liaura
27.01.10,09:54
Dobry den, od 04.2003 az do 10.2009 som bola zamestnana vo VUB banke, v 09.2006 som isla na MD a nasledne na rodicovsku dovolenku, ktora trvala az do 09.2009. V oktobri 2009 som ukoncila pracovny pomer dohodou a som na dennej starostlivosti o dieta (lebo syncek sa nevedel adaptovat v skolke), postupne sa situacia zmenila a v skolke uz vydrzi cely den, takze by som sa chcela zaevidovat na urade prace (k 1.2.2010)... rada by som sa opytala, ci mam aj ja narok na podporu v nezamestnanosti?? Za vsetky rady a pripomienky pekne dakuje, pekny den...
ivka70
27.01.10,08:58
Ano, narok ti vznikne, nakolko od 09/2009 neprejde do 1.2. 2010 rok, stale splnas podmienku ôpoistenia 3 rokov z poslednych 4 rokov.
liaura
27.01.10,09:05
Velmi pekne dakujem za odpoved, viete mi poradit ake navstevy institucii a papierovaciek musim absolvovat a z coho mi bude pocitana vyska podpory... prepacte za otravovanie... dakujem
liaura
27.01.10,09:18
DAKUJEM :))
ivka70
27.01.10,10:43
Velmi pekne dakujem za odpoved, viete mi poradit ake navstevy institucii a papierovaciek musim absolvovat a z coho mi bude pocitana vyska podpory... prepacte za otravovanie... dakujem

Papierovacky vam upresnia na prvej navsteve uradu prace.
Rozhodne treba potvrdenie o najvyssom ukoncenom vzdelani a podklady o zamestnani.
Vypocitat podporu by vam mali z prijmu sept.-oktober 2009.
Benko
21.05.11,17:25
Dobrý večer, som zamestnaný 15 rokov v jednej firme s platom cca 1600 € v hrubom. Asi v septembri ukončím pracovný pomer z nadbytočnosti. Mám 58, tak robotu asi ťažko nájdem. Chcem sa opýtať, koľko budem mať podporu a či by mi pomohlo platiť si dobrovoľné pripoistenie, aby som mal maximálnu podporu. Nie som lakomý, ale viac než 35 rokov platím vysoké odvody.
ďakujem každému za radu.
ivka70
21.05.11,18:02
Dobrý večer, som zamestnaný 15 rokov v jednej firme s platom cca 1600 € v hrubom. Asi v septembri ukončím pracovný pomer z nadbytočnosti. Mám 58, tak robotu asi ťažko nájdem. Chcem sa opýtať, koľko budem mať podporu a či by mi pomohlo platiť si dobrovoľné pripoistenie, aby som mal maximálnu podporu. Nie som lakomý, ale viac než 35 rokov platím vysoké odvody.
ďakujem každému za radu.

