uver si platim od zaciatku az dodnes ja z mojho uctu (nakolko je nan naviazana automaticka splatka hypoteky), len pocas mojej materskej (cca 1 rok) mi moj ex prispieval na ucet, nakolko mi materska nepostacovala na splatku.
Situacia je taka, ze moj ex chce teraz odo mna vyplatit polovicu bytu.
Viete mi niekto poradit, ci ma na to narok, kedze byt nieje este ani z daleka splateny a uver si platim poctivo ja?
Som z toho uz na prasky a velmi sa bojim, ze budem musiet predat byt a zacat odznova...
Vopred dakujem za kazdy nazor.No tak tvoj mng. sa môže rozlúčiť s tým, že ho vyplatíš z polovice bytu.
Môžeš ho vyplatiť z polovice splatenej čiastky z bytu. Teda ak si vzala úver 500 000 sk a doposial ste spoločne zaplatili na splátkach ( istina ) 50 000 sk tak má nárok na 25 000 sk.
S tým, že ty splácaš celý byt dalej sama.

Príjem ktorý ste mali v manželstve bol v BSM, takže nebolo to z tvojich penazí ale zo spoločných.
zuzdur
26.01.10,19:16
Dakujem za reakciu, mam strach kvoli tomu, ze som bola za pravnickou a ta mi povedala, ze jednoducho na to narok ma, aj ked je to podla mna dost "blbe".
Aby bolo jasno... uver bol na 800.000,- tolko sa brala aj hypoteka. Splatky boli po 5300,- a on mi s tym pomahal cca 1 rok.
Xanti
26.01.10,19:19
Dakujem za reakciu, mam strach kvoli tomu, ze som bola za pravnickou a ta mi povedala, ze jednoducho na to narok ma, aj ked je to podla mna dost "blbe".
Aby bolo jasno... uver bol na 800.000,- tolko sa brala aj hypoteka. Splatky boli po 5300,- a on mi s tym pomahal cca 1 rok.
Či pomáhal rok alebo nepomáhal je to jedno. Boli to právne spoločné peniaze. Takže naozaj má nárok na vyplatenie. Ale len zo zaplatenej čiastky úveru.

To by bolo, zobrať pol melona a pôžičku nechať na krku. Neboj sa.
zuzdur
26.01.10,19:28
Tiez si myslim, ze by to malo byt tak. Ved keby to fungovalo tak, ze mu mam vyplatit polovicu za byt tak kam by sme dosli??? To aj ja mozem hrat chutnu pri niekom nejaku dobu.. zobrat si ho... vziat si hypo na neho... prepisat polku bytu na mna... po par mesiacoch sa rozviest... a pytat polovicu za byt... vsak by som bola milionarka :-)).
Len to je iba moj nazor... uvidime, aka bude realita, ako dopadne cely sud :-(.
Xanti
26.01.10,19:32
Tiez si myslim, ze by to malo byt tak. Ved keby to fungovalo tak, ze mu mam vyplatit polovicu za byt tak kam by sme dosli??? To aj ja mozem hrat chutnu pri niekom nejaku dobu.. zobrat si ho... vziat si hypo na neho... prepisat polku bytu na mna... po par mesiacoch sa rozviest... a pytat polovicu za byt... vsak by som bola milionarka :-)).
Len to je iba moj nazor... uvidime, aka bude realita, ako dopadne cely sud :-(.
Určite je to tak, a sa nedaj presvedčiť o opaku. A nezabudni výživné žiadať na seba ak si na rodičovskom a nepracuješ.
Mgr.Shrek
26.01.10,19:34
Xanti má pravdu, on je spoludlžníkom. Nepochopil som to s tým listom vlastníctva, že kto je vlastníkom. Ak obaja, tak ste spoluvlastníci a on má nárok požadovať vyplatenie z bytu, ale ak nie, tak nie ste a on nemá nárok.
Xanti
26.01.10,19:36
Ináč Zuzdur,
určite máte na liste vlastníctva 1/1 lebo to znamená, že ste bezpodielový spoluvlastníci. Nie je tam náhodou 1/2 ty a 1/ 2 on?
zuzdur
26.01.10,19:42
Ano ved to, ze kazdy mame na LV 1/2 bytu. O tom pisem...preto sa bojim...
A ze vyzivne na seba?... co si... odkedy od nas odisiel pracujem. Inac by som to nezvladala platit.
Xanti
26.01.10,19:48
Ano ved to, ze kazdy mame na LV 1/2 bytu. O tom pisem...preto sa bojim...
A ze vyzivne na seba?... co si... odkedy od nas odisiel pracujem. Inac by som to nezvladala platit.
Veľa záleží ako máš spísanú zmluvu s bankou o hypoteke. Šiel ako spoludlžník? Alebo ako spolužiadateľ o úver?
zuzdur
26.01.10,19:49
Je spoludlžníkom. Žiadateľom som ja.
Xanti
26.01.10,19:52
Je spoludlžníkom. Žiadateľom som ja.
Vieš lebo mohol ísť aj za spolužiadateľa. Teda ty hlavný a on vedlajší. Takto to bude ťahšie ked je len spoludlžník, mám taký pocit. A vlastne na základe čoho on je napísaný na 1/2 bytu? Pri kúpnopredajnej zmluve je ako vyriešená otázka platenia. Brala si hypo. Takže je tam napísané, že byt sa splatí hypotekou na účet predávajúceho? Alebo že čiastočne sa splatí z tvojej strany hypotekou a z jeho strany hotovosťou?
Mgr.Shrek
26.01.10,19:53
Ano ved to, ze kazdy mame na LV 1/2 bytu. O tom pisem...preto sa bojim...
A ze vyzivne na seba?... co si... odkedy od nas odisiel pracujem. Inac by som to nezvladala platit.

V tomto prípade má nárok. Zaujmi vyčkávaciu taktiku. Nech on podá návrh na súd na vyporiadanie spoluvlastníctva. Ty si zatiaľ odkladaj všetky doklady o zaplatení, aj staré pohľadaj. V súdnom spore tak dokážeš, že si byt splácala ty a on nemá nárok. A vyplatíš mu len to, čo ti prispieval počas materskej. Súd bude musieť tieto veci zohľadniť. Teda mal by. Ale určite tým nemáš čo pokaziť.
zuzdur
26.01.10,19:55
V kúpnej zmluve sme ako kupujúci uvedení obaja. Kúpna cena bola na 800.001,- Skk s tým, že 800.000,- sa vyplatí z hypotéky (uhradím z môjho účtu) a 1,- Skk v hotovosti (uhradí on). Robilo sa to preto tak, aby sme mohli rovno zapísať aj jeho na LV.
zuzdur
26.01.10,19:59
V tomto prípade má nárok. Zaujmi vyčkávaciu taktiku. Nech on podá návrh na súd na vyporiadanie spoluvlastníctva. Ty si zatiaľ odkladaj všetky doklady o zaplatení, aj staré pohľadaj. V súdnom spore tak dokážeš, že si byt splácala ty a on nemá nárok. A vyplatíš mu len to, čo ti prispieval počas materskej. Súd bude musieť tieto veci zohľadniť. Teda mal by. Ale určite tým nemáš čo pokaziť.

Ja doklady mám, nakoľko to šlo priamo z môjho účtu od začiatku doteraz.
zuzdur
26.01.10,20:00
zuzdur...ale toto si mala na začiatku napísať...
jeho podiel v celom byte je 1 ,-Skk...nemáš sa čoho báť :D:D:D

:D:D:D
No len či naozaj, vieš, ja sa obávam tej skutočnosti, že je uvedený na LV ako vlastník polovice bytu :(
Mgr.Shrek
26.01.10,20:03
zudur vydrž chvíľku...idem niečo pozrieť, aby som ťa neuviedol do omylu....
Mgr.Shrek
26.01.10,20:08
No už som si tým istý. Kedže si byt kupovala pred manželstvom, byt sa nestal predmetom BSM, bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Byt máte v podielovom spoluvlastníctve. Napriek tomu, že na LV ste zapísaní podielom1/2, platí zásada, že údaje v LV sa považujú za pravdivé, kým sa nepreukáže opak. A opak je preukázaný kúpnou zmluvou, kde tvoj podiel je 800 000 častí a jeho 1 časť. V takomto prípade nie je o čom. Nevidím dôvod, prečo by si mu mala platiť viac, ako 1 Skk a keď chceš byť spravodlivá, tak aj to čo ti prispieval na materskej.
zuzdur
26.01.10,20:15
No už som si tým istý. Kedže si byt kupovala pred manželstvom, byt sa nestal predmetom BSM, bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Byt máte v podielovom spoluvlastníctve. Napriek tomu, že na LV ste zapísaní podielom1/2, platí zásada, že údaje v LV sa považujú za pravdivé, kým sa nepreukáže opak. A opak je preukázaný kúpnou zmluvou, kde tvoj podiel je 800 000 častí a jeho 1 časť. V takomto prípade nie je o čom. Nevidím dôvod, prečo by si mu mala platiť viac, ako 1 Skk a keď chceš byť spravodlivá, tak aj to čo ti prispieval na materskej.

Hned po uzavreti manzelstva sme podavali na kataster Navrh na vklad vlastnickeho prava, cim sa podiel rozdelil na dve polovice... co to teda znamena?
Xanti
26.01.10,20:19
Hned po uzavreti manzelstva sme podavali na kataster Navrh na vklad vlastnickeho prava, cim sa podiel rozdelil na dve polovice... co to teda znamena? No znamená to toľko, že podla katastra ste síce vlastníkmi ty 1/2 bytu a on 1/2 bytu, ale

Napriek tomu, že na LV ste zapísaní podielom1/2, platí zásada, že údaje v LV sa považujú za pravdivé, kým sa nepreukáže opak. A opak je preukázaný kúpnou zmluvou, kde tvoj podiel je 800 000 častí a jeho 1 časť. to značí, že jeho podiel je 1 / 800 000-cina bytu, a kúpno predajná zmluva to dokazuje. Ak som správne pochopila príspevok od Mgr.Shreka
zuzdur
26.01.10,20:23
No znamená to toľko, že podla katastra ste síce vlastníkmi ty 1/2 bytu a on 1/2 bytu, ale
to značí, že jeho podiel je 1 / 800 000-cina bytu, a kúpno predajná zmluva to dokazuje. Ak som správne pochopila príspevok od Mgr.Shreka

Tak to by bolo super... a ešte k tomu dodám, že tú korunu samozrejme nikdy neplatil...
Ešte mám otázku... v decembri tohto roku uplynie 3-ročná lehota na vysporiadanie BSM (pred tromi rokmi sme sa rozviedli). Čo v prípade, ak sa to nestihne vyriešiť v tejto lehote? Mám to súriť alebo to nič neznamená?
Mária27
26.01.10,20:25
Stále nie som si istá, či správne uvádzaš zápis na LV: je tam podiel 1/1 (BSM), alebo 1/2 a 1/2 (podielové spoluvlastníctvo)? Do katastra ste to vkladali spoločne, prejavili ste slobosnú vôľu, takže zápis by mal byť správny.

