csuvto
28.01.10,11:10
Súčasťou záznamu o adaptačnom vzdelávaní PZ/OZ sú potrebné prílohy:
Záverečná správa uvádzajúceho PZ/OZ
Protokol o ukončení adapt. vzdelávania
Rozhodnutie riaditeľa o ukončení adaptačného vzdelávania.

Mohli by ste mi poradiť, kde nájdem nejaké vzory, resp. info-ako to má vyzerať, čo majú obsahovať?

Dakujem.
pe.pe
28.01.10,10:24
www.minedu.sk potom: odkaz na legislativu (na paneli vlavo), odkaz na rezortne predpisy, vybrat predpisy z roku 2009, dolu je zozipovana smernica 19/2009 k adaptacnemu vzdelavaniu aj s prilohou (zaznam z adaptacneho vzdelavania)
csuvto
28.01.10,12:16
Dakujem, to všetko mam preštudované. Práve príloha je ten záznam-a k nemu sú dalsie 4 prílohy.
A práve k tým sa neviem nikde dopatrať.
pe.pe
28.01.10,13:16
Vzor uvedených príloh zatiaľ nie je, myslím že ani nebude. Návod na vypracovanie príloh je "zahrnutý" v texte smernice. Prípadne treba využiť vlastné skúsenosti s tvorbou podobných dokumentov.

a) program adaptačného vzdelávania tvorte podľa Čl. 1 a 2., myslím že sú dostatočne široko rozpísané, najmä Čl. 2. Môžete zapracovať aj Čl. 3. Myslím, že každý riaditeľ, či uvádzajúci učiteľ, dokáže tie body učesať a zostaviť do podoby programu pre začínajúceho učiteľa.
b) záverečná správa uvádzajúceho učiteľa - ak v programe zahrniete ciele a očakávané výstupy adaptačného vzdelávania, v záverečnej správe sa uvádzajúci učiteľ vyjadrí ku každému z nich. Môže priložiť aj celkové záverečné zhodnotenie úspešnosti adapt. vzdelávania.
c) protokol o ukončení možno bude v ponuke tlačív, ak ho súrne potrebujete k ukončeniu adapt. vzdelávania, inšpirujte sa napr. protokolom o komisionálnej skúške. (téma otvorenej hodiny - hodnotenie, ústny pohovor - témy - hodnotenie, príp. iné aktivity napr. zručnosť pri práci s IKT - hodnotenie, prípravy - hodnotenie...)
d) rozhodnutie o ukončení adaptačného vzdelávania by nemalo byť problémom, pretože sa naň vzťahuje všeobecný predpis o správnom konaní.