Tvoja podpora bude 50% z primernej hrubej mzdy za posledne 2 roky od evidencie. Cize ak mas stale plat 1600 EUR, tak podpora bude mesacne cca. 800 EUR (vyplaca sa na kalendarne dni, takze to nie je vzdy uplne rovnaka suma).
Ak by si si platil dobrovolne poistenie v nezamestnanost, myslim, ze aktualne by si ho musel platit apson 26 tyzdnov, aby si mal narok naj na vyplatu z neho, co do septembra uz nestihas.
brčko
21.05.11,18:32
len trošku poopravím. Ak máš vym.základ zo zamestnania, tak nemusíš splnať podmienku 26týž. dobr.poistenia v nezam, tých 26platí len v prípade, že niekto dva roky pred zaevidovaním má len DPvN a povinné PvN bez vym.základu. Len ak sa prihlásiš z rozdielu medzi maximom pre odvod PvN (tuším cca 2970??) a tvojej mzdy, treba zaplatiť vždy ani o den neskôr po splatnosti a ani o cent menej, ako máš platiť. Inak by sa daný mesiac nerátal.
ivka70
21.05.11,18:54
Vdaka za doplnenie :)
Benko
23.05.11,06:11
Dobrý deň, predsa len sa vrátim k problému. Ako zistím môj vymeriavací základ na PvN? Je to moja hrubá mzda?
Ďakujem
veronikasad
23.05.11,10:31
Dobrý deň, predsa len sa vrátim k problému. Ako zistím môj vymeriavací základ na PvN? Je to moja hrubá mzda?
Ďakujem
http://www.porada.sk/1748086-post7.html
video1983
03.10.11,18:55
neviete nahodou kedy sa budu diat zmeny? alebo ci uz su nejake navrhy , a kedy to budu schvalovat? Pocul som ze su tam 3 moznosti ... vdaka za odpovede
veronikasad
03.10.11,19:01
neviete nahodou kedy sa budu diat zmeny? alebo ci uz su nejake navrhy , a kedy to budu schvalovat? Pocul som ze su tam 3 moznosti ... vdaka za odpovede
aké zmeny ťa zaujímajú ?
video1983
03.10.11,19:02
vsetky :) dlzka, vyska, sirka ci sirka uz asi nie :D
veronikasad
03.10.11,19:03
vsetky :) dlzka, vyska, sirka ci sirka uz asi nie :D
Dávka v nezamestnanosti.
Výška dávky v nezamestnanosti, pre toho, kto v 3 rokoch pred zaradením do evidencie bol poistený v nezamestnanosti aspoň 2 roky bude :
- prvé dva mesiac 65% DVZ
- tretí a štvrtý mesiac 45% DVZ
- od piateho mesiaca 35% DVZ
Výška dávky v nezamestnanosti, pre toho, kto v 4 rokoch pred zaradením do evidencie bol poistený v nezamestnanosti aspoň 2 roky a to len z pracovných pomerov na dobu určitú alebo dobrovoľne, bude 50% DVZ.
video1983
03.10.11,19:29
a toto uz je oficialne? schvalene?
veronikasad
03.10.11,19:31
a toto uz je oficialne? schvalene?
nie, to je návrh daňovej a odvodovej reformy, ktorý prejednáva parlament
video1983
03.10.11,19:35
aha vsetko sa schvali, naraz aj s DNP a ostatok. Ok. ked je len taky navrh tak ci tak zmena pre mna ziadna nebude.
Ale mam na teba este par otazociek, ak ti to nebude prekazat
veronikasad
03.10.11,19:36
aha vsetko sa schvali, naraz aj s DNP a ostatok. Ok. ked je len taky navrh tak ci tak zmena pre mna ziadna nebude.
Ale mam na teba este par otazociek, ak ti to nebude prekazat
skús. ak budem vedieť odpoveď ...
video1983
03.10.11,19:40
tak ideme na to,
vies ze pracujem vonku, 7r narok mam teda podla odpracovanych rokov.
zistuju u nas co pracujeme vonku, centrum zaujmov, posudzuje to konkretna pobocka a nie centrala.
kamarat co tu bol so mnou bol v takej istej situacii ako aj ja, a priznali mu podporu, trvalo to sice 6 mes ale dostal ju.
No ale ako som pisal zistuju kade co, a keby mi neuznali centrum zaujmov na svk, ako by som to mal spravit aby som ziskal podporu? ved predsa 7 odpracovanych rokov mi nemozu len tak neuznat..ci?
veronikasad
03.10.11,19:45
tak ideme na to,
vies ze pracujem vonku, 7r narok mam teda podla odpracovanych rokov.
zistuju u nas co pracujeme vonku, centrum zaujmov, posudzuje to konkretna pobocka a nie centrala.
kamarat co tu bol so mnou bol v takej istej situacii ako aj ja, a priznali mu podporu, trvalo to sice 6 mes ale dostal ju.
No ale ako som pisal zistuju kade co, a keby mi neuznali centrum zaujmov na svk, ako by som to mal spravit aby som ziskal podporu? ved predsa 7 odpracovanych rokov mi nemozu len tak neuznat..ci?
Michal, ale o tomto sme sa už predsa bavili cez SS, vtedy som ti doporučovala, aby si vybavoval podporu v zahraničí. Na Slovensku to trvá neuveritelne dlho, každá pobočka (možno aj pracovník pobočky), centrum záujmov posudzuje inak. V tvojom prípade to možno vyjde, ak máš na Slovensku vlastné bývanie, manželku, deti ...
video1983
03.10.11,19:47
mam, ved viem ze sme sa bavili, len som sa chcel spytat co sa zmenilo, a co to pre mna znamena, len dalsia vec je, dostal som jeden "tip" ze ak by to nevyslo staci sa vraj na svk zamestnat len na jeden dva dni a uz to zarataju, len neviem ako potom budu pocitat vysku davky,? len z toho platu co budem mat na svk alebo zarataju aj ten co som mal "vonku"?
veronikasad
03.10.11,19:50
mam, ved viem ze sme sa bavili, len som sa chcel spytat co sa zmenilo, a co to pre mna znamena, len dalsia vec je, dostal som jeden "tip" ze ak by to nevyslo staci sa vraj na svk zamestnat len na jeden dva dni a uz to zarataju, len neviem ako potom budu pocitat vysku davky,? len z toho platu co budem mat na svk alebo zarataju aj ten co som mal "vonku"?
Určite bude dávka vyššia, ak o ňu požiadaš v zahraničí. Už si doma ? Máš potrebné formuláre k uplatneniu dávky na Slovensku ?
video1983
03.10.11,19:56
veronika nebude, ver ze nie, nie som doma este , formulare budem mat uz poriesene ked pridem domov .
Ja uz som ti to vtedy pisal, preco nebudem ziadat tu o davku. Toto nerozoberam, len som sa pytal na to ako to potom budu pocitat? ked sa doma zamestnam, hned po prichode, z coho to budu ratat?
veronikasad
03.10.11,20:03
veronika nebude, ver ze nie, nie som doma este , formulare budem mat uz poriesene ked pridem domov .
Ja uz som ti to vtedy pisal, preco nebudem ziadat tu o davku. Toto nerozoberam, len som sa pytal na to ako to potom budu pocitat? ked sa doma zamestnam, hned po prichode, z coho to budu ratat?
nemám s tým osobnú skúsenosť, skús pozrieť tento príklad, je síce starší, ale spôsob výpočtu sa asi nemenil
http://www.socpoist.sk/612/1562s?prm2=29271
video1983
03.10.11,20:07
no tam nie je vypocet. takze neviem
veronikasad
03.10.11,20:10
no tam nie je vypocet. takze neviem
výpočet máš v zákone o soc.poistení
http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html#108
video1983
03.10.11,20:16
je to ono?
(3) Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 nie sú dva roky, za ktoré možno zistiť denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti, denný vymeriavací základ sa zistí z tohto kratšieho obdobia. Ak poistenec nemal v rozhodujúcom období podľa odseku 2 vymeriavací základ na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti, denný vymeriavací základ sa určí z vymeriavacieho základu uvedeného v § 138

