Dalima
27.01.10,08:29
Dobrý deň,

prosím o pomoc s fakturáciou. Sme firma, u ktorej si odberateľ z ČR objednal dodávku zariadenia aj s jeho montážou, pričom zariadenie dodáme aj nainštalujeme na Slovensku. Fakturovať do Čiech bez DPH?
Vopred ďakujem.
Dalima
27.01.10,13:43
Prosím, vie mi niekto poradiť? Váham, či sa môžem riadiť §15.1 ako pri službách, čiže miesto dodania ČR a teda faktúra bez DPH?
Lubo44
27.01.10,20:28
Dôležité je, či daná služba spadá do §15, ods. 1 - čiže všeobecné pravidlo určenia miesta dodania. Ak teda daná služba nepatrí do § 16, tak potom platí všeobecné pravidlo - miesto dodania služby je miesto kde má príjmateľ služby sídlo. V tvojom prípade je to ČR. Čiže fakturuješ bez DPH. Službu potom vykážeš v SV.
Dalima
28.01.10,06:50
Lubo44, ďakujem. Medzi výnimku podľa § 16 to nepatrí, ale ešte ma zneisťuje § 13, nakoľko sa jedná o dodávku tovaru spojenú s montážou, § 13 ods. 1 pís. b) hovorí o mieste dodania tovaru: "ak je dodanie tovaru spojené s montážou dodávateľom alebo na jeho účet, je miesto, kde je tovar inštalovaný alebo zmontovaný" ( v mojom prípade je to SR). ???
zuzanar
28.01.10,07:07
Treba postupovať podľa toho či sa jedná o dodávku tovaru, alebo služby. Píšete, že sa jedná o dodávku tovaru, potom treba postupovať podľa §13.
Dalima
28.01.10,09:18
Práve v tom vidím problém, či sa to môže posudzovať ako služba podľa §15.1 - teda miesto dodania v ČR - faktúra bez DPH alebo podľa §13 ods. 1 pís. b) - miesto dodania v SR - faktúra s DPH?
Poradí mi niekto?
zuzanar
28.01.10,10:47
Nie je to jednoduché, ale Vy si musíte určiť čo je podstatou dodávky, či tovar a inštalácia k tomu patrí, alebo je to služba. Treba vychádzať zo zmluvy. Osobne by som sa priklánala k tovaru, nakoľko píšete, že si objednal dodávku zariadenia s montážou.
Dalima
28.01.10,11:22
zuzanar, ďakujem, myslím, že by som to mala posudzovať podľa §13 ako dodávku tovaru s montážou, s miestom dodania v SR a odberateľovi z ČR fakturovať tým pádom s DPH.
Lubo44
28.01.10,17:55
no ešte raz som si pozorne prečítal zadanie témy. aj ja sa v tomto prípade prikláňam k dodaniu tovaru a teda §13. ak by ale išlo len o dodanie služby, bez dodávky tovaru tak potom by to bol spomínaný §15, ods.1
anka1
06.11.10,16:45
zuzanar, ďakujem, myslím, že by som to mala posudzovať podľa §13 ako dodávku tovaru s montážou, s miestom dodania v SR a odberateľovi z ČR fakturovať tým pádom s DPH.

prosím Vás, platí to aj v opačnom prípade? Napr. ak talianská firmy predáva majetok (čerpacie stanice, ktoré su na území SR) slovenskej firme (obaja platcovia DPH), fakturuje tato talianska firma s DPH a ma povinnost sa zaregistrovat na území SR?
jeso
06.11.10,17:13
opačný prípad- ak zahraničný dodávateľ slovenskému odberateľovi dodáva tovar s montážou a miesto dodania je na Slovenku rieši § 69 ods. 2

§ 69
Osoby povinné platiť daň správcovi dane


(2) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službách uvedených v § 16 ods. 1 až 4, 10 a 11 a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo zahraničná osoba z tretieho štátu, ak miesto dodania služby alebo tovaru je v tuzemsku; zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom.