feron
26.01.10,21:11
Je v rozpore s protipožiarnymi predpismi alebo inými predpismi, ak je uskladnená demontovaná skriňa v spoločných (otvorených) pivničných priestoroch vo výklenku, kde nikomu nezavadzia ani neohrozuje, nazabraňuje v prístupe k ničomu?
lubica_02
26.01.10,20:18
Spoločné priestory v dome slúžia všetkým vlastníkom, buď na určené účely : sušiarne, práčovne, kočíkárne a iné, na ukladanie súkromných vecí , aj keď nikomu nezavadzajú nie sú tieto určené.Ako by vyzeral dom, keby si každý vyložil to, čo mu v byte nevyhovuje alebo to už nepotrebuje. Nábytok uskladnený v spoločných priestoroch nemá čo robiť ani z požiarneho hľadiska.
feron
26.01.10,20:51
Spoločné priestory v dome slúžia všetkým vlastníkom, buď na určené účely : sušiarne, práčovne, kočíkárne a iné, na ukladanie súkromných vecí , aj keď nikomu nezavadzajú nie sú tieto určené.Ako by vyzeral dom, keby si každý vyložil to, čo mu v byte nevyhovuje alebo to už nepotrebuje. Nábytok uskladnený v spoločných priestoroch nemá čo robiť ani z požiarneho hľadiska.
zákon o ochrane pred požiarmi to nezakazuje, jedna stránka je estetická, s tým súhlasím.
ludex
26.01.10,21:00
Je v rozpore s protipožiarnymi predpismi alebo inými predpismi, ak je uskladnená demontovaná skriňa v spoločných (otvorených) pivničných priestoroch vo výklenku, kde nikomu nezavadzia ani neohrozuje, nazabraňuje v prístupe k ničomu?


Ono vždy sa nájde niekto,komu to bude zavadzať. Píšeš,že tie priestory sú otvorené a deti sú tvory zvedavé a prúser môže byť na svete. Ja by som to určite zlikvidoval,aby som mal pokojný spánok,lebo keby sa niečo stalo,odvolávanie na §§ by Ti asi nepomohlo. ;)
Januscha
27.01.10,15:36
Mňa by zaujímalo nasledovné:
1. Je v súlade s protipožiarnymi predpismi, ak sa na spoločných priestoroch domu (chodby a schodiská) nachádza nábytok (najmä skrinky na topánky a pod.?). Podobne, je v poriadku umiestnenenie kvetov na zemi alebo na stojanoch v týchto priestoroch? Ak nie, aké sú sankcie a ktorý orgán ich udeľuje?

2. Viažu sa podobné protipožiarne predpisy na skladovanie v miestnostiach, v ktorých sú umiestnené uzávery vody, plynu a elektriny? Napr. minimálna šírka priechodu, prípadne zákaz umiestňovania akýchkoľvek predmetov? Je možné takéto miestnosti uzamykať? Aké sú sankcie v prípade porušenia?

3. Je zamykanie vchodových dverí do celého bytového domu v súlade s protipožiarnymi predpismi?

Prípadne, ktorá právna norma o tomto hovorí (v zákone o ochrane pred požiarmi to nebolo).
svojar
27.01.10,18:44
K umiestňovaniu predmetov a kvetov na chodbách a schodištiach budú mať pri revíziach požiarnici určite pripomienky.
Volný prístup k ventilom a uzáverom musí byť zachovaný. Uzamknuté miestnosti asi budú, pretože ventily sa spravidla nachádzajú v pivniciach, práčovni atď. Kľúče samozrejme musia byť dosiahnuteľné.
Zamykanie vchodov??? - My máme všetky dvere nové - 1 hlavné z predu,dvoje únikové zo zadu domu. Z vonku majú "guľu", zvnútra kľučku, takže nezamykáme.
globalpartner
28.01.10,19:17
Mňa by zaujímalo nasledovné:
1. Je v súlade s protipožiarnymi predpismi, ak sa na spoločných priestoroch domu (chodby a schodiská) nachádza nábytok (najmä skrinky na topánky a pod.?). Podobne, je v poriadku umiestnenenie kvetov na zemi alebo na stojanoch v týchto priestoroch? Ak nie, aké sú sankcie a ktorý orgán ich udeľuje?

