mackova
27.01.10,11:30
Ahojte, chcem sa spytat, ak som neplatca DPH, zacinam podnikat od 01.01.2010 a budem odberat tovar z Nemecka, tak mam sa uz teraz zaregistrovavat §7 alebo mam sledovat sumu, kt. urcuje nadobudnutie tovaru a az vtedy sa musim registrovat?
A nemecky platca DPH mi vystavi FA s nemeckou DPH alebo bez DPH a ja to tu musim dodanit?
IvoM
27.01.10,11:36
§ 7

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.

(2) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať osoba podľa odseku 1 aj v prípade, ak hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov nedosiahla v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.


Takže až pred tovarom, ktorým prekročíš uvedený obrat 13 941,45 EUR, prípadne aj dobrovoľne hneď. Tovar Ti dodá nemec bez DPH až keď sa preukážeš že si plátca DPH v SR, a až potom tovar samozdaníš a môžeš si súčasne uplatniť DPH.
Mária.K.
27.01.10,15:15
Ahojte, chcem sa spytat, ak som neplatca DPH, zacinam podnikat od 01.01.2010 a budem odberat tovar z Nemecka, tak mam sa uz teraz zaregistrovavat §7 alebo mam sledovat sumu, kt. urcuje nadobudnutie tovaru a az vtedy sa musim registrovat?
A nemecky platca DPH mi vystavi FA s nemeckou DPH alebo bez DPH a ja to tu musim dodanit?
Nepíšete, akú činnosť vykonávate, ale aby ste mali nárok na odpočet DPH, bude potrebné registrovať sa podľa § 4 zákona o DPH. Pri registrácii podľa § 7 nevzniká nárok na odpočet DPH, ale len povinnosť odvádzať DPH.