sona3939
26.01.10,23:44
prosim Vas - nastupujem pracovat ako ucitelka v materskej skole . Doteraz som robila v specialnej materskej skole - mam rozsirujuce studium specialnej pedagogiky. Bola som zaradena do platovej triedy 8.2. Teraz ked nastupujem do beznej materskej skoly tak sa mi do platovej triedy nezaratava specialna pedagogika- ci ze mam mat platovu triedu 8.1. Lebo ze oni nevyzaduju specialnu pedagogiku.Je to spravne zaradenie do platovej triedy?
Sabadka
27.01.10,11:58
prosim Vas - nastupujem pracovat ako ucitelka v materskej skole . Doteraz som robila v specialnej materskej skole - mam rozsirujuce studium specialnej pedagogiky. Bola som zaradena do platovej triedy 8.2. Teraz ked nastupujem do beznej materskej skoly tak sa mi do platovej triedy nezaratava specialna pedagogika- ci ze mam mat platovu triedu 8.1. Lebo ze oni nevyzaduju specialnu pedagogiku.Je to spravne zaradenie do platovej triedy?

Od 1.11.2009 zákon 553/2003 o odmeňovaní niektorých zamestnancov vo verejnej správe § 5a rozlišuje dve pracovné triedy, do ktorých sa zaraďujú zamestnanci. Ale aby som som to zjednodušila, zaradili ťa v klasickej materskej škole do 1-ky pracovnej triedy nie preto lebo oni nevyžadujú špeciálnu pedagogiku ale preto, že do pracovnej triedy 1 sú zaradené klasické materské školy a do pracovnej triedy 2 sú zaradené špeciálne materské školy. Takže ak si sa zamestnala v klasickej materskej škole si zaradená správne do 8 platovej triedy a 1 pracovnej triedy.
Fany1000
28.01.10,05:19
Ja by som napísala na ministerstvo školstva. Máš zvýšenú kvalifikáciu vo svojej kategórii...Za to nič nedáš. Mne sa špeciálne pedagogika ráta ako prvá atestácia. A robím v bežnej materskej škole, nie špeciálnej. Napíš tam a uvidíš. Takto to sú len dohady.
Sabadka
28.01.10,06:34
Ja by som napísala na ministerstvo školstva. Máš zvýšenú kvalifikáciu vo svojej kategórii...Za to nič nedáš. Mne sa špeciálne pedagogika ráta ako prvá atestácia. A robím v bežnej materskej škole, nie špeciálnej. Napíš tam a uvidíš. Takto to sú len dohady.

Tu ani tak nešlo o uznanie kvalifikačnej skúšky ale o zaradenie do pracovnej triedy a nakoľko robí v klasickej materskej škole, ktorá podľa typu zariadenia patrí podľa zákona 553/2003 § 5a ods. 1 do prvej pracovnej triedy. Pri zaraďovaní do pracovných tried nezáleží na získanom vzdelaní ale ne type školy alebo školského zariadenia na ktorom učí.

Takže pre zhrnutie ešte raz:

Do platových tried sa zaraďujú zamestnanci podľa získaného vzdelania a v zmysle zákona máme 7 platových tried t. j. 6, 7,8,9,10 ,11 a 12 platovú triedu.

potom máme pracovné triedy, do ktorých sú zaradené školy a školské zariadenia podľa náročnosti vykonávanej práce a v zmysle zákona 553 § 5a ods. 1 a 2 poznáme 2 pracovné triedy
do pracovnej triedy 1 sú zaradené klasické materské školy, školy, školské kluby detí ....
do pracovnej triedy 2 sú zaradené špeciálne materské školy,špeciálne školy, špeciálne triedy pri základných školách, a školské výchovné zariadenia pre deti so zdravotným znevýhodnením....

Len malá rada na záver, naučme sa rozlišovať tieto dva pojmy skôr než nabehneme na svojho nadriadeného, alebo budeme vypisovať dotazy s tým, že máme zlé zaradenie a popritom sme si poplietli len pojmy. Boloby to dosť nepríjemné. ;)
Ivami
28.01.10,16:03
Ja by som napísala na ministerstvo školstva. Máš zvýšenú kvalifikáciu vo svojej kategórii...Za to nič nedáš. Mne sa špeciálne pedagogika ráta ako prvá atestácia. A robím v bežnej materskej škole, nie špeciálnej. Napíš tam a uvidíš. Takto to sú len dohady.