§36 zákona 317/2009 v odst. 2 hovorí, že adaptačné vzdelávanie sa uskutočňuje podľa programu vypracovaného zamestnávateľom v súlade s uvedenou smernicou.
Nuž, nebudeme mať na všetko vzor...:confused:
pe.pe
28.01.10,13:32
Jednoducho...záznam o adaptačnom vzdelávaní (podľa prílohy smernice) bude vyzerať presne tak, ako je v prílohe uvedený, vyplníte hlavičku, osobné údaje a k bodom 4.-7. reálne doplníte "viď príloha č. 1"...Program adapt. vzdelávania, ktorý zamestnávateľ vypracuje, označíte ako Príloha č.1 a bude súčasťou Záznamu o adapt. vzdelávaní. Obdobne ďalšie prílohy.
Vebi34
04.02.10,08:26
Ahote,
viete mi poradiť, ak kolegyňa nastúpila do zamestnania 1.krát v októbri minulého roka, pracovný pomer jej trval do 5.7.- čiže n iečo cez 9 mesiacov. Bolo jej ponúknuté neplatené voľno, no ona radšej išla na úrad práce. Od septembra sa podpísala s ňou nová pracovná zmluva na dobu určitú opäť do júna tohto roka, lebo najskôr zastupovala 1 kolegyňu na PN, teraz ďalšiu na MD.Je zaradená ako samostatný alebo začínajúci pedagóg čiže sa na ňu vzťahuje adaptačné vzdelávanie?
csuvto
30.06.10,10:55
prosím, ak máte nejaké podklady/materiály/vzory týkajúce sa adaptačného vzdelávania a boli by ste takí láskaví ich sem poskytnúť- bola by som veľmi vďačná.
ĎAKUJEM!!!
malysh25
23.08.10,18:55
VELMI SURNE
Dobry den,
potrebovala by som radu. V roku 2008/2009, hned po skonceni vysokej skoly, som pracovala ako ucitelka na plny uvazok. Od 1. septembra by som mala nastupit na inu skolu a riaditelka odo mna ziada Osvedcenia o absolvovani adaptacneho vzdelavania zacinajuceho pedagogickeho zamestnanca. Tento doklad od byvaleho zamestnavatela som nedostala po skonceni pracovneho pomeru. Ani po mojej ziadosti byvaly zamestnavatel nie je ochotny mi taketo osvedcenie. Da sa v tomto pripade nieco robit? Alebo mam v novom zamestnani opat absolvovat adaptacne vzdelavanie?
Vopred Vam dakujem za vsetky odpovede.
pe.pe
23.08.10,19:21
VELMI SURNE
Dobry den,
potrebovala by som radu. V roku 2008/2009, hned po skonceni vysokej skoly, som pracovala ako ucitelka na plny uvazok. Od 1. septembra by som mala nastupit na inu skolu a riaditelka odo mna ziada Osvedcenia o absolvovani adaptacneho vzdelavania zacinajuceho pedagogickeho zamestnanca. Tento doklad od byvaleho zamestnavatela som nedostala po skonceni pracovneho pomeru. Ani po mojej ziadosti byvaly zamestnavatel nie je ochotny mi taketo osvedcenie. Da sa v tomto pripade nieco robit? Alebo mam v novom zamestnani opat absolvovat adaptacne vzdelavanie?
Vopred Vam dakujem za vsetky odpovede.

Zdravim,

u predchadzajuceho zamestnavatela ste adaptacne vzdelavanie nemohli absolvovat, kedze zakon 317 plati od novembra 2009. Prave tento zakon adaptacne vzdelavanie upravuje. A zrejme budete musiet toto vzdelavanie absolvovat u noveho zamestnavatela, kedze nemate 1 rok ped. praxe (nevieme, co ste robili v 2009/2010). Nie som si ale 100 pro isty...Sabadka? :rolleyes: matu ma niektore slovicka v 317-ke totiz...
Sabadka
23.08.10,19:25
VELMI SURNE
Dobry den,
potrebovala by som radu. V roku 2008/2009, hned po skonceni vysokej skoly, som pracovala ako ucitelka na plny uvazok. Od 1. septembra by som mala nastupit na inu skolu a riaditelka odo mna ziada Osvedcenia o absolvovani adaptacneho vzdelavania zacinajuceho pedagogickeho zamestnanca. Tento doklad od byvaleho zamestnavatela som nedostala po skonceni pracovneho pomeru. Ani po mojej ziadosti byvaly zamestnavatel nie je ochotny mi taketo osvedcenie. Da sa v tomto pripade nieco robit? Alebo mam v novom zamestnani opat absolvovat adaptacne vzdelavanie?
Vopred Vam dakujem za vsetky odpovede.

Ano, musíš sa preukázať, že si absolvovala adaptačné vzdelávanie, píšeš, že si pracovala v školskom roku 2008/2009 teda ešte v čase platnosti starého zákona, teda povinnosťou tvojho bývalého zamestnávateľa bolo zabezpečiť ti uvádzanie do praxe a po jej ukončení vydať ti "Osvedečenie o uvedení do praxe", ak tak neurobil porušil zákon. Takže skús bývalému zamestnávateľovi to vysvetliť týmto spôsobom, prípadne sa spýtaj, či si máš vyžiadať písomné stanovisko štátnej školskej inšpekcie. Určite ti to Osvedčenie vystaví. Bez tohto osvedčenia ťa bude musieť nový zamestnávateľ znovu zaradiť ako začínajúceho učiteľa a budeš musieť absolvovať adaptačné vzdelávanie podľa nového zákona, ktorý má teraz dlžku minimálne jeden rok a maximálne dva roky.
malysh25
23.08.10,19:54
Dakuje VELMI pekne za odpoved. Vyskusam to. Potom dam vediet ;)
malysh25
24.08.10,16:40
Takze moj byvaly zamestnavatel aj napriek mojmu vysvetleniu odmietol mi dat osvedcenie, pricom to odovodnil tym, ze uvadzanie do praxe sa tyka iba ucitelov a nie prekladatelov, pri com ma podmienky, ktore som nesplnila. Aby som to trosku priblizila, mala som ukonceny odbor tlmoc. a prekl. a nemala som ziadneho uvadzajuceho ucitela. Takze asi budem musiet to absolvovat v novom zamestnani :(
Sabadka
24.08.10,16:45
Takze moj byvaly zamestnavatel aj napriek mojmu vysvetleniu odmietol mi dat osvedcenie, pricom to odovodnil tym, ze uvadzanie do praxe sa tyka iba ucitelov a nie prekladatelov, pri com ma podmienky, ktore som nesplnila. Aby som to trosku priblizila, mala som ukonceny odbor tlmoc. a prekl. a nemala som ziadneho uvadzajuceho ucitela. Takze asi budem musiet to absolvovat v novom zamestnani :(