2. Viažu sa podobné protipožiarne predpisy na skladovanie v miestnostiach, v ktorých sú umiestnené uzávery vody, plynu a elektriny? Napr. minimálna šírka priechodu, prípadne zákaz umiestňovania akýchkoľvek predmetov? Je možné takéto miestnosti uzamykať? Aké sú sankcie v prípade porušenia?

3. Je zamykanie vchodových dverí do celého bytového domu v súlade s protipožiarnymi predpismi?

Prípadne, ktorá právna norma o tomto hovorí (v zákone o ochrane pred požiarmi to nebolo).

Požiarné predpisy poznajú termín "chránene" a "nechránené" únikove cesty.
Tieto by v každom objekte mal spracovať technik Po v evakuačnom pláne a pokiaľ viem niektoré domy to majú aj projekte ku kolaudácii.

Za "upchatie" nechránených únikových ciest asi pokuta nehrozí ináč je to pri chránených a tiež nefunkčných hasiacich prístrojoch ( aj pravidelná kontrola) a hydrantoch.
Zo zamknutými dvermi myslím hasiči problém nemajú.
vankusik29
01.06.10,06:20
Dobry den, chcem sa opytat, ci mozu byt zapratane pivnicne priestory chladnickami, demontovanymi vstavanymi skrinami, starymi oknami, starym nabytkom, krabicami od el. spotrebicov atd. Jedna sa o chodby v pivnicnych priestoroch. Sme panelak so styrmi vchodmi, ktore su v pivniciach poprepajane chodbou a oddelene plechovymi dverami. Tieto dvere su zahatane chladnickami. Ktory zakon hovori o tom ze tato chodba musi byt priechodna? Potrebujem pisomne upozornit obyvatelov nech sa tohto nebezpecneho odpadu zbavia na zbernom dvore, ktory mame v meste.

Dakujem
Chobot
01.06.10,08:39
Dobry den, chcem sa opytat, ci mozu byt zapratane pivnicne priestory chladnickami, demontovanymi vstavanymi skrinami, starymi oknami, starym nabytkom, krabicami od el. spotrebicov atd. Jedna sa o chodby v pivnicnych priestoroch. Sme panelak so styrmi vchodmi, ktore su v pivniciach poprepajane chodbou a oddelene plechovymi dverami. Tieto dvere su zahatane chladnickami. Ktory zakon hovori o tom ze tato chodba musi byt priechodna? Potrebujem pisomne upozornit obyvatelov nech sa tohto nebezpecneho odpadu zbavia na zbernom dvore, ktory mame v meste.

Dakujem

Neviem,či nájdeš priamo zákon, kde by to bolo takto polopatisticky napísané. Ale z hľadiska požiarnych predpisov musia byť únikové cesty voľné, nezapratané.

NA tie zákony a smernice by som sa na tvojom mieste neodvolával. Skôr by som na schôdzi apeloval, aby väčšina odsúhlasila, že v spoločných priestoroch nemá byť nič uskladnené.

Aj u nás zvykli ľudia do spoločných chodieb dávať haraburdie. Na schôdzi sa odsúhlasilo, že tieto priestory budú vypratané. Dal sa mesiac na to, aby si to ľudia odložili sami. Potom sa pristavil jeden veľký kontajner, najali sa 3 brigádnici a všetko sa vyhodilo.

Už je načase urobiť to znovu, zase je plno bordelu na chodbách v pivniciach.
verkaz
01.06.10,10:44
Daj si urobiť od bezpečnostného technika prehliadku a ten dá zápis o tom, čo nesmie byť uskladnené v spoločných priestoroch. Mne sa v tom podarilo urobiť poriadok ta, že pri povinnej prehliadke hydrantov mi urobil aj obhliadku spoločných priestorov. Na zhromaždení som zápis podala, tak, že v prípade neurobenia nápravy, bude spoločenstvo sankcionované. Teraz máme v spoločných priestoroch uskladnené veci s menom majiteľa a účelom uskladnenia (darovanie, vyhodenie, ďalšie používanie a pod.). Po oznámení, že ak budú v spoločných priestoroch umiestnené aj naďalej veci bez takéhoto označenia, sa urobil poriadok, a neoznačené veci sme pri jarnom upratovaní vyhodili.
vankusik29
01.06.10,11:33
To s tymi menovkami je celkom dobry napad. Niekedy mam chut postavit tie chladnicky majitelovi pred dvere do bytu. Aby vedel ake mam zachvaty, ked si chcem dat bicykel do pivnice. A ked si budu musiet majitelia haraburd svoje veci oznacit, tak sa isto budu hanbit a radsej sa toho zbavia.

