Dada
27.01.10,06:25
Prebrala som po rodičoch "agendu", ktorá sa týka dane z nehnuteľností a veci s tým súvisiacich. Pozerám do toho a niektorým veciam nerozumiem a potrebovala by som si ich ujasniť. Na liste vlastníctva je uvedená parcela s výmerou 49m2, na ktorej stojí garáž o výmere 24m2. Čo sa berie za výmeru v m2 pri dani z pozemkov a čo zo stavieb? Stavba by mala byť jasná, to je tých 24m2. Ale pozemok má byť 49m2 alebo len tých 25m2 čo je rozdiel (49 - 24) ??? Vďaka.
brezňanka
27.01.10,05:41
Dobrý deň, pri dani z nehnuteľnosti daň z pozemku je z m2 bez výmery stavby na nej postavenej. Čiže vo Vašom prípade 25 m2.


Prajem príjemný deň
Dada
27.01.10,06:06
Dobrý deň, pri dani z nehnuteľnosti daň z pozemku je z m2 bez výmery stavby na nej postavenej. Čiže vo Vašom prípade 25 m2.


Prajem príjemný deň

Super, ďakujem.

A ako je to pri domoch? Čo sa ráta do výmery? Len pôdorys? Alebo aj výmera manzardy? Aký je tam postup pri vyrátaní výmery?
rommy
27.01.10,06:08
Prajem pekný dník všetkým, chcela by som Vás moc poprosiť o radu, minulý rok sme si kúpili náš vysnívaný bytík a teraz ma napadlo že musím podať DP k dani z nehnuteľnosti. Daň z bytu mi je celkom jasná tam dám výmeru bytu s lodžiou a nebytový priestor dám pivnicu. Ale neviem čo s pozemkom. My sme totiž kúpili aj spoluvlastnícky podiel na pozemku a asi aj za ten musím podať DP že? Lenže neviem ako, na LV je výmera pozemku 916 m2 a náš podiel je 147/10000 to mám prosím Vás ako vyrátať??? Alebo to nejako len podám a oni ma opravia? :o
vieroslava
27.01.10,07:57
Prajem pekný dník všetkým, chcela by som Vás moc poprosiť o radu, minulý rok sme si kúpili náš vysnívaný bytík a teraz ma napadlo že musím podať DP k dani z nehnuteľnosti. Daň z bytu mi je celkom jasná tam dám výmeru bytu s lodžiou a nebytový priestor dám pivnicu. Ale neviem čo s pozemkom. My sme totiž kúpili aj spoluvlastnícky podiel na pozemku a asi aj za ten musím podať DP že? Lenže neviem ako, na LV je výmera pozemku 916 m2 a náš podiel je 147/10000 to mám prosím Vás ako vyrátať??? Alebo to nejako len podám a oni ma opravia? :o
Pokiaľ je ten pozemok v celej ploche zastavaný bytovým domom, tak tam daň z pozemku neplatíte.
vieroslava
27.01.10,07:59
Super, ďakujem.

A ako je to pri domoch? Čo sa ráta do výmery? Len pôdorys? Alebo aj výmera manzardy? Aký je tam postup pri vyrátaní výmery?
Do výmery sa ráta pôdorys domu. Ak je manzarda obývateľná, je to ďalšie poschodie a daň sa násobí koeficientom za ďalšie poschodie.
ELAST
27.01.10,09:42
Prajem pekný dník všetkým, chcela by som Vás moc poprosiť o radu, minulý rok sme si kúpili náš vysnívaný bytík a teraz ma napadlo že musím podať DP k dani z nehnuteľnosti. Daň z bytu mi je celkom jasná tam dám výmeru bytu s lodžiou a nebytový priestor dám pivnicu. Ale neviem čo s pozemkom. My sme totiž kúpili aj spoluvlastnícky podiel na pozemku a asi aj za ten musím podať DP že? Lenže neviem ako, na LV je výmera pozemku 916 m2 a náš podiel je 147/10000 to mám prosím Vás ako vyrátať??? Alebo to nejako len podám a oni ma opravia? :o

Juj, ale toto je správne?

"Daň z bytu mi je celkom jasná tam dám výmeru bytu s lodžiou a nebytový priestor dám pivnicu."