Každý by ste ste sa stali vlastníkom polovice bytu vtedy, keby ste mali byt v podielovom spoluvlastníctve. Ak je byt v BSM, ste bezpodielovými spoluvlastníkmi a byt je spoločný (nie ste každý vlastnikom polovice bytu).

Pri vyporiadaní BSM sa podľa § 150 obč.zák. ". Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, ... " teda môžeš žiadať odpočítať z masy BSM to, čo si uhradila zaslobodna. V manželstve sú zarobené peniaze spoločné. Napoly sa bude deliť zvyšok BSM a pokračovať v splácaní bude ten, komu pripadne byt.

Pri podielovom spoluvlastníctve by si mohla stratiť to, čo si na jeho polovicu bytu uhradila z vlastného (zaslobodna). Pokračovanie citovanej vety "... , a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok" totiž neplatí na to, čo si vynaložilo zo svojho majetku (len zo spoločného).

Platby jedného po rozvode na spoločný byt - to je zase iná kapitola.
Xanti
26.01.10,20:25
Tak to by bolo super... a ešte k tomu dodám, že tú korunu samozrejme nikdy neplatil...
Ešte mám otázku... v decembri tohto roku uplynie 3-ročná lehota na vysporiadanie BSM (pred tromi rokmi sme sa rozviedli). Čo v prípade, ak sa to nestihne vyriešiť v tejto lehote? Mám to súriť alebo to nič neznamená?
No môj názor nie som právnik, ale ak to neposúriš tak sa stane polovica bytu ozaj jeho vlastníctvom ale počkaj ešte na vyjadrenie právnikov. Určite ešte sa ozvú.
Mária27
26.01.10,20:29
Tak to by bolo super... a ešte k tomu dodám, že tú korunu samozrejme nikdy neplatil...
Ešte mám otázku... v decembri tohto roku uplynie 3-ročná lehota na vysporiadanie BSM (pred tromi rokmi sme sa rozviedli). Čo v prípade, ak sa to nestihne vyriešiť v tejto lehote? Mám to súriť alebo to nič neznamená?

Ak je to už na súde ako vysporiadanie BSM, trojročná lehota neplynie, môžete sa súdiť aj viac rokov.
Xanti
26.01.10,20:29
Ak je to už na súde ako vysporiadanie BSM, trojročná lehota neplynie, môžete sa súdiť aj viac rokov.
Mária myslím, že to ešte na súde neni.
zuzdur
26.01.10,20:29
Stále nie som si istá, či správne uvádzaš zápis na LV: je tam podiel 1/1 (BSM), alebo 1/2 a 1/2 (podielové spoluvlastníctvo)? Do katastra ste to vkladali spoločne, prejavili ste slobosnú vôľu, takže zápis by mal byť správny.

Každý by ste ste sa stali vlastníkom polovice bytu vtedy, keby ste mali byt v podielovom spoluvlastníctve. Ak je byt v BSM, ste bezpodielovými spoluvlastníkmi a byt je spoločný (nie ste každý vlastnikom polovice bytu).

Pri vyporiadaní BSM sa podľa § 150 obč.zák. ". Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, ... " teda môžeš žiadať odpočítať z masy BSM to, čo si uhradila zaslobodna. V manželstve sú zarobené peniaze spoločné. Napoly sa bude deliť zvyšok BSM a pokračovať v splácaní bude ten, komu pripadne byt.

Pri podielovom spoluvlastníctve by si mohla stratiť to, čo si na jeho polovicu bytu uhradila z vlastného (zaslobodna). Pokračovanie citovanej vety "... , a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok" totiž neplatí na to, čo si vynaložilo zo svojho majetku (len zo spoločného).

Platby jedného po rozvode na spoločný byt - to je zase iná kapitola.

V LV je uvedené 1/1. To znamená že..? Som už z toho nejaka dopletena ;)
Mária27
26.01.10,20:31
V LV je uvedené 1/1. To znamená že..? Som už z toho nejaka dopletena ;)

že je byt v BSM - spoločný
zuzdur
26.01.10,20:32
Mária myslím, že to ešte na súde neni.

Máš pravdu, ešte to na súde nieje. Moj ex mi povedal, že dal všetky podklady svojej právničke a že mám čakať papiere od nej, ale to hovorí už 3 mesiace. Preto by som potrebovala poradiť, či mám Žiadosť o vysporiadanie BSM podať ja alebo môžem ešte čakať.
Xanti
26.01.10,20:32
Zuzdur,
pozri sa poriadne na list vlastníctva. Ten pomer je dôležitý. Je veľmi dôležité čo je tam napísané ... či 1/1 alebo 1/2.

Klud a pozri sa na to. A potom napíš.
zuzdur
26.01.10,20:33
že je byt v BSM - spoločný

To znamená, že má nárok na vyplatenie polovice bytu?
zuzdur
26.01.10,20:34
Zuzdur,
pozri sa poriadne na list vlastníctva. Ten pomer je dôležitý. Je veľmi dôležité čo je tam napísané ... či 1/1 alebo 1/2.

Klud a pozri sa na to. A potom napíš.

je tam 1/1.
Mária27
26.01.10,20:35
Ak počkáš do troch rokov od rozvodu, stanete sa definitívne podielovými spoluvlastníkmi a byt budete mať 1/2 a 1/2. Myslím, že mu o to ide. Na tvojom mieste by som žiadala rozdeliť BSM s tým, aby bol byt pridelený tebe. Potom mu vyplatíš 1/2 z toho, čo ste splatili počas manželstva.
Mgr.Shrek
26.01.10,20:35
§ 136 odsek 2 zákona.č 40/1964 OZ, hovorí, že Ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak, sú podiely všetkých spoluvlastníkov rovnaké. Vy ste sa však v zmluve dohodli, aké sú Vaše podiely, respektíve je to v zmluve vyjadrené.
§ 142 už spomínaného zákona zase hovorí o tom, ako súd vyporiadava spoluvlastníctvo.
Byt do BSM nepatrí, lebo podľa § 143 toho istého zákona V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.
Keďže zmluva sa uzatvárala v čase, keď ste boli ešte slobodní ide o podielové spoluvlastníctvo.

juuuj...teraz som prečítal, že o vklad do katastra ste požiadali ako manželia, teda byt je v BSM a Vaše podiely sú rovnaké. De facto si mu darovala polovicu bytu. :mee::mee:
Hlavu hore, premýšľame ako by sa to dalo spraviť. Nájdeme riešenie.
zuzdur
26.01.10,20:37
Ak počkáš do troch rokov od rozvodu, stanete sa definitívne podielovými spoluvlastníkmi a byt budete mať 1/2 a 1/2. Myslím, že mu o to ide. Na tvojom mieste by som žiadala rozdeliť BSM s tým, aby bol byt pridelený tebe. Potom mu vyplatíš 1/2 z toho, čo ste splatili počas manželstva.

To už bolo viac "po lopate" ;););), nechám si teda poradiť :-).

Ďakujem Vám všetkým veľmi pekne za príspevky, idem už teraz spať, ak by Vás ešte niečo napadlo, tak pls napíšte :).
Dobrú noc a ešte raz vďaka.
Z.
zuzdur
26.01.10,20:39
§ 136 odsek 2 zákona.č 40/1964 OZ, hovorí, že Ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak, sú podiely všetkých spoluvlastníkov rovnaké. Vy ste sa však v zmluve dohodli, aké sú Vaše podiely, respektíve je to v zmluve vyjadrené.
§ 142 už spomínaného zákona zase hovorí o tom, ako súd vyporiadava spoluvlastníctvo.
Byt do BSM nepatrí, lebo podľa § 143 toho istého zákona V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.
Keďže zmluva sa uzatvárala v čase, keď ste boli ešte slobodní ide o podielové spoluvlastníctvo.

SUPER, ĎAKUJEM :):):)
Mária27
26.01.10,20:41
§ 136 odsek 2 zákona.č 40/1964 OZ, hovorí, že Ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak, sú podiely všetkých spoluvlastníkov rovnaké. Vy ste sa však v zmluve dohodli, aké sú Vaše podiely, respektíve je to v zmluve vyjadrené.
§ 142 už spomínaného zákona zase hovorí o tom, ako súd vyporiadava spoluvlastníctvo.
Byt do BSM nepatrí, lebo podľa § 143 toho istého zákona V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.

Keďže zmluva sa uzatvárala v čase, keď ste boli ešte slobodní ide o podielové spoluvlastníctvo.

Keď majú byt 1/1, museli ho do vlastníctva nadobudnúť za manželstva. Zmluva sa uzatvárala pred manželstvom - tá úverová (či hypotéková)?
Xanti
26.01.10,20:41
SUPER, ĎAKUJEM :):):)
Počkaj tam je oprava
Podaj návrh na súd na vysporiadanie BSM
Xanti
26.01.10,20:42
Keď majú byt 1/1, museli ho do vlastníctva nadobudnúť za manželstva. Zmluva sa uzatvárala pred manželstvom - tá úverová (či hypotéková)?
No Zuzdur
sa tu trošku doplietla. Lebo prv písala že je v 1/1, potom že v 1/2 a tak bola taká reakcia .

Sú to dôležité veci, aj ked sú to len čísla.

Zuzdur určite je to 1/1? na LV? Už konečné?
zuzdur
26.01.10,20:46
No Zuzdur
sa tu trošku doplietla. Lebo prv písala že je v 1/1, potom že v 1/2 a tak bola taká reakcia .

Sú to dôležité veci, aj ked sú to len čísla.

Zuzdur určite je to 1/1? na LV? Už konečné?

To máš pravdu, ja som už dopletená ako chbtový kôš :-( z toho celého.
Takže...
Na LV je 1/1.
Hypotéka sa brala a byt sa kupoval pred manželstvom.
Návrh na vklad vlastníckeho práva sa robil po manželstve...vtedy vzniklo to 1/1.
Idem sa na to vyspať, zajtra sa ozvem, papa
Mária27
26.01.10,20:49
1/1 znamená BSM, ktoré môže vzniknúť len manželom.
Mgr.Shrek
26.01.10,20:52
To máš pravdu, ja som už dopletená ako chbtový kôš :-( z toho celého.
Takže...
Na LV je 1/1.
Hypotéka sa brala a byt sa kupoval pred manželstvom.
Návrh na vklad vlastníckeho práva sa robil po manželstve...vtedy vzniklo to 1/1.
Idem sa na to vyspať, zajtra sa ozvem, papa

To že bol byt kupovaný pred uzavretím manželstva a vklad po uzavretí tak je to rozdiel. Pretože vlastnícke právo k nehnuteľnosti vzniká vkladom do katastra. A o ten ste požiadali ako manželia ergo byt je v BSM. Definitívne.
zuzdur
26.01.10,20:54
1/1 znamená BSM, ktoré môže vzniknúť len manželom.

Úver som brala v máji, brali sme sa v septembri a z októbra mám Návrh na vklad vlastníckeho práva.
zuzdur
26.01.10,20:55
To že bol byt kupovaný pred uzavretím manželstva a vklad po uzavretí tak je to rozdiel. Pretože vlastnícke právo k nehnuteľnosti vzniká vkladom do katastra. A o ten ste požiadali ako manželia ergo byt je v BSM. Definitívne.