dakujem
andrea.subova
27.09.10,16:44
moze mi niekto poradit aka ma byt sirka chodby/spolocny priestor/ aby boli dodrzane poziarne predpisy?
verkaz
27.09.10,17:18
Pri kontrole bezpečnostného technika mám bolo vytknuté, že uskladňujeme v rôzne zariadenia v chodbách a má byť núdzová cesta široká cca 1,5m.
sito
27.09.10,19:09
Pri kontrole bezpečnostného technika mám bolo vytknuté, že uskladňujeme v rôzne zariadenia v chodbách a má byť núdzová cesta široká cca 1,5m.

Rôzne veci môžete uskladňovať v rôznych miestnostiach domu. Nesmú v prvom rade ohrozovať bezpečnosť v dome. Je treba zabezpečiť prístup k hlavným uzáverom, ističom. Nemusí to byť 1,5 m. To by malo byť zabezpečené pri únikových cestách. Niekedy nerozhodujú metre, ale milimetre. A zdravý rozum v dome. A to je kolektív, nie jedinec.
Matias.S
28.09.10,05:44
Rôzne veci môžete uskladňovať v rôznych miestnostiach domu. Nesmú v prvom rade ohrozovať bezpečnosť v dome. Je treba zabezpečiť prístup k hlavným uzáverom, ističom. Nemusí to byť 1,5 m. To by malo byť zabezpečené pri únikových cestách. Niekedy nerozhodujú metre, ale milimetre. A zdravý rozum v dome. A to je kolektív, nie jedinec.

Súhlasím .... všetko je možné dohodnúť v rámci možností, ale malo by to byť v rámci možností a na DOBU URČITÚ .... potom požiadať vlastníka daných predmetov (skrine, chladničky ... ) nech to zlikviduje alebo použije ... u nás je to obdoba ... máme voľné priestranstvá a obvykle na schôdzy sa povie do kedy je nutné vypratať tieto veci .... dobrý spôsob ako donútiť obyvateľov k prehodnoteniu využitia týchto vecí ... nie sme predsa sklad 30 ročných vecí .... človek je tvor zberateľský a ťažko sa lúči z už nepotrebnými vecami z vlastnej vôle .... pred týmto spôsobom sme mali neuveriteľné veci uložené v týchto priestoroch ... pomohla až brigáda, kde sa jednoducho vyhodili veci, ku ktorým sa nik nehlasil a nepovedal čo s tým ďalej ...
verkaz
28.09.10,08:37
My to máme ešte odobrené tým, že veci musia byť označené tak, ako som to uviedla v príspevku č. 10
Matias.S
28.09.10,09:26
My to máme ešte odobrené tým, že veci musia byť označené tak, ako som to uviedla v príspevku č. 10