tak to je smutné, ale nedá sa nič robiť, absolvuješ adaptačné od začiatku a budeš zaradená do 9PT ako začínajúca učiteľka
pe.pe
24.08.10,16:58
Takze moj byvaly zamestnavatel aj napriek mojmu vysvetleniu odmietol mi dat osvedcenie, pricom to odovodnil tym, ze uvadzanie do praxe sa tyka iba ucitelov a nie prekladatelov, pri com ma podmienky, ktore som nesplnila. Aby som to trosku priblizila, mala som ukonceny odbor tlmoc. a prekl. a nemala som ziadneho uvadzajuceho ucitela. Takze asi budem musiet to absolvovat v novom zamestnani :(

Po Sabadkinom nakopnutí som si pozrel predpisy platné do 1.11.2009 a myslím si, že Ťa starý zamestnávateľ dobre obugal.
1. kvalifikačné predpoklady vtedy určovala vyhláška 41/1996 a podľa nej spĺňa kvalifikačné predpoklady aj absolvent VŠ II. stupňa so štátnou záverečnou skúškou z príslušného jazyka (čo v Tvojom prípade je 100%), takže ak si učila "svoj" cudzí jazyk, bola si kvalifikovaná.
2. vyhláška 42/1996 o ďalšom vzdelávaní ped. zamestnancov v podstate ukladala zamestnávateľovi zabezpečiť uvádzanie do praxe každému začínajúcemu pedagogickému zamestnancovi. Nie výslovne absolventovi učiteľského štúdia. Veď Ťa snáď prijali na miesto učiteľa, teda pedag. zamestnanca, nie na miesto prekladateľa!
Podľa mňa na to riaditeľ/ka nemyslel...zabudol, odignoroval? Ja by som mu ešte napísal mailík, aj s citovanými vyhláškami, nech Ti zargumentuje svoje rozhodnutie. Aj keď Ti to asi nepomôže, ale nech sa zapotí!
susann2
24.08.10,17:07
VELMI SURNE
Dobry den,
potrebovala by som radu. V roku 2008/2009, hned po skonceni vysokej skoly, som pracovala ako ucitelka na plny uvazok. Od 1. septembra by som mala nastupit na inu skolu a riaditelka odo mna ziada Osvedcenia o absolvovani adaptacneho vzdelavania zacinajuceho pedagogickeho zamestnanca. Tento doklad od byvaleho zamestnavatela som nedostala po skonceni pracovneho pomeru. Ani po mojej ziadosti byvaly zamestnavatel nie je ochotny mi taketo osvedcenie. Da sa v tomto pripade nieco robit? Alebo mam v novom zamestnani opat absolvovat adaptacne vzdelavanie?
Vopred Vam dakujem za vsetky odpovede.
Môžeš uviesť presne od kedy do kedy trval pracovný pomer učiteľky ?
malysh25
24.08.10,17:07
dakujem pe.pe ;)
malysh25
24.08.10,17:08
od 4.9.2008 do 30.06.2009
susann2
24.08.10,17:28
od 4.9.2008 do 30.06.2009
V zákone 317/2009 je uvedené, že ak zamestnanec prijatý po 30.6.2009, nemá rok pedagogickej praxe, sa zaradí ako začínajúci PZ, t.j. do 9. platovej triedy. Riaditeľ má možnosť to zohladniť na dĺžke adaptačného vzdelávania, samozrejme na doporučenie uvádzajúceho PZ a ukončiť toto vzdelávanie za 3 mesiace /to je minimálna dĺžka adaptačného vzdelávania/. Vydať rozhodnutie o ukončení a až po jeho právoplatnosti môžeš byť preradená do 10 pl. triedy. Môj názor je, že budeš to adaptačné vzdelávanie musieť absolvovať.
malysh25
24.08.10,17:33
Dakujem za radu :/... Ale ja uz to berime sportovo. Ked som ho neabsolvovala pretym, tak absolvujem teraz. Skoda je tych penazi, ale nejako to uz prezijem :)
Sabadka
24.08.10,18:21
Po Sabadkinom nakopnutí som si pozrel predpisy platné do 1.11.2009 a myslím si, že Ťa starý zamestnávateľ dobre obugal.
1. kvalifikačné predpoklady vtedy určovala vyhláška 41/1996 a podľa nej spĺňa kvalifikačné predpoklady aj absolvent VŠ II. stupňa so štátnou záverečnou skúškou z príslušného jazyka (čo v Tvojom prípade je 100%), takže ak si učila "svoj" cudzí jazyk, bola si kvalifikovaná.
2. vyhláška 42/1996 o ďalšom vzdelávaní ped. zamestnancov v podstate ukladala zamestnávateľovi zabezpečiť uvádzanie do praxe každému začínajúcemu pedagogickému zamestnancovi. Nie výslovne absolventovi učiteľského štúdia. Veď Ťa snáď prijali na miesto učiteľa, teda pedag. zamestnanca, nie na miesto prekladateľa!
Podľa mňa na to riaditeľ/ka nemyslel...zabudol, odignoroval? Ja by som mu ešte napísal mailík, aj s citovanými vyhláškami, nech Ti zargumentuje svoje rozhodnutie. Aj keď Ti to asi nepomôže, ale nech sa zapotí!

Peťo z postoja bývalého zamestnávateľa mám pocit, že sa vykrúca a nechce si pripustiť nedodržanie vyhlášky a zákona, takže naozaj jej nič iné nezostáva len absolvovať to adaptačné vzdelávanie od začiatku.
marber
25.08.10,16:26
Ahojte, mám 20 ročnú prax v MŠ,teraz som nastúpila ako učiteľka ZŠ,učím na 2.stupni zatiaľ ako nekvalifikovaná, od budúceho šk. roka, ak úspešne ukončím magist.štúdium , budem kvalifikovaná pre predmet,ktorý učím. Moja otázka je či budem musieť absolvovať adaptačné vzdelávanie, keďže tu dochádza k zmene kvalifikácie a teda aj prac. zaradenia?Ďakujem
Sabadka
25.08.10,16:44
Ahojte, mám 20 ročnú prax v MŠ,teraz som nastúpila ako učiteľka ZŠ,učím na 2.stupni zatiaľ ako nekvalifikovaná, od budúceho šk. roka, ak úspešne ukončím magist.štúdium , budem kvalifikovaná pre predmet,ktorý učím. Moja otázka je či budem musieť absolvovať adaptačné vzdelávanie, keďže tu dochádza k zmene kvalifikácie a teda aj prac. zaradenia?Ďakujem

Je v tom nejaký chaos, alebo neznalosť zákona vášho nadriadeného, pokiaľ nemáte ukončené VŠ II. stupňa vaša 20 ročná prax v MŠ je irelevantná, pretože nespĺňate základné kvalifikačné predpoklady a preto učiteľom na ZŠ byť nemôžete. Ani nekvalifikovaným.
Ak adaptačnému vzdelávaniu- ako pedagogický zamestnanec ste to už absolvovala pred 20 rokmi. Zákon nerozlišuje pojem začínajúci pedagogický zamestnanec v MŠ alebo ZŠ. On pozná len pojem začínajúci pedagogický zamestnanec.
marber
25.08.10,17:44
Ďakujem za odpoveď, rozumiem teda dobre, že po skončení VŠ 2.stupňa budem kvalifikovaná a nebudem musieť absolvovať adaptačné vzdelávanie?
Sabadka
25.08.10,17:58
Ďakujem za odpoveď, rozumiem teda dobre, že po skončení VŠ 2.stupňa budem kvalifikovaná a nebudem musieť absolvovať adaptačné vzdelávanie?

Ano, správne.
marber
26.08.10,14:23
Ešte raz ďakujem Sabadka.
urad.skol
08.10.10,09:46
nech sa páči:)
Pastelkasp
18.11.10,19:31
Ahojte, chcela som sa spytat kedy musi zacinajuci ucitel zacat adaptacne vzdelavanie. je to povinnost riaditela v prvom zamestnani, v prvej skole. alebo je nejaka casova lehota (napr.5 rokov) kedy musi to adaptacne vzdelavanie absolvovat? lebo som nastupila po skonceni VS do svojho prveho zamestnania a neviem ci je to povinnost riaditelky alebo to robi z lasky. :-)
dakujem za odpoved.
Sabadka
19.11.10,09:13
Ahojte, chcela som sa spytat kedy musi zacinajuci ucitel zacat adaptacne vzdelavanie. je to povinnost riaditela v prvom zamestnani, v prvej skole. alebo je nejaka casova lehota (napr.5 rokov) kedy musi to adaptacne vzdelavanie absolvovat? lebo som nastupila po skonceni VS do svojho prveho zamestnania a neviem ci je to povinnost riaditelky alebo to robi z lasky. :-)
dakujem za odpoved.

Určite to nie je z lásky:D, ale postupuje v zmysle zákona. Pedagogický zamestnanec pri nástupe do zamestnania je zaradený do určitého karierneho stupňa. Ak sa jedná o absolventa VŠ bez pedagogickej praxe, je zaradený ako začínajúci učiteľ a musí absolvovať adaptačné vzdelávanie a to úspešne, pretože od toho závisí jeho ďalšie zotrvanie v školstve. Takže asi toľko v skratke.
Pastelkasp
19.11.10,13:25
Dakujem za odpoved. a ak sa mi nepodari uspesne zvladnut to adaptnacne vzdelavanie prvy rok. tak mam na to kolko pokusov?ci je to jedno, len stale bude v 9. triede a budem zacinajuci pedagog?
Sabadka
20.11.10,14:39
Dakujem za odpoved. a ak sa mi nepodari uspesne zvladnut to adaptnacne vzdelavanie prvy rok. tak mam na to kolko pokusov?ci je to jedno, len stale bude v 9. triede a budem zacinajuci pedagog?

Musíš to ukončiť do dvoch rokov a nepripúšťaj si neúspech. Po neúspešnom absolvovaní máš 15 dní od podpísania protokolu na to, aby si požiadala riaditeľku školy o opravné ukončenie adaptačného vzdelávania. Opravné ukončenie sa môže povoliť len jeden krát (§ 36 ods. 5 zákona 317/2009). Ak ani na druhý krát úspešne neukončíš adaptačné vzdelávanie je to dôvodom na rozviazanie pracovného pomeru.

Ano až do úspešného ukončenia adaptačného vzdelávania si začínajúca a budeš zaradená do 9 PT.
Pastelkasp
04.12.10,22:08
Dakujem velmi pekne, to som potrebovala vediet :-) lebo ja ucim prvy rok a chcela som vediet ako je to s tym adaptacnym, kedze nasa pani riaditelka sa do toho nehrnie a vlastne mam zmluvu len na rok, bez moznosti predlzenia. dakujem za vsetky informacie :-)
Sabadka
05.12.10,18:32
Dakujem velmi pekne, to som potrebovala vediet :-) lebo ja ucim prvy rok a chcela som vediet ako je to s tym adaptacnym, kedze nasa pani riaditelka sa do toho nehrnie a vlastne mam zmluvu len na rok, bez moznosti predlzenia. dakujem za vsetky informacie :-)

