karixa
28.01.10,12:31
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť s kúpou počítača. Ten, čo máme je už starý, tak som sa rozhodla trochu pre zmenu. Nepotrebujem nejaký super výkonný počítač s úžasnou grafikou a podobné veci... mal by mať už samozrejme lepšiu grafiku, ktorá v pohode zvláda internet, bežné hry, filmy. Samozrejme aj RAM by mala byť silnejšia... proste chcem, aby ten pc nejakých pár rokov vydržal, a nebol za pol roka starou šunkou :) nevyznám sa však vo všetkých tých číslach a nechcem zbytočne preplácať, keďže nemám prehľad o tom, koľko je primeraná cena k danej pc zostave. Preto vás veľmi pekne prosím o radu, alebo skor o zhodnotenie zostavy, o ktorej predbežne uvažujem:
ASUS P5KPL-AM SE SI,
4-jadrový procesor,
2GB DDR2-800MHz Kingston,
HDD 500GB,
Graf. karta-1GB aktiv DVI HDMI,
MS WindowsXP Home Edition CZ SP3 CD COEM,
DVD napal. labscribe,
čítačka pamäť kariet

viem, že tie názvy nie sú úplne odborné, ale aspoň približne :) cena tejto zostavy je približne 440€
je to zostava, ktorá by mohla byť fajn niekoľko rokov, alebo je potrebné niečo ešte doplniť, poprípade zmeniť?
Dopredu ďakujem za každú pomoc :)
220870
28.01.10,11:37
4 jadrový procesor vám je na takom počítači ( slúžiacom na bežné práce s počítačom)viacmenej zbytočný.Takto ušetrené bubáky by som radšej investoval do grafickej karty.
jojom
28.01.10,11:45
Dalšia vec je MS WindowsXP Home Edition CZ SP3 CD COEM. Mrkvosoft ohlásil koniec podpory myslím na rok 2014.
Neviem či by som už radšej nekúpil Win 7 ale krabicovú verziu, v žiadnom prípade nie OEM.
Ram 2 giga f poho ale možno by som buchol na 3 giga.
Grafika 1 gigová asi nie je integrovaná :D, tak by mohla stačiť.
karixa
28.01.10,11:51
Čiže skôr 2-jadrový, ale vybrať nejakú lepšiu graf. kartu? ... a čo máte na mysli tým, že grafika 1 gigová asi nie je integrovaná? :) môžte mi to lepšie vysvetliť?
Flinstone
28.01.10,12:10
ale RAM-ku by som dal rovno 4GB. Dnešné OS s tým už nemajú problém. Win je najväčší požierač pamäti, takže určite mu to pomôže na rýchlosti viac ako 4 jadrá. Volil by som asi AMD PhenomII X2 555 BE alebo 550BE (to sú asi v súčastnosti najvýkonnejšie dvojjadrá)
Fero11
28.01.10,12:31
Najprv napis aky mas PC teraz ci je vobec hodne kupovat novy.
E8400 je 3700 2x 3GHz FSB 1333
Q8400 je 3850 4x 2,66GHz FSB 1333
(pisem v KC, kedze skor nakupujem tam (podla aktualneho kurzu))
Takze bohvieaky rozdiel tam zas nieje, akurat 4jadro treba lepsie chladit a ak clovek obcas chce aj enkodovat / konvertovat tak 4jadro je urcite lepsie ako 2jadro
Ale myslim, ze pomaly sa konci, teda ak uz nieje ukoncena vyroba tychto CPU (dalej core i 5/7)

Pre kupu noveho PC treba zohladnit hlavne tieto poziadavky.

Vykon co sa bude na nom max. robit
Cas ako dlho bude denne zapnuty (spotreba a hlucnost)
V neposlednom rade je aj cena

Samozrejme tych faktorov je viac, nemam vela casu tu pisat, tak aspon tie zakladne som spomenul.

PS este napis parametre terajsieho PC ci fakt potrebujes novy
Stevo5
28.01.10,12:33
Karixa
Z tvojho rozpisu je jasné len to, akú bude mať základnú dosku. Ostatné diely tak ako si ich popísala sa môžu značne odlišovať v parametroch. Od výkonných až po nevyhovujúce. Mala by si sem dať presnejší popis hardvéru, alebo linky. Potom by sa dalo lepšie vyberať.
Tiež sa prikláňam k názoru že v tej zostave by 4 jadrový procesor nemuselbyť a primerane výkonná by bola aj tak. Tiež by som si rozmyslel či ísť do platformy Intel (doska je pre procesory intel), ja by som uprednostnil pre priemerne výkonnú zostavu AMD. Je o niečo lacnejší a výkonnostne sú porovnateľné.
Tiež si nenapísala o tom, aký napájací zdroj by mala mať tá zostava. V žiadnom prípade neber neznačkový zdroj, ale z niektorých značkových, cenovo v strede. Napríklad Fortron, ale z novších s certifikáciou 80+. Jeho výkon sa určí podľa zostavy, vždy radšej viac.
RAM - informácia 800MHz nestačí, ak si sa rozhodla pre 800MHz, tak by mala byť CL4. Neber CL5 alebo CL6.
Inak - neviem kto ti tú zostavu navrhoval, ale je to nejaký mix a pravdupovediac mi to pripadá akoby to zostavoval obchodník ktorý sa potrebuje niečoho zbaviť. Dúfam že si takú chybu neurobila aby ti zostavu navrhoval predajca.
Podobná zostava ako si popísala vyššie by sa dala kúpiť aj za okolo 350€. Samozrejme každý má na to iný názor, ale napríklad mi chýba v popise typ skrinky, ktorá je dôležitá pre chladenie a tichú prevádzku počítača... tiež ten harddisk - otáčky, veľkosť cache, a podobne. Info 500GB nestačí, lebo sa môže stať že vedľa seba budeš mať dva 500GB harddisky a cenový rozdiel bude 100% alebo aj viac.
Ak ti môžem poradiť venuj návrhu zostavy pozornosť do najmenších detailov, daj si to niekde odsúhlasiť (napríklad tu). Prever si na internete ceny komponentov a až potom choď do obchodu, predlož návrh zostavy a spýtaj sa v akej cene ti to predajú. Tiež si prever či by ti obchodník zostavu neposkladal. Ak berieš komplet, robia to zdarma alebo za mierny poplatok - výhoda pri prípadnej reklamácii.
Operačný systém - Je pravda že XP pomaly končí, šiel by som do W7. Ak by si vybrala 64 bitový systém, tak by som doporučil aj RAM z dvoch GB navýšiť na 4GB. Ak zostaneš pri 32 bitovom systéme, 2 gb stačia, ak PC osadíš 3GB tak by sa nedal využiť dvojkanál pre RAM (dal, ale by sa museli kúpiť 2 moduly po 1GB a dva po 500MB a bolo by to drahšie). Celkovo vývoj smeruje k 64 bitovým systémom, ale pre bežného užívateľa 32 bitové v pohode ešte dlho postačia.
Len toľko, aby si bola trochu v obraze, ale aj tak tu ešte viac vecí nebolo spomenuté.
karixa
28.01.10,12:48
No... z vašich príspevkov je mi teraz ešte viac jasné, že kúpiť pc nie je sranda. Normálne ma z toho rozbolela hlava :D ale nie, srandujem. no je to na veľa informácii naraz...
Fero11, nebudem tu písať aky máme pc, určite je už dosť starý nato, aby mohol byť vymeneny :) má slabú RAMku (akú presne, neviem), grafiku, niekedy už nezvláda robiť viac vecí naraz, malá pamäť... určite viem, že chcem nový :)