Aj u nás to takto máme označené ... ;)
Zitulda
28.09.10,11:53
Daj si urobiť od bezpečnostného technika prehliadku a ten dá zápis o tom, čo nesmie byť uskladnené v spoločných priestoroch. Mne sa v tom podarilo urobiť poriadok ta, že pri povinnej prehliadke hydrantov mi urobil aj obhliadku spoločných priestorov. Na zhromaždení som zápis podala, tak, že v prípade neurobenia nápravy, bude spoločenstvo sankcionované. Teraz máme v spoločných priestoroch uskladnené veci s menom majiteľa a účelom uskladnenia (darovanie, vyhodenie, ďalšie používanie a pod.). Po oznámení, že ak budú v spoločných priestoroch umiestnené aj naďalej veci bez takéhoto označenia, sa urobil poriadok, a neoznačené veci sme pri jarnom upratovaní vyhodili.
Plne s Tebou súhlasím ale mám otázku...nemáte to skladovanie podmienené nejakým termínom?! Podľa môjho názoru ak to nie je termínované, tie veci si môžu nechávať aj dlhé roky a k nim pribúdať. Je to ľudská vlastnosť....čo nepotrebujem doma, dám to do pivnice (ak musím mať označené označím a tak mi to nevyhodia). A co potom?...keď sa nakopí ?...a nič sa nezlikviduje? Som toho názoru, že čo sa uloží do pivníc, či spoločných priestorov chodieb, ak to nie je iba dočasne možné, to sa už do bytu ale ani na skládku nedostane...akosi sa na to zabudne. Viem o čom tu píšem, lebo pred zateplovaním pivníc sme mali problémy s rokmi uloženého starého nábytku, nefunkných chladničiek, televízorov a i. Aj napriek oznámeniu vypratania majitelia sa dokonca vyhrážali, že ak im to odstránime, uvidíme dôsledky. Nakoniec sme museli si zaplatiť kontajner aj brigádnikov a z dôsledku separovania (el.spotrebiče-vlášť) Tak sme prišli všetci vlastníci aj tí, ktorí tam nemali nič z FO o nemalú sumu...len 1030 € (bolo tam 270 ton odpadu, čo povolila skladovať bývalá predsedníčka, bez časovej podmienky skladovania. A to všetko iba zo spoločných priestorov chodbičiek pivníc, sušiarne, práčovne. O uložených veciach na spoločných priestorov pri bytoch, či schodisku sme aj napriek tomu, že ony tvoria " chránenú únikovú cestu"...žiaľ o ich vypratanie sme sa doposiaľ nedostali nikam. Správca nemá požiarno bezpečnosnú charakteristiku stavby, ktorú sme požadovalion mlčí a my členská samospráva stále čakáme, možná že kontrola raz príde:)...
Matias.S
28.09.10,12:03
Plne s Tebou súhlasím ale mám otázku...nemáte to skladovanie podmienené nejakým termínom?! Podľa môjho názoru ak to nie je termínované, tie veci si môžu nechávať aj dlhé roky a k nim pribúdať. Je to ľudská vlastnosť....čo nepotrebujem doma, dám to do pivnice (ak musím mať označené označím a tak mi to nevyhodia). A co potom?...keď sa nakopí ?...a nič sa nezlikviduje? Som toho názoru, že čo sa uloží do pivníc, či spoločných priestorov chodieb, ak to nie je iba dočasne možné, to sa už do bytu ale ani na skládku nedostane...akosi sa na to zabudne. Viem o čom tu píšem, lebo pred zateplovaním pivníc sme mali problémy s rokmi uloženého starého nábytku, nefunkných chladničiek, televízorov a i. Aj napriek oznámeniu vypratania majitelia sa dokonca vyhrážali, že ak im to odstránime, uvidíme dôsledky. Nakoniec sme museli si zaplatiť kontajner aj brigádnikov a z dôsledku separovania (el.spotrebiče-vlášť) Tak sme prišli všetci vlastníci aj tí, ktorí tam nemali nič z FO o nemalú sumu...len 1030 € (bolo tam 270 ton odpadu, čo povolila skladovať bývalá predsedníčka, bez časovej podmienky skladovania. A to všetko iba zo spoločných priestorov chodbičiek pivníc, sušiarne, práčovne. O uložených veciach na spoločných priestorov pri bytoch, či schodisku sme aj napriek tomu, že ony tvoria " chránenú únikovú cestu"...žiaľ jedine jedna.

