MirkaT
28.01.10,05:22
Dobrý deň, som zamestnaná a popri mojej terajšej práci si chcem založiť živnosť. Zaujímalo by ma, ako to bude s odvodmi. Bude za mňa platiť všetky odvody môj terajší zamestnávateľ a zároveň budem musiať platiť všetky odvody za seba ako živnostník? Alebo budem mať nejaké úľavy, čo nebudem musieť platiť?
Predom ďakujem za odpoveď.
Stina
28.01.10,04:26
Zamestnávateľ bude za teba platiť tak ako doteraz.
Ak si založíš živnosť v tomto roku nemáš povinnosť platiť odvody do SP (ak chceš tak môžeš dobrovoľne). Povinnosť platiť bude posudzovaná po ročnom zúčtovaní dane za rok 2010.
Do ZP nemusíš platiť , odvody môžeš dorovnať v RZZP za rok 2010.
jano3
27.04.12,08:22
Dobrý deň ,chcel by som sa spýtať :Mám obnovenú živnosť popri TPP od 18. apríla 2012. Z posledného RZZP mi vyšlo, že si môžem stanoviť preddavky do ZP vo výške 0 EUR , keďže som mal príjem 0 EUR. Ak budem mať naďalej otvorenú živnosť popri TPP do konca roka , ale by som mal za tento rok príjem zoživnosti tiež 0 EUR , koľko budem musieť doplácať do ZP na základe budúceho RZZP? Ak budem mať príjem za tento rok zo živnosti povedzme 900 EUR, koľko mi vznike z budúceho RZZP nedoplatok v ZP?
immanitas
03.05.12,07:14
Dobry den,
som zamestnana na Slovensku na TPP, trvaly pobyt mam aj v SR aj v CR (kedze som obcanom obidvoch statov a v obidvoch sa zdrziavam kazdy den -v SR cas prace, v CR cas mimo prace), zdravotne a socialne poistenie za mna plati moj zamestnavatel s tym, ze zo zdravotnej poistovne mam europsky preukaz poistenia.
Moja otazka je: Ak si chcem v CR zalozit zivnost s tym, ze zamestnanie v SR mi zostane, musim sa zaregistrovat do nejakej zdravotnej poistovne v CR a socialnej poistovne v CR? Cize budem platit zdravotne aj socialne poistenie v SR od zamestnavatela ako doteraz + obidvoje ako zivnostnik v CR?
Dakujem za odpoved
agnesamac
31.08.12,08:20
Dobrý deň prajem,
prosím o radu.... keď mám živnosť ako vedľajšiu činnosť popri zamestnaní, tak odvody do ZP sa kedy platia. Podľa čoho sa určuje výška odvodu do ZP pri ročnom zúčtovaní. Viem, že sa to počíta zo základu dane/2,14 a potom videliť 12 mesiac. Tam je minimálny vymeriavai základ 339,89€. A tento keď nedosiahnite , musíte platiť, alebo ako to je. Aká je minimálne čiastka zdravotného poistenia , keď máte živnosť ako vedľajšiu činnosť. Zdá sa mi choré, aby človek, čo si popri zamestnaní privyrobí pár korún , aby platil do zdravotky dva krát. Tam kde je logika?
agnesamac
31.08.12,09:09
čo čítam na nete, tak to musím zaplatiť...aj keď sa mi to nepáči.....nechápem prečo to mám mať zaplatené 2x....čo dostanem zvlášť starostlivosť, alebo si nemusím toaleťák a mydlo zobrať do nemocnice ? ...tento štát už nevie čo od dobroty....len platiť a platiť .....čím sa človek snaží viac, tak viac ..... asi sa odsťahujem...vážne o tom rozmýšľam :)...ináč vďaka za odpoveď :)
kn-alka
31.08.12,09:45
ak máš živnosť popri pracovnom pomere, tak neplatíš z minim.VZ ale z toho, koľko si naozaj zarobil z podnikania
kn-alka
31.08.12,09:51
čo čítam na nete, tak to musím zaplatiť...aj keď sa mi to nepáči.....nechápem prečo to mám mať zaplatené 2x....čo dostanem zvlášť starostlivosť, alebo si nemusím toaleťák a mydlo zobrať do nemocnice ? ...tento štát už nevie čo od dobroty....len platiť a platiť .....čím sa človek snaží viac, tak viac ..... asi sa odsťahujem...vážne o tom rozmýšľam :)...ináč vďaka za odpoveď :)

Nič nemáš platené 2x. Z podnikania popri zamestnania platíš podľa skutočných príjmov.
Zjednodušene:
zo zamestnania z príjmu napr. 500,-
zo živnosti z príjmu ďaľších 500,-
ZP platíš z 1000,- €
(pravdaže sú tam iné percentá, ale to je teraz irelevantné)

Kebyže máš len zamestnanie a v ňom príjem 1000,- €, takisto platíš len z tých 1000,- €
Takisto ak máš príjem len z podnikania, takisto zaplatíš len z tých 1000 €

Pri podnikaní je len tá nevýhoda, že pri nízkom príjme más minimálny VZ, aj keď si si naň nezarobil. Ale len v tom prípad, ak máš LEN podnikanie.
veronikasad
31.08.12,09:59
Dobrý deň prajem,
prosím o radu.... keď mám živnosť ako vedľajšiu činnosť popri zamestnaní, tak odvody do ZP sa kedy platia. Podľa čoho sa určuje výška odvodu do ZP pri ročnom zúčtovaní. Viem, že sa to počíta zo základu dane/2,14 a potom videliť 12 mesiac. Tam je minimálny vymeriavai základ 339,89€. A tento keď nedosiahnite , musíte platiť, alebo ako to je. Aká je minimálne čiastka zdravotného poistenia , keď máte živnosť ako vedľajšiu činnosť. Zdá sa mi choré, aby človek, čo si popri zamestnaní privyrobí pár korún , aby platil do zdravotky dva krát. Tam kde je logika?
Pri súbehu podnikania a zamestnania nie je stanovený minimálny VZ. V prvom roku podnikania si môžeš určiť nula. V RZZP doplatíš poistné zo skutočného základu dane (ZD/2,14*14%).

V ďalších rokoch platíš z neupraveného vymer.základu (ZD+zaplatené poistné/2,14/počet mesiacov podnikania*14%)

Iná situácia je v sociálnej poisťovni, ak tvoj príjem za predch. kal.rok presiahne 12-násobok min.VZ, od 1.7. nasl. kal.roku sa stávaš povinným platitelom a odvody platíš najmenej z minima, bez ohladu na výšku základu dane (mesačný VZ=ZD/2/počet mesiacov podnikania - ak je menej ako minimum, platí sa z minima)

Uvedené platí do 31.12.2012, od 1.1.2013 sa podstatne mení spôsob výpočtu odvodov.