Iwka
28.01.10,13:13
Prajem vsetkym poradakom prijemny zasnezeny stvrtok :)

Chcela by som vas poprosit o pomoc ohladne ohlasovacej povinnosti na DU vzniku/zaniku danovej povinnosti pri motorovom vozidle.
V roku 2008 bolo auto preradene zo sukromneho vlastnictva do podnikania, no bez oznamenia tejto skutocnosti DU !!! Zivnostnik si na toto auto v danovom priznani za rok 2008 uplatnil vsetky naklady, t.z. PHM, umyvarky, a tak isto aj poslednu stvrtinu kupnej ceny auta - cim si znizil zaklad dane z prijmov.
Podla mojich informacii vsak za rok 2008 (teda do terminu 02.02.2009) nepodal danove priznanie k dani z motorovych voziel.
Auto dalej pouzival aj v roku 2009, a to do maja, ked ho odpredal spolocnosti AAA auto.
Moja otazka je, ci by zivnostnik mohol teraz oznamit DU zanik povinnosti k 31.12.2008 a pri najhorsom zaplatit pokutu 66,39 Eur, alebo radsej nic neoznamovat, kedze DU nema info, ze auto bolo pouzivane na podnikanie. (Jedine, ak zivnostnika predvolaju na danovu kontrolu a tam zistia, ze si danovy zaklad znizil o naklady na auto) Resp. co robit?? Urobit danove priznanie za prvych 5 mesiacov roka 2009 a cakat, ci dojde DU na to, ze za rok 2008 priznanie chyba, alebo akooooo????
Prosim, prosim, prosim....pomozte vy skusenejsi :)
Slavena
12.03.10,08:40
Dobrý deň, potrebujem rýchlo poradiť. Podnikateľovi zanikla daňová povinnosť z dôvodu predaja MV. Oznámenie podá do lehoty ustanovenej v § 90 ods. 2 zákona o miestnych daniach (do 30 dní zániku daňovej povinnosti). Je na to špeciálne tlačivo? Alebo stačí ak podnikateľ túto skutočnosť oznámi príslušnému DÚ listom? Prosím súrne o radu. Ďakujem.
petra:-)
12.03.10,09:13
Dobrý deň, potrebujem rýchlo poradiť. Podnikateľovi zanikla daňová povinnosť z dôvodu predaja MV. Oznámenie podá do lehoty ustanovenej v § 90 ods. 2 zákona o miestnych daniach (do 30 dní zániku daňovej povinnosti). Je na to špeciálne tlačivo? Alebo stačí ak podnikateľ túto skutočnosť oznámi príslušnému DÚ listom? Prosím súrne o radu. Ďakujem.

Je na to odporúčaný vzor tlačiva a je dostupný na stránke drsr.sk: v sekcii daňové tlačivá
lenka_bodorova
06.05.11,07:51
Keď na aute vznika totálna škoda 12.4.11 a od vtedy sa nepoužíva na podnikanie oznámim oznámim zánik daňovej povinnosti k 30.4.11 alebo 12.4.11. Auto zatieľ nie je odhlásené. Ďakujem
Katarína Cigánová
06.05.11,07:57
Keď na aute vznika totálna škoda 12.4.11 a od vtedy sa nepoužíva na podnikanie oznámim oznámim zánik daňovej povinnosti k 30.4.11 alebo 12.4.11. Auto zatieľ nie je odhlásené. Ďakujem
vznik a zánik DP rieši §89 zákona 582/2004 Z.z. a .... ods.2 / daňová povinnost zaniká posledným dňom mesiaca , v ktorom sa vozidlo prestalo používat na podnikanie .
Zita5
06.05.11,08:10
Keď na aute vznika totálna škoda 12.4.11 a od vtedy sa nepoužíva na podnikanie oznámim oznámim zánik daňovej povinnosti k 30.4.11 alebo 12.4.11. Auto zatieľ nie je odhlásené. Ďakujem

Ustanovenie § 90 znie:
㤠90
Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť
(1) Daňovník je povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie do 31. januára po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia.
(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).


Vy ste povinná do 30 dní oznámiť zánik daňovej povinnosti na Váš daňový úrad.

Zánik daňovej povinnosti nastal dňa 12.4.2011 avšak daň z MV ste povinná platiť za celý mesiac apríl 2011 .
lenka_bodorova
06.05.11,08:12
Ďakujem, takže to musím oznámiť na daňový úrad do 12.5.11. Auto sa síce nepoužíva od 12.4. ale môžem počkať kým bude vyradené z evidencie, zatiaľ nie je a potom ten dátum nahlásiť ako zánik. Ďakujem
Katarína Cigánová
06.05.11,08:16
Ustanovenie § 90 znie:
㤠90
Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť
(1) Daňovník je povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie do 31. januára po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia.
(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).


Vy ste povinná do 30 dní oznámiť zánik daňovej povinnosti na Váš daňový úrad.

Zánik daňovej povinnosti nastal dňa 12.4.2011 avšak daň z MV ste povinná platiť za celý mesiac apríl 2011 .
suhlasím so všetkým , až na to , že zánik daňovej povinnosti je deň 30.4. nie 12.4 . Vid §89 zákona 582/2004
Zita5
06.05.11,08:16
vznik a zánik DP rieši §89 zákona 582/2004 Z.z. a .... ods.2 / daňová povinnost zaniká posledným dňom mesiaca , v ktorom sa vozidlo prestalo používat na podnikanie .

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_mv040308.pdf
Zita5
06.05.11,08:33
suhlasím so všetkým , až na to , že zánik daňovej povinnosti je deň 30.4. nie 12.4 . Vid §89 zákona 582/2004

Už aj na Porade som čítala , že sú názory na to protichodné, najmä tie čo treba uviesť do tlačiva Oznámenia .

Na tlačive okrem iného je uvedené :

V nadväznosti na uvedené oznamujem Daňovému úradu ...................vznik daňovej povinnosti -zánik daňovej povinnosti , ktorý nastal dňa ..............


V tejto časti ja uvádzam vždy dátum kedy sa už vozidlo nepoužilo na podnikanie . Ešte nikdy mi takto vypísaný oznam nikto nevrátil , avšak stretla som sa už aj s tým , že niektoré daňové úrady bazírujú , aby tam bol napísaný dátum t.j. posledný deň v mesiaci (zánik daňovej povinnosti).

Myslím, že už som také niečo aj na Porade čítala .


Takže je otázne , čo je to vznik a zánik daňovej povinnosti a podľa čoho postupuje daňový úrad pri uložení sankcií, ak niekto povinnosť oznámenia o zániku DP prehliadne a od ktorého dňa sa počíta 30 dní .
Naposledy (tento rok) sa mi dostali do rúk 3 takéto oznámenia , ktoré podnikateľ dodatočne musel na DU vypísať a dátum mal uvedený ako prvý deň kedy už vozidlo vôbec nepoužíval na podnikanie .

Ja osobne v tom vidím nejednotnosť medzi usmernením pracovníkov DU voči nám daňovníkom a zákonom .
lenka_bodorova
06.05.11,08:41
Ďakujem