Ak s tebou nezačala adaptačné vzdelávanie, tak porušuje zákon. To nevadí, že máš pracovnú zmluvu len na jeden rok. Mala začať s tebou adaptačné vzdelávanie, lebo takto aj teba ukracuje o plat.
martina 25
21.04.11,09:06
Dobrý deň, prosím o radu ohľadom adaptačného vzdelávania. V sept. 2010 som nastúpila do môjho 1. zamestnania- učiteľka na základnej škole. Som zaradená do adaptačného vzdelávania a nedávno mi bolo oznámené mojim uvádzajúcim učiteľom, že mi asi adaptačné predĺži na ďalší rok (2011/2012), lebo nestíha so mnou prebrať potrebné veci (podľa mňa to objektívny dôvod nie je). Na začiatku som však bola oboznámená s obsahom vzdelávania, ktorý bol vypracovaný do júna 2011 a v tomto mesiaci mám naplánovanú aj otvorenú hodinu. Chcem sa opýtať, či je takýto postup zo strany uvádzajúceho učiteľa normálny. Nie je povinnosťou školy dať po roku možnosť ukončiť AV, keďže som bola prijatá na dobu určitú, teda do 30. júna? Ak dobre rozumiem zákonu, druhý rok AV je určený na opravu, teda ak na prvýkrát neukončím AV. Ja ale by som nemala ani túto možnosť, keďže by som len v druhom roku AV mala riadny termín ukončenia. V danej škole plánujem zostať aj tak len do 30. júna. Od sept. by som teoreticky mohla nastúpiť na 2. školu, ale ja už nechcem byť znova zaradená do AV, keď som ho raz absolvovala, len mi ho 1. škola nechce ukončiť. Som z toho celá zmätená, mám pocit, že mi upierajú moje práva. Potrebujem rýchlo poradiť... Ďakujem vopred.
Sabadka
21.04.11,11:38
Dobrý deň, prosím o radu ohľadom adaptačného vzdelávania. V sept. 2010 som nastúpila do môjho 1. zamestnania- učiteľka na základnej škole. Som zaradená do adaptačného vzdelávania a nedávno mi bolo oznámené mojim uvádzajúcim učiteľom, že mi asi adaptačné predĺži na ďalší rok (2011/2012), lebo nestíha so mnou prebrať potrebné veci (podľa mňa to objektívny dôvod nie je). Na začiatku som však bola oboznámená s obsahom vzdelávania, ktorý bol vypracovaný do júna 2011 a v tomto mesiaci mám naplánovanú aj otvorenú hodinu. Chcem sa opýtať, či je takýto postup zo strany uvádzajúceho učiteľa normálny. Nie je povinnosťou školy dať po roku možnosť ukončiť AV, keďže som bola prijatá na dobu určitú, teda do 30. júna? Ak dobre rozumiem zákonu, druhý rok AV je určený na opravu, teda ak na prvýkrát neukončím AV. Ja ale by som nemala ani túto možnosť, keďže by som len v druhom roku AV mala riadny termín ukončenia. V danej škole plánujem zostať aj tak len do 30. júna. Od sept. by som teoreticky mohla nastúpiť na 2. školu, ale ja už nechcem byť znova zaradená do AV, keď som ho raz absolvovala, len mi ho 1. škola nechce ukončiť. Som z toho celá zmätená, mám pocit, že mi upierajú moje práva. Potrebujem rýchlo poradiť... Ďakujem vopred.

Túto záležitosť musíte doriešiť s vašim riaditeľom. Len vás upozorňujem na fakt, že minimálna dlžka adaptačného vzdelávania je jeden rok (nie jeden školský rok). Vy ste adaptačné vzdelávanie začala v septembri 2010, takže v júni to bude len desať mesiacov. Takže ukončiť adaptačné vzdelávanie môžete aj u nového zamestnávateľa.
voj2
09.05.11,12:39
Dobrý deň
VŠ som skončil 06/2010 od 02/2010 do 06/2010 vrátane som zastupoval za učiteľa na PN na plný úväzok na strednej škole. Od 15.11.2010 do 22.3.2011 som opäť zastupoval na tej istej škole na plný úväzok za učiteľa na PN. Adaptačné som vravel zástupcovi už v novembri povedal že to bude riešiť. Začal mi ho písať až v od 1.3.2011 teda mi aj pridelil až vtedy uvádzajúceho učiteľa a ostatné veci okolo toho. Od 11.4.2011 učím na dohodu na súkromnej škole do konca školského roka. Od septembra mám opäť nastúpiť na dohodu na tú istú súkromnú školu. Moja otázka: Po skončení plného úväzku 22.3.2011 sa adaptačné prerušuje môže sa v ňom pokračovať aj keď nastúpim len na dohodu od septembra na súkromnej škole alebo len keď mám normálny úväzok čiže ak by som mal opäť normálny úväzok dajme tomu až za 5 rokov môžem pokračovať v adaptačnom alebo už naň strácam nárok ?? Ďakujem.:)
lejn
19.02.13,21:40
pekny den po ukonceni Bc. som nastupila do MS na dobu urcitu (9mesiacov) pocas toho som robila nejake hospitacie. to iste sa zopakovala presne o rok na tu istu dobu urcitu, ale neviem o tom aby som nejake adaptacne vzdelavanie robila okrem tych hospitacii ci vlastne to je to iste? lebo aj napriek tomu som ziadne potvrdenie o absolvovani som nedostala je potrebny mat nejaky ten doklad?
Sabadka
20.02.13,12:55
pekny den po ukonceni Bc. som nastupila do MS na dobu urcitu (9mesiacov) pocas toho som robila nejake hospitacie. to iste sa zopakovala presne o rok na tu istu dobu urcitu, ale neviem o tom aby som nejake adaptacne vzdelavanie robila okrem tych hospitacii ci vlastne to je to iste? lebo aj napriek tomu som ziadne potvrdenie o absolvovani som nedostala je potrebny mat nejaky ten doklad?

