dede2
27.01.10,10:41
Ahojte,

Je prispevok zamestnavateľa na stravu (55%) bezodplatné dodanie služby zamestnancovi podľa § 9 ods.3 ZoDPH ?

Ak áno: zamestnávateľ musí odviesť DPH z tejto sumy
Ak nie: zamestnávateľ nemusí odviesť DPH

Podľa tém, ktoré som vyhľadal na porade asi nie, kedže skoro v každej teme sa hovorí, že DPH sa odvádza len zo sumy (45%) čo uhradza zamestnanec.

Pozrel som si publikaciu Cenigovej. Ona sa práve odvoláva na § 9 ods.3 ZoDPH t.j. zamestnávateľ je povinný odviesť DPH aj zo sumy 55%, kedže sa tento prispevok považuje za bezodplatné dodanie služby zamestnancovi.

Poradte kde je pravda.
dakujem.
IvoM
27.01.10,11:41
Upresni či je to príspevok na stravný lístok, alebo na stravu vo vlastnom zariadení, alebo na stravu podávanú v externom zariadení na základe zmluvy, alebo Vám nosia stravu.
dede2
27.01.10,12:08
Stravu nám nosia. Každý mesiac je vystavená faktúra za dodané obedy. Dodávateľ je platca, takže faktúra je s DPH.
dede2
27.01.10,14:10
posuvam
Rozalka
27.01.10,14:32
Základ dane a sadzba dane

§ 22

Základ dane pri dodaní tovaru a služby

(1) Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň.
dede2
27.01.10,14:35
Dakujem. Podobný názor mám aj ja. Len si neviem vysvetlit potom spôsob uctovania v publikacii od Cenigovej, kde sa odvádza DPH aj zo sumy, ktorou prispieva zamestnavatel na obedy zamestnancom a odvoláva sa pritom na par. 9 ods. 3 ZoDPH.
Rozalka
27.01.10,14:42
Z ktorého roka je publikácia?
dede2
27.01.10,15:21
2008
Rozalka
27.01.10,15:23
Mohla by byť aktuálna ...
dede2
27.01.10,15:40
Aktualnu nemam. V tomto pripade je jedno ci je aktualna. Vyššie cit. ustanovenie § 22 zákona o DPH je v platnosti od 1. mája 2004.
Rozalka
27.01.10,15:51
Ja som to myslela tak, že už aj tá z r.2008 mohla byť aktuálna v tom zmysle, aby bola správna.
dede2
27.01.10,16:04
Dufam, ze v novom vydani uz to bude spravne.
Dakujem
ekonom1
27.01.10,16:15
Aktualnu nemam. V tomto pripade je jedno ci je aktualna. Vyššie cit. ustanovenie § 22 zákona o DPH je v platnosti od 1. mája 2004.

My sme mali daňovú kontrolu na DPH a DU sa presne zameral aj na tieto obedy. Bolo to asi pred 3-4 rokmi (možno aj viac).
Chceli nám dodaniť všetky tieto 55% príplatky na obed.
Lenže kým skončila daňová kontrola tak sa nejaký podnikateľ súdil s DU na najvyššom súde a vyhral s tým že je to nezmysel.
Tak nám to DU uznal že to máme OK.
Takže DPH odvádzam so 45% a 55% mám v nákladoch bez ďalšieho dodaňovania.:rolleyes: