Monika9
27.01.10,13:30
Dobrý deň.
Potrebujem súrne poradiť. Som riaditeľka v jednotriednej MŠ, ktorú navštevujú deti od 3 do 6 rokov. Chcem vedieť, či musím chodiť s učiteľkou na vychádzku? Kedy mám urobiť všetky písomnosti, keď už teraz si veľa vecí nosím domov. Ďakujem
pe.pe
27.01.10,14:08
Ahoj, keďže informácií máme málo (počet detí, počet učiteliek - asi len jedna) odporúčam pozrieť Vyhlášku o materskej škole 306/2008 - najmä §7 a jej novelu 308/2009.

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208332&FileName=zz2008-00306-0208332&Rocnik=2008

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=209126&FileName=zz2009-00308-0209126&Rocnik=2009
pe.pe
27.01.10,14:13
...ak si pozorne prečítaš §7 odst. 4 :
S triedou s deťmi mladšími ako tri roky, s deťmi vo veku od troch do štyroch rokov a s deťmi so zdravotným znevýhodnením sa uskutočňuje vychádzka detí vždy za prítomnosti dvoch zamestnancov.
Monika9
27.01.10,14:46
V triede máme 14 detí, vyhlášku som si prečítala, nieje v nej špecifikovaná jednotriedna MŠ, len triedy v ktorých sú deti mladšie ako 3 roky a triedy v ktorých sú deti 3 - 4 ročné. Chápem to, že sú to viac triedne MŠ, kde sú deti rozdelené podľa vekových skupín. Ďakujem za radu.
zdenka131
27.01.10,15:35
Na vychádzke nemôže mať pedagogický zamestnanec viac ako 20 detí od štyroch
do piatich rokov alebo 22 detí starších ako päť rokov. Pri vyššom počte detí alebo pri
činnostiach, ktoré si vyžadujú zvýšený dozor, riaditeľ zabezpečí ďalšieho zamestnanca
materskej školy, ktorý pod vedením učiteľa dbá na bezpečnosť detí. V materskej škole pri
zdravotníckom zariadení zodpovedá za bezpečnosť detí pedagogický zamestnanec a
zdravotnícky zamestnanec. S triedou s deťmi mladšími ako tri roky, s deťmi vo veku od troch
do štyroch rokov a s deťmi so zdravotným znevýhodnením sa uskutočňuje vychádzka detí
vždy za prítomnosti dvoch zamestnancov.
pe.pe
27.01.10,15:51
V triede máme 14 detí, vyhlášku som si prečítala, nieje v nej špecifikovaná jednotriedna MŠ, len triedy v ktorých sú deti mladšie ako 3 roky a triedy v ktorých sú deti 3 - 4 ročné. Chápem to, že sú to viac triedne MŠ, kde sú deti rozdelené podľa vekových skupín. Ďakujem za radu.

Hej, pravda je, že jednotriedne materské školy nie sú podrobnejšie vo vyhláškach ošetrené. Ak ale máš v triede deti, ktoré sú vymenované v §7 odst.4 Vyhlášky 306/2008, musíš zabezpečiť pri vychádzke dvoch dozorkonajúcich zamestnancov. Jediná možnosť ako sa tomu vyhnúť, ísť na vychádzku len s deťmi staršími ako 4 roky. Ale čo s mladšími, že?

Našiel som na webe Školský poriadok jednotriednej MŠ v Kmeťove a tam majú vychádzku ošetrenú presne tak, ako som písal (už v zmysle platnej legislatívy)

http://files.mskmetovo.webnode.sk/200000013-0ddd00ed72/%C5%A0kolsk%C3%BD%20poriadok.pdf
zdenka131
27.01.10,18:51
Hej, pravda je, že jednotriedne materské školy nie sú podrobnejšie vo vyhláškach ošetrené. Ak ale máš v triede deti, ktoré sú vymenované v §7 odst.4 Vyhlášky 306/2008, musíš zabezpečiť pri vychádzke dvoch dozorkonajúcich zamestnancov. Jediná možnosť ako sa tomu vyhnúť, ísť na vychádzku len s deťmi staršími ako 4 roky. Ale čo s mladšími, že?

Našiel som na webe Školský poriadok jednotriednej MŠ v Kmeťove a tam majú vychádzku ošetrenú presne tak, ako som písal (už v zmysle platnej legislatívy)

http://files.mskmetovo.webnode.sk/200000013-0ddd00ed72/%C5%A0kolsk%C3%BD%20poriadok.pdf
mimotemyVšetky deti musia chodiť na vychádzku, nie iba tie , ktoré majú viac ako 4 roky. :)
pe.pe
27.01.10,19:11
mimotemyVšetky deti musia chodiť na vychádzku, nie iba tie , ktoré majú viac ako 4 roky. :)