Hmm, tak to už nieje super :mee:. Presne tohto som sa bála.
Už naozaj idem, ahojte zajtra
Mgr.Shrek
26.01.10,21:03
Hmm, tak to už nieje super :mee:. Presne tohto som sa bála.
Už naozaj idem, ahojte zajtra

Nevešaj hlavu. To že teraz neviem nájsť riešenie, neznamená, že nie je.mimotemy A nie som tu jediný právnik. Predpokladám, že z tých, čo sú na porade, som ten s najmenej skúsenosťami.
Mária27
26.01.10,21:04
Hmm, tak to už nieje super :mee:. Presne tohto som sa bála.
Už naozaj idem, ahojte zajtra

Veď to je pre teba lepšie sko podielové spoluvlastníctvo!
Xanti
26.01.10,21:06
Úver som brala v máji, brali sme sa v septembri a z októbra mám Návrh na vklad vlastníckeho práva.
Bola ti hypoteka vyplatená tak skoro? Nebola vyplatená na účet predávajúceho? Sa mi vidí strašne dlhé obdobie, od čerpania hypo k zavkladovaniu bytu.
Xanti
26.01.10,21:07
Veď to je pre teba lepšie sko podielové spoluvlastníctvo!
To si nemyslím, nakoľko hypo bola braná pred manželstvom a tým pádom ten dlh je len zuzdur. Iné by to bolo keby bola hypo braná počas manželstva .
Mária27
26.01.10,21:27
Veď o to ide: byt bol získaný jej zásluhou, súd jej ho prisúdi. Zostane jej aj hypo - jeho vyplatí len z polovice splátok za manželstva. Amen.
Mgr.Shrek
26.01.10,21:39
Veď to je pre teba lepšie sko podielové spoluvlastníctvo!

Prečo je BSM výhodnejšie ako podielové spoluvlastníctvo??
Xanti
26.01.10,21:41
Zuzdur,
asi bude treba uviesť sled dátumov.
Nie len tak približne ale sled dátum po dátume.

Kedy si podaná žiadosť o hypo ?
Kedy bola podpísaná úverová zmluva z bankou?
Kedy bola podpísaná kúpna zmluva s predávajúcim bytu?
Kedy bola podpísaná záložná zmluva s bankou?
Kedy dala banka plombu na byt ( teda uplatnila záložnú zmluvu )?
Kedy Tebe alebo predávajúcim boli poukázané peniaze z banky ?
Kedy si sa vydávala ?
Kedy bol vykonaný vklad do katastra?

Viem, že je to veľa otázok. Ale je to nevyhnutné vedieť na správne posúdenie veci. Aby sme Ti vedeli pomôcť.
Mgr.Shrek
26.01.10,21:47
zuzdur nascanuj prosím ťa kúpnu zmluvu a dám ti mail, na ktorý mi to pošleš...niečo nám napadlo....
zuzdur
27.01.10,04:56
Jasné, takže tu sú dátumy:
Kedy si podaná žiadosť o hypo ? 05/2006
Kedy bola podpísaná úverová zmluva z bankou? 60/2005
Kedy bola podpísaná kúpna zmluva s predávajúcim bytu? 06/2005
Kedy bola podpísaná záložná zmluva s bankou? 06/2005
Kedy dala banka plombu na byt ( teda uplatnila záložnú zmluvu )? 06/2005
Kedy Tebe alebo predávajúcim boli poukázané peniaze z banky ? 06/2005
Kedy si sa vydávala ? 09/2005
Kedy bol vykonaný vklad do katastra? vklad záložného práva - 06/2005, vklad
vlastníckeho práva 10/2005
zuzdur
27.01.10,05:05
zuzdur nascanuj prosím ťa kúpnu zmluvu a dám ti mail, na ktorý mi to pošleš...niečo nám napadlo....

Nemám možnosť ti to odscanovať, pripájam však citovanie:
"Predávajúca predáva nehnuteľnosť kupujúcim do ich podielového spoluvlastníctva pričom kupujúci 1 (ja) nadobúda vlastnícke práva k nehnuteľnosti v podiele 1/2 a kupujúci 2 nadobúda vlastnícke právo k nehnuteľnosti tiež v podiele o veľkosti 1/2 za kúpnu cenu uvedenú v č. VII. tejto zmluvy. Kupujúci nehnuteľnosť prijímajú a zaväzujú sa zaplatiť kúpnu cenu tak, ako je uvedené v tejto zmluve."
Kúpna cena:
"Kúpna cena bola medzi účastníkmi tejto zmlouvy vzájomne dohodnutá vo výške 830.001,- Skk.
Kupujúci sa zaväzujú zaplatiť kúpnu cenu nasledovne:
- časť kúpnej ceny vo výške 1,- Skk, vzťahujúca sa na spoluvlastnícky podiel kupujúceho 2 bola predávajúcej vyplatená pred podpisom tejto zmluvy, čo predávajpca potvrdzuje svojim podpisom na tejto zmluve.
- časť kúpnej ceny vo výške 830.000,- Skk, vzťahujúca sa na spoluvlastnícky podiel kupujúceho 1 bude predávajúcej vyplatenáu na jej osobný pčet z hypotekárneho úveru poskytnutého kupujúcim Tatra bankou, a.s. za týmto účelom."
"táto zmluva nadobpda platnosť a účinnosť v deň podpisu oboma zmluvnými stranami" - 01.06.2005
Mgr.Shrek
27.01.10,08:53
Nemám možnosť ti to odscanovať, pripájam však citovanie:
"Predávajúca predáva nehnuteľnosť kupujúcim do ich podielového spoluvlastníctva pričom kupujúci 1 (ja) nadobúda vlastnícke práva k nehnuteľnosti v podiele 1/2 a kupujúci 2 nadobúda vlastnícke právo k nehnuteľnosti tiež v podiele o veľkosti 1/2 za kúpnu cenu uvedenú v č. VII. tejto zmluvy. Kupujúci nehnuteľnosť prijímajú a zaväzujú sa zaplatiť kúpnu cenu tak, ako je uvedené v tejto zmluve."
Kúpna cena:
"Kúpna cena bola medzi účastníkmi tejto zmlouvy vzájomne dohodnutá vo výške 830.001,- Skk.
Kupujúci sa zaväzujú zaplatiť kúpnu cenu nasledovne:
- časť kúpnej ceny vo výške 1,- Skk, vzťahujúca sa na spoluvlastnícky podiel kupujúceho 2 bola predávajúcej vyplatená pred podpisom tejto zmluvy, čo predávajpca potvrdzuje svojim podpisom na tejto zmluve.
- časť kúpnej ceny vo výške 830.000,- Skk, vzťahujúca sa na spoluvlastnícky podiel kupujúceho 1 bude predávajúcej vyplatenáu na jej osobný pčet z hypotekárneho úveru poskytnutého kupujúcim Tatra bankou, a.s. za týmto účelom."
"táto zmluva nadobpda platnosť a účinnosť v deň podpisu oboma zmluvnými stranami" - 01.06.2005

No podľa mňa pochybil kataster s vkladom, pretože podľa zmluvy Vás mal zapísať ako podielových spoluvlastníkov, podľa kúpnej zmluvy s podielmi 1/2.
Choď na kataster a spýtaj sa, ako môžeš namietať údaje v liste vlastníctva. Potom, keď dôjde k zmene, daj návrh na súd na vyporiadanie spoluvlastníctva. Musíš argumentovať zmluvou, tým, že si bola zamilovaná, že si si myslela, že to je na celý život, tým, že byt platíš len ty a bolo by v rozpore s dobrými mravmi, keby si ho mala vyplatiť z celej hodnoty bytu. Musíš hrať sudcovi na city. Nech sa vžije do tvojej pozície. Momentálne mi nenapadá iný spôsob.
mimotemyAle neprestávam myslieť
Xanti
27.01.10,09:52
Kedy bol vykonaný vklad do katastra? vklad záložného práva - 06/2005, vklad
vlastníckeho práva 10/2005
Zuzdur,
prečo bol tak neskoro vykonaný vklad vlastníckeho práva. Sú to 4 mesiace. Kvôli čomu sa to pozdržalo? Čo bolo príčinou?

Tiež si myslím, že pochybil Kataster. A nejde mi do hlavy ako mohol kataster Vám vpísať byt do BSM. Ked kataster má konať podla kúpno predajnej zmluvy, a v nej máte vyslovene určené, že byt kupujete do podielového spoluvlastníctva.

Kataster ak nie je dobrá zmluva, tak vracia späť na prepracovanie. Známym sa tak stalo, takže naozaj nechápem ako mohol byt zapísať do BSM.
dzanina
27.01.10,10:05
Ahoj,
nie som právnik, ja sám mám veľké problémy s býv.ex a rovnako aj s BSM.
No z vlastnej skúsenosti viem, že moja ex.tiež pracovala a pokiaľ nás nerozviedli (rozvod trval 1,5 roka kôli prieťaho sudcu ktorý šiel do dôchodku) - surovo podala návrh na manželské výživné pre seba. Vyhrala to a exekučne mi sťahovali peniaue preňu, aj keď som mal dcérku u seba JA.

Ja vychovávam dcéru, mám ju zverenú súdom kôli zanedbávaniu zo strany matky. ( ona prispieva nepravidelne 23 eur.) a bola tak bezcharakterná, že to výživné na seba si súdne vymohla.

Tak snáď nato zareaguje niekto viac právne skúsený, ..... ale ja som jej to manželské výživné poctivo musel ex.PLATIŤ. ( to je ale čo ???)

Tak drž sa........
dzanina
27.01.10,10:32
Ahoj,
- ohľadne výživného na teba som poslal svoj názor, skús to vyhľadať, tiež som nováčik - no mám s tým vlastnú skúsenosť ( manž.výž.)
- malo by to byť niekde v položke "prosím o pomoc pri BSM" ....
zuzdur
27.01.10,15:49
Zuzdur,
prečo bol tak neskoro vykonaný vklad vlastníckeho práva. Sú to 4 mesiace. Kvôli čomu sa to pozdržalo? Čo bolo príčinou?

Tiež si myslím, že pochybil Kataster. A nejde mi do hlavy ako mohol kataster Vám vpísať byt do BSM. Ked kataster má konať podla kúpno predajnej zmluvy, a v nej máte vyslovene určené, že byt kupujete do podielového spoluvlastníctva.

Kataster ak nie je dobrá zmluva, tak vracia späť na prepracovanie. Známym sa tak stalo, takže naozaj nechápem ako mohol byt zapísať do BSM.

Ahoj Xanti,
takže ešte podrobnejšie:
Kúpna zmluva: podpísaná 01.06.2005
Spolu s ňou sme podpisovali v banke aj Zmluvu o úvere + Návrh na vklad záložného práva.
Všetko sa to posielalo na Kataster.
Po sobáši sme spisovali Návrh na vklad vlastníckeho práva, kde ináč teraz citujem:
"Predávajúci a kupujúci po vzájomnej dohode navrhujú vklad vlastníckeho práva z Kúpnej zmluvy za účelom prevodu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti: - nachádzajúcej sa v k.ú. ....... (všetky údaje o nehnuteľnosti)-
Na základe tohto návrhu a Kúpnej zmluvy navrhujeme, aby Správa katastra zapísala vklad do katastra nehnuteľnosti v LV nasledovne:
JA - spoluvlastnícky podiel: 1/2
EX - spoluvlastnícky podiel: 1/2."
- k tomuto sme na Kataster prikladali sobášny list

Tak mi teraz vysvetli, prečo máme na LV v konečnom dôsledu 1/1.
Mária27
27.01.10,16:37
Kúpna zmluva je právnym dôvodom nadobudnutia vlastníctva, vklad do katastra je okamihom nadobudnutia vlastníctva, nadobudnutie vlastníctva počas manželstva je BSM.

Obč. zák. - Nadobúdanie vlastníctva

§ 132 (Právny dôvod nadobúdania vlastníctva)
(1) Vlastníctvo veci možno nadobudnúť kúpnou, darovacou alebo inou zmluvou, dedením, rozhodnutím štátneho orgánu alebo na základe iných skutočností ustanovených zákonom.

§ 133
(2) Ak sa prevádza nehnuteľná vec na základe zmluvy, nadobúda sa vlastníctvo vkladom do katastra nehnuteľností podľa osobitných predpisov, ak osobitný zákon neustanovuje inak.2a)

Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov
§ 143 (Pojem bezpodielového spoluvlastníctva)
V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe ...
Mária27
27.01.10,16:43
Stále nerozumiem, prečo chcete mať byt v podielovom spoluvlastníctve. Veď práve vtedy by mal on vo vlastníctve 1/2 bytu a mohol by žiadať za ňu peniaze. Že majú aj iné dlhy, alebo kto čo kedy platil, by v takom prípade boli iné problémy, netýkali by sa jeho vlastníctva, aj keď vznik týchto úkonov spolu súvisel.

Naopak, ak je byt v BSM, súd rozhodne, komu byt po rozvodne pripadne do vlastníctva (ak sa nedohodnú). Tam sa dajú oddeliť peniaze zaplatené pred manželstvom a odpočítať z BSM, aj dlh na byt, teda vyplácala by ho len z malej čiastky splatenej spolu počas manželstva..
zuzdur
27.01.10,16:44
Kúpna zmluva je právnym dôvodom nadobudnutia vlastníctva, vklad do katastra je okamihom nadobudnutia vlastníctva, nadobudnutie vlastníctva počas manželstva je BSM.

Obč. zák. - Nadobúdanie vlastníctva

§ 132 (Právny dôvod nadobúdania vlastníctva)
(1) Vlastníctvo veci možno nadobudnúť kúpnou, darovacou alebo inou zmluvou, dedením, rozhodnutím štátneho orgánu alebo na základe iných skutočností ustanovených zákonom.

§ 133
(2) Ak sa prevádza nehnuteľná vec na základe zmluvy, nadobúda sa vlastníctvo vkladom do katastra nehnuteľností podľa osobitných predpisov, ak osobitný zákon neustanovuje inak.2a)

Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov
§ 143 (Pojem bezpodielového spoluvlastníctva)
V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe ...

Takze to spada teda do BSM? Ma narok na 1/2 bytu podla tohto?
zuzdur
27.01.10,16:45
Stále nerozumiem, prečo chcete mať byt v podielovom spoluvlastníctve. Veď práve vtedy by mal on vo vlastníctve 1/2 bytu a mohol by žiadať za ňu peniaze. Že majú aj iné dlhy, alebo kto čo kedy platil, by v takom prípade boli iné problémy, netýkali by sa jeho vlastníctva, aj keď vznik týchto úkonov spolu súvisel.

Naopak, ak je byt v BSM, súd rozhodne, komu byt po rozvodne pripadne do vlastníctva (ak sa nedohodnú). Tam sa dajú oddeliť peniaze zaplatené pred manželstvom a odpočítať z BSM, aj dlh na byt, teda vyplácala by ho len z malej čiastky splatenej spolu počas manželstva..

Ja chcem uz docielit, aby bol byt napisany len na mna a chcem len vediet, na co ma podla vyssie uvedeno narok moj ex.
Mária27
27.01.10,17:12
Byt je v BSM a je to (podľa mňa) pre teba lepšie. Súd vtedy rozhoduje, komu byt pripadne. Keďže máš väčšiu zásluhu na jeho získaní, byt bude patriť tebe. To je jedna vec, kto byt získa, nie koľko bude druhého vyplácať.

BSM sa delí tak, že sa spočíta hodnota majetku nadobudnutého počas manželstva, odpočítajú sa veci, ktoré jeden získal darom a pod., odpočítajú sa peniaze, ktoré jeden zaplatil zo svojho výlučného majetku a zvyšok sa vydelí dvomi. Ty si platila zo svojho veľa zaslobodna, to sa odpočíta. Čo si platila počas manželstva sa neodpočíta, lebo to ste platili spolu - to boli spoločné príjmy (nezáleží z ktorého platu sa čo platilo).
Čiže do masy BSM sa z bytu započíta len hodnota, ktorú ste zaplatili počas manželstva. Byt nemá hodotu hotového bytu, lebo nie je splatený.

Ak získaš byt z BSM ty, prakticky mu z neho vyplatíš polovicu toho, čo ste zaplatili zaň počas maželstva. Keby bol byt z BSM náhodou prisúdený jemu, musel by ti vyplatiť všetko, čo si zaplatila zaslobodna a polovicu toho, čo ste uhradili za byt v manželstve. To, čo si splácala za byt po rozvode, je už hodnota mimo BSM. Ak by získal byt on, tieto ´dalšie peniaze by ti musel vyplatiť ako iný dlh.

Teraz - ak by bol byt v podielovom vlastíctve, patrila by každému 1/2. Tá polovica by bola jeho určite, musela by si ho vyplatiť, ak by si chcela mať vo vlastníce obe polovice. Byt by nebol v BSM, o peniaze zaň by ste sa mohli súdiť v inom procese (nie pri delení BSM).

Určite nezabudni požiadať súd o rozdelenie BSM do troch rokov od rozvodu, aby si byt získala. On vyčkáva preto, lebo teraz je to v BSM, ale po troch rokoch sa to zo zákona zmení na podielové spoluvlastníctvo a on automaticky získa do vlastníctva 1/2 bytu, ktorú by si musela od neho potom kúpiť.
Xanti
27.01.10,17:43
Mária
nechcem sa hádať. Ale ak byt patrí do BSM, tak tá nešťastná hypo ktorá vlastne stála na začiatku kúpy bytu do BSM nepatrí. Je výlučným vlastníctvom Zuzdur.

Už to je zlé, že jej ex je len spoludlžník a nie spolužiadateľ. Tam je pes zakopaný, lebo môj názor ak byt patrí do BSM tak ako celok. A jej ex má nárok na vyplatenie BSM. A jej ex vôbec nemusí zaujímať to, ž e ona má vlastnú hypotéku, lebo tú brala pred manželstvom.

Toto si myslím, že je závažné pochybenie. Preto je lepšie mať byt v podielom a na súde dokazovať že podiel Zuzdur je 830 000 ku 1 podielu jej ex.
zuzdur
27.01.10,17:44
Byt je v BSM a je to (podľa mňa) pre teba lepšie. Súd vtedy rozhoduje, komu byt pripadne. Keďže máš väčšiu zásluhu na jeho získaní, byt bude patriť tebe. To je jedna vec, kto byt získa, nie koľko bude druhého vyplácať.

BSM sa delí tak, že sa spočíta hodnota majetku nadobudnutého počas manželstva, odpočítajú sa veci, ktoré jeden získal darom a pod., odpočítajú sa peniaze, ktoré jeden zaplatil zo svojho výlučného majetku a zvyšok sa vydelí dvomi. Ty si platila zo svojho veľa zaslobodna, to sa odpočíta. Čo si platila počas manželstva sa neodpočíta, lebo to ste platili spolu - to boli spoločné príjmy (nezáleží z ktorého platu sa čo platilo).
Čiže do masy BSM sa z bytu započíta len hodnota, ktorú ste zaplatili počas manželstva. Byt nemá hodotu hotového bytu, lebo nie je splatený.

Ak získaš byt z BSM ty, prakticky mu z neho vyplatíš polovicu toho, čo ste zaplatili zaň počas maželstva. Keby bol byt z BSM náhodou prisúdený jemu, musel by ti vyplatiť všetko, čo si zaplatila zaslobodna a polovicu toho, čo ste uhradili za byt v manželstve. To, čo si splácala za byt po rozvode, je už hodnota mimo BSM. Ak by získal byt on, tieto ´dalšie peniaze by ti musel vyplatiť ako iný dlh.

Teraz - ak by bol byt v podielovom vlastíctve, patrila by každému 1/2. Tá polovica by bola jeho určite, musela by si ho vyplatiť, ak by si chcela mať vo vlastníce obe polovice. Byt by nebol v BSM, o peniaze zaň by ste sa mohli súdiť v inom procese (nie pri delení BSM).

Určite nezabudni požiadať súd o rozdelenie BSM do troch rokov od rozvodu, aby si byt získala. On vyčkáva preto, lebo teraz je to v BSM, ale po troch rokoch sa to zo zákona zmení na podielové spoluvlastníctvo a on automaticky získa do vlastníctva 1/2 bytu, ktorú by si musela od neho potom kúpiť.

Nerozumiem dosť dobre tomu, že "som dosť platila zaslobodna"... myslíš to, že som byt zaplatila z hypotéky - tých 800.000,-?
Kedy kto čo zaplatil zo svojho výlučného vlastníctva, keď je byt na hypotéku...?
Prepáč, ale skúsiš mi to vysvetliť ešte viac po lopate? ;)
Xanti
27.01.10,17:44
Takze to spada teda do BSM? Ma narok na 1/2 bytu podla tohto?
Ak by to bolo tak ako píše Mária, tak naozaj exovi dáš prachy za polku bytu a ty budeš splácať ten byt do konca života.
A on si bude mädliť ruky.

Preto som chcela vedieť tie veci kolo katastra. Aby sa dal aplikovať postup, kt. navrhol už Shrek.
zuzdur
27.01.10,17:47
Mária
nechcem sa hádať. Ale ak byt patrí do BSM, tak tá nešťastná hypo ktorá vlastne stála na začiatku kúpy bytu do BSM nepatrí. Je výlučným vlastníctvom Zuzdur.

Už to je zlé, že jej ex je len spoludlžník a nie spolužiadateľ. Tam je pes zakopaný, lebo môj názor ak byt patrí do BSM tak ako celok. A jej ex má nárok na vyplatenie BSM. A jej ex vôbec nemusí zaujímať to, ž e ona má vlastnú hypotéku, lebo tú brala pred manželstvom.

Toto si myslím, že je závažné pochybenie. Preto je lepšie mať byt v podielom a na súde dokazovať že podiel Zuzdur je 830 000 ku 1 podielu jej ex.

Ja už tomu nerozumiem zdá sa vôbec :confused:
zuzdur
27.01.10,17:51
Ak by to bolo tak ako píše Mária, tak naozaj exovi dáš prachy za polku bytu a ty budeš splácať ten byt do konca života.
A on si bude mädliť ruky.

