jaros5
28.01.10,08:18
Chcel by som poznať názory a skúsenosti s používaním ID kariet na školách, ktoré slúžia na elektronickú kontrolu dochádzky žiakov, odhlasovanie obedov, prístup do školskej knižnice a pod.
Zaujímajú ma hlavne skúsenosti so zavedením týchto kariet, skutočné výhody, nevýhody (získané praxou, nie deklarované dodávateľom), cena, ... atď.
__________________
Chobot
28.01.10,08:43
Chcel by som poznať názory a skúsenosti s používaním ID kariet na školách, ktoré slúžia na elektronickú kontrolu dochádzky žiakov, odhlasovanie obedov, prístup do školskej knižnice a pod.
Zaujímajú ma hlavne skúsenosti so zavedením týchto kariet, skutočné výhody, nevýhody (získané praxou, nie deklarované dodávateľom), cena, ... atď.
__________________

U syna v škole to majú zavedené. Ráno sa musia pri vchode registrovať a pri odchode tiež.

Prax je taká, že odkedy to zaviedli, tak ráno je pri dverách fronta na registráciu. Ale syn tvrdí, že je to už lepšie a zvykli si na to. Rodičia potom majú možnosť cez internet skontrolovať príchod a odchod ratolesti zo školy. My mu to nekonrolujeme, pár krát sme to pozreli zo zvedavosti, ako to funguje. Nemám dôvod synovi neveriť. Ale schvaľujem takúto vymoženosť, pre niekoho to môže byť dobrá vec (ak má podozrenie na záškoláctvo).

Na obedy to zatiaľ nepoužívajú, na to majú klasické obedové lístky. Neviem o tom, že by sa to chystali zaviesť.

Je to vlastne karta ISIC, ktorá mu slúži aj ako predplatný lístok na MHD.
jaros5
28.01.10,17:27
Na škole, do ktorej chodia moje 2 decká, chce riaditeľstvo školy inštalovať takýto elektronický systém v hodnote cca 6000.- Eur + žiada od žiaka/rodiča zaplatiť za ID kartu cca 10,- Eur; Suma sumárum pri počte 600 žiakov, celá sranda bude stáť 12 - 13 tisíc Eur;

Snažil som sa odhovoriť vedenie školy od projektu, lebo som presvedčený, že investícia je zlá; Za spomínanú sumu by sa mohlo zakúpiť 12 interaktívnych tabúľ a vybaviť nimi polovicu školy!
Alebo notebooky pre jednu triedu.

Keď si zrátate prínosy jednotlivých investícií (ID karty vs. interaktívne tabule) hlavne z pohľadu úrovne vzdelávania, motivácie žiakov na hodinách, zdravotné hľadisko (prašnosť v triedach) neopomínajúc, tak nie je o čom sa baviť;

:rolleyes:Ak sa mýlim opravte, ak súhlasíte potvrdte;
pe.pe
29.01.10,18:34
My sme o tom intenzívne uvažovali minulý rok, sedeli sme aj s jedným dodávateľom, zhodnotili plusy a mínusy a nakoniec sme to, aspoň zatiaľ, odmietli:
1. cena - ako píše jaros5, radšej sme investovali do dataprojektorov
2. zdržanie žiakov - zástupca firmy hovoril o niekoľkosekundovom načítaní, ráno sme sa postavili k bráne a skúšali si predstaviť nalogovanie davu, ktorý prichádza medzi 7.45-7.55
3. multifunkčná karta - vstup do školy, jedáleň, MHD, knižnica...predstavte si reálnu stratovosť kariet u detí. ak stratí čip do jedálne, ešte stále sa odvezie MHD domov. náhradná karta sa dá kúpiť...opäť len kúpiť, čiže ďalší výdavok pre rodiča
4. evidencia dochádzky - na prvý pohľad veľké plus, ale stále sa ešte musíme držať evidencie dochádzky v triednej knihe, je to súčasť ped. dokumentácie. Takže značenie prítomnosti žiaka na hodine týmto nezmizne.

No a keď sme toto všetko predebatovali, rozhodli sme sa, ako sme sa. Inak, údajne sa pripravuje technológia odtlačku prstu, má byť rýchlejšia. Eliminuje niektoré negatíva, narastie ale cena. Asi.

A za čo hlasujem ja...ak máme peniaze, skvalitňujme podmienky na vyučovanie.
mongol
16.02.10,08:57
Ahojte, na skole, kam chodi nasa dcera zaviedli tento system. Dcera ma čipovu školsku kartu. Zo zaciatku som to povazovala za zbytocne. Nedavno mi pridelili heslo do systemu, tak si viem pozriet, kedy dcera prisla a kedy odisla, a to mi chodi aj do e-mailu, takze viem, ze prisla do skoly OK. Zevraj sa tam daju zadavat aj ospravedlnenky cez internet, ale este som to neskusala, lebo dcera nastastie nic nevymeskala :)
Teraz to chce skola zaviest aj v jedalni, tak uvidim.
Co sa tyka ceny, tak skolska karta stala 11.-€, a plati jej až do 9 triedy, a ma na nej celkom peknu fotku :)
A kolko za to platila skola presne neviem. pokusim sa to zistit.
jaros5
16.02.10,10:05
Ahojte, na skole, kam chodi nasa dcera zaviedli tento system. Dcera ma čipovu školsku kartu. Zo zaciatku som to povazovala za zbytocne. Nedavno mi pridelili heslo do systemu, tak si viem pozriet, kedy dcera prisla a kedy odisla, a to mi chodi aj do e-mailu, takze viem, ze prisla do skoly OK. Zevraj sa tam daju zadavat aj ospravedlnenky cez internet, ale este som to neskusala, lebo dcera nastastie nic nevymeskala :)
Teraz to chce skola zaviest aj v jedalni, tak uvidim.
Co sa tyka ceny, tak skolska karta stala 11.-€, a plati jej až do 9 triedy, a ma na nej celkom peknu fotku :)
A kolko za to platila skola presne neviem. pokusim sa to zistit.
Je to stredná škola, alebo ZŠ (súkromná, alebo štátna)?