Zuzannaa
27.01.10,14:49
Ahojte poraďaci,

som začiatočníčka v spracovaní miezd a potrebujem poradiť.
mam jednu zamestnankyňu, ktorá je od 1.7.2009 na materskej dovolenke.. lepsie povedane, bola na materskej, lebo uz jej 22.01.2010 koncila a od 23.01.2010 je na rodicovskej dovolenke.
volala mi, ze jej manzel si chce na nu uplatnit nezdanitelnu cast ZD v rocnom zuctovani.
co to pre mna znamena?? za 1. mne odpada povinnosť urobit jej rocne zuctovanie dane, vsak?? lebo povodne chcela aby som jej ho urobila.
a za 2. ja jej musim vystavit potvrdenie o prijme, a na zaklade toho si jej manzel uplatni nezdanitelnu cast vo svojom rocnom zuctovani.
ale !! ja som si vytlacila potvrdenie o prijme (uctujeme v Pohode) a tam mi natiahlo do riadku 02 - co je zúčtovane a vyplatené za mesiace ...takze tam mi natiahlo mesiace 1-12 (co sa mi vsak nevidi, lebo v podstate ona mala prijem len do 7. mesiaca u zamestnavatela), a taktiez mi natiahlo do nezdanitelnej casti na danovnika mesiace 1-12...v sume 3 927,24 eur... cize za cely rok.
je toto spravne??? nemala by som jej to potvrdenie vypisat len za 1-7 mesiac???
dakujem za pomoc
hanelie
27.01.10,13:53
RZD a odpočet na manželku sú dve samostatné záležitosti
takže ak požiada do 15.02 o RZD si povinná jej ho urobiť
a NČ je 4025,70€ /
Zuzannaa
27.01.10,16:07
ano, najskor ma o to poziadala. ale potom mi volala, ze si chce nezdanitelnu cast na nu uplatnit jej manzel v jeho rocnom zuctovani dane. a ja si osobne myslim, ze nemozem aj jej urobit rocne zuctovanie dane, ked nezdanitelnu cast na nu, si uplatni jej manzel.
a co sa tyka nezdanitelnej casti...ano..za rok je 4025,70 ale v kazdom potvrdeni o prijeme vyjde nezdanitelna cast 3 927,24 Eur, pretoze januar a februar 2009 bola nezdanitelna cast nizsia, od 1.3 sa zvysila.
veronikasad
27.01.10,16:11
ano, najskor ma o to poziadala. ale potom mi volala, ze si chce nezdanitelnu cast na nu uplatnit jej manzel v jeho rocnom zuctovani dane. a ja si osobne myslim, ze nemozem aj jej urobit rocne zuctovanie dane, ked nezdanitelnu cast na nu, si uplatni jej manzel.
a co sa tyka nezdanitelnej casti...ano..za rok je 4025,70 ale v kazdom potvrdeni o prijeme vyjde nezdanitelna cast 3 927,24 Eur, pretoze januar a februar 2009 bola nezdanitelna cast nizsia, od 1.3 sa zvysila.
Zuzanka, zle si myslíš. NČZD na daňovníka nesúvisí s NČZD na manželku.
Manželka si podá vlastné DP alebo požiada o RZD.
Manžel si môže na ňu uplatniť NČZD vo výške rozdielu medzi ročnou NČZD a vlastnými príjmami manželky.
katka50
27.01.10,16:19
ano, najskor ma o to poziadala. ale potom mi volala, ze si chce nezdanitelnu cast na nu uplatnit jej manzel v jeho rocnom zuctovani dane. a ja si osobne myslim, ze nemozem aj jej urobit rocne zuctovanie dane, ked nezdanitelnu cast na nu, si uplatni jej manzel.
a co sa tyka nezdanitelnej casti...ano..za rok je 4025,70 ale v kazdom potvrdeni o prijeme vyjde nezdanitelna cast 3 927,24 Eur, pretoze januar a februar 2009 bola nezdanitelna cast nizsia, od 1.3 sa zvysila.
Už Ti napísala hanelie, že ročné zúčtovanie zamestnanca a uplatnenie manželky na odpočet sú dve rôzne veci. To znamená, že manžel si uplatní na manželku nezd. časť a to: 4025,70-(jej príjem za 01 až 06/2009 - poistné)-materský príspevok. A Ty jej urobíš ročné zúčtovanie dane, ak si požiada do 15.2.2010 a uplatníš jej nezd. časť, ktorá je za r.2009 vo výške 4 025,70 €.
abel
28.01.10,07:18
Už Ti napísala hanelie, že ročné zúčtovanie zamestnanca a uplatnenie manželky na odpočet sú dve rôzne veci. To znamená, že manžel si uplatní na manželku nezd. časť a to: 4025,70-(jej príjem za 01 až 06/2009 - poistné)-materský príspevok. A Ty jej urobíš ročné zúčtovanie dane, ak si požiada do 15.2.2010 a uplatníš jej nezd. časť, ktorá je za r.2009 vo výške 4 025,70 €.