Veď keď ste kúpili obyčajný byt, zoberiete podlahovú plochu bytu (tú máte presne špecifikovanú v zmluve) a len to uvádzate do daňového priznania. T.j. Výmera lodžie nevstupuje vôbec do daňového priznania a pivnica sa nezdaňuje ako "nebytový priestor", lebo je súčasťou podlahovej plochy!

Uvedené mi vyplýva z nasledovného:

Podlahovou plochou bytu je podlahová plocha všetkých miestností bytu a miestností, ktoré tvoria príslušenstvo bytu (napríklad pivnica) bez plochy lodžií a balkónov.

Základom dane z bytov je výmera podlahovej plochy bytu alebo nebytového priestoru v m2.

Čo si o tom myslíte?
ELAST
27.01.10,10:52
Juj, ale toto je správne?

"Daň z bytu mi je celkom jasná tam dám výmeru bytu s lodžiou a nebytový priestor dám pivnicu."

Veď keď ste kúpili obyčajný byt, zoberiete podlahovú plochu bytu (tú máte presne špecifikovanú v zmluve) a len to uvádzate do daňového priznania. T.j. Výmera lodžie nevstupuje vôbec do daňového priznania a pivnica sa nezdaňuje ako "nebytový priestor", lebo je súčasťou podlahovej plochy!

Uvedené mi vyplýva z nasledovného:

Podlahovou plochou bytu je podlahová plocha všetkých miestností bytu a miestností, ktoré tvoria príslušenstvo bytu (napríklad pivnica) bez plochy lodžií a balkónov.

Základom dane z bytov je výmera podlahovej plochy bytu alebo nebytového priestoru v m2.

Čo si o tom myslíte?

Ešte by som doplnila aj časť z článku "Obce vyrubujú daň z nehnuteľností" (publikovaný vo Verejná správa 2/2008):

"Nebytovým priestorom je miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu určené na iné účely ako na bývanie (napríklad garáž nadobudnutá v bytovom dome). Nebytovým priestorom nie je príslušenstvo bytu (napríklad pivnica) ani spoločné časti bytového domu (napríklad chodby, vchody, schodištia) a spoločné zariadenia bytového domu (napríklad práčovne, sušiarne, kočikárne, kotolne)."
gray
27.01.10,13:41
Dobry den prajem,

este k tomu pozemku pod bytovym domom...

Minuly rok sme odkupili spoluvlastnícky podiel na pozemku na ktorom je postaveny bytovy dom (byt v dome vlastime uz viac rokov). Cely pozemok je zastavany, t.j.

Spôsob využívania pozemku: 15 - Pozemok, na ktorom je postavená bytová budova označená súpisným číslom

Musime splnit formalnu povinnost a podat danove priznane kvoli nadobudnutiu pozemku, aj ked dan z pozemku bude nulova ?
Co sa tyka samotneho bytu, minuly rok nebola ziadna zmena.

Dakujem.
ELAST
27.01.10,15:55
Citujem zákon:

"(2) Predmetom dane z pozemkov nie sú
a) časti zastavaných plôch a nádvorí, ktoré sú zastavané stavbami, ktoré sú predmetom dane zo stavieb alebo dane z bytov,
b) pozemky alebo ich časti, na ktorých sú postavené pozemné komunikácie s výnimkou verejných účelových komunikácií, a celoštátne železničné dráhy a regionálne železničné dráhy,
c) pozemky alebo ich časti zastavané stavbami, ktoré nie sú predmetom dane zo stavieb podľa § 10 ods. 3."

Tzn. takto "úplne" zastavaný pozemok nie je predmetom dane z pozemkov a teda diel "Daň z pozemkov" sa nevyplňuje....
gray
27.01.10,18:54
Citujem zákon:

"(2) Predmetom dane z pozemkov nie sú
a) časti zastavaných plôch a nádvorí, ktoré sú zastavané stavbami, ktoré sú predmetom dane zo stavieb alebo dane z bytov,
b) pozemky alebo ich časti, na ktorých sú postavené pozemné komunikácie s výnimkou verejných účelových komunikácií, a celoštátne železničné dráhy a regionálne železničné dráhy,
c) pozemky alebo ich časti zastavané stavbami, ktoré nie sú predmetom dane zo stavieb podľa § 10 ods. 3."

Tzn. takto "úplne" zastavaný pozemok nie je predmetom dane z pozemkov a teda diel "Daň z pozemkov" sa nevyplňuje....

Dakujem velmi pekne za profesionalnu odpoved ! Strucne a jednoznacne.