adus07
28.01.10,11:51
Ahojte.

Situácia:

Je nájomník "X". Platí vsetko na čas, zálohy za réžiu posiela vopred. Majitel budovy (COOP JEDNOTA), s ním nemá problém, čo sa tyka platieb, až na jednu vec, že nájomník nevyvíja akukolvek aktivitu spojenú s obnovou,či rekonštrukciou budovy. Nájomník to odvôvodnuje tak, ze budova nieje jeho, tak načo.

Coop jednote sa ozval záujemca, ktorý navrhol vyšší nájom, + rekonštrukciu na vlastné náklady.

Coop jednota dáva povodnému nájomníkovy "X" vypoved..

Velmi pekne Vás prosim, poradte mi:
Aka dlhá je výpovedná lehota, aby sa pôvodný majiteľ odtiaľ odpratal?
Je povinnosťou jednoty uviesť dôvod, prečo sa rozhodla nájomcovi ukončit zmluvu??
Može to Jednota podmienit? ze ak to neopraví, tak mu zmluvu nepredlžia?
Ak sa dozvie nájomník, že je to kvôli rekonštrukcii, a následne v čase vypovednej lehoty budovu nájomník opraví, je možné aby Jednota odstúpila od ukončení nájomnej zmluvy?? skrata po podaní ukončenia najomnej zmluvy, može povodny majitel niečo s budovou robit?

Prosim Vás, poradte mi.. :mee:
hena22
28.01.10,10:58
zober si nájomnú zmluvu, tam by malo byť všetko uvedené. neverím, že taký podnik ako jednota nemá poriadnu nájomnú zmluvu
Zoltán Kovács
28.01.10,11:01
A je vôbec v zmluve zakotvená povinnosť nájomníka opraviť budovu? Ak nie tak prenajímateľ to nemôže žiadať.
Výpovedná doba musí byť uvedená v nájomnej zmluve. Prenajímateľ nemusí uviesť dôvod výpovede.
adus07
28.01.10,11:04
Práveže ja najomnú zmluvu nemám :) preto sa pýtam Vás.
Takže vypovedná lehota je uvedená v zmluve. Oukej
A čo s tou rekonštrukciou po podaní ukončenia prenájmu? Môže to?
Zoltán Kovács
28.01.10,11:06
Práveže ja najomnú zmluvu nemám :) preto sa pýtam Vás.
Takže vypovedná lehota je uvedená v zmluve. Oukej
A čo s tou rekonštrukciou po podaní ukončenia prenájmu? Môže to?

Kým nepoznáme presné znenie zmluvy ťažko radiť.
hena22
28.01.10,11:13
zájde na jednotu a pýtaj si kópiu zmluvy, tam ju musia mať. možno majú aj tvoju kópiu, ak sa tam čakalo na nejaké schválenie predstavenstvom, skús. bez zmluvy sa nepohneš.
adus07
28.01.10,11:30
Pre upresnenie, ja som navrhla, ze tu budovu opravim.Na jednote som už bola :) v pondelok idu o tom rokovat. Preto sa pytam, či ten povodny najomník, moze dačo s tym robit. Ide mi o to, aby ho nepostrašili , on to poopravuje, tak aby bolo, nehaju mu to, a ja budem šuchat nohami. A mimochodom, to možu len tak dať hocikomu najomnu zmluvu prečitat, hm?
hnedoočka
28.01.10,11:38
Pre upresnenie, ja som navrhla, ze tu budovu opravim.Na jednote som už bola :) v pondelok idu o tom rokovat. Preto sa pytam, či ten povodny najomník, moze dačo s tym robit. Ide mi o to, aby ho nepostrašili , on to poopravuje, tak aby bolo, nehaju mu to, a ja budem šuchat nohami. A mimochodom, to možu len tak dať hocikomu najomnu zmluvu prečitat, hm?

aj tak musíš vedieť, akú zmluvu uzatvorili s predchádzajúcim podnájomníkom.

nezdá sa mi, že by pristúpil na prenájom s podmienkou väčších opráv a určite mal v zmluve stanovenú výpovednú lehotu , resp. okamžitú výpoveď v prípade nedodržania niektorých bodov zmluvy.