Stevo5, ďakujem za tie cenné informácie, aj keď musím priznať, že pre mňa sú niektoré z tých vecí španielska dedina :) čo sa týka tej zostavy, máš pravdu, je to taký mišung. Bola som sa informovať už aj v pár obchodoch, mám určtiú ponuku zostáv a ich ceny, no nechcem vás tu tak zaťažovať :) a navyše, určite by som tie zostavy menila... niečo nechala, niečo vymenila... napr. v každej zostave bola 350GB pamäť konkrétne HDD 320GB Seagate B-7200.12 SATAII/300 7200r 3RZ... a mne sa tak zdá, že 500Gb by bolo lepšie a ani cenovo tam nie je nejaký veľký rozdiel.
Čo sa týka tomu venovaniu pozornosti detailov, ja už posledné dni nič nerobím, len hľadám informácie k pc. Určite nemienim investovať len preto, aby mal obchodník tržbu :)
Chobot
28.01.10,12:49
Čiže skôr 2-jadrový, ale vybrať nejakú lepšiu graf. kartu? ... a čo máte na mysli tým, že grafika 1 gigová asi nie je integrovaná? :) môžte mi to lepšie vysvetliť?

Integrovaná znamená, že do PC nekupuješ osobitne GK, ale VGA výstup je priamo na základnej doske. Ale integrované grafiky nemávajú 1 GB pamäte.

Pamäť ale nie je jediný parameter na GK. NA to, aby sme posúdili kvalitu GK je potrebné napísať jej typ (napr. ASUS ATI 5770, alebo ASUS GeForce X260). Podľa toho ti vieme povedať, či je na hry dobrá alebo nie. Len podľa pamäte nie.

A tiež som za dvojjadrový CPU, ale s vyššou frekvenciou.
salvosko
28.01.10,15:19
Ahoj, z toho co si napisala tak len v skratke:
1. staci 2 jadrovy procesor, stredna trieda, zalezi kolko do toho chces investovat
2. zakladna doska o ktorej pises myslim ze nema na sebe grafiku a uvadzas pri grafike HDMI/DVI vystup - to schvalujem, ked budes ma PC pozerat film tak sa lahko da prepojit na TV a pozerat ho na LCD alebo plazme. Inak ti je jedno aka grafika a kolko ma pamati pokial sa nechces hrat dnesne 3D high-end hry, ja mam 3 rocnu grafiku a idu mi dokonca aj tie (napr. COD MW2).
4. pamat 4GB v kazdom pripade, o rok alebo 2 zistis ze 2GB ti je malo.
5. HDD sa pocita lahko, zrataj si na rozne velkosti cenu na 1GB a zistis ze najvyhodnejsie vychadza momentalne 1,5TB disk ak sa nemylim ale mozno je drahy, takze chod smerom dole az po cenu disku ktoru si zan ochotna dat. medzi dnesnymi diskami nie su extra rozdiely okrem kapacity ak nie si narocny uzivatel a dost RAM sposobi ze si windows nechaju veci v RAM a rychlost disku neni tak dolezita. inak tak 500 alebo 750 podla mna budu ok, 320 je predrazeny a maly disk na dnesnu dobu.
mecky
28.01.10,16:19
ono je to takto tazko povedat ci to je vyhodna kupa
vypiste presne nazvy komponentov a potom to mozme zhodnotit
karixa
28.01.10,16:39
Tak napriklad mam tu jednu zostavu:
Skrinka I-BOX Lion 604B 400W,
doska - ASUS P5QL-CM,
procesor - CPU INTEL Core 2 Quad Q8300 BOX,
pamať - 2GB DDR-800MHz Kingston,
mechanika - DVDRW/RAM LG GH22NS,
pevný disk - HDD 320GB Seagate B-7200.12 SATAII/300 7200r RZ,
graf.karta - ATI Sapphire HD 4650 512MB(128) aktiv 1xDVI HDMI
+ v cene je ešte klávesnica, myš, floppy disk a windows XP CZ CD COEM
cena: 510€
Vlado40
28.01.10,17:01
Zbytočne peniaze za Windows XP
mecky
28.01.10,17:22
Tak napriklad mam tu jednu zostavu:
Skrinka I-BOX Lion 604B 400W,
doska - ASUS P5QL-CM,
procesor - CPU INTEL Core 2 Quad Q8300 BOX,
pamať - 2GB DDR-800MHz Kingston,
mechanika - DVDRW/RAM LG GH22NS,
pevný disk - HDD 320GB Seagate B-7200.12 SATAII/300 7200r RZ,
graf.karta - ATI Sapphire HD 4650 512MB(128) aktiv 1xDVI HDMI
+ v cene je ešte klávesnica, myš, floppy disk a windows XP CZ CD COEM
cena: 510€

podla mna za tu cenu nevyhodne...
karixa
28.01.10,18:56
Vlado40, prečo podľa teba zbytočne vyhodené peniaze za windowsXP? Čo by si volil ty?

Mecky prečo nevýhodné? Nevyznám sa vo všetkých tých číslach a už vôbec nie v cenách, a preto som tu, aby ste mi pomohli sa zorientovať, na čo sa zamerať a dať si pozor. Lebo je mi jasné, že vo väčšine obchodoch mi asi predajú aj to, čo by tam nemuselo byť.
Vlado40
28.01.10,19:26
Veď už bolo spomínane pri podobných témach , že podpora XP pomaly končí.Ak si teraz kupuješ nové PC tak hardwarovo by malo zvládnuť nástupcu XP "WINDOWS 7" pre domáce použitie Windows 7 home premium 32 bit stačí v pohode.
salvosko
28.01.10,19:52
Ako bolo pisane, Windows XP urcite nie ... snazil som sa to dat dokopy ako si pisala ale nemam cenu na tu skrinku co uvadzas tak som dal adekvatnu, namiesto Windows XP Home OEM CZ som dal Windows 7 Home OEM SK a grafiku som nasiel len Sapphire HD4650 1G DDR2 PCI-E HDMI / DVI-I / VGA co by malo byt to iste ale viac pamati.
... vyslo mi cca 505€.
Takze to neni moc predrazene ale zas namiesto stareho windows XP je novy 7 (slovensky a nie cesky) a graficka karta z 1GB a 512MB RAM.
Jo! A neviem aku klavesnicu a mys tam mas, ja som dal bezdrotovy set klávesnica a mys LOGITECH Cordless Desktop EX 100 SK.
mecky
28.01.10,20:45
no nieco som skusil zostavit...
Flinstone
29.01.10,05:24
no nieco som skusil zostavit...
RAM určite nie 667MHz to je hádam výpredaj, treba 800MHz.
a chladič na CPU nieje nevyhnutný, lebo označenie BOX za názvom cpu znamená že je dodaný v balení aj s chladičom
karixa
29.01.10,05:39
no nieco som skusil zostavit...
Nevyznám sa v tom síce, ale mne sa tá zostava zdá trošku drahšia, než by mohla byť. Len keď si napríklad porovnám tu RAM, s tým čo mi ponúkali v obchode (800MHz), tak je asi o 30€ drahšia...

Chcem sa vás opýtať... vďaka vám tu na porade si už robím lepšiu predstavu o tom, čo v tom pc chcem mať, len mi stále nie je jasné, podľa čoho vybrať grafickú kartu a RAM. V tých názvoch sú čísla a skratky, ktorým, priznám sa, nerozumiem. Tak napríklad: graf.karta ATI Sapphire HD 4650 512MB(128) aktiv 1xDVI HDMI - čo rozumieť pod tým, že je karta akvit alebo pasiv? a čo tie čísla v zátvorke - čím vyššie tým lepšie?

A Salvosko, klavesnica a myš ma netrápi, nechávam si tú čo máme doma. Do zostavy som ju dala len preto, že mi to tam dali v obchode.
salvosko
29.01.10,07:05
ATI Sapphire HD 4650 512MB(128) aktiv 1xDVI HDMI:
ATI je vyrobca čipu
Sapphire je výrobca karty
HD 4650 je označenie čipu podla čoho sa da usúdiť jej výkon
512MB je pamat na karte ktoru ma karta k dispozpozicii
(128) je sirka pamatovej zbernice = 128 bitov
aktiv = aktivny chladic (s ventilatorom)
1 x DVI je digitalny vystup (kvalitnejsi ako VGA ale existuje redukcia z DVI na VGA)
HDMI je defakto DVI so zvukom = prepojis to s LCD telkou a film na PC mozes kukat na TV
karixa
29.01.10,07:32
ATI Sapphire HD 4650 512MB(128) aktiv 1xDVI HDMI:
ATI je vyrobca čipu
Sapphire je výrobca karty
HD 4650 je označenie čipu podla čoho sa da usúdiť jej výkon
512MB je pamat na karte ktoru ma karta k dispozpozicii
(128) je sirka pamatovej zbernice = 128 bitov
aktiv = aktivny chladic (s ventilatorom)
1 x DVI je digitalny vystup (kvalitnejsi ako VGA ale existuje redukcia z DVI na VGA)
HDMI je defakto DVI so zvukom = prepojis to s LCD telkou a film na PC mozes kukat na TV
Aha, čiže je lepšie, keď je karta aktiv. Dobre tomu rozumiem? Lebo mám aj ponuku zostavy, kde sa uvádza graf. karta pasiv - v takom prípade je ešte potrebné niečo dokúpiť? Čo sa týka pamäte a tej pamäťovej zbernice, čím vyššie čísla, tým lepšie, alebo sa to posudzuje podľa niečoho iného?
salvosko
29.01.10,07:52
aktiv znamena ze moze hucat, niekedy ten ventilator pocut. pasiv je ticho ale zas na to treba lepsiu skrinku ktora ma dobre vetranie hlavne pokial sa ta grafika bude velmi vyuzivat naprikald na hry - mohla by sa prehrievat a zasekavat. je to vec kompromisov. osobne som za aktiv, v pocitaci ma ventilator aj zdroj ktory tiez pocit a skrinka tiez zvykne mat, pasiv je vhodne ked mas aj tichy zdroj lebo stale pocujes to co je najhlasnejsie.
napriklad ja mam PC v obyvacke a preto mi zalezi aj na tychto veciach.
ano, cim viac tym lepsie, viac pamate znamena ze si karta ulozi grafiku u seba a nezatazuje pocitac a sirka zbernica zas udava kolko dat je schopna karta preniest medzi svojim grafickym procesorom a svojou pamatou.
cim viac tym lepsie a tym drahsie - su ale vynimky, neplati to uplne vzdy.
mecky
29.01.10,08:43
RAM určite nie 667MHz to je hádam výpredaj, treba 800MHz.
a chladič na CPU nieje nevyhnutný, lebo označenie BOX za názvom cpu znamená že je dodaný v balení aj s chladičom

pri tej ram som sa uklikol, mala tam byt 800mhz, na celkovej cene sa ale v podstate nic nemeni, chcel som tam napasovat DDR3, ale doska k nim je v tom obchode neumerne predrazena
chladic treba preto lebo ten boxovi chladic huci ako mixer :)

