NKI
21.09.05,21:17
Prosím, môže podnikateľ- platiteľ DPH predať tovar za nižšiu cenu ako je nákupná cena bez DPH? Z tovaru (jedná sa o notebook 1 ks) uplatnil DPH na vstupe a DPH na výstupe je nižšia, je to v poriadku?
KEJKA
21.09.05,19:20
záleží aj od toho, komu predá, prečo predáva pod cenu, DU môže posudzovať cenu obvyklú ale to sa týka spriaznených osôb.
NKI
22.09.05,18:01
Práve, len medzi nami, cena je dohodnutá medzi kamarátmi a z dôvodov čisto nezištných, čo s tým?
STRELEC
22.09.05,18:45
Práve, len medzi nami, cena je dohodnutá medzi kamarátmi a z dôvodov čisto nezištných, čo s tým?Všetko by malo mať nejakú logiku a to podľa možnosti takú, aby som si ju vedel obhájiť. Aj pomoc kamarátska, alebo najmä tá. Pokiaľ medzi kúpou a predajom uplynula len veľmi krátka doba - podľa mňa ťažko zdôvodňovať cenový rozdiel smerom dole aj keď nejde o osoby blízke. A čo tak napr. prenájom?
KEJKA
22.09.05,19:10
kamaráti sú nezávislé osoby, tak z toho titulu sa cena nedá napadnúť. Ale zohráva úlohu aj čas ako píše strelec.
A kedže ide o NB a kamarátov, tak ho netreba predávať, len dať k dispozícii, a predať až napr. o rok . Netreba sa ani zaťažovať nájmom, prípadne si to medzi sebou riešte nejakou zmluvou o výpožičke (?)
NKI
27.09.05,18:57
Teraz si odpoviem a aj pre ostatnych, ktorých to zaujíma, prostredníctvom Poradcu podnikateľa odkiaľ prišla na danú otázku táto odpoveď:
Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň.
Ak je v čase dodania tovaru alebo služby poskytnutá zľava z ceny alebo ak je poskytnutá zľava za skoršiu úhradu ceny, základ dane sa zníži o túto zľavu (§ 22 ods. 1 a ods. 4 zákona č 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty).
Ak teda platiteľ predá tovar, pri ktorom si odpočítal daň, za cenu nižšiu ako bola nákupná cena, základom dane je táto nižšia cena, znížená o daň.
Jana Acsová
03.10.05,07:23
Citácia z § 22 ZDPH je dobrá. Môžeme si ju kedykoľvek prečítať v zákonehttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif. Nerieši však konkrétnu problematiku a v tomto prípade podľa môjho názoru záleží aj na argumentoch daňového subjektu. Všeobecná aplikácia § 22 je jasná.

Daňová kontrola však môže skúmať aj:
- všeobecné obchodné podmienky daňového subjektu,
- druh a dôvod zľavy,
- poskytnutie zľavy vo vzťahu k ostatným odberateľom,
- ostatné marketingové aktivity a pod.

Ak si daňový subjekt obháji svoj postup, nebude rozporovaný. Problematika sa viaže zároveň na daň z príjmu (náklady, výnosy, výdavky, príjmy).
alusa783
05.12.12,07:26
ja by som si potrebovala overit jeden prípad,
nákup kotla na SK 132/321 2160e
343/321 432e spolu cena kotla 2592

predávam do DE platitelovi dph (aj my sme) tak fakturujem bez dph sumu 2484
neni to predaj spriazdnenej osobe,

trošku ma metu tie sumy, lebo pri nákupe ma dph nezaujíma ved mi ju vráti štát a predám to zo ziskom
ale ked berem do uvahy nakupnu cenu s dph tak to potom predávam pod cenu?
každopádne, musím niečo potom upravovat čo sa týka dph alebo dani z primu?
Tweety
05.12.12,07:44
ja by som si potrebovala overit jeden prípad,
nákup kotla na SK 132/321 2160e
343/321 432e spolu cena kotla 2592

predávam do DE platitelovi dph (aj my sme) tak fakturujem bez dph sumu 2484
neni to predaj spriazdnenej osobe,

trošku ma metu tie sumy, lebo pri nákupe ma dph nezaujíma ved mi ju vráti štát a predám to zo ziskom
ale ked berem do uvahy nakupnu cenu s dph tak to potom predávam pod cenu? Je na tebe, za akú cenu to máš možnosť predať. Ale nie je to pod NC.
každopádne, musím niečo potom upravovat čo sa týka dph alebo dani z primu? Nie.
V texte.