Lubica H
22.09.05,08:35
Mám problém, s ktorým si neviem poradiť: pracujem ako účtovníčka v spoločnosti, ktorá je previazaná s ďalšími (matka a dcéry). V júli materská spoločnosť predala dcérskej majetok (išlo o hmotný majetok a drobný hmotný majetok, ktorý mala spoločnosť v užívaní 1-3 roky). V auguste dcérska spoločnosť predala ten istý majetok naspäť materskej spoločnosti. Ako budem postupovať pri zaradení do majetku v materskej spoločnosti? - ide mi hlavne o obstarávaciu cenu daňovú, prípadne uplatnené daňové oprávky. Môže mať majetok rôznu daňovú a účtovnú obstarávaciu cenu? Môžem pri opätovnom zaradení majetku pokračovať v daňových odpisoch akoby som neprerušila odpisovanie? - nezdá sa mi správne začať opätovne daňovo odpisovať majetok, ktorý bol pred predajom už 3 roky odpisovaný. A ako je to s uplatňovaním daňových odpisov? - v dcérskej si uplatním iba účtovné odpisy za 1 mesiac. A ešte jedna otázka k drobnému majetku - pri odpisovaní majetku, ktorý nespĺňa podmienku obstarávacej ceny pre hmotný majetok, ale napriek tomu má dobu používania dlhšiu ako jeden rok, účtovný odpis sa rovná daňovému. Ak bol takýto majetok predaný a po mesiaci znovu zaradený do majetku - v akej výške si môžem uplatniť odpis? ako za 11 mesiacov? A v dcérskej spoločnosti - ak som účtovne odpisovala iba jeden mesiac? Dúfam, že som dostatočne vystihla podstatu môjho problému. Ak s týmto máte niekto skúsenosť, prosím, poraďte mi, budem vám nesmierne zaviazaná. Ďakujem.
KEJKA
22.09.05,07:54
roztirhala som príspevok, časti dala do uvodzoviek a odpovedala. Snád sa v tom vyznáš.

"....materská spoločnosť predala dcérskej majetok (išlo o hmotný majetok a drobný hmotný majetok, ktorý mala spoločnosť v užívaní 1-3 roky). V auguste dcérska spoločnosť predala ten istý majetok naspäť materskej spoločnosti....."
Hlavne sa treba pozerať na obe spoločnosti ako na cudzei subjekty. Takže predaj = OF = prevod vlastníctva.
Potom znova predaj naspät, je zasa predaj ako samostatná transakcia.
Pre materskú spoločnosť je to nadobudnutie nového (i ked použitého) tovaru.
Pozor však na fakturované ceny, lebo zároveň sú to síce právne samostatné subjekty ale z daňového hľadiska spriaznené osoby a DU bude skúmať cenu obvyklú a v prípade, že tie ceny nesedia, môže to klasifikovať ako prelievanie kapitálu. Mohlo však ísť nie o zámer - špekulatívny predaj ale o nejaké zmeny, ktoré neboli dopredu známe.

"Ako budem postupovať pri zaradení do majetku v materskej spoločnosti? "
ako pri novoobstaranom majetku.


"ide mi hlavne o obstarávaciu cenu daňovú, prípadne uplatnené daňové oprávky"
OC daňová sa rovná OC na faktúre daňové oprávky aj účtovne v okamihu nadobudnutia sú nulové - opakujem je to novonadobudnutý i ked použitý majetok , akoby kúpili z bazáru.

"Môže mať majetok rôznu daňovú a účtovnú obstarávaciu cenu? "
Povedala by som že dokonca musí, kedže odpisovanie stanovujú dva odlišné zákony.


"Môžem pri opätovnom zaradení majetku pokračovať v daňových odpisoch akoby som neprerušila odpisovanie?"
Nemôžeš, nejde o opätovné zaradenie. Môžeš však zvoliť iné odpisovanie ako bolo predtým, ale znova od začiatku. Tie OC by mali byť logicky iné ako boli pôvodné pred 3 rokmi.... ale aj keby nie, to nič na podstate nemení.


