jonem
26.01.10,22:09
Ahojte,
chcel by som sa opýtať, či je to v poriadku so zakonom, aby boli vsetci zamesttnanci isteho supermarketu sledovani skrytymi kamerami? Pritom zamestnanci podpisali dodatok k zmluve o tom, ze suhlasia o nahravani na kamery, ktore maju svoje miesto, vedia o nich a je vyznbaceny usek , ktory kamera snima. Takto boli sledovani skrytrymi kamerami, o ktorych nevedeli, jedneho dna prisiel veduci a zacal pustat zamestnancom zaznamy z kamier a vytykat im ich spravania atd... niektori boli hned vyjhodeni...
Je to v poriadku? Ma zamestnavatel na nieco take pravo???


DAkujem za odpovede...
zdenka131
26.01.10,21:28
Túto vec rieši Zákonník práce, zohľadniť však treba aj ústavné právo na ochranu súkromia a medzinárodné dohovory.

,,Zamestnávateľ musí mať na sledovanie vážne dôvody, ktoré súvisia s povahou pracovnej činnosti, a zároveň ho nemôže vykonávať bez upozornenia zamestnancov. Rozhodujúce je, či zamestnávateľ svojich podriadených na takéto sledovanie upozornil .
Ak to urobil a zamestnanec trebárs už pri podpise pracovnej zmluvy potvrdil, že s tým súhlasí, zamestnávateľ má krytý chrbát. Pracovníka však môže sledovať len spôsobom, aký udal. Väčšina veľkých firiem u nás postupuje práve takto. Majú isté interné predpisy a zamestnancov upovedomili o forme kontroly.
Ak sa však zamestnanec dozvie, že ho nadriadení sledujú na miestach, o ktorých ho neinformovali a s výkonom jeho práce to nemá nič spoločné, prípadne čítajú jeho osobnú e-mailovú poštu, bez upozornenia sledujú jeho počítač, alebo inak zasahujú do jeho súkromia, môže sa proti tomu sťažovať. Napríklad na Úrade na ochranu osobných údajov alebo na súde.
jonem
27.01.10,10:14
dakujem pekne.... velmi mi to pomohlo...
Kazu
27.01.10,11:45
Ahojte,
chcel by som sa opýtať, či je to v poriadku so zakonom, aby boli vsetci zamesttnanci isteho supermarketu sledovani skrytymi kamerami? Pritom zamestnanci podpisali dodatok k zmluve o tom, ze suhlasia o nahravani na kamery, ktore maju svoje miesto, vedia o nich a je vyznbaceny usek , ktory kamera snima. Takto boli sledovani skrytrymi kamerami, o ktorych nevedeli, jedneho dna prisiel veduci a zacal pustat zamestnancom zaznamy z kamier a vytykat im ich spravania atd... niektori boli hned vyjhodeni...
Je to v poriadku? Ma zamestnavatel na nieco take pravo???


DAkujem za odpovede...

Ja sa len chcem opýtať: Je to v poriadku so zákonom, ak pracovník počas pracovnej doby /za ktorú, mimochodom, berie plat/ robí veci ktoré nemá v popise pracovnej činnosti? A ak niekoho vyhodili, rozhodne to nebolo za to, že sa špáral v nose.
Petra Nová
27.01.10,11:59
V hypermarkete s potravinami by som vyhodila zamestnanca aj vtedy, keď by si prstíkom špáral v nose a potom začal dokladať chlieb alebo pečivo holými rukami.:o