johny18
27.01.10,18:04
SZCO uplatnuje pausalne vydavky vo vyske 40%. V roku 2009 si pravidelne platila kazdy mesiac odvody do socialnej aj zdravotnej poistovne. Zaroven bola na PN zhruba pol roka, cize odvody nemusela tych 6 mesiacov platit. Kedze ich platila, bude vykazovat k 31.12.2009 preplatok, ktory sa zapocita s odvodovymi povinnostami roku 2010.
Moja otazka je, ci tento preplatok k 31.12.2009 je danovy alebo nedanovy vydavok?
hanelie
27.01.10,18:51
v roku 2009 to bol reálny výdavok - daňový
keď mu bude vrátený preplatok bude to príjem /zaučtovať mínusom platby odvodov
nika.sum
12.01.12,10:54
Ahoj, mam klientku(JU), ktora zaplatila v novembri 2011 odvody do SP za 1.polrok 2012. Je to danovy vydavok 2011, vsak, nie je tam ziadna vynimka, ze by to bolo treba casovo rozlisit u FO, overujem si to pre istotu.
veronikasad
12.01.12,11:03
Ahoj, mam klientku(JU), ktora zaplatila v novembri 2011 odvody do SP za 1.polrok 2012. Je to danovy vydavok 2011, vsak, nie je tam ziadna vynimka, ze by to bolo treba casovo rozlisit u FO, overujem si to pre istotu.
nie je to náhodou poistné zaplatené bez právneho dôvodu ? Prečo to urobila ?
nika.sum
16.01.12,12:05
nie je to náhodou poistné zaplatené bez právneho dôvodu ? Prečo to urobila ?

Preco? Chcela to uhradit kym ma peniaze, prijmy jej kolisu, tak chcela mat splnenu odvodovu povinnost, nie je to tym, ze by si chcela naschval zvysit danove vydavky, proste je rada, ze do polovice roka na to nemusi mysliet. Pytala sa na SP a tam jej povedali, ze moze. Je to teda aj v tomto pripade danovy vydavok?
Stanislav 1975
16.01.12,12:17
Preco? Chcela to uhradit kym ma peniaze, prijmy jej kolisu, tak chcela mat splnenu odvodovu povinnost, nie je to tym, ze by si chcela naschval zvysit danove vydavky, proste je rada, ze do polovice roka na to nemusi mysliet. Pytala sa na SP a tam jej povedali, ze moze. Je to teda aj v tomto pripade danovy vydavok?
ja som sa na to pýtal v socialnej pois. minule a može si to dať do nákladov v roku zaplatenia- ja tiež platím odvody na polroka dopredu...a teraz v decembri som vyplatil na celý rok 2012- je to v pohode...-v socialnej je to v pohode lebo tam ti sami od seba preplatok nevrátia vačšinou( iba na požiadanie),takže je to OK...
v zdravotke sa to nedá robiť lebo tam by jej to vrátili v ročnom zúčtovaní,takže tam by sme to moc nevyhrali...
Stanislav 1975
16.01.12,12:18
Preco? Chcela to uhradit kym ma peniaze, prijmy jej kolisu, tak chcela mat splnenu odvodovu povinnost, nie je to tym, ze by si chcela naschval zvysit danove vydavky, proste je rada, ze do polovice roka na to nemusi mysliet. Pytala sa na SP a tam jej povedali, ze moze. Je to teda aj v tomto pripade danovy vydavok?
že pozdravujem klientku- je to moj človek...:)
Stanislav 1975
16.01.12,12:20
Preco? Chcela to uhradit kym ma peniaze, prijmy jej kolisu, tak chcela mat splnenu odvodovu povinnost, nie je to tym, ze by si chcela naschval zvysit danove vydavky, proste je rada, ze do polovice roka na to nemusi mysliet. Pytala sa na SP a tam jej povedali, ze moze. Je to teda aj v tomto pripade danovy vydavok?
ale JE- zaúčtuj to a nešpekuluj...:)
veronikasad
16.01.12,12:21
ja som sa na to pýtal v socialnej pois. minule a može si to dať do nákladov v roku zaplatenia- ja tiež platím odvody na polroka dopredu...a teraz v decembri som vyplatil na celý rok 2012- je to v pohode...
na celý rok 2012 ? A ty si už v decembri vedel aký budeš mať základ dane, že od 1.7. nebudeš platiť viac ?

V decembri zaplatiť za december (spl. v januari nasl.roka) to moji klienti bežne robia. Ale platiť na polroka dopredu, aby to DU nepovažoval za krátenie dane - im nedoporučujem. Osobnú skúsenosť z takejto daňovej kontroly nemám.
Stanislav 1975
16.01.12,12:24
na celý rok 2012 ? A ty si už v decembri vedel aký budeš mať základ dane, že od 1.7. nebudeš platiť viac ?

