benitocko
27.01.10,19:21
prosim pradte mi niekto som szčo chcem ist na pausalne vydavky minuly rok som bol szčo prerusovane vynechal som 4 mesiace bol som na urade prace tam som dostal statny prispevok odvody mi stahuju z toho prispevku mam narok odpocitat si tieto odvody ako svoje naklady?a este sa chcem spytat ci si mozem uplatnit danovy bonus na dve deti po cely rok alebo len za tie mesiace co som bol szčo dakujem
babi2
27.01.10,20:28
prosim pradte mi niekto som szčo chcem ist na pausalne vydavky minuly rok som bol szčo prerusovane vynechal som 4 mesiace bol som na urade prace tam som dostal statny prispevok odvody mi stahuju z toho prispevku mam narok odpocitat si tieto odvody ako svoje naklady?a este sa chcem spytat ci si mozem uplatnit danovy bonus na dve deti po cely rok alebo len za tie mesiace co som bol szčo dakujem

Nerozumiem celkom tomuto
"bol som na urade prace tam som dostal statny prispevok odvody mi stahuju z toho prispevku mam narok odpocitat si tieto odvody ako svoje naklady?"
Ak máš myslíš odvody, ktoré platil za Teba štát v čase keď si bol evidovaný na ÚP, tak môj názor je taký, že si tieto odvody nemôžeš uplatniť ako výdaj zo SZČO.
Daňový bonus na deti si môžeš uplatniť za celý rok, ak splníš zákonom stanovené podmienky.
Podľa § 33 ods. 1 zákona o dani z príjmov daňový bonus si môže uplatniť daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy/v roku 2009 to je 1773 €/a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6. Nárok na DB je na každé vyživované dieťa žijúce s ním v domácnosti. Za takéto dieťa sa považuje aj dieťa, ktoré má prechodný pobyt mimo domácnosti.
veronikasad
27.01.10,20:56
Babi2, benitočko asi dostal dotáciu z úradu práce na prevádzkovanie činnosti SZČO, kde mal v podnikatelskom pláne aj platby poistného.

Ak je to tak a bude si uplatňovať paušálne výdavky, musí zahrnúť do príjmu celú dotáciu, výdavkom bude 40 % paušál z príjmov + zaplatené preddavky do zdr. poisťovne.

Netreba zabudnúť, že dotácia sa zahrňa aj do príjmu pre posudzovanie limitu povinného platitela odvodov do sociálnej poisťovne.

Ak namiesto paušálnych výdavkov bude viesť účtovníctvo, jeho príjmom v roku 2009 bude len vyčerpaná dotácia
Katka2
27.01.10,21:01
Ahojte. Niekde tu na porade sa rozoberala téma, že Úrad Práce požaduje viesť JÚ alebo PÚ, ak sa poskytla dotácia. Že nie paušál, hoci to ZDP nezakazuje. Je to naozaj tak? - V súvislosti s tým, že by sa nedali preukázať, ako boli použité poskytnuté peniaze. Ďakujem.
veronikasad
27.01.10,21:04
Ahojte. Niekde tu na porade sa rozoberala téma, že Úrad Práce požaduje viesť JÚ alebo PÚ, ak sa poskytla dotácia. Že nie paušál, hoci to ZDP nezakazuje. Je to naozaj tak? - V súvislosti s tým, že by sa nedali preukázať, ako boli použité poskytnuté peniaze. Ďakujem.
myslíš túto tému ?

http://www.porada.sk/t91309-dotacia-z-uradu-prace-pausalne-vydavky-nepovolene.html?highlight=pau%B9%E1lne+v%FDdavky+p ovolen%E9
Katka2
27.01.10,21:09
Áno, ide o to, že niekto vraví, že áno, druhí, že nie... Asi je dôležité, aký k tomu zaujme postoj ÚP? Čo odporúčate? Radšej neviesť paušálne výdavky?
veronikasad
27.01.10,21:11
Áno, ide o to, že niekto vraví, že áno, druhí, že nie... Asi je dôležité, aký k tomu zaujme postoj ÚP? Čo odporúčate? Radšej neviesť paušálne výdavky?
Vykonzultovať na svojom úrade práce a poriadne prepočítať. Nie vždy sú paušálne výdavky výhodné, najmä ako živnostník nechce v ďalšom roku platiť odvody do SP.
(moja skúsenosť - na UPSVaR nemajú ani šajnu o tom, čo sú paušálne výdavky)
Katka2
27.01.10,21:13
Ďakujem veľmi pekne. :)
seda
28.01.10,10:48
Dobrý deň, chcem si len overiť. SZČO požiadalo o dotáciu UPSVAR v 12/08, kedy aj začala podnikať, na účet jej dotácia prišla 12.1.2009. Môže si odrátať z dotácie aj nedoplatok na zdr.poistení z RZZP 2008? Asi áno, nie?