nono242
27.01.10,09:50
Potreboval by som vedieť, či musí moja priateľka ako živnostníčka platiť odvody do poisťovní aj počas práce neschopnosti počas tehotenstva, platí si tiež dobrovoľne poistenie do socialnej poisťovne? Ak nie, čo s tými mesiacmi, ktoré už zaplatila počas maródky? Može žiadať vrátenie popr., o preplatenie rovnakeho počtu mesiacov po marodke? Ďakujem
neistá začiatočníčka
31.01.10,11:07
Tiež sa chcem pripojiť. Som v trvalom pracovnom pomere - na PN od konca októbra 2009 a zároveň SZČO. Vlastnou nevedomosťou som si uplatnila PN len zo zamestnania , a nie zo živnosti. T. j. naďalej platím odvody do Sociálnej poisťovne. Nedostávam teda dávky PN zo živnosti a ešte aj platím odvody. Mám nejakú šancu na vrátenie týchto peňazí- nejakou žiadosťou, prípadne v RZZP?
mysimis
31.01.10,11:16
Potreboval by som vedieť, či musí moja priateľka ako živnostníčka platiť odvody do poisťovní aj počas práce neschopnosti počas tehotenstva, platí si tiež dobrovoľne poistenie do socialnej poisťovne? Ak nie, čo s tými mesiacmi, ktoré už zaplatila počas maródky? Može žiadať vrátenie popr., o preplatenie rovnakeho počtu mesiacov po marodke? Ďakujem

Počas PN si neplatí odvody. Ak platila, je potrebné si napísať žiadosť o vrátenie preplatku.
Zuziana
31.01.10,11:23
Tiež sa chcem pripojiť. Som v trvalom pracovnom pomere - na PN od konca októbra 2009 a zároveň SZČO. Vlastnou nevedomosťou som si uplatnila PN len zo zamestnania , a nie zo živnosti. T. j. naďalej platím odvody do Sociálnej poisťovne. Nedostávam teda dávky PN zo živnosti a ešte aj platím odvody. Mám nejakú šancu na vrátenie týchto peňazí- nejakou žiadosťou, prípadne v RZZP?
Pri súbehu TPP a živnosti ak vznikne práceneschopnosť požiadaľ lekára o vystavenie PN na obidva zdroje poistenia. Soc. poist Ti pošle 2 rozhodnutia, v ktorých ti podľa výšky VZ z jednotlivých zdrojiov prizná PN. Odvody počas PN platiť nebudeš. Pokiaľ sa tak stalo, po zlikvidovaní dávok požiadaj soc.poist o vrátenie preplatku.
Čo sa týka preplatku na zdravotnom poistení, ten si vysporiadaš prostredníctvom RZZP.
Tiež upozorňujem na ZoDP: odvody zaplatené bez právneho dôvodu nie VoZD.
neistá začiatočníčka
31.01.10,16:29
Ďakujem,
myslíte, že mi lekárka môže napísať PN-"pre živnosť" aj teraz, keď PN pre zamestnávateľa bola vypísaná koncom októbra? Tiež upozorňujem na ZoDP: odvody zaplatené bez právneho dôvodu nie VoZD.
Prepáčte, nerozumiem skratke VoZD.
Vďaka.
mysimis
31.01.10,16:41
Ďakujem,
myslíte, že mi lekárka môže napísať PN-"pre živnosť" aj teraz, keď PN pre zamestnávateľa bola vypísaná koncom októbra? Tiež upozorňujem na ZoDP: odvody zaplatené bez právneho dôvodu nie VoZD.
Prepáčte, nerozumiem skratke VoZD.
Vďaka.

výdavok ovplyvňujúci základ dane.
neistá začiatočníčka
31.01.10,17:54
Dík,

a ešte to vypísanie PN ku živnosti, keďže PN trvá od 10/2009- môže lekár aj v tejto dobe dopísať "druhú" PN ( jedna PN ku TPP pre zamestnávateľa už vypísaná je) ???
mysimis
31.01.10,17:56
Dík,

a ešte to vypísanie PN ku živnosti, keďže PN trvá od 10/2009- môže lekár aj v tejto dobe dopísať "druhú" PN ( jedna PN ku TPP pre zamestnávateľa už vypísaná je) ???

