Alena Spišiaková
28.01.10,13:56
Dobrý deň,

V 6/2009 zomrel daňovník - podnikateľ, SZČO. Živnosť po ňom prebrala jeho manželka, ktorá odišla z práce a pokračuje v živnosti, čo aj na príslušné úrady nahlásila. Dedičské konanie žiaľ ešte stále nie je ukončené. Pri daňovom priznaní by som mala upraviť základ dane za rok 2009??? O nesplatené pohľadávky a záväzky, a iné.
chcem sa však spýtať, že či môžem uplatniť nezdaniteľnú časť na zomretého daňovníka??? A zároveň urobiť DP jeho manželke, keď pracovala len do 31.08.2009? Zvláštne je to, že vzhľadom k tomu, že sa čaká na ukončenie dedičského konania, a ona je ako pokračovateľka v živnosti, tak ju nezaevidovali ani úrade práce a prihlásila sa ako dobrovoľne nezamestnaná osoba a si dobrovoľne všetko platí.
Zdenka 0705
28.01.10,13:13
Dobrý deň,

V 6/2009 zomrel daňovník - podnikateľ, SZČO. Živnosť po ňom prebrala jeho manželka, ktorá odišla z práce a pokračuje v živnosti, čo aj na príslušné úrady nahlásila. Dedičské konanie žiaľ ešte stále nie je ukončené. Pri daňovom priznaní by som mala upraviť základ dane za rok 2009??? O nesplatené pohľadávky a záväzky, a iné.
chcem sa však spýtať, že či môžem uplatniť nezdaniteľnú časť na zomretého daňovníka??? A zároveň urobiť DP jeho manželke, keď pracovala len do 31.08.2009? Zvláštne je to, že vzhľadom k tomu, že sa čaká na ukončenie dedičského konania, a ona je ako pokračovateľka v živnosti, tak ju nezaevidovali ani úrade práce a prihlásila sa ako dobrovoľne nezamestnaná osoba a si dobrovoľne všetko platí.
Základ dane sa už neupravuje priamo v DP, ale v peňažnom denníku, pomocou interných dokladov, ktorými si vypáruješ pohľadávky a záväzky, tým pádom budeš mať výkaz o MaZ nulový. Je tu niekoľko príspevkov, ktoré sa týmto zaoberajú, skús pohľadať.
Odpočítateľnú položku mu uplatníš celú.
Alena Spišiaková
01.02.10,16:38
A čo s tou častou príjmov a výdavkov po jeho smrti??? Na koho to dám??? Na povereného zástupcu, teda jeho manželku????
marjankaj
01.02.10,16:57
Dobrý deň,

V 6/2009 zomrel daňovník - podnikateľ, SZČO. Živnosť po ňom prebrala jeho manželka, ktorá odišla z práce a pokračuje v živnosti, čo aj na príslušné úrady nahlásila. Dedičské konanie žiaľ ešte stále nie je ukončené. Pri daňovom priznaní by som mala upraviť základ dane za rok 2009??? O nesplatené pohľadávky a záväzky, a iné.
chcem sa však spýtať, že či môžem uplatniť nezdaniteľnú časť na zomretého daňovníka??? A zároveň urobiť DP jeho manželke, keď pracovala len do 31.08.2009? Zvláštne je to, že vzhľadom k tomu, že sa čaká na ukončenie dedičského konania, a ona je ako pokračovateľka v živnosti, tak ju nezaevidovali ani úrade práce a prihlásila sa ako dobrovoľne nezamestnaná osoba a si dobrovoľne všetko platí.


§ 49
Lehoty na podávanie daňového priznania, prehľadu a hlásenia

(4) Ak daňovník zomrie, daňové priznanie za príslušnú časť roka je povinný podať dedič. Ak je dedičov viac, podáva daňové priznanie ten, ktorému to vyplynie z dohody dedičov. Ak sa nedohodnú, ktorý z nich priznanie podá, určí ho správca dane. Ak je dedičom Slovenská republika, daňové priznanie sa nepodáva. Daňové priznanie sa podáva do troch mesiacov po smrti daňovníka, pričom správca dane môže túto lehotu na žiadosť dediča predĺžiť, ak žiadosť dedič podá najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania podľa tohto odseku.


Teda odpočítateľnú položku si môže uplatniť asi iba za toto skrátené obdobie.
Katka2
01.02.10,17:10
Na poslednom školení nám lektorka vravela, že odpočitateľná položka sa nikdy nekráti, ani ak daňovník zomrie. To len môj postreh, neviem, či je to tak na 100%.:)
marjankaj
01.02.10,17:14
Na poslednom školení nám lektorka vravela, že odpočitateľná položka sa nikdy nekráti, ani ak daňovník zomrie. To len môj postreh, neviem, či je to tak na 100%.:)

Je to možné, preto som napísal asi. Ale to daňové priznanie asi bude po lehote.:confused:
Alena Spišiaková
01.02.10,17:31
Ďakujem..... Čítala som príspevku tu na porade, len tam nie je odpoveď na moju otázku, budem musieť ešte pátrať, na drsr som tiež čítala o tom, ale len v prípade, ak nikto nepokračuje a že môže pokračovať poverený zástupca, ale nikde sa nepíše, či príjem a výdaj po smrti SZČO je príjmom a výdajom povereného zástupcu, lebo potom mi nejde do hlavy, prečo ho nezrušili a jeho manželka vlastne podniká na jeho IČO, takže on vlastne akoby podnikal ďalej a teda to nie je príjem poverenej zástupkyne - manželky.
marjankaj
01.02.10,19:12
Ďakujem..... Čítala som príspevku tu na porade, len tam nie je odpoveď na moju otázku, budem musieť ešte pátrať, na drsr som tiež čítala o tom, ale len v prípade, ak nikto nepokračuje a že môže pokračovať poverený zástupca, ale nikde sa nepíše, či príjem a výdaj po smrti SZČO je príjmom a výdajom povereného zástupcu, lebo potom mi nejde do hlavy, prečo ho nezrušili a jeho manželka vlastne podniká na jeho IČO, takže on vlastne akoby podnikal ďalej a teda to nie je príjem poverenej zástupkyne - manželky.