Ano musíte mať vydané rozhodnutie o úspešnom abslovovaní adaptačného vzdelávania, aby ste mala nárok na vyššiu platovú triedu. Adaptačné vzdelávanie musíte mať ukončené do dvoch rokov od prvého nástupu do zamestnania.
lejn
20.02.13,21:37
adaptacne vzdelavanie to su tie hospitacie?
miramax1
21.02.13,19:01
brontosaurus
21.02.13,19:52
Túto záležitosť musíte doriešiť s vašim riaditeľom. Len vás upozorňujem na fakt, že minimálna dlžka adaptačného vzdelávania je jeden rok (nie jeden školský rok). Vy ste adaptačné vzdelávanie začala v septembri 2010, takže v júni to bude len desať mesiacov. Takže ukončiť adaptačné vzdelávanie môžete aj u nového zamestnávateľa.

Ak dobre viem, tak v zákone nie je dané, že minimálna dĺžka AV je jeden rok. Je tam uvedené, že spravidla trvá jeden rok! Môže trvať aj menej, nikde v zákone to nie je zakázané, aby adaptačné vzdelávanie trvalo aj kratšie, napr. desať mesiacov, alebo dokonca len šesť mesiacov.
lejn
25.02.13,08:18
A co ak ho nemam? Je mozne aby som to isla pytat zhruba po vyse dvoch rokov? ( kedze teraz som uz necely rok doma a pred tym som tam pracovala zhruba necele dva roky)
Co sa tyka naroku na vyssiu PT to asi nebudem mat kedze nemam strednu pedagogicku, zatial mam len Bc.
brontosaurus
25.02.13,17:49
A co ak ho nemam? Je mozne aby som to isla pytat zhruba po vyse dvoch rokov? ( kedze teraz som uz necely rok doma a pred tym som tam pracovala zhruba necele dva roky)
Co sa tyka naroku na vyssiu PT to asi nebudem mat kedze nemam strednu pedagogicku, zatial mam len Bc.