Preto som chcela vedieť tie veci kolo katastra. Aby sa dal aplikovať postup, kt. navrhol už Shrek.

To by bolo pekné svinstvo ináč... chlap by prišiel k peniazom ZA NIČ !
Juj, už mám nervy z toho, ako to dopadne...
V každom prípade idem ja čo najskôr podať žiadosť o vysporiadanie BSM, nech to mám už z krku, nechcem už žiť v takejto neistote, čo bude a kam s malym pojdeme, keďže na vyplatenie pánka nemám ani náhodou peniaze.
Kočky, nemáte nejaký dobrý vzor, ako napísať žiadosť na vysporiadanie?
Xanti
27.01.10,17:53
To by bolo pekné svinstvo ináč... chlap by prišiel k peniazom ZA NIČ !
Juj, už mám nervy z toho, ako to dopadne...
V každom prípade idem ja čo najskôr podať žiadosť o vysporiadanie BSM, nech to mám už z krku, nechcem už žiť v takejto neistote, čo bude a kam s malym pojdeme, keďže na vyplatenie pánka nemám ani náhodou peniaze.
Kočky, nemáte nejaký dobrý vzor, ako napísať žiadosť na vysporiadanie?
Zuzdur,
neponáhlaj ešte máš trošku času. Ako ja sa môžem mýliť, skôr sa vyznám v hypo a preto mi nejdú do hlavy tie veci taký dlhý prevod vlastníckych práv. Vydrž, iste na niečo dobré prídeme spoločnými silami.
ivica sisolak
27.01.10,18:02
Dobry vecer,
chcem Vas poprosit o Vas nazor resp. skusenosti s rozdelenim BSM po rozvode, nakolko ma to coskoro caka a mam velky strach, co sa moze stat...
Este pred svatbou som brala hypoteku, kde mi vtedy moj buduci manzel siel ako spoludlznik, nakolko z mojho prijmu v tom case samej uver nevysiel.
Kratko na to sme sa zobrali a byt sa na Katastri napisal 1/1, cize sme sa stali kazdy vlastnikom polovice bytu.
Uver si platim od zaciatku az dodnes ja z mojho uctu (nakolko je nan naviazana automaticka splatka hypoteky), len pocas mojej materskej (cca 1 rok) mi moj ex prispieval na ucet, nakolko mi materska nepostacovala na splatku.
Situacia je taka, ze moj ex chce teraz odo mna vyplatit polovicu bytu.
Viete mi niekto poradit, ci ma na to narok, kedze byt nieje este ani z daleka splateny a uver si platim poctivo ja?
Som z toho uz na prasky a velmi sa bojim, ze budem musiet predat byt a zacat odznova...
Vopred dakujem za kazdy nazor.

Nechcem byť drzá, ale môžeš mi dať č. LV a k.ú. a číslo bytu? Chcem si len niečo overiť. Môžeš aj SS.
Xanti
27.01.10,18:02
Xanti.

Aj v podielovom spoluvlastníctve by mal každý polovicu, (lebo síce hocijako platili 1 / 830000), ale v KPZ sa dohodli (pol na pol) / podpísali a podľa tejto dohody dali aj návrh na vklad.

Neviem, čo by si dokázala oproti tým formuláciám na konci KPZ (prečítali / porozumeli / podpísali na znak súhlasu :D ).
Igor ja toto beriem, a tiež mi vrta hlavou tento príspevok
Napriek tomu, že na LV ste zapísaní podielom1/2, platí zásada, že údaje v LV sa považujú za pravdivé, kým sa nepreukáže opak. A opak je preukázaný kúpnou zmluvou, kde tvoj podiel je 800 000 častí a jeho 1 časť. Takže šancu dokázať by to mala si myslím.

Ale môžem sa mýliť nepopieram.
zuzdur
27.01.10,18:02
Zuzdur,
neponáhlaj ešte máš trošku času. Ako ja sa môžem mýliť, skôr sa vyznám v hypo a preto mi nejdú do hlavy tie veci taký dlhý prevod vlastníckych práv. Vydrž, iste na niečo dobré prídeme spoločnými silami.

VEĽMI SI CENÍN SNAHU VÁS VŠETKÝCH, VEĽKÁ VĎAKA VÁM... :):):):):):):):):):):). Isto na niečo s vašou pomocou prídeme.
zuzdur
27.01.10,18:04
Nechcem byť drzá, ale môžeš mi dať č. LV a k.ú. a číslo bytu? Chcem si len niečo overiť. Môžeš aj SS.

Čo konkrétne si tam overíš? Je tam uvedené 1/1...
zuzdur
27.01.10,18:10
- Ex má nárok na časť bytu (vo výške sumy splátok hypo počas manželstva k celej hypo (sume všetkých splátok - nie iba cene bytu podľa KPZ ) ).
- ak by si mala pred manželstvom dokázateľne vlastné peniaze a tými počas manželstva zaplatila časť splátok hypo - toto NEIDE do BSM = to je to za slobodna a výlučné vlastníctvo
(detto, keby si počas manželstva ty , alebo ex zdedila peniaze a zaplatila časť hypo )

Berme do úvahy fakty, ktoré v tomto prípade sú... nič zo svojho nikto z nás nedával. Byt sa kupoval z hypotéky, ktorú splácam (počas manželstva sme ju splácali spoločne).
Ja som ešte k tomu robila v byte vlani prerábku za cca 400.000,- ... čo s tým? Kto to zohľadní, ak ho budem musieť vyplatiť z polovice bytu? Polovica z čoho sa berie? Z kúpnej ceny? Z aktuálnej ceny? Z ceny aktuálnej v čase rozvodu? Mám v tom chaos.
ivica sisolak
27.01.10,18:31
Ty všetko berieš takto ... ja som platila zo svojho účtu ( za tvanie manželstva je aj tvoj príjem súčasťou BSM :-( ).. ak ide o stanovenie hodnotu, berie sa do úvahy hodnota veci v čase právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Ale neber to úplne tragicky, že mu budeš musieť dať rovnú 1/2. Súd prihliadne na to, kto sa akou mierou pričinil, aj na to, že byt si zrekonštruovala z vlastných prostriedkov. Ale v každom prípade podaj na súd návrh na vysporiadania, aby mu nepripadla 1/2 zo zákona na základe právnej domnienky.
zuzdur
27.01.10,18:31
Vydokladovaná prerábka po rozvode sa predsa nezapočíta .

Viem že sa to nezapočíta, ale ako sa to vyrieši? Vieš, myslím že ak súd rozhodne, že má nárok na vyplatenie 1/2 bytu, tak z akej sumy budú vychádzať?
Xanti
27.01.10,18:36
Ty všetko berieš takto ... ja som platila zo svojho účtu ( za tvanie manželstva je aj tvoj príjem súčasťou BSM :-( ).. ak ide o stanovenie hodnotu, berie sa do úvahy hodnota veci v čase právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Ale neber to úplne tragicky, že mu budeš musieť dať rovnú 1/2. Súd prihliadne na to, kto sa akou mierou pričinil, aj na to, že byt si zrekonštruovala z vlastných prostriedkov. Ale v každom prípade podaj na súd návrh na vysporiadania, aby mu nepripadla 1/2 zo zákona na základe právnej domnienky.
Ja by som to tragicky brala, ..... ako aj ja chcem dostať prachy za polovicu bytu. A úver nech spláca niekto iný.
zuzdur
27.01.10,18:37
Ty všetko berieš takto ... ja som platila zo svojho účtu ( za tvanie manželstva je aj tvoj príjem súčasťou BSM :-( ).. ak ide o stanovenie hodnotu, berie sa do úvahy hodnota veci v čase právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Ale neber to úplne tragicky, že mu budeš musieť dať rovnú 1/2. Súd prihliadne na to, kto sa akou mierou pričinil, aj na to, že byt si zrekonštruovala z vlastných prostriedkov. Ale v každom prípade podaj na súd návrh na vysporiadania, aby mu nepripadla 1/2 zo zákona na základe právnej domnienky.

Vieš, beriem to tragicky, pretože to môže dopadnúť tak, že ho budem musieť vyplatiť z polovice bytu presne tak ako píšeš... že sa bude brať hodnota bytu v čase právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. (Len pre info... v tom čase mal ten byt hodnotu cca 2.000.000,- ak nie viac.) Vyplatenie takej sumy nepripadá do úvahy, takže sa bude musieť byt predať. Mám už v hlave toľko scenárov, ako to môže dopadnúť že až :-((.
Tú trojročnú lehotu nenechám uplynúť, to je mi už teraz jasné, nechcem ísť ale do toho bezhlavo a bez informácií... preto som vám vďačná za každý príspevok. Som do tohto úplný laik.
Xanti
27.01.10,18:45
Zohľadní to súd.

A prečo ho chceš vyplácať z polovice bytu ??????????????
Hypo + BSM + prerábka =
hodnota určená znalcom / z nej odpočítať vydokl. prerábku / a do BSM ide z toho časť v pomere (zaplatené hypo za manželstva k celej hypo)
PS
Polopatisticky a zaokrúhlene (niekto ma dúfam upresní) :
Kúpa 800 000
Celá hypo napr. 1 100 000
hypo splatená za manželstva 300 000
prerábka 400 000
odhad 1 600 000
Var.1
[(1600000 - 400000) * 300000/1100000] / 2 = 163 000 - vyplatiť
Var.2
300000/2 = 150 000 vyplatiť
PS
V Skk :D
No mám pocit, že si zmiešal hrušky z jablkami.

Hypo nepatrí do BSM. Je vlastníctvom Zuzdur.

Byt patrí do BSM. Je vlastníctvom Zuzdur a jej ex.

Prerábka nepatrí do BSM, bola robená výlučne z prostriedkov Zuzdur. Ale dalšia otázka je. Mala Zuzdur povolenie na prerábku od spoluvlastníka bytu?


Ak sa bude vyplácať byt, tak sa bude vychádzať zo súčasnej ceny. Nakoľko ceny nehnuteľností šli dole. A dalšia vec ak by ex chcel vyplatiť z obdobia rozvodu, tj. v čase špičky cien bytov tak mu navrhni, nech on vyplatí teba. A ešte nech zaplatí prerábku bytu a môže si ho nechať. Ale k tomu nedôjde. Vždy sa vypláca z cien čo sú súčasné.
zuzdur
27.01.10,18:54
Zohľadní to súd.

A prečo ho chceš vyplácať z polovice bytu ??????????????
Hypo + BSM + prerábka =
hodnota určená znalcom / z nej odpočítať vydokl. prerábku / a do BSM ide z toho časť v pomere (zaplatené hypo za manželstva k celej hypo)
PS
Polopatisticky a zaokrúhlene (niekto ma dúfam upresní) :
Kúpa 800 000
Celá hypo napr. 1 100 000
hypo splatená za manželstva 300 000
prerábka 400 000
odhad 1 600 000
Var.1
[(1600000 - 400000) * 300000/1100000] / 2 = 163 000 - vyplatiť
Var.2
300000/2 = 150 000 vyplatiť
PS
V Skk :D

presnejšie:
(1600000 - 400000) x 100000/1100000 /2 = 54.545 vyplatiť
:)
A to nehovorím o tom, že sme kupovali auto na leasing, ktoré si nechal on.
zuzdur
27.01.10,18:57
Zuzka .

