luko13
27.01.10,18:53
Zamestnávateľ mi chce znížiť mzdu. Ja to nechcem chcem ukončiť pracovný pomer. Dá sa z toho vytĺcť odstupné, vyhovára sa na krízu a pritom jazdí na audi.
Ďakujem
veronikasad
27.01.10,19:24
Zamestnávateľ mi chce znížiť mzdu. Ja to nechcem chcem ukončiť pracovný pomer. Dá sa z toho vytĺcť odstupné, vyhovára sa na krízu a pritom jazdí na audi.
Ďakujem
Pokial sa jedná o zníženie základného platu, je to možné urobiť len dodatkom k pracovnej zmluve, s ktorým musia súhlasiť obidve strany.

Nárok na odstupné budeš mať len v prípade, ak dostaneš výpoveď od zamestnávatela v zmysle § 63 odst. 1 písm. a) až c) Zákonníka práce
Jara
12.02.10,07:38
Prosím poraďte, čo robiť:
Zamestnávateľ dodatkom znížil pracovníkovi tarifný stupeň z 5 na 4 a tým aj mzdu z doterajších 531,9 na 492,4. Zamestnanec s dodatkom nesúhlasí, môže to urobiť zamestnávateľ aj bez jeho súhlasu? Aké má možnosti?
ivka70
12.02.10,07:42
Prosím poraďte, čo robiť:
Zamestnávateľ dodatkom znížil pracovníkovi tarifný stupeň z 5 na 4 a tým aj mzdu z doterajších 531,9 na 492,4. Zamestnanec s dodatkom nesúhlasí, môže to urobiť zamestnávateľ aj bez jeho súhlasu? Aké má možnosti?

Dodatok k pracvnej zmluve musi podpisat aj zamestnanec, aby bol platny.
Pokial ho nepodpise, plati to, co si dohodli povodne.

Ak by zamestnavatel napriek tomu znizil mzdu zamestnancovi na zaklade zaradenia do nizsej triedy, je mozne postupoovat rovnako ako v pripade nevyplatenia m,zdy alebo jej casti - okamzita vypoved, trestne oznamenia a pod. :)
Jara
12.02.10,07:51
Pokiaľ nepodpíše, tak platí, čo sa dohodli. Ale vlastne podľa pôvodného zatriedenia by mal zamestnavateľ v rámci triedy upraviť mzdu z doterajších 531,9 v 5. stupni na 553,9. Ak to neurobí, tak aj v tomto prípade by zamestnanec mohol okamžite skončiť pr. pomer, ale čo ak nechce skončiť...
mirrom
12.02.10,08:09
Pokiaľ nepodpíše, tak platí, čo sa dohodli. Ale vlastne podľa pôvodného zatriedenia by mal zamestnavateľ v rámci triedy upraviť mzdu z doterajších 531,9 v 5. stupni na 553,9. Ak to neurobí, tak aj v tomto prípade by zamestnanec mohol okamžite skončiť pr. pomer, ale čo ak nechce skončiť...
ide o jednostranné porušenie zmluvy zo strany zamestnávateľa a porušenie práva zamestnanca na zmluvne dohodnutú odmenu za prácu. každý zamestnanec, ktorý si myslí že jeho právo bolo porušené, sa môže domáhať nápravy. v tomto prípade postupne najskôr u toho kto ho poškodil-čiže u zam-teľa, ak nepochodí tak na inšpektoráte práce a súdnou cestou. tieto vyššie "levely" sa už ale podľa mňa len ťažko zlučujú s možnosťou ostať aj naďalej zamestnaný na tom mieste.
takže to je aj odpoveď na otázku "že čo ak nechce skončiť"

preto moja rada prehltnúť ale nezabudnúť (ak teda chce tam pracovať naďalej)
ak je tá "pilulka" však príliš horká, uplatňovať si svoj nárok ako je vyššie uvedené, najlepšie už z nového prac. miesta. treba však počítať s tým, že najmä súdna cesta je spojená s určitou námahou a stratou času... aj keď vyhliadky by mali byť 100%.