ale aj tak som z toho debil
Katy a R
03.10.11,21:32
v roku 2010 sa menili trošku pravidlá ... pozri tu http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti-a-europska-unia---pravny-stav-od-1-maja-2010/34684s
Ak sa teda chceš zamestnať na Slovensku - bude zaujímavý ten príjem v SK. Opravujem - bude rozhodujúci ;) (pre výšku dávky)

Predtým bolo možné použiť na výpočet dávky tzv "normálnu mzdu" .... nejaký ekvivalent - že čo by si mal v SK pri rovnakej (podobnej) práci..
video1983
03.10.11,21:58
tie pravidla ja poznam, a pravdepodobne by som ju mohol dostat, ale...
ak nie tak pytam sa ,ako mi potom a z coho budu pocitat vysku davky? keby som sa zamestanal na svk na par dni?
budu to pocitat len z toho prijmu ktory budem mat len na svk, za tych par dni? alebo? tomuto nerozumiem, ako to osetrit co najlepsie?...
jarka.kubikova
05.10.11,12:16
Pekny den prajem, mam jeden problem, uz som precitala par diskusii na danu temu, ale nenasla som ani jeden pripad presne to co by sa tykalo mojho problemu ci teda znamej. Pracuje v poslednom TPP od roku 2005. Priemerna hruba mzda mesacne 800 eur. K 30.11.2011 ma vypoved, dostane este 3 mesacne odstupne. Platila si aj DNP a ma aj nejake zdravotne problemy tak by chcela nastupit na PN a poriesit si zdravotny stav. Ked vsak by jej PN skoncila a nahlasila by sa na urad prace predpokladajme v 5/2012, mala by narok an podporu v nezamestnanosti. Chcela by so vediet ci by sa jej teraz oplatilo platit si este kym pracuje a kym bude na PN dobrovolne poistenie v nezamestnanosti a v akej vyske aby mala maximalnu vysku podpory? Zmenilo by sa pre nu nieco ak prejdu planovane zmeny v roku 2012? Bolo by pre nu financne vyhodnejsie nastupit do evidencie este v tomto roku? Vdaka moc za odpoved.
veronikasad
05.10.11,12:19
Pekny den prajem, mam jeden problem, uz som precitala par diskusii na danu temu, ale nenasla som ani jeden pripad presne to co by sa tykalo mojho problemu ci teda znamej. Pracuje v poslednom TPP od roku 2005. Priemerna hruba mzda mesacne 800 eur. K 30.11.2012 ma vypoved, dostane este 3 mesacne odstupne. Platila si aj DNP a ma aj nejake zdravotne problemy tak by chcela nastupit na PN a poriesit si zdravotny stav. Ked vsak by jej PN skoncila a nahlasila by sa na urad prace predpokladajme v 5/2012, mala by narok an podporu v nezamestnanosti. Chcela by so vediet ci by sa jej teraz oplatilo platit si este kym pracuje a kym bude na PN dobrovolne poistenie v nezamestnanosti a v akej vyske aby mala maximalnu vysku podpory? Zmenilo by sa pre nu nieco ak prejdu planovane zmeny v roku 2012? Bolo by pre nu financne vyhodnejsie nastupit do evidencie este v tomto roku? Vdaka moc za odpoved.
skontroluj si dátum skončenia prac.pomeru - zrejme tam máš preklep. Ak je predpoklad, že do 3 mesiacov si nenajdeš prácu, podla pripravovanej novely je pre teba výhodnejšie evidovať sa na UP v roku 2011 - hneď po skončení prac.pomeru a do 7 kal. dní mať začiatok PN-ky z ochrannej doby.
jarka.kubikova
05.10.11,12:51
skontroluj si dátum skončenia prac.pomeru - zrejme tam máš preklep. Ak je predpoklad, že do 3 mesiacov si nenajdeš prácu, podla pripravovanej novely je pre teba výhodnejšie evidovať sa na UP v roku 2011 - hneď po skončení prac.pomeru a do 7 kal. dní mať začiatok PN-ky z ochrannej doby.
Ok uz som to opravila. Takze ak to spravne chapem platenie dobrovolneho poistenia v nezamestnanosti by mi podla novely ktora ak by presla v roku 2012 uz nezdvihlo vysku podpory v nezamestnanosti? A mala by som este menej ako ked nastupim este teraz? Kolko mi teda ak sa budem riadit tvojou radou vyjde priblizne podpora ked potom po PN nastupim do evidencie UP-teda chapem ratat sa to bude este podla stareho? Je niekde blizsie presne popisane znenie tej planovanej novely? Vdak vopred za reakciu.
veronikasad
05.10.11,12:54
Ok uz som to opravila. Takze ak to spravne chapem platenie dobrovolneho poistenia v nezamestnanosti by mi podla novely ktora ak by presla v roku 2012 uz nezdvihlo vysku podpory v nezamestnanosti? A mala by som este menej ako ked nastupim este teraz? Kolko mi teda ak sa budem riadit tvojou radou vyjde priblizne podpora ked potom po PN nastupim do evidencie UP-teda chapem ratat sa to bude este podla stareho? Je niekde blizsie presne popisane znenie tej planovanej novely? Vdak vopred za reakciu.
K vplyvu dobrovolného poistenia v nezamestnanosti sa vyjadriť neviem.