Samozrejme, že najlepšie je to časovo limitované ako sme už písali predtým ... vyhrážky su zbytočné pretože ak sú veci v spoločných priestoroch nemajú tam čo robiť pokiaľ je to odpad ... ak sa vyhrážali stačilo sa ohradiť domovým poriadkom alebo zákonom, prípadne vyžiadať správu od požiarneho technika a následne začať likvidáciu ... v prípade, že by bolo jasne dokázateľné komu tento "odpad" patrí dať mu to k preplateniu nákladov spojených z likvidáciou .... hneď by bol poriadok ... čoa sa týka poriadku a únikových ciest to si musíte ustrážiť a dať ľuďom jasne najavo, že tieto priestory sú spoločné a nie na užívanie jednotlivcov ... musia byť voľné či sa im to páči alebo nie .... SANKCIE a DOHOVOR ... inak budete platiť takéto sumy pravidelne ... ak si nedajú povedať a chcú využívať tieto priestory ... zmluva o prenájme ... schválenie na zasadnutí ....
verkaz
28.09.10,19:19
Áno, aj my máme stanovený termín. Ak je to stará barabizna, ktorá je tam už viacej rokov, požiadame vlastníka o odstránenie. Vždy keď robíme brigádu (aspoň raz do roka), tak zisťujeme, či sú staré veci ešte tam. Hlavne dvere z bytov, starý nábytok, chladničky, práčky a pod. Pri objednaní veľkoobjemového kontajnera tieto veci vyhádžeme. Samozrejme, že to niektorým aj vyhovuje lebo to nemusia vyhadzovať oni ale urobia to za nich druhí.
cowboyka
24.06.11,05:49
je to síce stará téma, ale zaujímalo by ma, ako je to po správnosti s umiestňovaním kvetov a kvetinových stien na chodbách pri schodisku, ktoré bránia voľnému pohybu - je tam cca voľný pohyb pol metra - je nato nejaký predpis?? ďakujem
IvanPK
24.06.11,06:27
Ja som na zhromaždení SVB všetkým vysvetlil, že nech si tie "krásne kvety" dajú do bytov a nech nič nedávajú na schodisko. To sa týka aj tých "krásnych polic, stojanov a skriniek a proste všetkých nepotrebných vecí ", ktoré vykladajú na chodbu.Vyvesil som oznam na nástenku a vhodil do schránok a určil som lehotu. Niektorí si to odpratali a tí čo nie tak som to odpratal ja do kontajnera. Všetko je krásne prázdne. A je svätý pokoj....a nikto sa nesťažoval.....prečo chcú vlastníci všetko vykladať mimo svojho bytu ? nerozumiem tomu ?
Llívia
24.06.11,07:17
Neprídeš k nám odpratať susedom smradľavé topánky spred dverí? :D :D:---
My na to nemáme guráž (a ani plynové masky) :---:---
verkaz
24.06.11,09:39
Mne bolo toto všetko vytknuté v zápisnici o vykonanej bezpečnostnej a protipožiarnej bezpečnosti budovy. Technik mi ukazoval, že musí byť volná cesta najmenej 1,20m. Žiadne kvety, stoličky, stolíky,skrine a iný horľavý materiál nesmie byť na schodišti a ani vo všetkým dostupnom spoločnom priestore (chodby pivníc, kočíkáreň, sušiareň).
Na schôdzi sme zápis prečítali a požiadala som majiteľov týchto predmetov o zjednanie nápravy. V prípade, že by spoločenstvo za toto v budúcnosti dostalo pokutu, budú ju platiť tí, ktorí si veci tam nechávajú. Vlastníci prijali v takom zmysle aj uznesenie a uvidím, čo prinesie ďalšia kontrola.
S niektorými nepohneš ani heverom.
Pochybujem, že keď má v kočíkárni uskladnený starý nábytok aj 5 rokov, ešte ho bude používať.
IvanPK
24.06.11,09:59
A ešte som na oznam napísal, že ja ako statutár zodpovedám za take nedostatky, že SVB dostane pokutu 331 eur...a zabralo to...stačí mi moja bytovka 30 bytov...keď sme robili kontrolu pivníc, či niekto tam namá zapojenú chladničku, mrazák a pod. a predstavte si že mali...čo ľudia majú zbytočných, nepotrebných vecí....mám aj foto z pivnice kde pán mal skladisko všetkého...
Indeed
25.06.11,14:47
Mňa by skor zaujimalo, PREČO by mal niekto v pripade nejakej naliehavej situacie,

použiť "chránenú únikovú cestu" cez spoločné pivnice,

keď može jednoduchšie uniknúť cez hlavný vchod na prízemí ??
verkaz
25.06.11,15:20
Nikdy nevieš:(:mad:
helga1234
24.06.12,22:36
100 % tychto veci patri jedinej rodine v bytovom dome
Halli
25.06.12,06:03
100 % tychto veci patri jedinej rodine v bytovom dome
tak toto by som v žiadnom prípade nestrpela!
peton
25.06.12,08:39
To je asi jediné miesto na Slovensku kde sa nekradne. ;)
Halli
25.06.12,14:12
:) no asi tie stare hajtry bicykle a ostatný bordel nikto nechce...ale do zberu by sa možno dali na čučo speňažiť
helga1234
25.06.12,17:56
kradne...ale len hodnotne veci..
helga1234
12.10.12,16:58
Ten bordel zo spolocnych priestorov sa podarilo odstranit za pomoci spravcu (nie na trvalo - stale sa tam docasne vyskytuju igelitky a ine predmety s roznym obsahom). Dnes ma deti (od cca 6 do 12 rokov) z tejto rodiny požiadali, aby som sa odstahovala z titulu, ze oni tam ziju uz od malicka a nikomu ten bordel nevadil, kym som sa nenastahovala ja..