v tvojom prípade by som sa do opráv nepúšťala, pokiaľ by ti nepreukázali oprávnenosť zrušenia predchádzajúcej zmluvy o prenájme.pôvodný nájomník by ich /Jednotu/ mohol napadnúť a skončenie zmluvy by nemalo účinnosť.
adus07
28.01.10,11:49
Ten povodný nájomník to má tam už desať rokov, ak nie viac. Ale ako hovoríte, ze Jednota nemusí uviesť dôvod ukončenia zmluvy, tak by tam nemal byť problem . S ním ukončia, so mnou uzavrú..
Hovoríš, že povodný majitel ich može napadnut? čize sa odvolat? alebo ako tomu mam rozumiet?
hnedoočka
28.01.10,11:56
Ten povodný nájomník to má tam už desať rokov, ak nie viac. Ale ako hovoríte, ze Jednota nemusí uviesť dôvod ukončenia zmluvy, tak by tam nemal byť problem . S ním ukončia, so mnou uzavrú..
Hovoríš, že povodný majitel ich može napadnut? čize sa odvolat? alebo ako tomu mam rozumiet?

preto potrebuješ vidieť jeho zmluvu. Dôležitá pre teba je tá časť , ktorá rieši ukončenie nájmu.buď je tam na dobu neurčitú s výpovednou lehotou alebo stanovené ukončenie pre porušenie podmienok zmluvy.

ak by som dodržiavala všetky podmienky zmluvy a i napriek tomu dostala ukončenie nájmu, určite by som to napadla a ostala by moja zmluva v platnosti a tvoja neprávom zo strany Jednoty uzatvorená by prestala platiť.

potom by si si od nich musela vymáhať náklady spojené s opravou ich budovy.
adus07
28.01.10,12:04
..Dajme tomu, že je tam je tam na dobu neurčitú s výpovednou lehotou 3 mesiace.. takto som našla par jednoťáckych zmluv.
Ako by potom prebiehal ten proces počas tych troch mesiacov? tie tri mesiace bude stale nájomca prevádzkovať predajnu, alebo sa bude priestor vypratávať, alebo aky je postup.
Uz posledna otazka, nebudem uz otravovat :)
hnedoočka
28.01.10,12:10
..Dajme tomu, že je tam je tam na dobu neurčitú s výpovednou lehotou 3 mesiace.. takto som našla par jednoťáckych zmluv.
Ako by potom prebiehal ten proces počas tych troch mesiacov? tie tri mesiace bude stale nájomca prevádzkovať predajnu, alebo sa bude priestor vypratávať, alebo aky je postup.
Uz posledna otazka, nebudem uz otravovat :)

môže tam byť klauzula o trojmesačnej výpovednej dobe , ktorá začne plynúť buď dňom doručenia, alebo od nasledujúceho mesiaca.Po ukončení troch mesiacov by mal predmet nájmu odovzdať.Od toho dátumu môžu vyhotoviť nájomnú zmluvu s tebou.
hnedoočka
28.01.10,12:28
Ahojte.

Situácia:

Je nájomník "X". Platí vsetko na čas, zálohy za réžiu posiela vopred. Majitel budovy (COOP JEDNOTA), s ním nemá problém, čo sa tyka platieb, až na jednu vec, že nájomník nevyvíja akukolvek aktivitu spojenú s obnovou,či rekonštrukciou budovy. Nájomník to odvôvodnuje tak, ze budova nieje jeho, tak načo.

Coop jednote sa ozval záujemca, ktorý navrhol vyšší nájom, + rekonštrukciu na vlastné náklady.

Coop jednota dáva povodnému nájomníkovy "X" vypoved..

Velmi pekne Vás prosim, poradte mi:
Aka dlhá je výpovedná lehota, aby sa pôvodný majiteľ odtiaľ odpratal?
Je povinnosťou jednoty uviesť dôvod, prečo sa rozhodla nájomcovi ukončit zmluvu??
Može to Jednota podmienit? ze ak to neopraví, tak mu zmluvu nepredlžia?
Ak sa dozvie nájomník, že je to kvôli rekonštrukcii, a následne v čase vypovednej lehoty budovu nájomník opraví, je možné aby Jednota odstúpila od ukončení nájomnej zmluvy?? skrata po podaní ukončenia najomnej zmluvy, može povodny majitel niečo s budovou robit?