"A ako je to s uplatňovaním daňových odpisov? - v dcérskej si uplatním iba účtovné odpisy za 1 mesiac"
áno v dcérske účtovné 1 mesiac, zvyšok ide pri predaji na 541. Daňové odpisy sú nula a celá OC je protipoložka k predajnej cene - mimo účtovníctva. Ono to pri tejto transakcii aj tak vyjde rovnako z hľadiska výsledku hospodárenia.

"pri odpisovaní majetku, ktorý nespĺňa podmienku obstarávacej ceny pre hmotný majetok, ale napriek tomu má dobu používania dlhšiu ako jeden rok, účtovný odpis sa rovná daňovému .... "
áno rovná sa ale podotýkam že odpisy musíš stanoviť viac ako rok (dva roky, minimálne 13 mesiacov
alebo máš na mysli zúčtovať ako zásoby do nákladov (501) a to už neodpisuješ.

Ak bol takýto majetok predaný a po mesiaci znovu zaradený do majetku - v akej výške si môžem uplatniť odpis? ako za 11 mesiacov? A v dcérskej spoločnosti - ak som účtovne odpisovala iba jeden mesiac?
materská spoločnosť i dcérska spoločnosť - obe kúpili i predali len "na striedačku" Platí teda rovnaká odpoved.
Ak bol drobný HM v majetku a sa odpisoval, účtovne sa vyradí pri predaji na 541, tržba je na 641
Ak sa kúpi - znova sa firma rozhodne či ho dá do majetku a odpisuje napr. 2 roky, alebo či ho zúčtuje na 501, resp. na 112 a potom na 501.
Pri dcére, ktorá ho kúpila a za mesiac predala by som sa nezaťažovala so zaradovaním. proste by som to dala na ten mesiac na sklad - 112, a po predaji vyskladnila na 542. Prípadne by som si ho označila ao tovar. Hovorím to len pre prípad, že išlo o 1 mesiac, počas neho musel niekton vedieť a teda moho povcedať "hups, pozor, ale tento drobný majetok nepotrebujeme,, predáme ho.
Lubica H
23.09.05,05:25
Lida, ďakujem veľmi pekne. Nebola som si istá, či sa mám chovať ako pri novom majetku - bežne sa medzi našimi spoločnosťami predáva majetok, ale ešte sa nestalo, aby sa po mesiaci predal naspäť. Inak, ten drobný majetok budem musieť aj tak zaradiť ako majetok, nakoľko je jeho používanie predmetom našej podnikateľskej činnosti. Ešte raz, díky moc.
Iwett
26.05.10,11:05
Dobrý deň, nejde presne o predaj majetku, ale nechcem zakladať novú tému. Chcem sa spýtať, či nemá niekto skúsenosti s účtovaním predaja tovaru v organizačnej zložke na Slovensku. Sklad je v Českej republike v materskej spoločnosti a tu sa má predávať tovar. Čo bude mať v nákladoch organizačná zložka, keď nákup tovaru sa uskutočňuje v ČR? Môže materská spoločnosť prefakturovať predaný tovar organizačnej zložke? Ďakujem.
KEJKA
27.05.10,11:12
..podľa mňa musí. Považuje sa to za premiestnenie tovaru, treba vyriešiť aj režim DPH.
OZ v SR musí predsa účtovať o tomto tovare, aj nákup aj predaj.
Možno sa premiestni len presne predaný tovar, možno máte na Slovensku aj nejaký medzisklad. Všetko si treba zistiť a podľa skutočnosti účtovať.
Iwett
21.06.10,04:10
Ďakujem Kejka, sklad na SK nieje žiaden, to čo sa na SK predá, vyskladní a dovezie sa z ČR. Takže to bude premiestnenie tovaru? A účtuje sa s DPH?