feap1
27.01.10,11:10
Ahojte

Bývam v byte s viacerými spolubývajúcimi. Mám problém, že mi miznú veci ale nikoho som pri krádeži neprichytil. Oznámil som to aj majitelovi bytu. Preto chcem urýchlene odísť, ale majiteľ trvá na výpovednej lehote. Ja už nemienim trpieť újmu na mojich veciach (nemôžem si všetko schovávať do malej izby, miznú moje veci z kuchyne).
V nájomnej zmluve je klauzula, že majiteľ mi môže vypovedať zmluvu ak nezaplatím do 7 dní odo dňa splatnosti (20.), platím mesiac vopred. Zaplatené mám, ale ďalší mesiac už nechcem. Čo by pre mňa znamenalo, aká hrozba od majiteľa? Súd?

Má zmysel riešiť kradnutie spolubývajúcich na polícii?

ďakujem za vašu pomoc a rady
Mária27
27.01.10,16:12
Mali by ste mať dojednaný spoločný nájom bytu, kedy sú z právnych úkonov týkajúcich sa nájmu bytu zodpovední spoločne a nerozdielne všetci spoloční nájomcovia. Prakticky to znamená, že oni by mali platiť celý nájom (aj za teba), pričom by si tvoju časť mohli od teba vymáhať. Preto by si mal o skončení nájmu a dôvode upozorniť aj ich.
feap1
27.01.10,19:10
to v tomto byte nie je možné (veľká fluktuácia :D)
žiaľ je to tak ako som opísal. A spoločný nájom by som s týmito spolubývajúcimi určite mať nechcel (skôr oni by mohli spôsobiť problémy potom mne). A riešiť to musím pri súčasnej situácii.
Mária27
27.01.10,19:44
Tak teda, ak si individuálny nájomca, odstúp od zmluvy v zmysle tohto paragrafu - byt sa nedá užívať tak, ako by si tam býval sám, lebo tam záhadne miznú veci.

§ 679
(1) Nájomca je oprávnený odstúpiť od zmluvy kedykoľvek, ak bola prenajatá vec odovzdaná v stave nespôsobilom na dohodnuté alebo obvyklé užívanie alebo ak sa stane neskôr - bez toho, aby nájomca porušil svoju povinnosť - nespôsobilou na dohodnuté alebo obvyklé užívanie, ak sa stane neupotrebiteľnou alebo ak sa mu odníme taká časť veci, že by sa tým zmaril účel zmluvy.
feap1
27.01.10,20:30
Ďakujem, skúsim to použiť :)