pre karixa, ram je preto drahsia lebo som tam dal 2 kusy (4GB), som tu zostavu vyberal najme s ohladom na to aby bol pc nejake 2 roky zivotaschopny aj s ohladom na hry (aj ked od herneho pc to ma daleko), a tichy. cena sa samozrejme da zrazit dole. dajte sem cenovy strop a upravim to
Flinstone
29.01.10,08:49
pri tej ram som sa uklikol, mala tam byt 800mhz, na celkovej cene sa ale v podstate nic nemeni, chcel som tam napasovat DDR3, ale doska k nim je v tom obchode neumerne predrazena
chladic treba preto lebo ten boxovi chladic huci ako mixer :)

pre karixa, ram je preto drahsia lebo som tam dal 2 kusy (4GB), som tu zostavu vyberal najme s ohladom na to aby bol pc nejake 2 roky zivotaschopny aj s ohladom na hry (aj ked od herneho pc to ma daleko), a tichy. cena sa samozrejme da zrazit dole. dajte sem cenovy strop a upravim to
predpokladám, že nebude dávať nafrak nejak tomu procesoru, takže bios si zníži otáčky aj sám. Mám chladič čo bol pribalený pri procesore a ide ticho. Ver tomu, že keď zaťažím grafiku tak prehluší všetko... a to je na nej Zalman... Ak sa pozerá na cenu, tak aj pár ušetrených eur za chladič sa zíde...
karixa
29.01.10,09:06
predpokladám, že nebude dávať nafrak nejak tomu procesoru, takže bios si zníži otáčky aj sám. Mám chladič čo bol pribalený pri procesore a ide ticho. Ver tomu, že keď zaťažím grafiku tak prehluší všetko... a to je na nej Zalman... Ak sa pozerá na cenu, tak aj pár ušetrených eur za chladič sa zíde...
Tak samozrejme, že pozerám aj na cenu :) Ten cenový strop je u mňa zhruba 500€ - 530€
Nechcem, aby bol pc veľmi hlučný, to je fakt, ale mal by mať už trošku lepšiu grafiku. Nie sme síce doma nejakí veľkí hráči, ale brat si sem tam dobrú hru rád zahrá. Veď to poznáte chlapi, nie? :)
Ide mi aj hlavne o to, aby nám šiel v pohode net, a nesekalo, keď robím viac vecí naraz.
Som vám veľmi vďačná za všetky tie rady. Lebo vyznať sa v tom ako laik, je dosť ťažké.
salvosko
29.01.10,09:10
Ide mi aj hlavne o to, aby nám šiel v pohode net, a nesekalo, keď robím viac vecí naraz.
Potom ale urcite 4GB RAM lebo inak ti to bude sekat = bude pouzivat disk aby nahradil pamat.
karixa
29.01.10,09:28
Potom ale urcite 4GB RAM lebo inak ti to bude sekat = bude pouzivat disk aby nahradil pamat.
Určité veci sú mi viac menej jasné, že bude lepšia 4GB RAM, 2-jadrový procesor, windows XP som už zavrhla, keďže ste mi to zrušili :)
Len stále neviem, čo s tou grafickou kartou, aká by bola najlepšia. a tie vaše chladiče a ventilátory mi tiež stále nie sú celkom jasné :)
Flinstone
29.01.10,10:40
Určité veci sú mi viac menej jasné, že bude lepšia 4GB RAM, 2-jadrový procesor, windows XP som už zavrhla, keďže ste mi to zrušili :)
Len stále neviem, čo s tou grafickou kartou, aká by bola najlepšia. a tie vaše chladiče a ventilátory mi tiež stále nie sú celkom jasné :)
drvivá väčšina hier aj tak použije len jedno jadro, na druhom pobeží systém... ak nemáš špeciálne aplikácie prispôsobené pre viac procesorov, resp. jadier tak nárast procerového výkonu nevyužiješ. Pre hry je dosť dôležitá grafika a operačná pamäť. Takže radšej dvojjadro a viac pamäti a samozrejme slušnú grafiku.
Chobot
29.01.10,10:50
ATI Sapphire HD 4650 512MB(128) aktiv 1xDVI HDMI:
ATI je vyrobca čipu
Sapphire je výrobca karty
HD 4650 je označenie čipu podla čoho sa da usúdiť jej výkon
512MB je pamat na karte ktoru ma karta k dispozpozicii
(128) je sirka pamatovej zbernice = 128 bitov
aktiv = aktivny chladic (s ventilatorom)
1 x DVI je digitalny vystup (kvalitnejsi ako VGA ale existuje redukcia z DVI na VGA)
HDMI je defakto DVI so zvukom = prepojis to s LCD telkou a film na PC mozes kukat na TV

Toto ešte doplním:

to označenie GK typovým číslom 4650 - treba sa trochu vyznať v GK, aby to človek mohol zhodnotiť z tohto čísla. Toto číselné označenie používa ATI a znamená:
4 - generácia grafickej karty
6 - označuje typovú radu a
5 - označuje model
ako posledné číslo sa uvádza zatiaľ nula.

Je ťažké teraz vysvetliť charakteristiku každého označenia, jednoducho, čím vyššie každé číslo, tým je lepšia karta. Podstatné sú 2. a 3.
číslo. Napr. karta 3870 hoci je generačne staršia, ale je výkonnejšia ako 4650 a preto na hry je lepšia 3870.

Výrobca graf. čipov GeForce používa zase iné typové označenie.

Treba najprv povedať, na čo má GK slúžiť (či len bežnú prácu s PC aplikáciami, či jednoduché hry, či graficky náročné hry alebo nebodaj na trojrozmerné projektovanie) a podľa toho môžeme povedať, či ten konkrétny model je vyhovujúci alebo nie.
Chobot
29.01.10,10:57
Aha, čiže je lepšie, keď je karta aktiv. Dobre tomu rozumiem? Lebo mám aj ponuku zostavy, kde sa uvádza graf. karta pasiv - v takom prípade je ešte potrebné niečo dokúpiť? Čo sa týka pamäte a tej pamäťovej zbernice, čím vyššie čísla, tým lepšie, alebo sa to posudzuje podľa niečoho iného?

Chladenie - pasívne je tiché, aktívne je počuť. Čím výkonnejšia GK tým je väčšia potreba ju chladiť. Aj pasívne chladiče môžu byť výkonné, sú ale výrazne drahšie. Lepšie chladenie sa dosahuje aktívnym chladením.

Ak je na GK referenčný chladič (myslím sa tým chladič od výroby) pasívny, tak tú kartu postačuje chladiť pasívne, pokiaľ ju užívateľ neplánuje pretaktovať.

Šírka pam. zbernice - na bežnú prácu stačí 128 bit, pre hry je lepšia 256 bit.

Pamäť karty - postačí 512 MB. Dôležitá je aj frekvencia (aj graf. čipu aj pamätí), ale s tým si hlavu nelám, to by si sa len zbytočne pri výbere zaťažovala. Len nám povedz účel použitia a my ti poradím vhodný typ.
Chobot
29.01.10,11:20
Tak samozrejme, že pozerám aj na cenu :) Ten cenový strop je u mňa zhruba 500€ - 530€
Nechcem, aby bol pc veľmi hlučný, to je fakt, ale mal by mať už trošku lepšiu grafiku. Nie sme síce doma nejakí veľkí hráči, ale brat si sem tam dobrú hru rád zahrá. Veď to poznáte chlapi, nie? :)
Ide mi aj hlavne o to, aby nám šiel v pohode net, a nesekalo, keď robím viac vecí naraz.
Som vám veľmi vďačná za všetky tie rady. Lebo vyznať sa v tom ako laik, je dosť ťažké.

Na hry by som doporučoval karty rady 8, teda také, čo majú šírku zbernice 256 bit. Je jedno, ktorej generácie, či 3 alebo 4. Ja som synovi kúpil teraz kartu 3870 a ťahá všetky aktuálne hry.

Modely sa líšia pracovným taktom jadra (graf. čipu). Takže vyhovovala by napr. karta 4850, ale lepšia by bola 4870 či vyššia. Ak máš možnosť kúpiť obdobnú tretej generácie, tak ušetríš, len neviem, či sú ešte dostať napr. 3870 v obchode.

Karta piatej generácie (5850, či 5870) by bola zbytočne drahá.
karixa
29.01.10,11:46
Chladenie - pasívne je tiché, aktívne je počuť. Čím výkonnejšia GK tým je väčšia potreba ju chladiť. Aj pasívne chladiče môžu byť výkonné, sú ale výrazne drahšie. Lepšie chladenie sa dosahuje aktívnym chladením.

Ak je na GK referenčný chladič (myslím sa tým chladič od výroby) pasívny, tak tú kartu postačuje chladiť pasívne, pokiaľ ju užívateľ neplánuje pretaktovať.

Šírka pam. zbernice - na bežnú prácu stačí 128 bit, pre hry je lepšia 256 bit.

Pamäť karty - postačí 512 MB. Dôležitá je aj frekvencia (aj graf. čipu aj pamätí), ale s tým si hlavu nelám, to by si sa len zbytočne pri výbere zaťažovala. Len nám povedz účel použitia a my ti poradím vhodný typ.
Myslím, že už som to tu spomínala. Pre mňa je podstatné to, aby pc išiel bez problémov, aj keď mám súčasne pustenú hudbu, som na nete a popri tom, dajme tomu, niečo ešte píšem... aby mi to nesekalo, nemrzlo. Nie je pre mňa dôležitá špičková grafika, ale taká, aby mi vystačila aspoň na pár rokov. Nebude to pc určený hlavne na hry, ale skôr na bežné veci, ako vo väčšine domácností.
salvosko
29.01.10,12:17
Vo vacsine domacnosti sluzi pc na hry ;) ja by som siel do tej 4870 aby ostala trochu rezerva vykonu aj do buducna.
Chobot
29.01.10,14:28
Myslím, že už som to tu spomínala. Pre mňa je podstatné to, aby pc išiel bez problémov, aj keď mám súčasne pustenú hudbu, som na nete a popri tom, dajme tomu, niečo ešte píšem... aby mi to nesekalo, nemrzlo. Nie je pre mňa dôležitá špičková grafika, ale taká, aby mi vystačila aspoň na pár rokov.

To, čo popisuješ, nie je dôležité pri výbere GK. Pre to, aby PC zvládol súbežne viac aplikácií je dôležitý najmä rýchly procesor a dostatočná pamäť (malá pamäť spôsobuje zdržanie PC pri prepínaní medi aplikáciami). Procesor by som na tvojom mieste volil dvojjadrový, s frekvenciou min. 2,8 GHz (je jedno či Intel alebo AMD). Pamäť ti už písali, že je dobré mať 4 GB s čo najvyššou frekvenciou (min. 800 MHz pri DDR2, doporučil by som už ale dať DDR3, ktoré mjaú vyššiu frekvenciu - 1333 MHz)


Nebude to pc určený hlavne na hry, ale skôr na bežné veci, ako vo väčšine domácností.

Nemusíš mať teda super grafiku. Preto by som radšej siahol po staršej generácii - 4., než platiť za 5. generáciu viac peňazí za menší výkon. Takto by ti postačovala taká 4670 alebo 4850 (skôr sa prikláňam k tej druhej). S týmito kartami sa nemusíš báť pracovať aj hrať hry ani o pár rokov.
salvosko
29.01.10,17:31
Dovolim si to zhrnut:
Ta zostava co si napisala je OK okrem:
1. nie 2 ale 4 GB RAM
2. nie WInXP ale Win7
To akoze bezpodmienecne.
AK ti ostanu este nejake peniaze tak mozes pridat:
- pamat nie 800MHz ale 1066, pozor, zmena z DDR2 na DDR3 bude vyzadovat aj inu zakladnu dosku bo ta tvoja nepodporuje DDR3 pamate.
- grafika nie 4850 ale 4870
Ostatne by som neriesil ... jedine ak tak kde to kupit najlacnejsie.
karixa
31.01.10,17:57
Dovolim si to zhrnut:
Ta zostava co si napisala je OK okrem:
1. nie 2 ale 4 GB RAM
2. nie WInXP ale Win7
To akoze bezpodmienecne.
AK ti ostanu este nejake peniaze tak mozes pridat:
- pamat nie 800MHz ale 1066, pozor, zmena z DDR2 na DDR3 bude vyzadovat aj inu zakladnu dosku bo ta tvoja nepodporuje DDR3 pamate.
- grafika nie 4850 ale 4870
Ostatne by som neriesil ... jedine ak tak kde to kupit najlacnejsie.
Ešte raz veľmi pekne ďakujem za rady. chcem sa opýtať ešte na tu kartu - tiež jedno je jedno, akej značky je, alebo sa sustrediť aj na to?
mecky
31.01.10,19:30
predpokladám, že nebude dávať nafrak nejak tomu procesoru, takže bios si zníži otáčky aj sám.
ani zdaleka, uz som par tychto kuskov do pc daval, pri beznej cinnosti ako pozeranie filmov alebo videa z netu sa otacky pohybuju na 2500-3000 otacok co vytvara dost neprijemny sum, pri zatazi sa otacky splhaju az k 5000rpm.
uchadit ho uchladi aj pri plnej zatazi len sa to neda pocuvat :)

pri grafickej karte je vcelku jedno aky je vyrobca, vecsinou sa jedna o referencne navrhy kde su rozdielne len nalepky, da sa povedat ze osvedceny vyrobcovia su pre ATI su sapphire a asus
velka vyhoda ati5000 rady je nizka spotreba, oproti porovnatelnym kartam z rady 4000 alebo 3000 to je okolo 50W bez zataze, okolo 100W v zatazi, co sa odrazi aj na hlucnosti, spotrebe, a potrebe napajania
napr pri vyssie odporucanej 4870 je uz vhodnejsi 500W zdroj
salvosko
31.01.10,20:42
Co ja mam skusenosti tak prave od vyrobcu karty zalezi jej hlucnosť. Sice neviem ako ATI lebo ja som nVidlák ale viem že MSI sú fajn s nVidia ale hlučné. Myslím že so Sapphire alebo Asus môže byť. Ide práve o to aký chladič a hlavne ventilatér tam dá vyrobca = koľko to hučí. Alebo potom lacnú a prehodiť chladič na VGA ale to je už trochu hightech.
Keďže mám skrinu Thermaltake, zdroj Enermax a chladič na procák Zalman tak my najviac hučí v kompe grafika. Ale zas len pri 3D hrách ako COD MW2, inak je to ok.
Vlado40
31.01.10,21:00
Pre KARIXA:
Ak potrebuješ PC na klasickú prácu tak by som odporučal grafiku Geforce 9600GT s 512MB ,alebo 1GB pamäťou od výrobcu ASUS alebo GIGABYTE a pasivným chladičom.Tieto karty zvládnu pomerne veľký výkon aj pri hrách nieto pri kancelárskej práci, na ktorú ich zrejme budeš využívať viacej.A pasívny chladič t.j. ticho v skrinke.

http://uk.asus.com/product.aspx?P_ID=dPFp3RtncJ5vDNBV&templete=2

http://www.giga-byte.com.tw/Products/VGA/Products_Spec.aspx?ClassValue=VGA&ProductID=3078&ProductName=GV-N96TSL-1GI

Zbytočne veľa zaplatiť za niečo čo možno pri svojej praci ani nevyužiješ.
karixa
01.02.10,06:44
Už si myslím, že som aj rozhodnutá, čo tam chcem mať, a vždy ma ešte niečím prekvapíte :) zase ste spomínali nejaké chladiče a ventilátory... treba si dokupovať nejaké špeciálne, či tie sú už súčasťou pc?
a čo sa týka procesora? ten si vyberať podľa čoho, aby bol kompatibilný s ostatnými časťami?
Chobot
01.02.10,08:16
Už si myslím, že som aj rozhodnutá, čo tam chcem mať, a vždy ma ešte niečím prekvapíte :) zase ste spomínali nejaké chladiče a ventilátory... treba si dokupovať nejaké špeciálne, či tie sú už súčasťou pc?


V PC je niekoľko ventilátorov:

1. chladenie procesora - ak kupuješ CPU ako BOX balenie, tak chladič s ventilátorom je súčasťou krabice. Teda nemáš čo riešiť.

2. chladenie GK - každá GK, pokiaľ je aktívne chladená, má na sebe vrtuľku, ktorá ju dokáže pri bežnom používaní ochladiť. Pokiaľ nebudeš GK vytáčať do oblakov či pretaktovávať, tak tú vrtuľku meniť nemusíš. Nie je čo riešiť.

3. chladenie zdroja - táto vrtuľka je zabudovaná priamo v zdroji, vymeniť ju ani nemôžeš. Nie je čo riešiť.

4. Chladenie priestoru skrinky - skrinka už má v sebe zabudované ventilátory. Môžu byť jeden až ... možno aj 3 či 4. Ten jeden je vzadu a vyháňa vzduch zo skrinky von. Potom zvyknú byť ešte aj pri HDD aby ochladzovali HDD. Ak by si mala pocit, že tento ventilátor je hlučný, môžeš ho vymeniť za typ SILENT (investícia cca 10-20 EUR). Ale viac hluku narobí ventilátor na grafike či CPU, takže si myslím, že zase "Nie je čo riešiť".


Problém pri ventilátoroch môže byť s hlučnosťou alebo nedostatočným chladením, čo sa môže prejaviť mrznutím PC či jeho častým reštartom.
Takže pokiaľ s ventilátormi či chladením nemáš problém, je zbytočné sa tým zapodievať.



a čo sa týka procesora? ten si vyberať podľa čoho, aby bol kompatibilný s ostatnými časťami?