Toto je veľmi k téme :
Najprv sa vydýchni.
Daj si kávičku.
Daj si zákusok.
Vyspi sa do ružova.
Potom začni rozmýšľať - za tých 8-10 hodín sa nič nezmení :) .

PS
Lebo sa to nesmie robiť "narýchlo" .

Ja som v pohode, ja si nechám od vás poradiť ;).
Mgr.Shrek
27.01.10,18:58
Dôveruj, ale preveruj.

Daj si žiadosť na "opravu zjavnej chyby" medzi žiadosťou o vklad a vkladom do LV.



Teoreticky sudca rozhoduje na základe zákonov / predložených dôkazov / (a výpovedí ).

Správne si povedal...teoreticky...aj sudca je len človek a je ovplyvniteľný...ak by sa striktne držali zákonov, tak byt je predmetom BSM, po uplynutí troch rokov sa stávajú podielovými spoluvlastníkmi toho bytu a ich diely sú rovnaké... §149 ods. 4 OZ. Podľa tohto by mu mala vyplatiť polovicu hodnoty bytu, aká bola na kúpnej zmluve. Hypotéka však ostane na zuzdur, lebo ona o ňu žiadala a jej bola schválená. Preto som jej poradil aby hrala sudcovi na city, lebo podľa zákona má jej ex nárok na polovicu bytu. Pri rozdeľovaní podielového spoluvlastníctva súd: Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci... § 142 ods. 1 OZ Aj keď v zmluve sú ich podiely rovnaké, bolo by v rozpore s dobrými mravmi, ak by sudca prikázal zaplatiť zuzdur polovicu bytu. Ale to všetko mu musí povedať a vplývať na neho. Sudca sa rozhodne v súlade so zákonom len na základe toho čo mu povedia. A keď bude zuzdur ticho a nebude mu to "mlátiť o hlavu", tak sudca nič nespraví.
Xanti
27.01.10,19:03
Zohľadní to súd.

A prečo ho chceš vyplácať z polovice bytu ??????????????
Hypo + BSM + prerábka =
hodnota určená znalcom / z nej odpočítať vydokl. prerábku / a do BSM ide z toho časť v pomere (zaplatené hypo za manželstva k celej hypo)
PS
Polopatisticky a zaokrúhlene (niekto ma dúfam upresní) :
Kúpa 800 000
Celá hypo napr. 1 100 000
hypo splatená za manželstva 300 000
prerábka 400 000
odhad 1 600 000
Var.1
[(1600000 - 400000) * 300000/1100000] / 2 = 163 000 - vyplatiť
Var.2
300000/2 = 150 000 vyplatiť
PS
V Skk :D
Alebo žeby to bolo takto ...

odhad 1 600 000 - preábka 400 000 = 1 200 000/2 = 600 000
+ splatená časť úveru Zuzdur ... 300 000 / 2 = 150 000
a suma sumárum ... Zuzdur exovi dohodí len tak 750 000 sk
a samozrejme bude ešte splácať hypo.... tých 800 000 sk

Naozaj sa miešajú hrušky z jablkami.
Mgr.Shrek
27.01.10,19:05
Xanti.

Ako chceš.
Miesto pocitu sem daj výpočet .
Potom niekto poradí / rozhodne :D .


PS1
Zväčšil som v zátvorke.

PS2
Byt síce patrí do BSM a hypo nie, ale kedže ešte hypo nie je splatené, tak na základe záložného práva pomerná časť bytu "patrí "poskytovateľovi hypo .

PS3
Už si počula v BSM o vyžiadaní si súhlasu ?
(nestraš :D )

V PS 2 sa mýliš...Byt patrí tomu, kto je zapísaný na LV
PS 3..pozri si § 145 ods. 1 OZ....je podľa teba prerábka bytu bežnou vecou????
ja si myslím, že nie
Xanti
27.01.10,19:08
Xanti.

Ako chceš.
Miesto pocitu sem daj výpočet .
Potom niekto poradí / rozhodne :D .


PS1
Zväčšil som v zátvorke.

PS2
Byt síce patrí do BSM a hypo nie, ale kedže ešte hypo nie je splatené, tak na základe záložného práva pomerná časť bytu "patrí "poskytovateľovi hypo .

PS3
Už si počula v BSM o vyžiadaní si súhlasu ?
(nestraš :D )
Moje a ty si počul o tom, že BSM zaniká rozvodom?

Akurát ho majú vysporiadať do 3 rokov od rozvodu. Ale už nie sú bezpodielovými spoluvlastníkmi ....
zuzdur
27.01.10,19:14
Xanti.

Čo takto miesto ovocia trochu matematiky:) (prípadne aj logiky ).

Veď ak zoberieš tých 1600000 - tak nich je AJ TÝCH 300000 = rátaš to isté dvakrát.

No zlatí ste, len sa nepobite ;););).
Mária27
27.01.10,19:16
Vieš, beriem to tragicky, pretože to môže dopadnúť tak, že ho budem musieť vyplatiť z polovice bytu presne tak ako píšeš... že sa bude brať hodnota bytu v čase právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. (Len pre info... v tom čase mal ten byt hodnotu cca 2.000.000,- ak nie viac.) Vyplatenie takej sumy nepripadá do úvahy, takže sa bude musieť byt predať. Mám už v hlave toľko scenárov, ako to môže dopadnúť že až :-((.
Tú trojročnú lehotu nenechám uplynúť, to je mi už teraz jasné, nechcem ísť ale do toho bezhlavo a bez informácií... preto som vám vďačná za každý príspevok. Som do tohto úplný laik.

Prestaň platiť hypotéku a hneď uvidíš, akú má byt hodnotu.
zuzdur
27.01.10,19:16
V PS 2 sa mýliš...Byt patrí tomu, kto je zapísaný na LV
PS 3..pozri si § 145 ods. 1 OZ....je podľa teba prerábka bytu bežnou vecou????
ja si myslím, že nie

Pri tej prerábke mi on musel podpísať ďalšie Záložné zmluvy, nakoľko som brala ďalší úver, takže ak je to ten "súhlas", tak ho mám.
zuzdur
27.01.10,19:17
Prestaň platiť hypotéku a hneď uvidíš, akú má byt hodnotu.

:) čo si, mienim si to ďalej poctivo platiť.
Mgr.Shrek
27.01.10,19:20
Moja.

A keď prerábala byt - už ho mali vysporiadané :--- (akurát dnes ho ešte nemajú :D ) .
Nejaké "podozrivé" .

PS
Do vysporiadania sú :---

Igor...uvedom si čo píšeš..BSM zaniká rozvodom § 148 ods. 1 OZ ....teda v čase rekonštrukcie už byt nemohol byť byt v BSM....po uplynutí 3 ročnej lehoty platí nevyvrátiteľná právna domnienka podľa § 149 ods. 4 OZ....
To čo si napísal, že keď prerábala byt, mali ho vysporiadaní akurát dnes ho ešte nemajú nemá logiku.
Nemiešaj sa do vecí, ktorým nerozumieš...neraď niečo, čo nemáš overení a podchytené zákonom. Zbytočne tu ľudí mýliš a zavádzaš
Mária27
27.01.10,19:21
:) čo si, mienim si to ďalej poctivo platiť.

Ale potom nehovor, že byt mal v čase rozvodu hodnotu 2 mil, keď nie je splatený.
zuzdur
27.01.10,19:42
Ale potom nehovor, že byt mal v čase rozvodu hodnotu 2 mil, keď nie je splatený.

Veď vieš ako to myslím... keby súd vychádzal z trhovej hodnoty bytu v tom čase... ja fakt neviem, čo bude brať súd do úvahy, nerozumiem sa do toho... preto žiadam o názor vás.
Mária27
27.01.10,19:53
Veď vieš ako to myslím... keby súd vychádzal z trhovej hodnoty bytu v tom čase... ja fakt neviem, čo bude brať súd do úvahy, nerozumiem sa do toho... preto žiadam o názor vás.

Ak vošiel byt do BSM, spolu ste ho splácali počas manželstva (vtedy už nemôžeš splácať zo svojho), stala sa hypotéka spoločným dlhom a tento dlh patrí do BSM - teda sa odráta. Práve na to je znalecké ohodnotenie. Záložné právo je na byt, nie na teba. Je to majetkové právo neoddeliteľné od bytu.
zuzdur
31.01.10,16:12
Hmm, takze som sa vlastne nedozvedela na co ma a nema narok, skoda. :-((
14igor
31.01.10,16:20
Hmm, takze som sa vlastne nedozvedela na co ma a nema narok, skoda. :-((

Ja som ti to skúsil vypočítať, Xanti ma sprdla, ale nevypočítala a nejaký mne neznámy moderátor mi vymazal príspevky.

PS
Nauč sa " čítať" :) - čo sa dalo poradiť bolo tam aspoň 2x .
zuzdur
31.01.10,16:31
Ja som ti to skúsil vypočítať, Xanti ma sprdla, ale nevypočítala a nejaký mne neznámy moderátor mi vymazal príspevky.

PS
Nauč sa " čítať" :) - čo sa dalo poradiť bolo tam aspoň 2x .

Hmm, ja citat viem uz dost dlho...
premyslam len nad tym, preco ti asi vymazali tvoje prispevky...
Takze ty skus porozmyslat nad tym tiez... a nepis mi uz, dakujem.
Mgr.Shrek
31.01.10,17:15
Dovolím si celú problematiku zhrnúť, nech začneme od znova.

Dobrý večer,
chcem Vás poprosiť o Váš názor resp. skúsenosti s rozdelením BSM po rozvode, nakoľko ma to čoskoro čaká a mam veľký strach, čo sa môže stať...
Ešte pred svadbou som brala hypotéku, kde mi vtedy môj budúci manžel šiel ako spoludlžník, nakoľko z môjho príjmu v tom čase samej uver nevyšiel.
Krátko na to sme sa zobrali a byt sa na Katastri napísal 1/1, číže sme sa stali každý vlastníkom polovice bytu.
Uver si platím od začiatku až dodnes ja z môjho účtu (nakoľko je naň naviazaná automatická splátka hypotéky), len počas mojej materskej (cca 1 rok) mi môj ex prispieval na účet, nakoľko mi materská nepostačovala na splátku.
Situácia je taká, že môj ex chce teraz odo mňa vyplatiť polovicu bytu.
Viete mi niekto poradiť, či ma na to nárok, keďže byt nie je ešte ani z ďaleka splatený a uver si platím poctivo ja?
Som z toho už na prášky a veľmi sa bojím, že budem musieť predať byt a začať odznova...
Vopred ďakujem za každý názor.

