Kika69
28.01.10,06:21
Pekný deň prajem! Chcela by som vás poprosiť, či by ste mi napísali váš názor. Pracujem s koeficientom u viacerých firiem, takže podstatu koeficientovania poznám ( ak vykonávam oslobodené činnosti daň na vstupe neuplatňujem, ak "zmiešasné činnosti" potom koeficientujem, daň na vstupe rozdeľujem do 3 skupín, podľa toho na aké plnenia boli použité...)
Môj problém, nad ktorým sa zamýšľam - ako je to správne v prípade firmy, ktorá poskytuje prevažne osolobodené činnosti podľa par. 39 a to tak, že v I. polroku mala aj oslobodené aj plnenia s DPH a v II. polroku už len oslobodené. Podľa zákona mi to vychádza, že I. polrok koeficientujem vstupy, teda všetku réžiu firmy (jedná sa tu najmä o telefóny, kancelárske potr. atď.) a druhý polrok, keďže firma už nevykonáva plnenia s DPH len oslobodené, tak na vstupoch neuplatňujem DPH vôbec. Avšak keď prerátam ročný koeficient, tak ten vychádza z tržieb zdaniteľných aj oslobodených počas celého roka, proste zo zákona mi to vychádza logicky, že ak platiteľ vykonáva zmiešané plnenia po celý rok a vypočíta sa celoročný podiel oslobodených plnení na všetkých plneniach, vstupy sa prerátajú ročným koefiecientom, tak je to logické aj spravodlivé.
Ale v takomto prípade, keď sa zdaniteľné plnenia vykonávajú len určitú časť roka a potom len oslobodené, tak mi vychádza, že v tom prípade je podiel zdaniteľných plnení počas toho obdobia na tržbách omnoho vyšší, ako po prepočítaní celoročných podielov, teda po výpočte roč. koef.
Čo myslíte v takomto prípade nie je správne ak prepočítam vstupy na réžii celoročným koeficientom aj počas toho II. polroka, keď firma poskytovala už len oslobodené plnenia?
Neviem, či som sa vyjadrila pochopiteľne, ďakujem za vaše názory.