Katarina 64
28.01.10,12:33
prajem dobrý deň,

v zákonníku práce § 142 odst. 2) je uvedené: " ak zamestnanec nemôže pracovať z dôvodu nepriaznivých poveternostných vplyvov, poskytne mu zamestnávateľ náhradu mzdy najmenej 50% jeho priemerného zárobku "
Potrebujem vedieť, čo sa rozumie pod nepriaznivými poveternostnými vplyvmi.
či to platí pre prácu vykonávanú v exteréri, alebo aj v interiéry.
mám situáciu, keď podľa predpisov máme nevykurovanú výrobnú halu v ktorej nám pri nízkej teplote nefunguje technológia. myslím tým extrémne nízku teplotu - 15 stupňov - 20 stupňov. môže toto byť považované za nepriaznivý poveternostný vplyv?
Mám na to svoj subjektívny názor, len potrebujem názor nezávislej osoby.
Ďakujem
brikina
28.01.10,12:27
nie som si istá odpovedou, preto ta nejdem mýlit subjektívnym názorom, ale byt tebou určite oslovím bezpečnostného technika, ktorý by ti takéto informácie mal vedieť zodpovedať....
Chobot
28.01.10,13:22
prajem dobrý deň,

v zákonníku práce § 142 odst. 2) je uvedené: " ak zamestnanec nemôže pracovať z dôvodu nepriaznivých poveternostných vplyvov, poskytne mu zamestnávateľ náhradu mzdy najmenej 50% jeho priemerného zárobku "
Potrebujem vedieť, čo sa rozumie pod nepriaznivými poveternostnými vplyvmi.
či to platí pre prácu vykonávanú v exteréri, alebo aj v interiéry.
mám situáciu, keď podľa predpisov máme nevykurovanú výrobnú halu v ktorej nám pri nízkej teplote nefunguje technológia. myslím tým extrémne nízku teplotu - 15 stupňov - 20 stupňov. môže toto byť považované za nepriaznivý poveternostný vplyv?
Mám na to svoj subjektívny názor, len potrebujem názor nezávislej osoby.
Ďakujem

Málo informácií na to, aby ti niekto poskytol subjektívny názor. Prečo je v tej hale tak nízka teplota? Veď vonku teraz nie je ani -10 st. C.

Ak nemôžete pracovať preto, lebo vonku je napr. -25 st.C a v hale -20 st. C a pri takej teplote nefunguje nejaký stroj, a halu nie je možné vykúriť, tak to by mohol byť tento prípad. Inak primárne nepriaznivé pov. vplyvy sú myslené skôr pre exteriérové práce. Napr. majster nepošle pokrývača na strechu kostola, keď fúka vietor o sile 90 km/h. Alebo nebudú omietať budovu, keď vonku leje ako z krhly
Katarina 64
01.02.10,06:33
Ďakujem, aj aj som to myslela takto.
hena22
01.02.10,06:37
To ale znamená, že v prípade, keď nefunguje technológia, jedná sa o prekážku na strane zamestnávateľa a zamestnanec má nárok na 100%-nú náhradu mzdy
Chobot
01.02.10,08:57
To ale znamená, že v prípade, keď nefunguje technológia, jedná sa o prekážku na strane zamestnávateľa a zamestnanec má nárok na 100%-nú náhradu mzdy

Ani nie 100% náhradu mzdy, ale náhradu mzdy vo výške priemernej mzdy.

Treba posudzovať každý prípad individuálne, či sú to poveternostné vplyvy, alebo nefunkčná technológia.

Ak bude - 30 st. C a zamrzne nafta v kamióne, tak to nie je nefunkčná technológia, ale poveternostné vplyvy. Vtedy platí § 142 ods. 2:

(2) Ak zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, poskytne mu zamestnávateľ náhradu mzdy najmenej 50 % jeho priemerného zárobku.

Ak sa pokazí nekaká výrobná linka, od ktorej závisí chod celej firmy, tak to je nefunkčná technológia - § 142 ods. 1 :

(1) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.