renata E.
27.01.10,21:16
Dobry vecer,
chcela by som poradit, v roku 2009 som kupila byt (novostavbu) podavam dan z nehnutelnosti? Vraj su novostavby oslobodene na tusim 5rokov, plati to este?
dakujem
Chobot
28.01.10,00:57
Dobry vecer,
chcela by som poradit, v roku 2009 som kupila byt (novostavbu) podavam dan z nehnutelnosti? Vraj su novostavby oslobodene na tusim 5rokov, plati to este?
dakujem

To bolo v zákone 317/1992 o dani z nehnuteľností. Prijatím nového zákona č. 582/2004 o miestnych daniach bola táto výhoda zrušená. Takže platíš daň od začiatku.
berry
28.01.10,08:24
Dobrý deň
Jedná známa mi pri bežnom rozhovore včera oznámila, že ona má novostavbu a že to je oslobodené z dane z nehnuteľnosti . Je to možné ?lebo v zákone o miestných daniach som to nenašla.
ELAST
28.01.10,08:43
Dobrý deň
Jedná známa mi pri bežnom rozhovore včera oznámila, že ona má novostavbu a že to je oslobodené z dane z nehnuteľnosti . Je to možné ?lebo v zákone o miestných daniach som to nenašla.

Pozri § 104. Z neho časť citujem:

"(1) Daňovník dane z nehnuteľností podľa tohto zákona je povinný podať daňové priznanie prvýkrát do 28. februára 2005 alebo v lehote určenej správcom dane podľa § 103 ods. 2 okrem daňovníkov, ktorým oslobodenie a úľavy zostávajú v platnosti podľa odsekov 2 až 4. Daňovníkovi, ktorý má povinnosť podať daňové priznanie do 28. februára 2005, správca dane vyrubí daň najneskôr do 30. septembra 2005. Takto vyrubená daň je splatná do 15 dní odo dňa doručenia platobného výmeru.

(2) Oslobodenie od domovej dane podľa vyhlášky Ministerstva financií č. 14/1968 Zb. o úľavách na domovej dani v znení neskorších predpisov zostáva v platnosti až do uplynutia lehoty na oslobodenie.

(3) Oslobodenia od dane zo stavieb uplatnené podľa § 9 ods. 1 písm. g) až j) zákona Slovenskej národnej rady č. 317/1992 Zb. o dani z nehnuteľností v znení neskorších predpisov a oslobodenie od dane z bytov podľa § 11c ods. 1 zákona Slovenskej národnej rady č. 317/1992 Zb. o dani z nehnuteľností v znení neskorších predpisov zostávajú v platnosti až do uplynutia lehoty na oslobodenie.

(4) Úľavy od dane z pozemkov, ktoré poskytol správca dane podľa § 12 ods. 3 zákona Slovenskej národnej rady č. 317/1992 Zb. o dani z nehnuteľností v znení neskorších predpisov, zostávajú v platnosti až do uplynutia lehoty určenej správcom dane."

No a § 9 ods. 1 písm. g) zákona Slovenskej národnej rady č. 317/1992 Zb. o dani z nehnuteľností v znení neskorších predpisov znel:

"g) na 15 rokov od roku nasledujúceho po vydaní kolaudačného rozhodnutia novostavby rodinných domov, prístavby a nadstavby rodinných domov, ktorými sa získa samostatná bytová jednotka vo vlastníctve fyzických osôb, ak slúžia výlučne na trvalé bývanie vlastníka a novostavby a nadstavby bytových domov, v ktorých sú byty výhradne vo vlastníctve fyzických osôb a slúžia výhradne na trvalé bývanie vlastníka; oslobodenie sa vzťahuje len na prvého vlastníka (nadobúdateľa),"

Možno známej ešte toto oslobodenie podľa zákona č. 317/1992 Zb. pretrváva, aj keď tento zákon už neplatí...
berry
28.01.10,09:05
takže ak som to správne pochopila , tak to nie je oslobodené a musi zaplatiť?
Chobot
28.01.10,09:51
Dobrý deň
Jedná známa mi pri bežnom rozhovore včera oznámila, že ona má novostavbu a že to je oslobodené z dane z nehnuteľnosti . Je to možné ?lebo v zákone o miestných daniach som to nenašla.

Akurát včera sa na to tiež niekto pýtal. Témy som spojil.
Chobot
28.01.10,09:54
takže ak som to správne pochopila , tak to nie je oslobodené a musi zaplatiť?

Keď si ona kupovala nehnuteľnosť, vtedy ešte platil starý zákon podľa ktorého novostavby boli oslobodené na X rokov. Podľa nového zákona už žiadne oslobodenie neexistuje, ale tí, ktorí nadobudli nehnuteľnosť počas platnosti starého zákona, budú oslobodení dovtedy, ako im to umožňoval starý zákon. Ak teraz prihlasuješ nehnuteľnosť, tak už žiadne oslobodenie si nemôžeš uplatniť.

Ona ale nebude platiť tak dlho, ako jej to umožňoval starý zákon.