Zhrnutie:
Žiadosť o hypotéku (800 000,-SK) - 05/2006
Úverová zmluva s bankou - 06/2005
Kúpna zmluva s predávajúcim bytu - 06/2005
Záložná zmluva s bankou - 06/2005
Plomba na byt - 06/2005
Peniaze poukázané predávajúcemu - 06/2005
Sobáš - 09/2005
Vklad záložného práva - 06/2005,
Vklad vlastníckeho práva - 10/2005

BSM nie je vyporiadané. Patrí byt do BSM?
V kúpnej zmluve sú podiely rovnaké, platby nie – zuzdur 830 000,-Sk, ex 1,- Sk
Ex neprispieval na byt, len počas materskej.
Hypotéka platená z osobného účtu zuzdur.

Vykonaná rekonštrukcia cca. 400 000,-Sk, pred alebo po rozvode??

Dva názorové smery:
1. BSM je lepšie
2. Podielové spoluvlastníctvo je lepšie.

Cieľ: Podať návrh na vyporiadanie BSM na súd. Ak súd neuzná byt ako predmet BSM, podať návrh na vyporiadanie podielového spoluvlastníctva.
Stratégia: Dôkaz číslo:
1. Kúpna zmluva a veľkosť zaplatených súm.
2. Výpisy z banky.
3. Zdokladovanie rekonštrukcie.

Pridajte sa. Doplňte ma. Nech na niečo prídeme.
zuzdur
31.01.10,17:28
Dovolím si celú problematiku zhrnúť, nech začneme od znova.

Dobrý večer,
chcem Vás poprosiť o Váš názor resp. skúsenosti s rozdelením BSM po rozvode, nakoľko ma to čoskoro čaká a mam veľký strach, čo sa môže stať...
Ešte pred svadbou som brala hypotéku, kde mi vtedy môj budúci manžel šiel ako spoludlžník, nakoľko z môjho príjmu v tom čase samej uver nevyšiel.
Krátko na to sme sa zobrali a byt sa na Katastri napísal 1/1, číže sme sa stali každý vlastníkom polovice bytu.
Uver si platím od začiatku až dodnes ja z môjho účtu (nakoľko je naň naviazaná automatická splátka hypotéky), len počas mojej materskej (cca 1 rok) mi môj ex prispieval na účet, nakoľko mi materská nepostačovala na splátku.
Situácia je taká, že môj ex chce teraz odo mňa vyplatiť polovicu bytu.
Viete mi niekto poradiť, či ma na to nárok, keďže byt nie je ešte ani z ďaleka splatený a uver si platím poctivo ja?
Som z toho už na prášky a veľmi sa bojím, že budem musieť predať byt a začať odznova...
Vopred ďakujem za každý názor.

Zhrnutie:
Žiadosť o hypotéku (800 000,-SK) - 05/2006
Úverová zmluva s bankou - 06/2005
Kúpna zmluva s predávajúcim bytu - 06/2005
Záložná zmluva s bankou - 06/2005
Plomba na byt - 06/2005
Peniaze poukázané predávajúcemu - 06/2005
Sobáš - 09/2005
Vklad záložného práva - 06/2005,
Vklad vlastníckeho práva - 10/2005

- všetko súhlasí

BSM nie je vyporiadané. Patrí byt do BSM?
V kúpnej zmluve sú podiely rovnaké, platby nie – zuzdur 830 000,-Sk, ex 1,- Sk
Ex neprispieval na byt, len počas materskej.
Hypotéka platená z osobného účtu zuzdur.

- to či byt patrí do BSM neviem, do toho sa nerozumiem.

Vykonaná rekonštrukcia cca. 400 000,-Sk, pred alebo po rozvode??

- po rozvode

Dva názorové smery:
1. BSM je lepšie
2. Podielové spoluvlastníctvo je lepšie.

Cieľ: Podať návrh na vyporiadanie BSM na súd. Ak súd neuzná byt ako predmet BSM, podať návrh na vyporiadanie podielového spoluvlastníctva.
Stratégia: Dôkaz číslo:
1. Kúpna zmluva a veľkosť zaplatených súm.
2. Výpisy z banky.
3. Zdokladovanie rekonštrukcie.

- rekonštrukciu viem zdokladovať tak isto, ako úhrady splátok za hypotéku

Pridajte sa. Doplňte ma. Nech na niečo prídeme.

Vopred ďakujem ;)
seven2
31.01.10,17:32
Na byt nárok nemá,to je jasné,fakt,že je spoludlžník,smola,musí platiť,bral na seba bremeno spoludlžníka.Čo sa týka BSM,ja ho momentálne prežívam,zákon jasne hovorí,majetok nadobudnutý POCAS MANZELSTVA,sa delí rovným dielom okrem darov.Takže žiadne strachy,na 100 percent.Ešte môžeš s ním vyhúpať a platiť hypo bude on.Držím palce.A aby som nezabudla,BSM obsahuje aj aktíva aj pasíva,ale ktoré vznikli počas manželstva
Xanti
31.01.10,18:22
Vykonaná rekonštrukcia cca. 400 000,-Sk, pred alebo po rozvode?? Tu doplním, bolo uvedené v príspevkoch, že rekonštrukcia sa začala po rozvode a že menovaná mala súhlas ex s touto rekonštrukciou.

Dva názorové smery: Súhlasím, zatial sú dva smery.
1. BSM je lepšie
2. Podielové spoluvlastníctvo je lepšie.

Cieľ: Podať návrh na vyporiadanie BSM na súd. Ak súd neuzná byt ako predmet BSM, podať návrh na vyporiadanie podielového spoluvlastníctva.
Stratégia: Dôkaz číslo:
1. Kúpna zmluva a veľkosť zaplatených súm.
2. Výpisy z banky.
3. Zdokladovanie rekonštrukcie.

Pridajte sa. Doplňte ma. Nech na niečo prídeme.v texte.
Mgr.Shrek
31.01.10,18:52
Môj osobný názor je, že je potrebné čo najskôr podať na súd návrh na vyporiadanie BSM. Súd rozhodne, či byt je v BSM, alebo nie. V tomto si nie som ničím istý, mám argumenty aj pre BSM aj pre podielové spoluvlastníctvo.
Verím, že aj v jednom aj v druhom prípade by súd mal byt prisúdiť zuzdur za určitú náhradu. Rozdiel podľa mňa môže byť vo veľkosti náhrady. Lebo kým v BSM nie sú žiadne podiely, v podielovom sú. V tomto prípade podľa zmluvy a katastra 1/2. Ale ani veľkosť podielov v tomto prípade nie je rozhodná, vzhľadom na to, že byt spláca teraz zuzdur.
Podľa mňa veľkosť náhrady, ktorú by súd prikázať zuzdur zaplatiť je polovička toho čo splatila počas manželstva, kedže príjmy manželov počas manželstva sa považujú za spoločné.
Čo si o tom myslíte?
Darma111
16.02.10,11:53
Neviete mi prosím poradiť, ešte v roku 2004 vo februári sme kupili s manželom už počas manželstva byt za 750 tis. na ktorý nám prispeli aj moji rodičia, dali nám 150 tis. S mojimi rodičmi sme v máji 2004 spísali darovaciu zmluvu na tých 150 tis. kde je presne určené že na kúpu bytu. Môj manžel ten byt prerábal aj so svojim otcom, ja som bola v tom čase na materskej. Na byt sme zobrali hypoteku vo februári vo výške 550 tis.

Zohladní sa mi delení majetku to, že moji rodičia vložili do bytu 150 tis.? Zvýši sa aj táto hodnota, kedže hodnota bytu podstatne vzrástla?

Manžel sa mi vraví, že on a jeho otec na tomto byte odrobili presne za 150 tis. takže na tieto peniaze, ktoré mi dali rodičia nemám nárok.
Xanti
16.02.10,12:01
Manžel sa mi vraví, že on a jeho otec na tomto byte odrobili presne za 150 tis. takže na tieto peniaze, ktoré mi dali rodičia nemám nárok.
Oki to ako ich práca? Mng. a svokrova stála 150 000 sk? Teda to majstrov by si mala lacnejšie.

Či tých 150 000 myslí materiál na prerábku. Lebo ak materiál tak bol kupovaný počas manželstva to znamená, že tam šli aj tvoje peniaze.
Darma111
16.02.10,12:13
Xanti on tvrdí, že tolko stálo prerobenie bytu, priznám sa neviem ohodnotiť prerábku bytu, na materiál určite išli aj z mojich penazí... len ako ho poznám určite bude klamať,všetko priklášli a nakoniec si určite zozenie nejaký papier že urobil v byte robotu na 150 tis. aj ked mne sa to verit nechce, ved to by robil ako na dome... ale to bol len 3 izbový byt...
Xanti
16.02.10,12:20
Xanti on tvrdí, že tolko stálo prerobenie bytu, priznám sa neviem ohodnotiť prerábku bytu, na materiál určite išli aj z mojich penazí... len ako ho poznám určite bude klamať,všetko priklášli a nakoniec si určite zozenie nejaký papier že urobil v byte robotu na 150 tis. aj ked mne sa to verit nechce, ved to by robil ako na dome... ale to bol len 3 izbový byt...
Samozrejme môže stáť toľko práca v byte, nie je to strašne veľa penazí. Záleží čo robí.

A čo sa týka tých peňazí, čo Ti dali rodičia tak nebralo by sa to % k terajšej hodnote nehnuteľnosti ale stále by to bolo len 150 000 Sk. A navyše čo sa týka práce tak no neviem bolo to robené počas manželstva predsa nemôže žiadať aby si mu ty ako mng. zaplatila za prácu na vašom spoločnom majetku.

No máš to zamotané.
Mária27
16.02.10,12:30
Záleží od toho, či rodičia darovali peniaze len tebe, alebo obom. Ak ste v darovacej zmluve napísaní obaja, je to dar pre oboch a nemôže sa z BSM odpočítať. Ak to darovali len tebe, prispela si z vlastného na spoločný majetok, čo sa z BSM odpočíta.
Manželova práca sa nemôže z BSM odpočítať, patrí normálne do neho. Svokor mu žiadnu vec nedaroval, do BSM nepatria iba veci obdržané darom, nie práca.

Obč. zák.
§ 143 (Predmet bezpodielového spoluvlastníctva)

V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.3)
Mária27
16.02.10,12:34
Samozrejme môže stáť toľko práca v byte, nie je to strašne veľa penazí. Záleží čo robí.

A čo sa týka tých peňazí, čo Ti dali rodičia tak nebralo by sa to % k terajšej hodnote nehnuteľnosti ale stále by to bolo len 150 000 eur. A navyše čo sa týka práce tak no neviem bolo to robené počas manželstva predsa nemôže žiadať aby si mu ty ako mng. zaplatila za prácu na vašom spoločnom majetku.

No máš to zamotané.


Až na to, že išlo o 150 000 Sk nie 150 000 eur.
Darma111
16.02.10,12:51
Darovacia zmluva bola na moje meno, peniaze som dostala od mami, tiez je uvedená na zmluve, skoda že sa neprihliada percentuálne na výšku hodnoty nehnutelnosti v sučasnosti...