Rada by som reagovala na Tvoju odpoveď. Mám ukončenú VŠ 1 st (predškolská-elementárna a pedagogika psychosociálne narušených na PF v Prešove. Po ukončení som bola dva roky v 8 a až po novej platovke mi uznali 9 tr. Môže sa mi štátna skúška zo špec. pedag. počítať ako prvá atestácia?
Fany1000
30.01.10,15:20
Mne je jasné, o čo ide. Len si myslím, že správne zaradenie zamestnanca sa odvíja od toho, aké vzdelanie mu uznajú. Mne keby neuznali špeciálnu pedagogiku ako náhradu 1. atestácie, tak som zaradená o triedu nižšie. Takže, preto som radila tak, ako som radila.
pe.pe
30.01.10,15:59
Mne je jasné, o čo ide. Len si myslím, že správne zaradenie zamestnanca sa odvíja od toho, aké vzdelanie mu uznajú. Mne keby neuznali špeciálnu pedagogiku ako náhradu 1. atestácie, tak som zaradená o triedu nižšie. Takže, preto som radila tak, ako som radila.

Rozširujúce štúdium bolo podľa 41/1996 náhradou 1. KS. Podstatné teda je, či mala zadávateľka témy k 1.11.2009 5 rokov pedagogickej praxe. Ak nie, nemôže jej byť rozširujúce štúdium uznané ako 1. atestácia.
pe.pe
30.01.10,16:13
Rada by som reagovala na Tvoju odpoveď. Mám ukončenú VŠ 1 st (predškolská-elementárna a pedagogika psychosociálne narušených na PF v Prešove. Po ukončení som bola dva roky v 8 a až po novej platovke mi uznali 9 tr. Môže sa mi štátna skúška zo špec. pedag. počítať ako prvá atestácia?

Ahoj,

1. KS podľa 41/1996 mohli vykonať len ped. zamestnanci s VŠ 2. stupňa, takže aj náhradu 1. KS si mohli uplatniť len títo. Plus podmienka 5 rokov ped. praxe.
Z toho vyplýva, že sa Ti špec. pedagogika nemôže počítať ako 1. atestácia. Okrem toho, myslím že si študovala 1 odbor - podľa Tvojho zadania sa zdá, že sú dva. Ale to na veci nič nemení.
Takže k 1. atestácii už len kredity a atestačná skúška. Pri 1. atestácii neexistuje náhrada.
sona3939
08.02.10,14:30
mala som odrobenych vyse 5 rokov praxe- robim ako ucitelka materskej skoly uz od roku1983. Ale mam stredoskolske vzdelanie plus rozsirujuce studium specialnej pedagogiky. Robila som v specialnej materskej skole ale sa zrusila a teraz robim v beznej materskej skole.
sona3939
08.02.10,14:35
Rozširujúce štúdium bolo podľa 41/1996 náhradou 1. KS. Podstatné teda je, či mala zadávateľka témy k 1.11.2009 5 rokov pedagogickej praxe. Ak nie, nemôže jej byť rozširujúce štúdium uznané ako 1. atestácia.

mala som odrobenych vyse 5 rokov praxe- robim ako ucitelka materskej skoly uz od roku1983. Ale mam stredoskolske vzdelanie plus rozsirujuce studium specialnej pedagogiky. Robila som v specialnej materskej skole od roku 2001 ale sa zrusila a teraz robim v beznej materskej skole.
pe.pe
08.02.10,15:15
mala som odrobenych vyse 5 rokov praxe- robim ako ucitelka materskej skoly uz od roku1983. Ale mam stredoskolske vzdelanie plus rozsirujuce studium specialnej pedagogiky. Robila som v specialnej materskej skole od roku 2001 ale sa zrusila a teraz robim v beznej materskej skole.

Želám pekný deň,
podmienkou vykonania 1.KS, alebo získania jej náhrady bolo VŠ 2. stupňa. Takže vo Vašom prípade nie je možné uznať rozširujúce štúdium ako 1. atestáciu.

Pokiaľ ide o zaradenie do pl. triedy, platí to, čo uviedla Sabadka v prvej reakcii na Vašu otázku.
Sabadka
08.02.10,17:06
mala som odrobenych vyse 5 rokov praxe- robim ako ucitelka materskej skoly uz od roku1983. Ale mam stredoskolske vzdelanie plus rozsirujuce studium specialnej pedagogiky. Robila som v specialnej materskej skole ale sa zrusila a teraz robim v beznej materskej skole.

Máš stredoškolské vzdelanie - rozširujúce štúdium špeciálnej pedagogiky - v konečnom dôsledku nie je rozširujúce štúdium ale doplnenie si tvojej kvalifikovanosti, pretože ako učiteľka v špeciálnej MŠ ju potrebuješ aby ťa mohli uznať za kvalifikovanú. Teda momentálne si kvalifikovaná si pre obidva typy MŠ aj pre klasickú aj pre špeciálnu MŠ. Ak však chceš postúpiť do vyššieho platového stupňa, musíš (mala by si) si doplniť vysokoškolské vzdelanie.