rybka7826
28.01.10,05:10
...prosim, poradte mi, co robit....
V case, ked mi lekar potvrdil moje tehotenstvo a urcil termin porodu, dal mi zaroven aj harnomogram vsetkych vysetreni, ktore pocas neho mam absolvovat (druh vysetrenia, tyzden a este aj presny datum). Posledny termin bolo vystavenie MD. Nevedela som, do akej miery je tento harmonogram zavazny, ale casom som zistila, z esu tam casove posuny aj v tyzdnoch. 11.1.2010 som bola u lekara v poradni, kde mi vobec nic nepovedal o materskej a ta mala zacat podla jeho harmonogramu 16.1.2010 (teda bola som tam v PO a MD mala zacat v PI). Tak som chodila dalej do prace, ved predsa lekar vie, co ma robit. Vcera, t.j. 27.1.2010 (35/4tt), som tam bola na USG a kedze mi to uz nedalo, tak som sa pytala na vystavenie MD – to ale riesila so mnou sestricka, lekar len povedal, ze MD sa vystavuje od 34tt. Sestricka mi teda vypisala ziadost o materske do SP, lenze uviedla tam datum 16.1.2010 – tak som sa jej pytala, ze preco nie 27.1. alebo 28.1., tak ze oni nemozu neskor, iba ak skor, lebo lekar s tym uz mal problemy a nechce ich mat zase a ze zamestnavatelia to vedia aj dodatocne poriesit. Tak som jej oponovala, ze predsa ja som tych 11 kalendarnych dni chodila normalne do prace a kto mi to teda zaplati (ved plat je predsa vyssi ako vyska materskej davky, tak preco by som o to mala prist). Co teda robit? Do SP treba nahlasit akekolvek zmeny do 8 dni, co som uz ja aj moj zamestnavatel presvihli. Sestricka mi povedala, ze ked mi zamestnavatel vyjde v ustrety, tak OK, ked nie – mam prist.
Co si to myslite?
Nutricia
28.01.10,06:36
na tej žiadanke máš riadok v časti poistenkyňa: Nárok na materské a jeho výplatu si upltňujem od ,,,,,,,,,,,,,,,, tu si dopíšeš ten dátum kedy skutočne nastúpiš na materskú dov.

MD potom bude trvať:
(5) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov alebo materské sa jej nevyplácalo, pretože pôrod nastal skôr ako určil lekár, má nárok na materské do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.

(6) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, ako je uvedený v odseku 5, má nárok na materské do konca 22. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 31. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.