annnie
28.01.10,09:31
Potrebovala by som poradit ci potrebujem aj ja danove, ked som cely rok bola na rodicovskej, mam poziadat zamestnavatela o rocne zuctovanie, je mi to povinny vydat?
Zoltán Kovács
28.01.10,09:34
Mala si počas roka nejaké zdaniteľné príjmy?
annnie
28.01.10,10:50
nie nič, ziadne brigady nic, len rodicovsku
Zoltán Kovács
28.01.10,11:14
V tom prípade ti nevzniká povinnosť podať DP, a ani požiadať o vykonanie RZD u zamestnávateľa.
annnie
28.01.10,11:34
a ked potrebuje manzel do prace potvrdenie o mojom prijme UPSVAR mi je povinny to vydat
Zoltán Kovács
28.01.10,11:35
a ked potrebuje manzel do prace potvrdenie o mojom prijme UPSVAR mi je povinny to vydat

Áno je. Zrejme to potrebujete na uplatnenie nezd.čiastky na manželku u manžela.
annnie
28.01.10,12:04
dakujeeeeeeeeeeeeeeeem
Katy a R
28.01.10,12:43
a ked potrebuje manzel do prace potvrdenie o mojom prijme UPSVAR mi je povinny to vydat
Nepotrebuješ potvrdenie z UPSVaR - RP sa nepočíta do príjmu manželky.
Potrebuješ potvrdenie zo SP - ak si poberala materské.. to sa počíta do príjmu manželky.
brčko
28.01.10,13:21
a ked potrebuje manzel do prace potvrdenie o mojom prijme UPSVAR mi je povinny to vydat

áno, UPSVaR vám ho vydá.

Ale rodičovský príspevok sa nezahrna do vlastného príjmu manželky, lebo ide o štátnu sociálnu dávku,podla zákona o rodič príspevku č. 280/2002 v znení nesk.predp. vid Zákon o dani z príjmov § 11 ods.5

Môj názor je taký, že toto potvrdenie ani nepotrebujete a manžel v žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania v časti VII. 2 označí možnosť a) = čestne vyhlasuje, že manželka nemala vlastné príjmy resp. vyškrtne možnosť b), lebo sa prečiarkuje nehodiace ;) (aj ked na DU mi tvrdili, že toto potvrdenie o poberaní rodič.príspevku bude mzdárka potrebovať)

Podla mna manžel zodpovadá za sumu, ktorú uvedie. Aj ked podla § 37 ods.1 písm.a) ZoDzP vzhadom na to, že úprava preukazovania nároku na zníženie základu dane na manželku je spojené aj s preukázaním príspevkov na dopln.dôch. sporenie, účelové sporenie a živnotné poistnie, ktoré treba určite preukázať dokladom vystaveným oprávneným subjektom, by sa dalo vysvetliť aj tak, že aj príjem manželky musí preukázať dokladom vystaveným subjektom. :rolleyes::rolleyes: Ale ak má nulový príjem, tak ten ťažko, resp. lahko zdokladuje. :)

Ak však nejaký príjem manželka mala a manžel vyžadujete pomoc od mzdárky pri výpočte vlastného príjmu manželky, mzdárka takéto potvrdenie môže požadovať. LEbo len málo zamestnancov/rodičov rozoznáva rozdiel medzi materským a rodičovským príspevkom. A mzdárke môžu tvrdiť veci, ktoré nemusia byť pravda z dôvodu neovládania zákona a ktoré by mohli podla situácie aj prekrútiť. Materské sa totiž na rozdiel od rodičovského príspevku do vlastných príjmov zahrna, lebo ide o dávku hradenú zo sociálneho poistenia = ide o nemocenskú dávku a tá nie je vynatá z vlastných príjmov manželky.

Budem rada, ak doplníte názor na preukazovanie príjmov manželky. Napadlo ma, akým spôsobom a koho by vlastne kontrolovali (mzdárku či zamestnanca), ak by chceli toto skontrolovať. :confused:
Katy a R
28.01.10,13:52
V prípade kontroly manžel doloží príjem manželky .. potvrdením zo SP - ak teda poberala materské (ND), prípadne dávku v nezamestnanosti. . manželka nech si toto potvrdenie vyžiada a dobre odloží ..
Dobré by bolo aj ukázať to mzdárke - aby nevznikli potom problémy, ale to už je na nej.. manžel je za to zodpovedný;) akú sumu uvedie..
annnie
12.02.10,08:28
pokial mam zamestnavatela Bratislavu materske mi vyplacala SP Zvolen alebo BA, ktoru mam poziadat o potvrdenie, kedze manzelova mzdarka to urgentne vyzaduje?
manus
12.02.10,09:04
Poraďáci, rozmýšlam dobre?:
-manželka na rodičovskej dovolenke, príjem na dohodu 1.500€, zrážková daň 285€. Podá daňové priznanie dobrovoľne, a zrazenú zr.daň jej celú vrátia.
-manžel si vo svojom daňovom priznaní uplatní rozdiel nezdaniteľnej čiastky na manželku, čo predstavuje sumu 2.525,70€.
Je to takto správne? Môžu si nezdaniteľnú čiastku takto rozdeliť, v prípade že si podajú DP obidvaja?