nikinka
22.09.05,09:40
Ahojte poraďáci prosím vie mi niekto poradiť ohľadom spolupracujúcich SZČO?
Čo všetko treba vypísať kam treba ísť ako je to s účtovníctvom a podobne.
Johanka
22.09.05,07:48
Myslíš spolupracujúce SZČO v zmysle združenia?
gita
22.09.05,07:48
Ak myslíš spolupracujúcu, resp. vypomáhajúcu osobu, to už bolo zrušené
Zita5
22.09.05,07:48
Ahojte poraďáci prosím vie mi niekto poradiť ohľadom spolupracujúcich SZČO?
Čo všetko treba vypísať kam treba ísť ako je to s účtovníctvom a podobne.

Neviem čo konkrétne chceš , ale spolupracujúca SZČO osoba už neexistuje . To bolo v minulosti . Rozpíš konkrétnejšie o čo vlastne ide pokiaľ môžeš .
nikinka
22.09.05,08:05
Ide o to že dve baby chcú robiť školenia.
Nechce si zakladať živnosť len jedna pretože tá druhá nenesie "žiadnu zodpovednosť"
Chcú školiť obe. A aby boli rovnocené.
Popri tomto majú trvalý pracovný pomer...
ALDA
22.09.05,08:13
Ide o to že dve baby chcú robiť školenia.
Nechce si zakladať živnosť len jedna pretože tá druhá nenesie "žiadnu zodpovednosť"
Chcú školiť obe. A aby boli rovnocené.
Popri tomto majú trvalý pracovný pomer...
Podľa mňa iba vo forme združenia-obe živnosť.

Ale neviem prečo každá ako SZČO nemôže podnikať osobitne. Je to jednoduchšie ako združenie.
nikinka
22.09.05,08:14
Prosím môžeš mi povedať viac o tom združení?
Zita5
22.09.05,08:26
Hore na lište klinkni hľadať a napíš Združenie FO resp. Zmluva o združení - tam sa dočítaš všetko , pretože táto téma sa tu už neraz rozoberala . Ak sa Ti nepodarí , prilepíme Ti sem link .
nikinka
22.09.05,08:39
Hore na lište klinkni hľadať a napíš Združenie FO resp. Zmluva o združení - tam sa dočítaš všetko , pretože táto téma sa tu už neraz rozoberala . Ak sa Ti nepodarí , prilepíme Ti sem link .
Ďakujem podarilo sa :)
Zita5
22.09.05,08:40
M0NIKA
04.03.06,20:09
Neviem čo konkrétne chceš , ale spolupracujúca SZČO osoba už neexistuje . To bolo v minulosti . Rozpíš konkrétnejšie o čo vlastne ide pokiaľ môžeš .
Prosím, viete mi povedať kam pozrieť na "spolupracujúcu" osobu?
Teraz ma totižto klient presviedča, že na jeho manželku (ktorá poberá dôchodok presahujúci výšku odp. položky) a vypomáha mu bezodplatne v ordinácii si chce uplatniť odp. položku.
Podľa mňa na to nárok nemá, takisto si myslím, že keby k tomu došlo má problém s nelegálnym zamestnávaním.... ale chcem si to overiť.
Prosím teda o info... vopred ďakujem.
Zita5
04.03.06,20:18
Prosím, viete mi povedať kam pozrieť na "spolupracujúcu" osobu?
Teraz ma totižto klient presviedča, že na jeho manželku (ktorá poberá dôchodok presahujúci výšku odp. položky) a vypomáha mu bezodplatne v ordinácii si chce uplatniť odp. položku.
Podľa mňa na to nárok nemá, takisto si myslím, že keby k tomu došlo má problém s nelegálnym zamestnávaním.... ale chcem si to overiť.
Prosím teda o info... vopred ďakujem.

Ja som už uviedla , že spolupracujúcim osobám už odzvonilo, to už proste neexistuje.

Pokiaľ mu vypomáha v ambulancii , vlastne mu vypomáha bezodplatne -čiže pracuje na čierno .To by mu žiadna kontrola neuverila , že vypomáha bezodplatne .Pokiaľ poberá dôchodok presahujúci odpočitateľnú položku , nevidím dôvod , prečo by si mal odpočítavať na manželku .
va1ke
04.03.06,20:21
Ahojte ja by som chcela vedieť či je možné toto:
SZČO-murár pracuje na stavbách, zamestnáva aj na dohodu pracovníkov a spolupracujú s nim aj iní SZČO, ktorí mu po skončení nejakej murárskej práce vystavia faktúru za vykonané murárske práce. Môže to takto fungovať?
KEJKA
04.03.06,20:25
Ahojte ja by som chcela vedieť či je možné toto:
SZČO-murár pracuje na stavbách, zamestnáva aj na dohodu pracovníkov a spolupracujú s nim aj iní SZČO, ktorí mu po skončení nejakej murárskej práce vystavia faktúru za vykonané murárske práce. Môže to takto fungovať?
iné SZCO, ktoré fakturujú - spolupracujú na báze obchodných vzťahov, môže to takto fungovať.
va1ke
04.03.06,20:28
Fu to som si vydýchla, musia mať aj nejakú písomnú zmluvu?
M0NIKA
04.03.06,20:28
Ja som už uviedla , že spolupracujúcim osobám už odzvonilo, to už proste neexistuje.

Pokiaľ mu vypomáha v ambulancii , vlastne mu vypomáha bezodplatne -čiže pracuje na čierno .To by mu žiadna kontrola neuverila , že vypomáha bezodplatne .Pokiaľ poberá dôchodok presahujúci odpočitateľnú položku , nevidím dôvod , prečo by si mal odpočítavať na manželku .
Zita,
veľmi pekne Ti ďakujem, ale ešte mám dotaz - kde v starom zákone o DzP sa píše o spolupr. osobe? Nestretla som sa zatiaľ s týmto a hoci je už po "funuse", rada by som si to dobehla.
Ešte raz vďaka.
Zita5
04.03.06,20:58
Zita,
veľmi pekne Ti ďakujem, ale ešte mám dotaz - kde v starom zákone o DzP sa píše o spolupr. osobe? Nestretla som sa zatiaľ s týmto a hoci je už po "funuse", rada by som si to dobehla.
Ešte raz vďaka.

Vieš to Ti presne nepoviem , naposledy to bolo ..... keď strelím 2002...uf :) ;) :rolleyes:
lenkak
05.03.06,11:48
Od 1. januára 2004, kedy nadobúda účinnosť nový zákon o sociálnom poistení č. 461/2003 Z. z.,sa už neobjavuje pojem “spolupracujúca osoba samostatne zárobkovo činnej osoby”. Od 1. januára 2004 sa tieto fyzické osoby za predpokladu, že do 31. decembra 2003 boli dobrovoľne zúčastnené na nemocenskom poistení a dobrovoľne zúčastnené na dôchodkovom zabezpečení, považujú za dobrovoľne nemocensky poistené osoby a dobrovoľne dôchodkovo poistené osoby.

Takže hľadaj v zákonoch pred touto zmenou.