McMarti
22.09.05,08:23
Klient nám vrátil faktúru ktorá bola vystavená v 8/2005 so zdanitelným plnením 7/2005. Nakoľko neakceptuje preberatie stavby tak sa majitelia rozhodli ( podľa ZoD) vyčísliť len zabudovaný material a práce s tým spojené, mám pôvodnu faktúru vydobropisovať a následne vystaviť nový doklad podľa rozpisu. Alebo to urobiť všetko v jednom doklade?
Beata
22.09.05,06:37
Na novej Fa budú tie isté položky, len vypadnú niektoré práce?! Ak nebudeš dopĺňať nič nové, čo zatiaľ vo fa nie je, tak by som vystavila dobropis ku pôvodnej fa.
Ak je firma Q platiteľ DPH, tak by som jednoducho stornovala pôvodnú fa a vystavila novú.
McMarti
22.09.05,06:44
ja som to vydobropisovala a vystavila novú.. dik Beatka
Jajina
22.09.05,18:48
Pokiaľ sa dá faktúra vystornovať v rámci toho istého účtovného obdobia mesiac alebo Q tak je to ok. Ale čo ak sme mesačným platcom? Dá sa storno faktúra vystaviť aj v ďalšom mesiaci? Netreba to riešiť dodatočným priznaním? Mám taký problém a nie som si istá ako to vyriešiť správne. Ďakujem vopred za radu a názor.
Milan Benka
22.09.05,19:00
Myslim,že vrátenie faktúry zdôvodnené neprebratím stavby je dostatočným dôvodom na dobropis v 100% výške(storno) aj v ďalšom mesiaci, veď vrátenie faktúry nie je stále jednodňová záležitosť. Teda zdaniteľné plnenie pre vystavenie takého dobropisu by bolo dňom vrátenia Fa. Zdokladovať to poštovou obálkou a pod.
Jana Acsová
24.09.05,12:52
Pokiaľ sa dá faktúra vystornovať v rámci toho istého účtovného obdobia mesiac alebo Q tak je to ok. Ale čo ak sme mesačným platcom? Dá sa storno faktúra vystaviť aj v ďalšom mesiaci? Netreba to riešiť dodatočným priznaním? Mám taký problém a nie som si istá ako to vyriešiť správne. Ďakujem vopred za radu a názor.
V tomto prípade je potrebné rozlíšiť či sa jedná:
1) o opravu základu dane podľa § 25 ZDPH,
2) storno faktúry z dôvodu chyby.

Dodatočným daňovým priznaním sa rieši chybné vystavenie dokladu (obdobie, suma atď.). Riadnym daňovým priznaním sa rieši oprava základu dane v prípade úplného alebo čiastočného zrušenia alebo vrátenia dodávky a pri znížení alebo zvýšení ceny tovaru alebo služby.
Jana Acsová
24.09.05,12:56
Myslim,že vrátenie faktúry zdôvodnené neprebratím stavby je dostatočným dôvodom na dobropis v 100% výške(storno) aj v ďalšom mesiaci, veď vrátenie faktúry nie je stále jednodňová záležitosť. Teda zdaniteľné plnenie pre vystavenie takého dobropisu by bolo dňom vrátenia Fa. Zdokladovať to poštovou obálkou a pod.Rozdiel medzi pôvodným a opraveným základom dane a daňou sa uvedie v daňovom priznaní za obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane. Zdaniteľné plnenie v prípade opravy základu dane podľa ZDPH nezávisí odo dňa vrátenia faktúry (nie je potrebná ani obálkahttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif). Dôležité je zdokumentovať dôvod opravy.
ZuzanaP
05.10.05,07:30
Dnes som dostala žiadosť o stornovanie faktúry od jednej firmy. Fakúra bola vystavená v 08/2005.

"Dobropis" pre nás s mínusovými hodnotami vystavím napr. dnes.
Dátum dodania bude teda tiež dnes, alebo ho nemusím vôbec uviesť.

Dostávame dobropisy od rôznych firiem a oni dátum dodania neuvádzajú.
Tweety
05.10.05,07:38
Dnes som dostala žiadosť o stornovanie faktúry od jednej firmy. Fakúra bola vystavená v 08/2005.

"Dobropis" pre nás s mínusovými hodnotami vystavím napr. dnes.
Dátum dodania bude teda tiež dnes, alebo ho nemusím vôbec uviesť.

Dostávame dobropisy od rôznych firiem a oni dátum dodania neuvádzajú.Som toho názoru, že stornovať faktúry sa nedajú len tak. Ak bola služba alebo tovar dodaný, tak by som použila dobropis. A čo sa týka dátumu, tak dátum kedy ho vystavujem.
Mária M;)
Jana Acsová
05.10.05,16:07
Dnes som dostala žiadosť o stornovanie faktúry od jednej firmy. Fakúra bola vystavená v 08/2005.
Ak budete opravovať základ dane a daň podľa § 25 ZDPH je potrebné uviesť dôvod. Daňová povinnosť vzniká dňom vystavenia dobropisu a okrem povinných náležitostí faktúry v tuzemsku podľa § 71 ods. 2 je potrebné uviesť odvolávku na pôvodné plnenie.
ZuzanaP
06.10.05,03:42
Môžem teda ako text faktúry s mínusovými hodnotami uviesť:

na základe žiadosti stornujeme faktúru č. xy/2005 zo dňa ..... ?

K faktúre s mínusovými hodnotami priložím aj ich žiadosť.
Jana Acsová
06.10.05,06:20
Môžem teda ako text faktúry s mínusovými hodnotami uviesť:

na základe žiadosti stornujeme faktúru č. xy/2005 zo dňa ..... ?

K faktúre s mínusovými hodnotami priložím aj ich žiadosť.Na základe žiadosti podľa mňa nie je dôvod. Dôvodom by mohlo byť napr.:
- nespokojnosť s kvalitou, nedodržanie zmluvných podmienok, neskorá dodávka, zrušenie z iných dôvodov, nezáujem ... a následné vrátenie plnenie. Vhodne je písomne popísať. Určite bežne nezrušíte dodávku iba na základe žiadosti ... zákazník Vám svoju žiados odôvodňuje. Dokladova mailami, ak je žiadosť môže byť aj to, inou dokumentáciou, ale v texte dobropisu tak ako uvádzam bližšie popísať dôvod.
ZuzanaP
06.10.05,07:52
v žiadosti je uvedené, že na základe vzájomnej dohody. Táto istá fa bude vystavená v 11/2005 alebo 12/2005. Skutočný dôvod nepoznám.

Nestačí to?
Jana Acsová
06.10.05,07:59
v žiadosti je uvedené, že na základe vzájomnej dohody. Táto istá fa bude vystavená v 11/2005 alebo 12/2005. Skutočný dôvod nepoznám.

Nestačí to?Ja keby som niekomu poskytla plnenie v zmysle záväznej objednávky, zaujímali by ma dôvody zrušenia dodávky. V texte dobropisu aspoň uveďte:
- v zmysle dohody Vám dobropisujeme to a to, nakoľko došlo k zrušeniu dodávky ...
blondy
21.10.05,08:45
Mám problém s nasled. faktúrou : dátum dodania bol 2.9., odfaktúrované 2.9., avšak podľa príloh som zistila, ža 2/3 sa týkali augusta a 1/3 septembra.
Prišla som na to teraz pri kontrole DPH za 9/05.
takže
1.dnešným dňom vyhotovým dobropis na celú fa, a urobím dve nové fa - aké dátumy vystavenia mám dať, keď to má byť do 15dní od dátumu dodania(30.8. a 2.9.) vyfaktúrované?
+ dám DDP za 8/05
2. dnešným dňom vyhotovým dobropis na časť fa(2/3), a urobím novú fa (za 8/05) - aké dátumy vystavenia mám dať, keď to má byť do 15dní od dátumu dodania vyfaktúrované?
+ dám DDP za 8/05
som mesačný plátca DPH
ďakujem za názory
Jana Acsová
23.10.05,13:41
Mám problém s nasled. faktúrou : dátum dodania bol 2.9., odfaktúrované 2.9., avšak podľa príloh som zistila, ža 2/3 sa týkali augusta a 1/3 septembra.
Čoho sa týka dodávka?
blondy
24.10.05,05:48
Je to faktúra za dopravu tovar. Berieme tovar od nášho dodávateľa, nakoľko on nemá možnosti na dopravu tovaru k nám, je v zmluve dohodnuté, že si po ucelené kamióny chodíme sami a prepravu tovarru ku nám mu spätne fakturujeme.
Jana Acsová
24.10.05,06:13
Je to faktúra za dopravu tovar. Berieme tovar od nášho dodávateľa, nakoľko on nemá možnosti na dopravu tovaru k nám, je v zmluve dohodnuté, že si po ucelené kamióny chodíme sami a prepravu tovarru ku nám mu spätne fakturujeme.Ak nemôžeme uvažovať o vzniku daňovej povinnosti podľa § 19 ods. 6 (a to v prípade, že dopravu vykonávate sami nemôžeme), tak v tom prípade podľa môjho názoru vznikla daňová povinnosť dodaním služby.
Jana Acsová
24.10.05,06:15
2. dnešným dňom vyhotovým dobropis na časť fa(2/3), a urobím novú fa (za 8/05) - aké dátumy vystavenia mám dať, keď to má byť do 15dní od dátumu dodania vyfaktúrované?
+ dám DDP za 8/05
som mesačný plátca DPH
ďakujem za názoryÁno vydobropisujte nesprávne plnenie a podajte DDP. Dátum vystavenia dávajte aktuálny (našli ste si predsa chybu) a vznik daňovej povinnosti viažte na dodávky. Čo sa týka lehoty 15 dní, tak tú ste zrejme mali splnenú prvou fakturáciou. Novými fakturáciami opravujete pôvodné doklady. Mám za to, že ak sú správne dátumy na faktúre vystavenej v septembri (ohľadom dodávky za september) postačuje dobropisovať iba nesprávne plnenie. T.j. správnu časť fakturácie ponechajte nezmenenú. Robte iba opravy autustových plnení.
blondy
24.10.05,06:30
ďakujem za radu, veľmi mi pomohla.