Jediná časť, s ktorou musí byť procesor kompatibilný je základná doska. Tú treba kupovať s takou päticou, akú má procesor. Ostatné veci sú nezávislé od procesora.
Vlado40
01.02.10,08:20
Tu je napr.cenovo dostupná doska a k nej zoznam procesorov , ktoré doska podporuje.
http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=URA00A6u0GrUqHiH&templete=2
salvosko
01.02.10,14:41
Už ste ju úplne doplietli. Podľa mňa je tá zostava OK ale to by som sa už opakoval. Ak chce do toho dať viac € tak je čo vylepšovať ale za tú cenu je to ok aj komponenty sú v pohode - podľa mňa.
Možno by som ešte vedel dať 10€ dole kedy som to kupoval ja pre svojho zákazníka ;)
karixa
01.02.10,16:02
Už ste ju úplne doplietli. Podľa mňa je tá zostava OK ale to by som sa už opakoval. Ak chce do toho dať viac € tak je čo vylepšovať ale za tú cenu je to ok aj komponenty sú v pohode - podľa mňa.
Možno by som ešte vedel dať 10€ dole kedy som to kupoval ja pre svojho zákazníka ;)
Takže chlapci, už vás prosím len o poslednú vec :) Bola som dnes v obchode a tam mi urobili túto zostavu:
skrinka I-BOX Lion 604B 400W
zákl.doska: GIGABITE MA770-US3 (rev. 2.0)
4GB DDR2-800MHz Kingston kit 2x2GB
DVDRW/RAM LG GH22LP20 LS 10x10x22x2x
HDD 500GB WD5000AVDS GP 32MB SATAII/300 7200rp 3RZ
GIGABYTE 9600GT 512MB (256) aktiv +xDVI HDMI DDR3
MS Win 7
Apacer USB 2. int. čítačka kariet
cena: 450€

môže byť, či ešte stále to nie je ono?

salvosko, ty predávaš pc?
Flinstone
01.02.10,16:22
Takže chlapci, už vás prosím len o poslednú vec :) Bola som dnes v obchode a tam mi urobili túto zostavu:
skrinka I-BOX Lion 604B 400W
zákl.doska: GIGABITE MA770-US3 (rev. 2.0)
4GB DDR2-800MHz Kingston kit 2x2GB
DVDRW/RAM LG GH22LP20 LS 10x10x22x2x
HDD 500GB WD5000AVDS GP 32MB SATAII/300 7200rp 3RZ
GIGABYTE 9600GT 512MB (256) aktiv +xDVI HDMI DDR3
MS Win 7
Apacer USB 2. int. čítačka kariet
cena: 450€

môže byť, či ešte stále to nie je ono?

salvosko, ty predávaš pc?
predpokladám že AMD procesor je tam... myslím že môže byť
karixa
01.02.10,16:27
predpokladám že AMD procesor je tam... myslím že môže byť
Tiež som už nato myslela, lebo v obchode som si to akosi nevšimla, ale v popise základnej dosky je Chipset-AMD 770+SB710 Revize. Je toto procesor?
Flinstone
01.02.10,18:16
Tiež som už nato myslela, lebo v obchode som si to akosi nevšimla, ale v popise základnej dosky je Chipset-AMD 770+SB710 Revize. Je toto procesor?
nie... ale chipset tej dosky podporuje procerory AMD... hádam je cpu v cene tej zostavy (aspoň PhenomII X2 550 BE) potom by to bolo vcelku slušné...
karixa
01.02.10,19:40
nie... ale chipset tej dosky podporuje procerory AMD... hádam je cpu v cene tej zostavy (aspoň PhenomII X2 550 BE) potom by to bolo vcelku slušné...
V popise dosky je presne toto:
Chipset-AMD 770+SB710 Revize - 2.0 Rozmerovy format - ATX (305 mm x 210 mm) Pätica procesorov - socket - AM2+ Podpora pre procesory - AMD PhenomII X4 / AMD Phenom II X3 / AMD Phenom FX / AMD Phenom X4 / AMD Phenom X3 / AMD Athlon X2 / AMD Athlon / AMD Sempron X2 / AMD Sempron procesor System BUS

tak neviem... ale asi tam ten procesor chyba, čo?
Vlado40
01.02.10,21:04
Grafika je v pohode , ale aj tak by som ju vymenil za tú istú ,ale s pasívnym chladičom.
salvosko
01.02.10,21:50
Mne to pripadá že tam zabudli dať procesor, aj tá cena by tomu zodpovedala.
Neviem ... 9600GT je dost stará karta podla mna, technologicky.
Sorry, mám za sebou 550 km za volantom dneska (Stará lesná -> KE -> RS -> BA, padám na hubu.
Musel by som sa na to pozrieť lepšie.
Vlado40
01.02.10,22:07
Technologický možno ,ale kancelárske práce,internet ,filmy a bežné hry zvládne ,na čo ju potrebuje karixa v pohode.Skôr mám obavu o tú skrinku LION ,ktorú nepoznám.Myslím zdroj a ventilátor.Ak bude iba 8cm ,tak bude hlučná.
karixa
02.02.10,05:33
Technologický možno ,ale kancelárske práce,internet ,filmy a bežné hry zvládne ,na čo ju potrebuje karixa v pohode.Skôr mám obavu o tú skrinku LION ,ktorú nepoznám.Myslím zdroj a ventilátor.Ak bude iba 8cm ,tak bude hlučná.
Vlado40, tá skrinka je z predajne, kde mi robili tú zostavu, neviem, či môžem napísať aj názov obchodu :)
z tej karty som už chlapci fakt popletená. Tú 9600GT som tam dala preto, že mi to tu bolo odporúčané. Aj v obchode mi povedali, že je to veľmi dobrá karta, no niektorí z vás nesúhlasia, tak ja už neviem. Pýtala som sa aj, či by nebol lepší pasívny chladič, ale predajca ma od toho odhovoril, že aktívny vôbec nie je taký hlučný.
Ešte sa chcem opýtať na tú RAM - je CL6. A niekto mi tu radil, aby som nedávala CL5 ani CL6. Je v tom veľký rozdiel?
Fero11
02.02.10,06:01
Pýtala som sa aj, či by nebol lepší pasívny chladič, ale predajca ma od toho odhovoril, že aktívny vôbec nie je taký hlučný.

No ked pises vo worde, tak urcite sa fan ani netoci, ale ak pride syn/dcera a zacne drvit nejaku hru, tak sa ten fan moze roztocit na celkom pekne otacky. Ak sa na PC bude hrat minimum, alebo vobec, tak by som odporucil pasiv. Ja mam tiez pasiv, ale ja som sa nikdy nehral
Chobot
02.02.10,08:02
V popise dosky je presne toto:
Chipset-AMD 770+SB710 Revize - 2.0 Rozmerovy format - ATX (305 mm x 210 mm) Pätica procesorov - socket - AM2+ Podpora pre procesory - AMD PhenomII X4 / AMD Phenom II X3 / AMD Phenom FX / AMD Phenom X4 / AMD Phenom X3 / AMD Athlon X2 / AMD Athlon / AMD Sempron X2 / AMD Sempron procesor System BUS

tak neviem... ale asi tam ten procesor chyba, čo?