Ak ste pred rokom 2008 nepracovala v školstve a dovtedy nezískala žiadnu pedagogickú prax, tak ste mala byť pri nástupe do zamestnania zaradená na adaptačné vzdelávanie. Ak ste ho neabsolvovala, tak už spätne si ho nárokovať nemôžete a ani si ho pýtať. Je to chyba školy že vás na adaptačné vzdelanie nezaradila a aj vaša, že ste to vtedy neriešila a netrvala na tom, aby ste ho absolvovala.
Až po absolvovaní adaptačného vzdelávania môžete byť zaradená ako "samostatný pedagogický zamestnanec" a postúpiť o platovú triedu vyššie.
miramax1
25.02.13,18:22
Dobrý deň, prosím vás, musí si OZ urobiť adaptačné vzdelávanie, ak ho získal ako PZ? Ďakujem.
lejn
25.02.13,21:03
brontosaurus
ja som od 2005 do 2009 studovala Bc. potom som robila v MS ale pocas tych necelych dvoch rokov som robila nejake hospitacie neviem ci to aj nie je to adaptacne vzdelavanie neviem, ale na konci my nedali zadny papier o absolvovani co teraz?
lejn
01.03.13,14:40
???
brontosaurus
03.03.13,19:56
Ak ste do roku 2009 študovala a dovtedy ste ako píšete nezískala žiadnu pedagogickú prax, čiže nemala uzatvorený pracovný pomer niekde ako pedagogický zamestnanec, tak budete musieť absolvovať adaptačné vzdelávanie. Prax počas školy, či absolvované nejaké hospitácie nie sú považované za pedagogickú prax v tomto zmysle a nepovažujú sa ani za adaptačné vzdelávanie. To začnete absolvovať až pri nástupe do vášho prvého zamestnania.
Pôvodná MŠ kde ste pracovala, vás mala zaradiť na adaptačné vzdelávanie a už ste ho mohla mať absolvované a mať od neho pokoj. Teraz, pri nástupe do ďalšieho zamestnania, vás opäť zaradia ako začínajúceho pedagogického zamestnanca a budete musieť absolvovať aj adaptačné vzdelávanie. Až po jeho ukončení budete zaradená o platovú triedu vyššie a bude z vás už samostatný pedagogický zamestnanec, budete môcť začať zbierať kredity, vykonať atestáciu a pod.
lejn
05.03.13,06:38
Keby som vedela ze nieco take treba robit hned by som ich to pytala.
a co sa tyk atych hospitacii a adaptacneho vzdelavania aky je medzi nimi rozdiel?
Lebo tie hospitacia aspon to tak riaditelka nazyvala som robila cely rok.
brontosaurus
08.03.13,20:57
Ja som potvrdenie o zaradení na adaptačné vzdelávanie dostal hneď v septembri, niekoľko týždňov po tom, ako som nastúpil do zamestnania. Dostal som aj plán adaptačného vzdelávania, čo kedy mám absolvovať, plán hospitácií, odovzdávania príprav, ako aj spôsob jeho ukončenia a pod.
Adaptačné vzdelávanie je vlastne proces uvádzania nového pedagogického zamestnanca do praxe, kde má svojho uvádzajúceho učiteľa/vychovávateľa a počas ktorého sa má naučiť všetko potrebné, ako vedenie dokumentácie, aplikovanie metodických a didaktických postupov v praxi, ako pracovať s problémovými deťmi a pod.
Hospitácia je vlastne len kontrolná činnosť vedenia školy, po ktorej by mal pedagogický zamestnanec dostať rady a pomoc ak jeho metódy a postupy nie sú celkom správne. Počas nich sa len kontroluje ako nový zamestnanec zvláda adaptačný proces a ako zvláda činnosť s deťmi.
Hospitácie budete zažívať stále, vedenie má viac menej povinnosť chodiť na hospitácie a viesť o tom záznam. U nás je vedenie aspoň raz v roku na hospitácii u každého. U niektorých aj viac krát za rok.
lejn
08.03.13,21:30
no da sa povedat ze to vsetko som robila,,, takze uz s tym asi nic nespravim? abudem musiet to nanovo absolvovat?
brontosaurus
08.03.13,22:05
No, podľa mňa už teraz s tým asi nič nespravíte.
Pokiaľ ste nebola oficiálne zaradená na adaptačné vzdelávanie, o čom by ste museli dostať oficiálne tlačivo o zaradení na adaptačné vzdelávanie, ako aj protokol o jeho ukončení s potvrdením o jeho úspešnom absolvovaní, tak máte smolu.
Tu platí už len to známe "neznalosť zákona neospravedlňuje". Riaditeľ využil to, že nemáte prehlad v školských zákonoch, on ušetril na vašom príplatku, ako aj na príplatku pre vášho uvádzajúceho učiteľa a hlavne mal istotu, že vám nemusí zvyšovať plat, lebo ten by sa vám automaticky zvýšil po ukončení adaptačného vzdelávania.

Áno, keďže ste doposiaľ adaptačné vzdelávanie neabsolvovala, nemáte doklad o jeho úspešnom absolvované, tak pri nástupe do nového zamestnania ho budete musieť absolvovať, lebo ste stále podľa zákona len začínajúci pedagogický zamestnanec.