Zmeny v dávkach v nezam. - ak ich schváli parlament

Výška dávky v nezamestnanosti, pre toho, kto v 3 rokoch pred zaradením do evidencie bol poistený v nezamestnanosti aspoň 2 roky bude :
- prvé dva mesiac 65% DVZ
- tretí a štvrtý mesiac 45% DVZ
- od piateho mesiaca 35% DVZ
Výška dávky v nezamestnanosti, pre toho, kto v 4 rokoch pred zaradením do evidencie bol poistený v nezamestnanosti aspoň 2 roky a to len z pracovných pomerov na dobu určitú alebo dobrovoľne, bude 50% DVZ.
Dávku v nezamestnanosti bude možné poberať aj počas poberania rodičovského príspevku..

-----
V súčasnosti je dávka v nezamestnanosti 50 % denného vymer.základu z posledných 2 rokoch. Počíta sa za kal. dni.
video1983
05.10.11,13:07
vcera to bolo v denniku sme, strana 18-19
http://dennik.sme.sk/vydanie/20111004/
da sa pozriet aj cez net ale treba mat zaplatene piano...
jarka.kubikova
05.10.11,20:02
vcera to bolo v denniku sme, strana 18-19
http://dennik.sme.sk/vydanie/20111004/
da sa pozriet aj cez net ale treba mat zaplatene piano...
Vdaka za uzitocny odkaz, je to tam naozaj nazorne vysvetlene. Ostava mi vsak aj tak nezodpovedana otazka ohladom dobrovolneho poistenia v nezamestnanosti. Moznost 1-Ak by sa hypoteticky od januara 2012 nic nezmenilo. Isla by som po ukonceni pracovneho pomeru v ochrannej lehote na PN. Platila by som si dobrovolne poistenie v nezamestnanosti a po ukonceni PN by som sa prihlasila na UP, ovplyvnilo by to ze som si pocas PN platila DPvN vysku mojej davky v nezamestnanosti? Ako dlho by som to musela platiit a v akej vyske?
Moznost 2-ak by hypoteticky presla novela. Isla by som po ukonceni pracovneho pomeru v ochrannej lehote na PN. Zacala by som platit DPvN.Od 1.1.2012 by sa mi poistenie zrusilo. Mohla by som sa pripoistit podla novych podmienok? Ovplyvnilo by to vysku davky v nezamestnanosti?