mimotemy...tie mladšie by mohli ísť len na školský dvor ;):)
zdenka131
27.01.10,19:42
mimotemy...tie mladšie by mohli ísť len na školský dvor ;):)
Tým by sa nič nevyriešilo, pretože aj na školskom dvore by s nimi musel niekto byť. :);)
pe.pe
27.01.10,20:06
Na vychádzke nemôže mať pedagogický zamestnanec viac ako 20 detí od štyroch
do piatich rokov alebo 22 detí starších ako päť rokov. Pri vyššom počte detí alebo pri
činnostiach, ktoré si vyžadujú zvýšený dozor, riaditeľ zabezpečí ďalšieho zamestnanca
materskej školy, ktorý pod vedením učiteľa dbá na bezpečnosť detí. V materskej škole pri
zdravotníckom zariadení zodpovedá za bezpečnosť detí pedagogický zamestnanec a
zdravotnícky zamestnanec. S triedou s deťmi mladšími ako tri roky, s deťmi vo veku od troch
do štyroch rokov a s deťmi so zdravotným znevýhodnením sa uskutočňuje vychádzka detí
vždy za prítomnosti dvoch zamestnancov.

no ale pobyt na dvore nie je vychádzka ;)

ale teraz vážnejšie, trochu som poanalyzoval zdenkin výňatok z Vyhlášky o MŠ.

1. zvýraznenie červenou farbou - je zrejmé, že tento ďalší zamestnanec nemusí byť pedagogický zamestnanec, má to byť len zamestnanec materskej školy. Teda je jedno, či je to pedagogický, či nepedagogický zamestnanec. Podstatné je, že minimálne jeden zamestnanec musí byť učiteľ.
2. zvýraznenie zelenou farbou - vychádzka týchto detí sa má uskutočniť vždy za prítomnosti dvoch zamestnancov. Z uvedeného vyplýva, keďže nie je presne definované, že môže ísť aj o pedagogického, aj o nepedagogického zamestnanca. Opieram sa o fakt, že vo vyhláške sa často spomína "pedagogický zamestnanec", čiže vyhláška tento pojem pozná. A ak zákonodarca použil len pojem zamestnanec, zrejme to bol jeho zámer. Myslím, že právnik by to vyložil rovnako.

§7 odst.3 dokonca predpisuje nepedagogickému zamestnancovi:
V triede s celodennou výchovou a vzdelávaním s deťmi mladšími ako tri roky, ktorých je viac ako desať, pracujú striedavo traja učitelia, pri obliekaní a sebaobsluhe detí pomáha aj nepedagogický zamestnanec.

Ďalší príklad:
§7 odst.7:
Ak dieťa v materskej škole počas dňa ochorie, pedagogický zamestnanec
zabezpečí jeho izoláciu od ostatných detí, dozor ním poverenou osobou z radov zamestnancov školy a informuje zákonného zástupcu dieťaťa.

Na druhej strane §7 odst.6 hovorí aj o ped. zamestnancoch a dokonca len o poverenej plnoletej osobe:
Pri činnostiach, ktoré sa vykonávajú ako súčasť výchovno-vzdelávacej činnosti materskej školy a ktoré si vyžadujú zvýšený dozor, riaditeľ zabezpečí počet pedagogických zamestnancov takto:
a) na plavecký výcvik je najviac osem detí na jedného pedagogického zamestnanca,
b) na lyžiarsky výcvik je najviac desať detí na jedného pedagogického zamestnanca,
c) pri saunovaní je najviac desať detí na jedného pedagogického zamestnanca,
d) v škole v prírode je počet detí podľa osobitného predpisu, 3)
e) na výletoch a exkurziách je potrebný dozor dvoch pedagogických zamestnancov a jednej poverenej plnoletej osoby s počtom detí podľa § 28 ods. 10 zákona.

Je teda zjavné, že pri zabezpečení "dozoru" môže riaditeľ školy využiť aj nepedagogických zamestnancov, ako aj poveriť plnoletú osobu (napr. rodiča).
Fany1000
28.01.10,05:16
Písala som to už včera, ale mi neprešla správa. Môžeš poveriť upratovačku, alebo školníčku, aby chodila s deťmi von. Nemusí každý deň. Ty máš základný úväzok 23 hod. na jednu triedu. Tak si to skús prerátať, keby si išla tri-krát do týždňa ty a potom upratovačka, alebo podobne. My máme tri triedy, ale musím povedať, že som nad pracovnou dobou presedela niekoľko dní, aby som ju rozvrhla tak, aby neboli nadčasy ani nenaplnený úväzok.
pe.pe
28.01.10,05:32
mimotemy...tie mladšie by mohli ísť len na školský dvor ;):)