rogalo
18.07.10,06:41
Zamestnávateľ je dlhodobo v platobnej neschopnosti, mzdy sú nevyplatené od mája, neodvádza odvody a platí len nutné poplatky. Túto situáciu plánuje riešiť momentálne tak, že by znížil mzdy trom stálym zamestnancom na minimum a tým by znížil čiastky na odvody. Musí s každým zamestnanom podpísať novú dohodu o mzde prip. dodatok k pracovnej zmluve a ako môže postupovať ak to odmietnu podpísať? Zamestnanci sú ochotní odísť s tým, že im dá výpovede a dohodou ukončia pracovný pomer, ale chcú odstupné nakoľko tam pracujú už 10-16 rokov. Samozrejme, že na to zamestnávateľ nemá financie. Prosím, poradí niekto ako by mali zamestnanci postupovať?
rogalo
18.07.10,08:25
Zamestnávateľ je dlhodobo v platobnej neschopnosti, mzdy sú nevyplatené od mája, neodvádza odvody a platí len nutné poplatky. Túto situáciu plánuje riešiť momentálne tak, že by znížil mzdy trom stálym zamestnancom na minimum a tým by znížil čiastky na odvody. Musí s každým zamestnanom podpísať novú dohodu o mzde prip. dodatok k pracovnej zmluve a ako môže postupovať ak to odmietnu podpísať? Zamestnanci sú ochotní odísť s tým, že im dá výpovede a dohodou ukončia pracovný pomer, ale chcú odstupné nakoľko tam pracujú už 10-16 rokov. Samozrejme, že na to zamestnávateľ nemá financie. Prosím, poradí niekto ako by mali zamestnanci postupovať?
Tweety
18.07.10,08:31
Zamestnávateľ je dlhodobo v platobnej neschopnosti, mzdy sú nevyplatené od mája, neodvádza odvody a platí len nutné poplatky. Túto situáciu plánuje riešiť momentálne tak, že by znížil mzdy trom stálym zamestnancom na minimum a tým by znížil čiastky na odvody. Musí s každým zamestnanom podpísať novú dohodu o mzde prip. dodatok k pracovnej zmluve a ako môže postupovať ak to odmietnu podpísať? Zamestnanci sú ochotní odísť s tým, že im dá výpovede a dohodou ukončia pracovný pomer, ale chcú odstupné nakoľko tam pracujú už 10-16 rokov. Samozrejme, že na to zamestnávateľ nemá financie. Prosím, poradí niekto ako by mali zamestnanci postupovať?
So znížením miezd musia zamestnanci súhlasiť, a to asi neprichádza do úvahy, preto je možné skončiť PP- § 60 dohodu z organiz. dôvodov, tu budú mať nárok na 3 mesačné odstupné, alebo môžu okamžite skončiť PP §69 zo strany zamestnancov, tu je nárok na 2 mesačnú náhradu príjmu.
rogalo
25.07.10,07:05
Tweety, ďakujem za odpoveď. Ak nebudú súhlasiť zamestnanci so zníženou mzdou a odmietnú podpísať novú dohodu o mzde platí im zamestnávateľ mzdu ako predtým-nič sa na výške mzdy nemení ?
Tweety
25.07.10,08:00
Tweety, ďakujem za odpoveď. Ak nebudú súhlasiť zamestnanci so zníženou mzdou a odmietnú podpísať novú dohodu o mzde platí im zamestnávateľ mzdu ako predtým-nič sa na výške mzdy nemení ?
Áno.
localhost
25.02.11,20:07
Ahojte, mám taký istý problém ako Jarka. Z-ľ mi znížil mzdu bez nejakej zmluvy, dohody, alebo nejakého môjho podpisu, ani ma o ničom neinformoval. Na páske mi to vychádza pri rátaní, že to zmenil z pôvodných 5 hodín na 4. Neviem či nešli teraz min. mzdy hore tak asi zrejme preto. Ako mám prosím vás postupovať? Uvidím ešte vôbec tie peniažky?
Ďakujem
drobeceva
26.02.11,16:29
Ahojte, mám taký istý problém ako Jarka. Z-ľ mi znížil mzdu bez nejakej zmluvy, dohody, alebo nejakého môjho podpisu, ani ma o ničom neinformoval. Na páske mi to vychádza pri rátaní, že to zmenil z pôvodných 5 hodín na 4. Neviem či nešli teraz min. mzdy hore tak asi zrejme preto. Ako mám prosím vás postupovať? Uvidím ešte vôbec tie peniažky?
Ďakujem
Pokiaľ ste nepodpisovali žiadnu zmenu, čo sa týka zníženia mzdy, treba sa na to z-ľa opýtať a dožadovať doplatenia do pôvodnej výšky.
Minim.mzda od januára je 317 € pri mesačnom odmeňovaní, hodinová- 1,822€ .