Ešte jedna otázka, z čoho sa vychádza pri hodnotení nehnutelnosti z trhovej hodnoty v súčasnosti?

napr. keby bola hodnota nehnutelnosti 60.00,- € z toho odrátať výšku úveru, výšku darovacej hodnoty od mojej mami a toto rozdeliť na polovicu, mohla by som mu vyplatiť túto polovicu? Úver by ostal mne? alebo ako sa to delí? Viem, že je to toho vela už popísane, ale každý prípad je tak špecifický že ja sa neviem nikde zaradiť.

Keby s tým nesúhlasil, len tak pre zaujímavosť, kolko by nás to stále keby o tom rozhodoval súd? Chcem ho pripraviť, kedže viem, že nebude súhlasiť, aby vedel o kolko príde keď sa budeme roky naťahať.

A chcela by som byt pripravená, lebo od mojho estemanžela očakávam podrazy, v tom smere, že ma urcite v nejakom smere oklame aj pri delení majetku. Už teraz sa mi vyhráža psychiatrami.
Mária27
16.02.10,17:58
Hodnota nehnuteľnosti sa berie ku dňu rozvodu.
uuuuu
27.12.10,18:29
Na byt nárok nemá,to je jasné,fakt,že je spoludlžník,smola,musí platiť,bral na seba bremeno spoludlžníka.Čo sa týka BSM,ja ho momentálne prežívam,zákon jasne hovorí,majetok nadobudnutý POCAS MANZELSTVA,sa delí rovným dielom okrem darov.Takže žiadne strachy,na 100 percent.Ešte môžeš s ním vyhúpať a platiť hypo bude on.Držím palce.A aby som nezabudla,BSM obsahuje aj aktíva aj pasíva,ale ktoré vznikli počas manželstva
Ahoj, mozes mi poradit? Patri do BSM aj konto v banke?/manzelove len!/Berie sa do uvahy aj zarobok manzelov?Kedze moj ex. zarabal patricne viac, prispieval na rekonstrukciu bytu, aj ho kupil, ale cely "zivot" nebol pri rodine a pracoval v zahranici?On platil, ja som robila!
uuuuu
27.12.10,18:31
Moze mi niekto poradit ako vysporiadat BSM do 3 rokov po rozvode?Chceme sa nejak dohodou dohodnut o deleni majetku, no moj ex. tvrdi ze sa to da len po 3 rokoch-ale to nechcem prist aj o spodne gate
danushka
27.12.10,18:35
Moze mi niekto poradit ako vysporiadat BSM do 3 rokov po rozvode?Chceme sa nejak dohodou dohodnut o deleni majetku, no moj ex. tvrdi ze sa to da len po 3 rokoch-ale to nechcem prist aj o spodne gate

Však sa dohodnite, svoju dohodu napíšte na papier a potvrďte to u notára a hotovo.
Ide o to, či sa viete mimosúdne dohodnúť...
Mária27
27.12.10,18:39
Ahoj, mozes mi poradit? Patri do BSM aj konto v banke?/manzelove len!/Berie sa do uvahy aj zarobok manzelov?Kedze moj ex. zarabal patricne viac, prispieval na rekonstrukciu bytu, aj ho kupil, ale cely "zivot" nebol pri rodine a pracoval v zahranici?On platil, ja som robila!
Ak to konto bolo naplnené jeho príjmami počas manželstva, patrí to do BSM. Nezáleží na tom, kto koľko zarobil a čo kto platil. V manželstve ste mali spoločné príjmy a spoločné výdavky.
O jeho výhradný majetok by išlo len vtedy, keby ho mal už zaslobodna, keby ho získal len on darom alebo dedením, reštitúciou .. (§ 143 obč.z.).
Mária27
27.12.10,18:44
Moze mi niekto poradit ako vysporiadat BSM do 3 rokov po rozvode?Chceme sa nejak dohodou dohodnut o deleni majetku, no moj ex. tvrdi ze sa to da len po 3 rokoch-ale to nechcem prist aj o spodne gate
Do troch rokov sa dá rozdeliť majetok dohodou alebo súdom - zásady sú v § 150 obč.zák. Po troch rokoch je majetok rozdelený zo zákona (§ 149 ods. 4).
§ 149

(1) Ak zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo, vykoná sa vyporiadanie podľa zásad uvedených v § 150.
(2) Ak dôjde k vyporiadaniu dohodou, sú manželia povinní vydať si na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali.
(3) Ak sa vyporiadanie nevykoná dohodou, vykoná ho na návrh niektorého z manželov súd.
(4) Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.
(5) Ak sa po vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov rozhodnutím súdu alebo dohodou objaví majetok, ktorý nebol zahrnutý v rámci vyporiadania, platí preň domnienka uvedená v odseku 4.
uuuuu
27.12.10,18:46
Ak to konto bolo naplnené jeho príjmami počas manželstva, patrí to do BSM. Nezáleží na tom, kto koľko zarobil a čo kto platil. V manželstve ste mali spoločné príjmy a spoločné výdavky.
O jeho výhradný majetok by išlo len vtedy, keby ho mal už zaslobodna, keby ho získal len on darom alebo dedením, reštitúciou .. (§ 143 obč.z.).
Dakujem ti, toto som chcela pocut, pretoze ex. sa stale skriepi, ze to nespada do BSM a tym ma vydiera
uuuuu
27.12.10,18:53
Je dovod rozvodu-nevera, dovodom na nerovnake delenie? Bavim sa akurat s ex-a dobre, ze by som mu mala platit odskodne za ujmu Ha-ha
Mária27
27.12.10,18:55
Tu je definované, čo patrí do BSM:

§ 143
V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.3)


Tu sú aj tie zásady vyporiadania:

§ 150
Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.
uuuuu
27.12.10,19:01
Ved tu je ten problem- ex. makal v cudzine a ja som sa starala o deti ale tiez zarabala, ale podstatne menej, odrobila som si vsetko manualne. tak co vezme do uvahy sud?
Mária27
27.12.10,19:09
Ved tu je ten problem- ex. makal v cudzine a ja som sa starala o deti ale tiez zarabala, ale podstatne menej, odrobila som si vsetko manualne. tak co vezme do uvahy sud?
Už som ti to vysvetlila: jeho príjmy sú aj tvoje, tvoja práca je aj jeho. Súd spočíta všetko čo máte a podelí hodnotu dvomi. Podelíte si veci, spočíta ich hodnotu a povie, kto má viac - musí hodnotu vyrovnať druhému peniazmi.

Od sumy majetku by mohol odpočítať (pred delením) len to, čo ste mali preukázateľne za slobodna ... Napr. ak by mal jeden z vás zaslobodna dom, ten by sa do BSM nepočítal (ani peniaze na vkladnej knižke zaslobodna ...). Ak by sa do toho domu (výlučného majetku jedného) investovalo zo spoločných peňazí, to by majiteľ musel druhému manželovi nahradiť (polovicu).

Nedaj sa obabrať, vezmi si advokáta a žiadaj súdne vyporiadanie BSM.
uuuuu
27.12.10,19:10
moze dat sud prikaz banke na preskumanie uctov spatne do 3 rokov?A tiez ziadat od zamestnavatela prijmy za toto obdobie? pretoze to on chce zatajit!
Mária27
27.12.10,19:14
Pravdaže môže - aj musí, ak to budeš ako dôkaz požadovať.
Jupiter711
12.01.11,17:35
Dobrý deň
Potreboval by som súrne poradiť, mám podobný problém ako je tu opísaný,ale veľmi sa v tom nevyznám.
Už ako manželia sme nadobudli dom,kde polovicu domu mi darovala sestra a druhá polovica zostala na uja, ten mi to však po roku predal musel som však zobrať hypotéku800 000sk, tak sa stala moja teraz už bývala žena vlastníčkou kde z ujovej polovice mám polku ja a polku moja bývalá. Teraz chce aby som ju vyplatil,no bojím sa že ma dostane lebo na právnika nemám, hypotéku celú dobu splácam ja, navyše od rozvodu stále býva v dome a všetky účty platím ja, viete mi poradiť načo má nárok a z čoho ju vlastne budem vyplácať. Mimochodom neviem či je to dôležité ale banke ručím práve domom.
Mária27
12.01.11,17:56
Ujo vám polku domu predal, teda ide o bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM), kde nemáte každý polovicu tej polovice, ale je to vaše spoločné - BSM. Hypotéka tiež patrí do BSM.

BSM si môžete do troch rokov vyporiadať. Pokiaľ si ho nevysporiadate, platí analogicky k tej polke domu právny stav ako BSM. Teda manželka má právo ju užívať, ale sa musí podielať na nákladoch. Ak by ste BSM do troch rokov od rozvodu nevyporiadali, manželka by sa stala podielovou spoluvlastníčkou domu a jej podiel by bol 1/4 .

Pri vyporiadaní BSM si podelíte majetok (aktíva) aj dlh (pasíva). Kedže teraz splácaš dlh sám, je ti vlastne dlžná polovicu splátok na nehnuteľnosť, čo sa pri delení BSM zohľadní. Teda nebudeš jej vyplácať celú 1/4 hodnoty domu.

Návrh na vyporiadanie môže dať manželka ale aj ty. Asi budeš potrebovať, aby ti s tým niekto pomohol. Ak chceš manželku dostať z domu, asi jej budeš niečo musieť vyplatiť. Ona pravdepodobne tiež nemá peniaze na kúpu bytu.
Jupiter711
12.01.11,18:23
Moja bývalá má už právničku a chce vysporiadanie.
Ak tomu teda dobre rozumiem, do BSM ide len polovica domu, poviem príklad ak túto polovicu ohodnotia na 800 000 sk mal by som jej dať 400 000sk ale ona mne by mala vyplatiť polovicu hypotéky plus polovicu splátok od rozvodu? Iné do BSM nejde,lebo zariadenie som mal ešte za slobodna.Mne v dome zatiaľ nevadí, chodím na týždňovky,len by som chcel ešte vedieť,ako je to s platením účtov v takomto prípade ako je elektrika,voda,plyn a pod. Veľmi pekne vám ďakujem že ste mi tak rýchlo odpovedali mám z toho dosť strach.
Mária27
12.01.11,18:53
Nemáš mať z čoho strach, je to dnes bežné, nič zlého si neurobil ani urobiť nechceš. Všetci máme obavy z niečoho, čo sa nám stane prvýkrát.

Ono to vysporiadanie je tak, že sa hodnota všetkého spočíta, rozdelia veci a dlhy a niekto bude doplácať, lebo sa mu ujde viac. Keď máte za manželstva nadobudnuté len osobné veci a dom, polovica domu je jasne tvoje výlučné vlastníctvo (dar len tebe). Z druhej polovice ste spolu nadobudli len to, čo ste už za manželstva zaplatili. Ak to zaplatené za manželstva vydelíš dvomi, to čo je jej hodnota v dome, získaš do svojho vlastníctva, teda si to akoby musíš od nej kúpiť. Lebo zvyšok druhej polovice domu si vlastne kupuješ sám tým, že ďalej platíš pôžičku.

S tými účtami sa tiež musíte deliť - ak využívate všetko rovnako, tak napoly. Môžeš to od nej žiadať platiť teraz (a doplatiť minulé), alebo to podaj prípadne ako protinávrh na súde pri vyrovnaní BSM, nech jej to započítajú (ako dlh tebe).