Musíš sa informovať u svojho lekára.....
neistá začiatočníčka
31.01.10,17:58
Ďakujem
Janaex
01.02.10,16:38
Potreboval by som vedieť, či musí moja priateľka ako živnostníčka platiť odvody do poisťovní aj počas práce neschopnosti počas tehotenstva, platí si tiež dobrovoľne poistenie do socialnej poisťovne? Ak nie, čo s tými mesiacmi, ktoré už zaplatila počas maródky? Može žiadať vrátenie popr., o preplatenie rovnakeho počtu mesiacov po marodke? Ďakujem
ak je priatelka uznana PN z povinnej ucasti SZCO potom odvody pocas PN nie je povinna platit par.140 ods.3. Ak ale je na poisteni zucastnena ako DPO , tak potom pocas PN nemusi platit odvody, len ak jej nemocenske z DPO poskytuju par.140 ods4. O vratenie preplatku ziadaj podla par.145 ods.1 pism b a nech uvedie aj cislo uctu kam to maju poslat, bude to rychlejsie.
Janaex
01.02.10,17:32
Tiež sa chcem pripojiť. Som v trvalom pracovnom pomere - na PN od konca októbra 2009 a zároveň SZČO. Vlastnou nevedomosťou som si uplatnila PN len zo zamestnania , a nie zo živnosti. T. j. naďalej platím odvody do Sociálnej poisťovne. Nedostávam teda dávky PN zo živnosti a ešte aj platím odvody. Mám nejakú šancu na vrátenie týchto peňazí- nejakou žiadosťou, prípadne v RZZP?
Sancu mas, sice malu a teoreticku, ale sanca tu je. V prvom pripade, ak ti lekar dodatocne vystavi PN spatne od 10/09 ( co nechcu robit) a potom mozes PN ako SZCO aj poberat aj si skratit poistne. V druhom pripade, ak lekar vystavi PN s aktualnym datumom ale s tou istou diagnozou, zacne SP skumat preco tomu tak je, ci nejde o zneuzivanie soc systemu, ci skutocne si tak chora, ze potrebujes druhu PN atd...
veronikasad
01.02.10,17:38
Potreboval by som vedieť, či musí moja priateľka ako živnostníčka platiť odvody do poisťovní aj počas práce neschopnosti počas tehotenstva, platí si tiež dobrovoľne poistenie do socialnej poisťovne? Ak nie, čo s tými mesiacmi, ktoré už zaplatila počas maródky? Može žiadať vrátenie popr., o preplatenie rovnakeho počtu mesiacov po marodke? Ďakujem
Ak jej vznikol nárok na výplatu nemocenského (nemala v SP nedoplatok), počas PN-ky nemusí platiť odvody do soc. poisťovne. Na základe písomnej žiadosti jej sociálna poisťovňa preplatok vráti.

Rovnako pri DNP, ak splňa dobu poistenia 270 dní a vznikol jej nárok na nemocenské z DNP, počas PN-ky ako DNPO nemusí platiť dobrovolné nem. poistenie.
Z.E.Ú.S.
07.02.10,19:40
a ako to je s odvodmi do ZP počas PN ? inak ak sa zajtra t.j. 8.2. szčo vypíše na PN nemusí zaplatiť teda odvody vo februári vôbec ?
veronikasad
07.02.10,20:24
a ako to je s odvodmi do ZP počas PN ? inak ak sa zajtra t.j. 8.2. szčo vypíše na PN nemusí zaplatiť teda odvody vo februári vôbec ?
Do SP budeš platiť alikv.časť za obdobie 1.2.-7.2, do ZP doporučujem za 02/10 zaplatiť v plnej výške, lebo prestať môžeš platiť až na základe potvrdenia o výplate nemocenského zo SP a toto potvrdenie v SP asi do 8.3.10 (posledný deň splatnosti odvodov) nedostaneš. Príp. preplatok si vysporiadaš v RZZP za rok 2010.

Pred odovzdaním PN-ky si v SP skontroluj či nemáš nedoplatok na soc.poistení. Inak ti nárok na nem. dávku nevznikne - potom ani oslobodenie platenia odvodov do zdr.poisťovne
Z.E.Ú.S.
07.02.10,20:27
a nevadí že odvody sa platia spätne teda teraz sa platia za január kedy szčo ešte nebola PN ?
veronikasad
07.02.10,20:29
a nevadí že odvody sa platia spätne teda teraz sa platia za január kedy szčo ešte nebola PN ?
splatnosť odvodov je do 8. dňa nasl. mesiaca - január treba zaplatiť v termíne, alikv.časť za febr. stačí do 8.3.
zukana
08.02.10,10:50
Ja sa chcem opýtať, aké doklady a do kedy je potrebné podať:
a) do sociálnej poisťovni
b) do zdravotnej poisťovni,
ak je SZČO napr. uznaná PN od 8.2.2010
Do SP stačí podať ten ústrižok "červený" a to do 8 dní od kedy sa SZČO uzná za PN?

zuzana