Veltraud
28.01.10,07:54
Pekny den prajem,

chcela by som vas poprosit o radu. Pocula som, ze pri dovoze z krajin EU (vratane Ciech?) sa nakupuje tovar bez DPH. Je to naozaj tak? Ide o to, ze by sme chceli dovazat tovar z velkoobchodu z Ciech, pripadne z Madarska, a predavat ho tu v maloobchode.
Ma na to vplyv, ked si tovar vyzdvihneme osobne a budeme ho platit v domacej mene alebo si no nechame doviest a platit ho v €.

Ospravedlnujem sa za trivilnu otazku, ale tymto veciam prilis nerozumiem a snazim sa v nich zorientovat. Zatial sme pri tvorbe biznis planu a kalkulacii, neskor si urcite najmeme profesionala v tejto oblasti :-)

Dakujem pekne
a_je_to
28.01.10,17:58
Tovar v krajinách EU môže bez DPH nakupovať do SR iba ten, kto má pridelené IČ DPH SK. Nákup sa platí vrátane DPH a pri nasledujúcom nákupe obchod vráti DPH z predchádzajúceho a vydajú faktúru už bez DPH. V SR Ťa čaká prenos daňovej povinnosti, DPH si musíš dopočítať, priznať a zaplatiť v SR, aj uplatniť v odpočte.
Podľa mňa je lepšie nakúpiť ich menu vopred u nás, v lepšom kurze, ako platiť Eurom na mieste v komerčnom kurze veľkoobchodnej firmy a jeho banky. Na druhej strane si viažeš peniaze pre nákup v cudzej mene. Pri účtovaní nákupov musíš účtovať aj o kurzových rozdieloch, ich evidencia a prehľad Ti ukážu, čo je výhodnejšie.
Pri kalkulácii nákupných a predajných cien uvažuj aj s rozdielnymi sadzbami DPH. Pri cudzej doprave taktiež počítaj s tým, že bude bez DPH a s prenosom daňovej povinnosti do SR.
Zoltán Kovács
28.01.10,18:01
Tovar v krajinách EU môže bez DPH nakupovať do SR iba ten, kto má pridelené IČ DPH SK. Nákup sa platí vrátane DPH a pri nasledujúcom nákupe obchod vráti DPH z predchádzajúceho a vydajú faktúru už bez DPH. V SR Ťa čaká prenos daňovej povinnosti, DPH si musíš dopočítať, priznať a zaplatiť v SR, aj uplatniť v odpočte.
Podľa mňa je lepšie nakúpiť ich menu vopred u nás, v lepšom kurze, ako platiť Eurom na mieste v komerčnom kurze veľkoobchodnej firmy a jeho banky. Na druhej strane si viažeš peniaze pre nákup v cudzej mene. Pri účtovaní nákupov musíš účtovať aj o kurzových rozdieloch, ich evidencia a prehľad Ti ukážu, čo je výhodnejšie.
Pri kalkulácii nákupných a predajných cien uvažuj aj s rozdielnymi sadzbami DPH. Pri cudzej doprave taktiež počítaj s tým, že bude bez DPH a s prenosom daňovej povinnosti do SR.

Modrým označené prosím vysvetliť, lebo moja makovica už nemyslí. Alebo tá veta je nejako poplatená. Veď predsa ak registrovaný platiteľ DPH v SR nakupuje u registrovaného platiteľa v ČR tovar, tak automaticky kupuje bez DPH, a nastupuje režim samozdanenia. A nie to čo je uvedené v tej vete.
a_je_to
29.01.10,19:21
Modrým označené prosím vysvetliť, lebo moja makovica už nemyslí. Alebo tá veta je nejako poplatená. Veď predsa ak registrovaný platiteľ DPH v SR nakupuje u registrovaného platiteľa v ČR tovar, tak automaticky kupuje bez DPH, a nastupuje režim samozdanenia. A nie to čo je uvedené v tej vete.
Tá modrá veta nemá žiadnu chybu, zodpovedá realite. Netráp sa myslením, všetko sa nedá vymyslieť. Čo neskúsiš, to za moderátorským pultom nevymyslíš. Najprv som tomu sugestívnemu tvrdeniu takmer uveril, že som to poplietol, ale potom....Mám s tým osobnú skúsenosť od roku 2005 až doposiaľ a s tromi podnikateľmi, ktorí sa navzájom ani nepoznajú a v troch zahraničných hypermarketoch. Sám som sa takého nákupu nezúčastnil, ale všetkým som viedol a okrem prvého aj stále vediem účtovníctvo. Vysvetlili mi to, ako to beží, keď som chcel podrobnosti......tak to skrátili....lebo je to tak....a hotovo, bez DPH hneď nedostaneš, vrátia ti ju, keď prídeš nabudúce. Dôkaz ? aj dvadsať, ak treba. Za všetky :
Makro Ostrava 2009 : nákup 27.2.09 16233 CZK. Dostal iba čb fotokópiu Faktúry -daňového dokladu s vyčísleným základom + dph = spolu.....a odchod domov. Pri ďalšom nákupe 12.3.09 už dostal originál faktúry /farebný/ na ňom Celkom bez dph 14878 a....vrácena dph = 1355 CZK. Zároveň dostal ďalšiu čb fotokópiu na 30797 CZK spolu, vyčíslený základ + dph 9 aj 19 % = spolu ....a odchod domov....a tak dokola. Skončil s tým apríli, dph z posledného nákupu mu doniesol kamarát.
Makro Krakow 2009 : nákup 15.10.09, pre zmenu /od ČR/farebný originál faktúry ihneď....jasné, že základ + dph 7 aj 22% = spolu 3035,75 zlotych.....odchod domov. Pri ďalšom nákupe 21.9.09 už čb fotokópia faktúry /naopak od ČR/ a na nej Razem : 2501,38 zlotych a ....kwota naleznosci 534,37 zlotych = vrátená dph..... a tak dokola....stačí ?
Pozrel som aj ako to bolo v roku 2005 v Makro Zlín. Tam som našiel iba jeden originál faktúry z jedného nákupu a na ňom iba cena bez dph a vrácená dph. Ale zdanitelné plnění 6.9.05 a dátum vystavenia faktúry 7.9.2005. Je tam viac faktúr, ale ani na jednej nie je dátum nákupu ten istý, ako vystavenie faktúry bez dph.
Ak máš iné, lepšie a opačné skúsenosti, môžeš ich zverejniť. Ale myslím, že aj Tebe aj autorke otázky som to dostačujúco a bez pletenia zodpovedal.
Zoltán Kovács
30.01.10,12:25
No ale tvoje tvrdenie neplatí všade. Ale len pri maloobchodnom nákupe, nakoľko Tesco a podobné firmy nie sú na nákup pre podnikateľov, ale pre konečného spotrebiteľa. Takže toto vysvetlenie pre podnikateľa môže byť dosť zmätočné.

Totiž, ak u zahraničného podnikateľa platiteľa DPH vo svojej krajine sa preukážem registráciou na DPH na SR, je povinný ti vystaviť doklad v súlade s EU smernicou a preniesť daňovú povinnosť na teba. KeĎ sa nepreukážem s tou registráciou, tak platí to tvoje tvrdenie. Inak konajú protizákonne.
a_je_to
30.01.10,17:12
No ale tvoje tvrdenie neplatí všade. Ale len pri maloobchodnom nákupe, nakoľko Tesco a podobné firmy nie sú na nákup pre podnikateľov, ale pre konečného spotrebiteľa. Takže toto vysvetlenie pre podnikateľa môže byť dosť zmätočné.

Totiž, ak u zahraničného podnikateľa platiteľa DPH vo svojej krajine sa preukážem registráciou na DPH na SR, je povinný ti vystaviť doklad v súlade s EU smernicou a preniesť daňovú povinnosť na teba. KeĎ sa nepreukážem s tou registráciou, tak platí to tvoje tvrdenie. Inak konajú protizákonne.
Ale veď....samozrejme, že áno.....keď ide o uzatvorenú obchodnú zmluvu a počas jej uzatvárania si obe strany overia svoju registráciu na dph v ich krajinách a do zmluvy zakomponujú povinnosť informovať sa o zmenách. Alebo keď ide o vybavovanie vopred zaslanej objednávky. Tam niet čo riešiť, to ide napriamo ako dodanie do inej krajiny EÚ, ihneď bez dph, teda prenos daňovej povinnosti na kupujúceho.
Ale keď sa vyberie neidentifikovaný zákazník na nákupy do inej krajiny EÚ a tovar mu vydáva predavač, ktorý ho počas nákupu nestíha overiť, tak urobí to, čo som opísal.. Odborný pracovník mu medzičasom overí a schváli možnosť vrátenia dane a predavač ju vráti...za minulý nákup. Za nový ....zase až keď overia, či medzičasom nezrušil registráciu. Predloženie osvedčenia o registrácii im je zrejme málo, každý bežný predavač asi nie je spôsobilý na mieste overiť jeho pravosť.
Nemožno tvrdiť, že nákup v Makre za 30 tis. CZK je maloobchod. Ani podľa typu predávajúceho ani kupujúceho, ani podľa kupovaného objemu. Rozdiel je v tom, či ide o zmluvný, alebo nezmluvný obchod. Z položenej otázky som mal dôvodný dojem, že ide o tento nezmluvný typ nákupu a odpovedám iba v nutnom rozsahu otázky, inak to vedie k spamu. Aj k tomuto svojmu príspevku by som si sám hneď vedel napísať niekoľko pripomienok, spochybnení a doplnení. Potom sa mi často stáva, že ma niekto doplňuje....že v iných prípadoch je to aj úplne inak, ale nevadí. Tak aj teraz....neriešil som súčasne a vyčerpávajúco obidva, ale ten, čo sa mi zdal pravdepodobnejší. Dobre, že si to do úplnosti dotiahol Ty........dííík !
m.aj.a
02.02.10,16:10
Zdravím všetkých poraďákov a pripájam svoju otázku v tejto téme, pretože som momentálne postavená pred hotovú vec, ktorú sama nedokážem riešiť.
FO podnikateľ, platca DPH, nakupuje tovar v Poľsku. Doteraz to bolo O.K., faktúry poľský partner vystavoval bez DPH, my sme tu previedli samozdanenie a bolo. Teraz, keď sa jedná o väčšie množstvo tovaru (celý kontajner, ktorý sa do PĽR dostane z tretej krajiny), partner v Poľsku tvrdí, že on na neho musí vystaviť Fa s DPH, pretože on ju zas musí zaplatiť tomu prvému dodávateľovi, ktorý je mimo EÚ. Že to tak robia vždy a basta. Poraďte prosím, ako postupovať v takomto prípade, je možné požiadať o vrátenie DPH z Poľska cez naš DÚ, alebo ako to riešiť??? :confused:
m.aj.a
02.02.10,17:17
Prosím, pomôžte, šéf na mňa tlačí...
Milan Benka
02.02.10,17:50
Zdravím všetkých poraďákov a pripájam svoju otázku v tejto téme, pretože som momentálne postavená pred hotovú vec, ktorú sama nedokážem riešiť.
FO podnikateľ, platca DPH, nakupuje tovar v Poľsku. Doteraz to bolo O.K., faktúry poľský partner vystavoval bez DPH, my sme tu previedli samozdanenie a bolo. Teraz, keď sa jedná o väčšie množstvo tovaru (celý kontajner, ktorý sa do PĽR dostane z tretej krajiny), partner v Poľsku tvrdí, že on na neho musí vystaviť Fa s DPH, pretože on ju zas musí zaplatiť tomu prvému dodávateľovi, ktorý je mimo EÚ. Že to tak robia vždy a basta. Poraďte prosím, ako postupovať v takomto prípade, je možné požiadať o vrátenie DPH z Poľska cez naš DÚ, alebo ako to riešiť??? :confused:

Poľský partner nech sa zobudí. Je v EU a je to intrakomunitárne dodanie. On partnerovi mimo EU neplatí DPH. To platí pri preclení. Aj tomu sa môže vyhnúť, v Poľsku by mala platiť obdoba §48 ods.3 zák. 222/2004 Zz v znení neskorších predpisov. Príp. môže predať tovar pred preclením, v rámci colného skladu a tovar by sa preclil až v SR a tým aj DPH by ste platili vy v SR.

Na vrátenie dane z Poľska by ste čakali dosť dlho. /min. obdobie za ktoré sa môže žiadať vrátenie dane je štvrťrok - výnimkou môže byť iba obdobie ohraničené koncom kalendárneho roka. Podať žiadosť o vrátenie dane musíte najneskôr do 30.9. následujúceho roka. Vo Vašom prípade by ste teoreticky mohli podať žiadosť 1.4.2010, do 15 dní DU postúpi Vašu žiadosť príslušnému úradu v Poľsku. Tem má na rozhodnutie 4 mesiace, teda pokiaľ Vás nevyzve na doplnenie nejakých informácii. V takom prípade rozhodne najneskôr do 8 mesiacov. Do 10 dní potom poukáže na Váš účet daň v zmysle svojho rozhodnutia, zníženú o prípadné poplatky banke za prevod peňažných prostriedkov. Teda úplne ideálny prípad vrátenia by bol 4 mesiace a cca 25 dní od podania žiadosti o vrátenie. ...... dúfam, že som sa v jedotlivých termínoch nepomýlil.
m.aj.a
02.02.10,19:02
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, budem to tlmočiť. Dúfam, že to pochopí, lebo stále nejako trvá na tom, čo mu povedal Poliak, a tak to potom vyzerá, že v tom sa nevyznám ja. Vraj mu to niekto (myslím z "podnikateľov") aj u nás potvrdil.:eek:
m.aj.a
19.02.10,21:09
Prajem pekný večer,
takže to nakoniec ostalo tak, ako to chcel mať poľský partner, ktorý faktúru vystavil aj s poľskou VAT. Teraz je na nás, aby sme si požiadali o vrátenie dane z Poľska. Prosím Vás preto, kto má nejaké skúsennosti s podobnými prípadmi, o radu. Veľmi to potrebujem, vôbec nemám ani šajnu ako ďalej. Ako postupovať. Je to pre mňa úplne nová vec.
Poraďte mi prosím:
1. dodaný tovar samozdaniť k cene s poľskou DPH?
2. uviesť potom v DP túto daň na vstupe aj na výstupe?
3. akou formou a kde sa obrátiť vo veci žiadosti o vrátenie poľskej DPH?

Viem, že je teraz mnoho práce s daňovými priznaniami, no tento problém sa tiež asi nedá odsunúť. Všetkým Vám ďakujem za Váš čas a snahu pomôcť a poradiť.
morgan
24.02.10,12:20
dobry den, tiez si chcem toto ujasnit.
zaciname s eshopom a potrebujeme nakupit tovar z CR. nie sme platcami dph ani registrovany podla par.7.
Pri nakupe tovaru (zasle nam ho do SR) nam predajca v CR vystavi Fa s ceskou dph. My v SR zatial nemame ziadnu povinnost voci DU ohladom dph.
Nasledne pri nakupe tovaru z CR, pri ktorom nam bude hrozit prekrocenie hodnoty uvedenej v par.7 sa musime na DU registrovat pre dan, ci uz podla par.7 alebo ako dobrovolni platitelia dph podla par.4 a nasledne nam bude z CR fakturovane bez dph a v SR urobime samozdanenie.
Rozumiem tomu dobre?

Nie je teda ziadna moznost, ze mi z CR budu mne ako neplatitelovi dph fakturovat bez dph?

dakujem
bubak99
01.03.10,19:55
Dobry vospolok vsetkym dobrym dusiam

Chcem sa vas opytat ako to je s DPH pri dovoze budem platca DPH podla §4

1. Dovezem tovar bez DPH . To je jasne , ale u nas zdanim tovar DPHčkom az po predaji tovaru a co nepredam ostava mi na sklade bez DPH ???

2. Alebo doveziem bez DPH a nasledne DPH odvediem u nas a potom zaplatim este DPH ked predam tovar este raz ???

Asi takto doveziem za 100€ zaplatim dph statu 19€ ja si priratam rabat 20€ co je 139€ (tak to teraz predavam ked som neni platca) a odvediem znova DPH co je 22,19€ (to som v strate 2,19€)!!!
Odratat DPH si nemam ako lebo nic nenakupujem len tovar z vonku . Jedine co nakupujem a predavam je jedna tovarova polozka.
Poradte mi prosim
dakujem