Ak robím zamestnancovi RZD, nevystavujem mu potvrdenie o príjme. Mňa by zaujímalo, aké potvrdenia vydávate, ak si chce na manželku (manžela) uplatniť NČ manžel (manželka) a žiada potvrdenie o príjme manželky (manžela)
veronikasad
28.01.10,07:21
Ak robím zamestnancovi RZD, nevystavujem mu potvrdenie o príjme. Mňa by zaujímalo, aké potvrdenia vydávate, ak si chce na manželku (manžela) uplatniť NČ manžel (manželka) a žiada potvrdenie o príjme manželky (manžela)
Potvrdenie o zdanitelnej mzde a dole ešte dopíšem výšku vyplatenej náhrady počas DPN. Ak nebola vyplácaná, uvediem nula.
abel
28.01.10,07:25
Veronika, presne na toto som myslela, lenže našla som tu vyjadrenie DRSR aj vo videoškolení sa uvádza, že zamestnancovi ak dávam Potvrdenie o zdan. mzde, nerobím mu RZD a ak mu robím RZD, nevydávam mu Potvrdenie o príjme. Ale ako inak má manžel vedieť výšku manželkinho príjmu na účely uplatnenia NČ, ak manželke RZD robím a teda Potvrdenie by som jej nemala vydať? Snáď nebudem vypisovať ešte nejaké potvrdenia o príjme vo worde.
veronikasad
28.01.10,07:33
Veronika, presne na toto som myslela, lenže našla som tu vyjadrenie DRSR aj vo videoškolení sa uvádza, že zamestnancovi ak dávam Potvrdenie o zdan. mzde, nerobím mu RZD a ak mu robím RZD, nevydávam mu Potvrdenie o príjme. Ale ako inak má manžel vedieť výšku manželkinho príjmu na účely uplatnenia NČ, ak manželke RZD robím a teda Potvrdenie by som jej nemala vydať? Snáď nebudem vypisovať ešte nejaké potvrdenia o príjme vo worde.
Elenka, do hlavičky dopisujem, že je to potvrdenie pre účely uplatnenia NČZD na manželku. SW žiadne iné potvrdenie netlačí a nechce sa mi vymýšľať niečo iné.
timejka200
02.02.10,17:56
medzi vlastné príjmy manželky sa počíta materská ale rodič. príspevok už nie?
Anja111
02.02.10,18:03
medzi vlastné príjmy manželky sa počíta materská ale rodič. príspevok už nie?
Správne.
timejka200
02.02.10,18:14
ok takže ak dajme tomu pracovala 2 mesiace a potom poberala mesiac materskú tak potrebuje od jeho manželky potvrdenie o príjme od ktorého odčítam poistné príspv. - odčítam materskú a ten rozdiel si uplatním v jeho DP?
Anja111
02.02.10,18:16
ok takže ak dajme tomu pracovala 2 mesiace a potom poberala mesiac materskú tak potrebuje od jeho manželky potvrdenie o príjme od ktorého odčítam poistné príspv. - odčítam materskú a ten rozdiel si uplatním v jeho DP?
NČ mínus príjem zo zamestnania a mínus materská...
maca88
03.02.10,07:27
Dobry den, precitala som si uvedenu temu a chcela by som si len ujasnit dve veci. Som momentalne na RD, v roku 2009 som pracovala 01/09 a pol mesiaca 02/09 moj hruby prijem spolu za tieto dva mesiace bol 925 eur, potom som 28 tyzdnov poberala matersku co bolo spolu cca 2228 eur. Od septembra 2009 som na RD. MOzem aj ja poziadat o vratenie dane za tie dva mesiace teda o RZD za rok 2009 a sucasne si na mna moze uplatnit nezdanitelnu cast?
Druha vec, teda ako som si precitala, tak moj prijem ktory napise manzel do ziadosti o RZD sa bude skladat len z mojej hrubej mzdy za tie dva mesiace a z materskeho, bez rodicovskeho prispevku...

Dakujem velmi pekne
katka50
03.02.10,07:33
Dobry den, precitala som si uvedenu temu a chcela by som si len ujasnit dve veci. Som momentalne na RD, v roku 2009 som pracovala 01/09 a pol mesiaca 02/09 moj hruby prijem spolu za tieto dva mesiace bol 925 eur, potom som 28 tyzdnov poberala matersku co bolo spolu cca 2228 eur. Od septembra 2009 som na RD. MOzem aj ja poziadat o vratenie dane za tie dva mesiace teda o RZD za rok 2009 a sucasne si na mna moze uplatnit nezdanitelnu cast? Áno
Druha vec, teda ako som si precitala, tak moj prijem ktory napise manzel do ziadosti o RZD sa bude skladat len z mojej hrubej mzdy-poistné za tie dva mesiace a z materskeho, bez rodicovskeho prispevku...Áno

Dakujem velmi pekne
Odpovede v texte.
maca88
03.02.10,08:05
Dakujem :-)
timejka200
08.02.10,14:30
máme zamestnankynu zobratú na 4hodiny polovič. úväzok jej príjem je 180EUR mesačne mám jej urobiť ročné zúčtovanie oplatí sa to ? ona si nemôže uplaniť zamestn. prémiu však?
veronikasad
08.02.10,14:32
máme zamestnankynu zobratú na 4hodiny polovič. úväzok jej príjem je 180EUR mesačne mám jej urobiť ročné zúčtovanie oplatí sa to ? ona si nemôže uplaniť zamestn. prémiu však?
odkedy trvá pracovný pomer ?