Samozrejme, z-ľ má právo mzdu/sadzbu upravovať, ale z-c musí s tým byť oboznámený. Niekedy sú iba dve možnosti - buď s tým súhlasí a podpíše, alebo sa to potom rieši v zmysle ZP.
Reve
03.03.11,08:02
Ahojte,
OZ rozhodlo o výške platu zamestnanca - správca SD. TEn išiel cez výberové konanie, mal požadovanú kvalifikáciu ale bol na dobu určitú takže skončil. Na jeho miesto sa zobral iný pracovník - rozhodnutím OZ tiež za rovnaký plat. Zistilo sa ale, že pracovník nemá požadovanú kvalifikáciu - má len výučný list karosár - nie manažér. Tzn. musím ho preradiť do 4 triedy - na tú má vzdelanie ale čo so mzdou - po starom mal 20 tis. sk.... starosta mu chce dať len nárok 4. triedy? Je to možné?
Ďakujem
reve
Reve
15.03.11,14:08
prosím, poraďte
drobeceva
15.03.11,15:21
Ahojte,
OZ rozhodlo o výške platu zamestnanca - správca SD. TEn išiel cez výberové konanie, mal požadovanú kvalifikáciu ale bol na dobu určitú takže skončil. Na jeho miesto sa zobral iný pracovník - rozhodnutím OZ tiež za rovnaký plat. Zistilo sa ale, že pracovník nemá požadovanú kvalifikáciu - má len výučný list karosár - nie manažér. Tzn. musím ho preradiť do 4 triedy - na tú má vzdelanie ale čo so mzdou - po starom mal 20 tis. sk.... starosta mu chce dať len nárok 4. triedy? Je to možné?
Ďakujem
reve
Zamestnávateľ musí dodržať to, čo dal v pracovnej zmluve. Ak mu chce znížiť, je potrebné to urobiť dodatkom k PZ-zmena mzdových podmienok, samozrejme za podpisu oboch strán. Ak zamestnanec nesúhlasí, môže s ním z-ľ ukončiť PP /je ešte v skúš.dobe, nie?/
nela07
02.06.11,09:20
Ahojte, zamestnávateľ oznámil zamestnancom, že im zníži mzdy za máj, jún tohto roku. Na výplatnej páske je základ dane posledné dva roky rovnaký (zvýšenie nebolo podpisované), nemajú ale podpísaný dodatok k zmluve, ani mzdový dekrét na túto sumu. Otázka je:
platí základný plat z posledného mzdového dekrétu, alebo platí základ z výplatných pások a nemôže bez ich súhlasu znížiť mzdu pod tento základ. Ďakujem.
Tweety
02.06.11,09:21
Ahojte, zamestnávateľ oznámil zamestnancom, že im zníži mzdy za máj, jún tohto roku. Na výplatnej páske je základ dane posledné dva roky rovnaký (zvýšenie nebolo podpisované), nemajú ale podpísaný dodatok k zmluve, ani mzdový dekrét na túto sumu. Otázka je:
platí základný plat z posledného mzdového dekrétu, alebo platí základ z výplatných pások a nemôže bez ich súhlasu znížiť mzdu pod tento základ. Ďakujem.
Prvá možnosť je v súlade so ZP.
Gong
03.10.11,08:54
Dobrý deň, zamestnávateľ chce znížiť zam. plat, ktorý má uzavretú prac.zmluvu na dobu neurčitú, chce to urobiť dohodou k prac.zmluve, zam. so znížením platu súhlasí. Zároven chce upravit pracovný čas, týždenne by odpracoval 19,5 hod. Môže sa to takto uviesť v prac. zmluve? Prosím uvedené zmeny treba nahlásiť do poisťovní?
Dakujem
Tweety
03.10.11,08:56
Dobrý deň, zamestnávateľ chce znížiť zam. plat, ktorý má uzavretú prac.zmluvu na dobu neurčitú, chce to urobiť dohodou k prac.zmluve, zam. so znížením platu súhlasí. Zároven chce upravit pracovný čas, týždenne by odpracoval 19,5 hod. Môže sa to takto uviesť v prac. zmluve? Prosím uvedené zmeny treba nahlásiť do poisťovní?
Dakujem AK zamestnanec súhlasí, urobí mu dodatok k PZ. Zmeny nie je potrebné hlásiť na žiadnu poisťovňu, je to čisto interná záležitosť spoločnosti.