lubimca
27.01.10,15:05
Moja mama zdedila po manželovi /mojom otcovi/ pozemky.Zapis v katastri prebehol v decembri . Zdedila však 108 parciel v ktorých lesné pozemky, trvalé travne porasty,orné pôdy, zastavané plochy a nadvoria..... proste plno pozemkov ,ktoré ani nevedela že má a nikdy ich nevyuživala. Dokonca su na tých pozemkoch postavené vleky ,ktoré prevádzkuje uplne cudzí človek. Doteraz platili daň z domu/ktorý sme zdedili my deti/ a za pozemok /ten dedila mama/oklo domu ,kde pestuju ovocné stromy cca1000m. Má podať danové priznanie na všetky tie travne porasty lesné pozemky a orne pôdy/ktoré nikdy nevzuživala,lebo to dakedy patrilo družstvu,alebo len za zahradu čo uživaju ,tých 1000m. napr: lesne pozemky vlastni 900 m2 v 1/96-ine, trvale travne porasty 1022 m2 v 1/108-ine.... no je to strašne vela parciel a to vlastne niektoré už nie su ani jej lebo si to starý rodičia vymenili len to nemaju na papiery... tak radte čo robiť....!
Jarka 1
27.01.10,14:13
Porada nefunguje na rozkaz, ale na úplne iné čarovné slovíčko :confused:
lubimca
27.01.10,14:32
nie ja nerozkazujem... len som zufala ked som videla tie papiere a vlastne to ja vyplnujem za mamu kedze je ZTP... tak prosííím...
Johanka
27.01.10,14:40
§ 5 Zákona o miestnych daniach :


(1) Daňovníkom dane z pozemkov, ak v odsekoch 2
a 3 nie je ustanovené inak, je
a) vlastník pozemku zapísaný v katastri nehnuteľností
(ďalej len „kataster“),
b) správca pozemku vo vlastníctve štátu,2) správca pozemku
vo vlastníctve obce3) alebo správca pozemku
vo vlastníctve vyššieho územného celku4) zapísaný
v katastri.
(2) Daňovníkom dane z pozemkov je
a) fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorej boli pridelené
na obhospodarovanie náhradné pozemky vyčlenené
z pôdneho fondu užívaného právnickou osobou
až do vykonania pozemkových úprav,5)
b) nájomca, ak
1. nájomný vzťah k pozemku trvá alebo má trvať najmenej
päť rokov a nájomca je zapísaný v katastri,
2. má v nájme pozemky spravované Slovenským pozemkovým
fondom.6)
(3) Ak nemožno určiť daňovníka podľa odsekov 1 a 2,
je daňovníkom osoba, ktorá pozemok skutočne užíva.

Skús si vyčleniť, ku ktorým pozemkom je mama daňovníkom dane z pozemkov. Žiaľ, všetko musí byť zapísané v katastri nehnuteľností, dohody "per huba" nemajú žiadnu váhu.
lubimca
27.01.10,18:20
Takže to znamená že musím presne vypočítať metre z tých pozemkov a potom to sčítať aj lesne porasty aj pasienky a priznať...? aka je sadzba za m2 pri lesných porastoch a pasienkach.. ? dakujjjeeemmm
ELAST
27.01.10,19:18
Takže to znamená že musím presne vypočítať metre z tých pozemkov a potom to sčítať aj lesne porasty aj pasienky a priznať...? aka je sadzba za m2 pri lesných porastoch a pasienkach.. ? dakujjjeeemmm

Kde sa tie nehnuteľnosti nachádzajú? Obec, na ktorej území sa nehnuteľnosti nachádzajú, vydala všeobecne záväzné nariadenie k dani z nehnuteľností a tam nájdeš sadzby...
Monikai7
28.01.10,21:10
Dobry vecer, chcela by som Vas poprosit o radu. Minuly rok dostala moja mama od svojej mamy darovacou zmluvou pozemky - ornu podu. Ale tuto podu vyuziva polnohospodarske druzstvo na zaklade najomnej zmluvy a plati za nu najom. Vznika mojej mame povinnost podat danove priznanie na dan z nehnutelnosti (al.zaplatit dan) resp. nejaka oznamovacia povinnost alebo je spravny predpoklad ze polnohospodarske druzstvo dlhodobo vyuziva tuto podu a tym padom aj plati za nu dan? Dakujem
ELAST
29.01.10,12:16
Dobry vecer, chcela by som Vas poprosit o radu. Minuly rok dostala moja mama od svojej mamy darovacou zmluvou pozemky - ornu podu. Ale tuto podu vyuziva polnohospodarske druzstvo na zaklade najomnej zmluvy a plati za nu najom. Vznika mojej mame povinnost podat danove priznanie na dan z nehnutelnosti (al.zaplatit dan) resp. nejaka oznamovacia povinnost alebo je spravny predpoklad ze polnohospodarske druzstvo dlhodobo vyuziva tuto podu a tym padom aj plati za nu dan? Dakujem

Daňovníkom dane z pozemkov je nájomca pri tých pozemkoch, ktoré má v dlhodobom nájme, ak nájomný vzťah trvá alebo má trvať najmenej päť rokov a nájomca je zapísaný v katastri nehnuteľností. Ak tieto 2 podmienky nie sú naplnené, potom má Vaša mama oznamovaciu povinnosť ako aj povinnosť podať priznanie a daň zaplatiť.



To vyplýva z nasledovného znenia zákona č. 582/2004 Z.z.:


"(1) Daňovníkom dane z pozemkov, ak v odseku 2 nie je ustanovené inak, je
a) vlastník pozemku,
b) správca pozemku vo vlastníctve štátu,2) správca pozemku vo vlastníctve obce3) alebo správca pozemku vo vlastníctve vyššieho územného celku4) zapísaný v katastri nehnuteľností (ďalej len „kataster"),

(2) Daňovníkom dane z pozemkov je
a) fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorej boli pridelené na obhospodarovanie náhradné pozemky vyčlenené z pôdneho fondu užívaného právnickou osobou až do vykonania pozemkových úprav,5)
b) nájomca, ak
1. nájomný vzťah k pozemku trvá alebo má trvať najmenej päť rokov a nájomca je zapísaný v katastri,
2. má v nájme pozemky spravované Slovenským pozemkovým fondom.6)
3. má v nájme náhradné pozemky daňovníka uvedeného v písmene a).

(3) Ak nemožno určiť daňovníka podľa odsekov 1 a 2, je daňovníkom osoba, ktorá pozemok skutočne užíva."
Monikai7
04.02.10,12:16
Dakujem za odpoved Elast :) Ta podmienka 1. je splnena ciastocne, najom je dlhodoby ale na LV to druzstvo nie je zapisane, je tam len moja mama a pripadne dalsi spoluvlastnici. Volali sme na prislusny obecny urad a pracovnicka sa vyjadrila ze danove priznanie netreba podavat. Tak ja teraz neviem...