Prosim Vás, poradte mi.. :mee:



už len chcem podotknúť , že v tvojom prípade by som si tiež dala pozor, akú zmluvu chce nájomca uzatvoriť s tebou. Vyšší nájom je jednoznačný, ale rekonštrukcia budovy by mala byť presne definovaná a podložená vyrozpočtovaním nákladov.Niekedy i jednoduchá oprava sa môže skomplikovať a nájomca bude na nej trvať bez ohľadu na tvoje finančné náklady.

dúfam však, že si si to už vopred prerátala!;)
adus07
28.01.10,13:42
ta oprava spočiva "len" vo vymene okien, a prerobit socialne zariadenia... takze možem to uviest do zmluvy, konkretne, ze sa jedna o okna a soc. zariadenia?
hnedoočka
28.01.10,18:56
ta oprava spočiva "len" vo vymene okien, a prerobit socialne zariadenia... takze možem to uviest do zmluvy, konkretne, ze sa jedna o okna a soc. zariadenia?

sorry už som bola mimo pc. čo uvedieš do zmluvy je vecou dohody. najlepšie je všetko čo najpresnejšie špecifikovať, nikdy nevieš, kedy sa to môže obrátiť proti tebe.uviedla by som tam na tvojom mieste presne koľko okien,akých a v ktorých miestnostiach, nehovoriac o sociálnych zariadeniach- je rozdiel len vymeniť umývadlá a wc, alebo celú rekonštrukciu. tento podrobný rozpis rekonštrukcie budovy sa môže v zmluve uviesť ako príloha k zmluve .Nie je od veci dohodnúť termín, dokedy to máš opraviť.;)
hena22
30.01.10,06:37
ta oprava spočiva "len" vo vymene okien, a prerobit socialne zariadenia... takze možem to uviest do zmluvy, konkretne, ze sa jedna o okna a soc. zariadenia?

Pôvodne som myslela, že Ty si pôvodný nájomník. Nevadí. Do cudzej zmluvy Ti nemusia dovoliť nahliadnuť. Je to predmetom obchodného tajomstva. Ale správnosti výpovede by som sa v prípade Jednota COOP neobávala, majú tam dosť právnikov aj ekonómov na to, aby to bolo v súlade so zmluvou.
Keďže už jednajú s Tebou, predpokladám, že pôvodnému nájomcovi už beží výpovedná lehota. Počas nej môže normálne fungovať, vypratať priestory by mal obvykle k poslednému dňu (ak sa nedohodli inak)
Dala by som si podmienku, aby v zmluve bolo uvedené, že súhlasia so zhodnotením budovy Tvojou investíciou a pri predčasnom ukončení nájmu vyplatia jeho pomernú časť (ZC). V opačnom prípade by mohli od Teba žiadať uvedenie do pôvodného stavu alebo prísť k majetku zadarmo.
A možno by si presadila aj to, že počas rekonštrukcie nebudeš platiť nájom, nakoľko priestory nemôžeš užívať, oplatí sa to skúsiť.
adus07
01.02.10,07:47
Vyborne, toto som potrebovala vediet. Som TI velmi vdačna, ani nevieš, ako si mi pomohla :)

Ale jednu vec som sa stale nedozvedela, ked mu daju tu vypoved, a moze v tej vypovednej lehote tu budovu opravit, a oni mu nasledne tu vypoved zrušia, čim by mna Coop Jednota vyradila z "hry"? Či je to tak, ked raz daju, ze končí v tej budove, tak to stiahnut nemozu?
hena22
01.02.10,08:21
Pokým nemáš vlastnú platnú zmluvu (alebo aspoň zmluvu o budúcej zmluve) môže sa Jednota dohodnúť s pôvodným nájomníkom na zrušení výpovede. Ty si zatiaľ nezúčastnená strana a nemôžeš do toho zasahovať.