DOska sa nepredáva spolu s procesorom. Procesor nemáš v tej zostave. Možno ho ale zabudol predajca uviesť, veď bez procáku by ti asi skrinku nepredal...:rolleyes:, či neponúkol ako zostavu...:rolleyes:
Chobot
02.02.10,08:16
Vlado40, tá skrinka je z predajne, kde mi robili tú zostavu, neviem, či môžem napísať aj názov obchodu :)
z tej karty som už chlapci fakt popletená. Tú 9600GT som tam dala preto, že mi to tu bolo odporúčané. Aj v obchode mi povedali, že je to veľmi dobrá karta, no niektorí z vás nesúhlasia, tak ja už neviem. Pýtala som sa aj, či by nebol lepší pasívny chladič, ale predajca ma od toho odhovoril, že aktívny vôbec nie je taký hlučný.
Ešte sa chcem opýtať na tú RAM - je CL6. A niekto mi tu radil, aby som nedávala CL5 ani CL6. Je v tom veľký rozdiel?

Poradím ti, daj si kávu a už sa nad tým toľko netráp. Tá karta 9600 GT bude dostatočná pre tvoje potreby. čo na tom, že to nie je technologická novinka. Je dostatočne výkonná, aj keď je to starší model. Ja mám v kompe 6 ročnú GK ASUS Radeon 9600 XT (http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=JiVYd5YzuZoB6IQZ&templete=2)s stále je dostatočná pre moje potreby (pozor, nemýľ si to s tou tvojou, hoci majú označenie 9600, je to úplne iná platforma, moja je ATI a tvoja je GeForce; tvoja je oveľa novšia). Nové hry na nej síce nehrávam, ale staršie hry, spred 3-4 rokov, sa na nej ešte dajú hrať (Doom3, HL2 a podobne). Ani pasívne chladenie nemusíš dávať, ak nepotrebuješ mať absolútne ticho pri práci s PC.

A tie RAMky, tiež zabudni na najaké CL. Ak tie tvoje majú CL6, tak pre pokoj v duši si kúp CL 5. CL 4 majú pri frekvencii 800 MHz len pamäte HyperX, teda tie špičkové. Pre teba nie sú potrebné, skutočnú zmenu vo výkone PC by si nezbadala.

Tu ti väčšinou radia PC fanantici (myslím ich v dobrom, že sa v tom vyznajú. ;)), ktorí si svoje PC vyšperkujú, ako blondína svoju kabelku, ale občas zabúdajú, že existujú aj obyčajní užívatelia, ktorí potrebujú funkčný PC a nie nejaké PC marky, či hodnotenia výkonnosti a nebažia po maximálnych FPS - kách. Ak poslednej vete nerozumieš, nič si z toho nerob. ;):D
Vlado40
02.02.10,09:03
Ja s výberom grafickej karty súhlasím.Pozri strana 5.Mne vadí len ten aktívny chladič , ktorý nikdy nie je tichý aj keď sa na ňom uvádza , že je tichý.Sám mám doma dve karty 9600 jednu s pasívnym a jednu s ventilátorom ,aktívny chladič.Ľutujem , že aj tú druhu kartu som nezobral s pasívnym chladením.Každý ventilátor zvyšuje hluk v skrinke a to keď sa pridá k tomu jeho opotrebenie...,dokáže robiť dobre nervy.RAM CL5 je trošku rýchlejšia.

Odpoveď , že je technologický .... patrila pre Salvosko
karixa
02.02.10,10:36
Poradím ti, daj si kávu a už sa nad tým toľko netráp. Tá karta 9600 GT bude dostatočná pre tvoje potreby. čo na tom, že to nie je technologická novinka. Je dostatočne výkonná, aj keď je to starší model. Ja mám v kompe 6 ročnú GK ASUS Radeon 9600 XT (http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=JiVYd5YzuZoB6IQZ&templete=2)s stále je dostatočná pre moje potreby (pozor, nemýľ si to s tou tvojou, hoci majú označenie 9600, je to úplne iná platforma, moja je ATI a tvoja je GeForce; tvoja je oveľa novšia). Nové hry na nej síce nehrávam, ale staršie hry, spred 3-4 rokov, sa na nej ešte dajú hrať (Doom3, HL2 a podobne). Ani pasívne chladenie nemusíš dávať, ak nepotrebuješ mať absolútne ticho pri práci s PC.

A tie RAMky, tiež zabudni na najaké CL. Ak tie tvoje majú CL6, tak pre pokoj v duši si kúp CL 5. CL 4 majú pri frekvencii 800 MHz len pamäte HyperX, teda tie špičkové. Pre teba nie sú potrebné, skutočnú zmenu vo výkone PC by si nezbadala.

Tu ti väčšinou radia PC fanantici (myslím ich v dobrom, že sa v tom vyznajú. ;)), ktorí si svoje PC vyšperkujú, ako blondína svoju kabelku, ale občas zabúdajú, že existujú aj obyčajní užívatelia, ktorí potrebujú funkčný PC a nie nejaké PC marky, či hodnotenia výkonnosti a nebažia po maximálnych FPS - kách. Ak poslednej vete nerozumieš, nič si z toho nerob. ;):D
Chobot, tebe sa to povie, keď si možno profík v pc svete :) ale neboj sa, až tak sa preto netrápim, len možno trošku viac, ako je normálne :) ale kávu si nedám, lebo ju nepijem :)
chlapci, zase sa opakujem, ale veľmi pekne ďakujem za rady ;-)
salvosko
04.02.10,18:18
Ticha (pasivna) a vykonna DX11 graficka karta ... ATI Radeon HD 5450
http://www.hardocp.com/images/articles/1265251521nnzkEOqDcW_1_32_l.jpg
mecky
04.02.10,18:31
tak vykonnou by som ju nenazyval, je to absolutny low-end a na hry je uplne nevhodna
karixa
06.02.10,13:08
Chlapci, vďaka ešte raz všetkým za rady. Nový pc je už doma :) Keby nie vás. tak by som asi ešte veľmi dlho zvažovala...
salvosko
06.02.10,16:21
Tak nech ti sluzi!