drahé kolegyne, táto minidiskusia medzi mnou a zdenkou bola skôr chápaná ako vtip, aj som označil, že je mimo témy...je mi úplne jasné, že deti MUSIA chodiť na vychádzku. ospravedlňte ma teda, ak som vás pobúril. ;)
snáď ste ale zaregistrovali, že som sa skutočne snažil nájsť relevantnú odpoveď, viď predchádzajúci príspevok, hodinu som prechádzal príslušnú vyhlášku a som rád, že som našiel odpoveď. ako to vyzerá s vychádzkou v praxi píše Fany1000, ako je to legislatívne ošetrené, ak by bol niekto zvedavý, v mojom predchádzajúcom príspevku. Vďaka za pochopenie.
Monika9
28.01.10,18:04
Dobrý večer.
Ja som toto všetko vedela, len my mám pomocnicu v kuchyni na štyri hodiny, ktorá pomáha pri obliekaní, umýva po desiate a preberá obed. Zamestnávateľ jej nezvýši pracovný úväzok, lebo máme málo detí a mesto nemá peniaze. Upratovačka chodí až po pracovnej dobe a ja ako riaditeľka mám menej hodín priamej práce s deťmi / je to aj vo vyhláške / a keby som chodila na vychádzku som s deťmi presne ten istý čas ako učiteľka. Ináč chcem podotknúť, že vonku chodím veľmi rada, ako učiteľka som sama chodila 23 rokov a ani som sa nad tým nepozastavila. Len sa mi jedná o to, že kým sú vonku aspoň si niečo urobím čo vyplýva z mojej funkcie. Ďakujem za radu.
pe.pe
28.01.10,18:22
Pekný večer aj Tebe,
predpokladal som, že to tak bude, keďže ste len jednotriedka. Lenže vyhláška nepustí. Jasné, dalo by sa potajme, len s jednou učiteľkou ísť na vychádzku, ale náhodou sa niečo stane...a potom sa vyšetruje a vyšetruje. A ten risk za to nestojí. Takže je to len otázka peňazí, alebo nadčasov, čiže znova peňazí. A tie nie sú. To, čo som písal, že ostáva jedine šk. dvor, aj keď zo srandy (ale to palcové ťaženie proti mne čo sa tu rozpútalo...), jasné, je to zlé riešenie. Šk. dvor je priestor materskej školy, platia iné predpisy ako pre vychádzku, aj keď tam tiež vidia riaditeľky radšej dve učiteľky, či pomocný dozor. Skutočne Ti nezávidím, ak toľké roky venuješ práci s predškolákmi, nakoniec si administratívnu prácu prinesieš domov a budeš na tie vychádzky chodiť. Smutné, že už od škôlok sme tlačení k takýmto extrémnym riešeniam. Snáď sa môžeš pokúsiť o dohodu so zriaďovateľom, ale obaja asi vieme, ako dopadne. Každopádne držím palce!
pe.pe
28.01.10,18:46
mimotemy

keďže nemám inú možnosť, ďakujem touto cestou za palec dole k môjmu poslednému príspevku. nemyslím, že by bol mimo témy, prezentuje len pohľad, postreh k meritu veci. nechápem teda za čo je, ale ok. zrejme ma má motivovať, keďže som tu necelý mesiac. a máš pravdu, negatívna motivácia na mňa vždy platila. a pokiaľ Ti to robí radosť, potom mne robí radosť, že Ti robím radosť ;)
zdenka131
28.01.10,19:01
mimotemy

keďže nemám inú možnosť, ďakujem touto cestou za palec dole k môjmu poslednému príspevku. nemyslím, že by bol mimo témy, prezentuje len pohľad, postreh k meritu veci. nechápem teda za čo je, ale ok. zrejme ma má motivovať, keďže som tu necelý mesiac. a máš pravdu, negatívna motivácia na mňa vždy platila. a pokiaľ Ti to robí radosť, potom mne robí radosť, že Ti robím radosť ;)
Peťo, želám pekný večer, je super, že sa snažíš pomáhať. Za necelý mesiac , čo si na Porade, si poskytol zadávateľom témy kvalitné odpovede. Patrí Ti za to poďakovanie. Každý má nárok na svoj názor. Máš ho aj Ty. Nerob si z toho nič, že niekto reaguje tak, ako reaguje. Osobne si myslím, že máš výborné vedomosti, ktoré môžu mnohým ľuďom pomôcť. :)
zdenka131
29.01.10,04:01
Dobrý večer.
Ja som toto všetko vedela, len my mám pomocnicu v kuchyni na štyri hodiny, ktorá pomáha pri obliekaní, umýva po desiate a preberá obed. Zamestnávateľ jej nezvýši pracovný úväzok, lebo máme málo detí a mesto nemá peniaze. Upratovačka chodí až po pracovnej dobe a ja ako riaditeľka mám menej hodín priamej práce s deťmi / je to aj vo vyhláške / a keby som chodila na vychádzku som s deťmi presne ten istý čas ako učiteľka. Ináč chcem podotknúť, že vonku chodím veľmi rada, ako učiteľka som sama chodila 23 rokov a ani som sa nad tým nepozastavila. Len sa mi jedná o to, že kým sú vonku aspoň si niečo urobím čo vyplýva z mojej funkcie. Ďakujem za radu.
Želám pohodový deň, Monika skúste sa spýtať na úrade práce, možno by vám dali nejakú nezamestnanú , ktorá by chodila s deťmi na vychádzky v rámci aktivačných prác.