V decembri zaplatiť za december (spl. v januari nasl.roka) to moji klienti bežne robia. Ale platiť na polroka dopredu, aby to DU nepovažoval za krátenie dane - im nedoporučujem. Osobnú skúsenosť z takejto daňovej kontroly nemám.
no viem moj základ dane veronička...príp. nejaké filére doplatím potom...:)
a k téme- keď doplácaš odvody za minulé roky, ked nahodou bol niekto neplatič,tak tiež to dáš do účta a nieje problém- toto nieje žiadne krátenie dane, ty tie odvody musíš tak či tak vyplatiť...
veronikasad
16.01.12,12:26
no viem moj základ dane veronička...príp. nejaké filére doplatím potom...:)
a k téme- keď doplácaš odvody za minulé roky, ked nahodou bol niekto neplatič,tak tiež to dáš do účta a nieje problém- toto nieje žiadne krátenie dane, ty tie odvody musíš tak či tak vyplatiť...
Keď doplácaš za minulé roky - je to OK, je to VOZD v čase zaplatenia.
Tema je síce o SP, ale napr. v ZP ti pri RZZP takúto platbu do preddavkov nezapočítajú.

Ale možno máš pravdu aj ty - ak platbu do SP vopred daňový kontrolor neposúdi ako "krátenie dane" je to VOZD.
Stanislav 1975
16.01.12,12:28
Keď doplácaš za minulé roky - je to OK, je to VOZD v čase zaplatenia.
Tema je síce o SP, ale napr. v ZP ti pri RZZP takúto platbu do preddavkov nezapočítajú.
no však hovorím že v zdravotke sa to nedá...:)-tam to vrátia v rzzp a je to v keli...
veronikasad
16.01.12,12:30
no však hovorím že v zdravotke sa to nedá...:)-tam to vrátia v rzzp a je to v keli...
Stanko, v RZZP už nevrátia, musíš si o to požiadať sám. Alebo poslať list o započítanie s budúcimi preddavkami. Vymer.základ si takto zaplatenými preddavkami neupravíš.
Mila123
16.01.12,12:31
no však hovorím že v zdravotke sa to nedá...:)-tam to vrátia v rzzp a je to v keli...

v roku 2011 by si mal náklad......ale čo je na ZO najhoršie? vráti peniaze znížené o zrážkovú daň...vo výške 19%.....
Stanislav 1975
16.01.12,12:37
v roku 2011 by si mal náklad......ale čo je na ZO najhoršie? vráti peniaze znížené o zrážkovú daň...vo výške 19%.....
milka, máš pravdu a preto som písal že v zdravotke sa TO NEDÁ, tam dokonca mám asi aj nejaký nedoplatok- neviem, v januári,v júli som platil po nejakých 280 eur-musím to ešte prepočítať...-upomienka ešte nedošla...:)
Stanislav 1975
16.01.12,12:39
ale aj tak aj ked sa vyriešili odvody tak aj tak je moja situácia veľmi zúfala...:mee:, na povraz...:D-a nezachránia ma ani tie dva ročné daňové bonusy,to ma nespasí,ach jaj...život je boj...v marci budem veľmi kruto plakať ešte...:cool:
veronikasad
16.01.12,12:44
Stanko, takéto reakcie poisťovákov mi zvyšujú tlak. Tiež mám takých - priebehu roka, minimálne v novembri poznajú svoj základ dane. majú celý december na to, aby s ním niečo urobili. A potom v marci "plačú" ...
Stanislav 1975
16.01.12,12:50
Veronika, ale čo s tým ja urobím ked nemám náklady? a ja náklad na aute vo výške 9000 eur ( 9000 mám paušál dole daň_neurobím nijako ročne, ked chodím raz ta týžden 7 km do roboty( ja robím doma) a iné naklady ja nemám...-z toho nevyčaruješ nič... a ešte telefon cca.50 eu mesačne-to je nič nula bodov
čo 9 teraz to prepočítavam- 11.000 by som potreboval a to by bolo len na úrovni paušálu)
veronikasad
16.01.12,12:52
Veronika, ale čo s tým ja urobím ked nemám náklady? a ja náklad na aute vo výške 8000 eur ( 8000 mám paušál dole daň_neurobím nijako ročne, ked chodím raz ta týžden 7 km do roboty( ja robím doma) a iné naklady ja nemám...-z toho nevyčaruješ nič...
Stanko, vieš koľkí by chceli mať tvoje problémy a radi by tú daň zaplatili ?

Nič si z toho nerob, tiež mám paušálne výdavky, ale na daň si odkladám po celý rok, takže marec ma nikdy neprekvapí ...