Nemôže už ďalej podnikať. A ani manželka. Tak podľa živnostenského zákona môže. Manželka(alebo iný dedič) má iba povinnosť podať daňové priznanie v uvedenej lehote. Treba upraviť základ dane podľa §17.

§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý
a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
Alena Spišiaková
01.02.10,20:38
Bože, ja som z toho jeleň. Uvidím, čo mi povedia na daňovom. Nejako to doriešime. Tak či tak bol v strate aj po úpravách, lebo som chcela podať DP, ale nepodala som do troch mesiacov, lebo jej umožnili pokračovať. Tak bude pokuta za nepodanie. Uvidím. ďakujem Vám všetkým.
Muška
01.02.10,21:25
Živnostenský zákon:
§ 13
Pokračovanie v živnosti pri úmrtí fyzickej osoby (živnostníka)

(1) Ak fyzická osoba (živnostník) zomrie, môžu v živnosti pokračovať až do skončenia konania o prejednaní dedičstva

a) dedičia zo zákona, ak niet dedičov zo závetu,
b) dedičia zo závetu a pozostalý manžel, aj keď nie je dedičom, ak je spoluvlastníkom majetku používaného na prevádzkovanie živnosti,
c) pozostalý manžel spĺňajúci podmienku uvedenú v písmene b), ak v živnosti nepokračujú dedičia,
d) správca dedičstva, 29) ak ho ustanovil súd.

(2) Pokračovanie v živnosti sú osoby uvedené v odseku 1 písm. a) až c) povinné oznámiť živnostenskému úradu v lehote jedného mesiaca od úmrtia podnikateľa. Správca dedičstva je povinný oznámiť živnostenskému úradu pokračovanie v živnosti do jedného mesiaca od ustanovenia do funkcie.

(3) Ak osoba podľa odseku 1 písm. a) až c) nespĺňa podmienky ustanovené v § 6 a 7 ods. 1 a 2, musí bez meškania ustanoviť zodpovedného zástupcu.

(4) Ak správca dedičstva podľa odseku 1 písm. d) nespĺňa podmienky ustanovené v § 7 ods. 1 a 2, musí bez meškania ustanoviť zodpovedného zástupcu.

(5) Po skončení konania o dedičstve môžu pokračovať v živnosti osoby uvedené v odseku 1 písm. a) až c), ak nadobudli majetkový podiel používaný na prevádzkovanie živnosti; ustanovenie odseku 3 platí obdobne. Pokračovanie v živnosti oznámia živnostenskému úradu do jedného mesiaca od skončenia konania o dedičstve. Ak však do šiestich mesiacov od skončenia konania o dedičstve nezískajú vlastné živnostenské oprávnenie, nemôžu ďalej živnosť prevádzkovať.

(6) Pozostalý manžel, ktorý bol spoluvlastníkom majetku používaného na prevádzkovanie živnosti alebo ktorý tento majetok alebo podiel na ňom dedičstvom nadobudol, môže pokračovať v živnosti aj po tejto lehote na základe živnostenského oprávnenia poručiteľa.

(7) Ak je pozostalý manžel podnikateľom, oznámi živnostenskému úradu v lehote podľa odseku 5 obchodné meno, pod ktorým bude pokračovať v živnosti, a ďalšie údaje podľa § 45 alebo § 50 potrebné na vydanie nového živnostenského listu alebo novej koncesnej listiny.
Alena Spišiaková
02.02.10,06:28
Už som našla Pokyn DRSR a tam je to jasne napísané, takže máme taký menší ..... :-) Čo už, človek sa učí len na vlastných chybách, takže urobiť DP k dátumu smrti. Opraviť DPH, urobiť DPH za nástupcu a tak ďalej. Všetkým Vám ďakujem za Váš záujem.... Alena
jana32
26.08.10,11:11
Dobrý deň, prosím o radu, ak zomrie spoločník v s.r.o. , nebol živnostníkom, obchodný podiel ešte pred srmťou previedol na iné osoby, je potrebné za neho podávať nejaké daňové priznanie do 3 mesiacov, tak ako v prípade živnostníkov? Ďakujem
martinez
26.08.10,11:30
Dobrý deň, prosím o radu, ak zomrie spoločník v s.r.o. , nebol živnostníkom, obchodný podiel ešte pred srmťou previedol na iné osoby, je potrebné za neho podávať nejaké daňové priznanie do 3 mesiacov, tak ako v prípade živnostníkov? Ďakujem

§49,4 pojednava o danovnikovi... danovnikom je aj zivnostnik, aj zamestnanec aj spolocnik aj konatel...

podla mojho nazoru je potrebne podat DP do 3 mesiacov, ak mal danovnik zdanitelne prijmy... t.j. aj prijem z predaja obchodneho podielu

prijem z predaja obchodneho podielu je prijem podla §8,1,f... do 5 nasobku zivotneho minima je prijem oslobodeny (§9,1,f)

zaroven si myslim, ze ak danovnik nepresiahol zdanitelny prijem vo vyske 50% NCZD, tak sa danove priznanie podavat nemusi...
jana32
26.08.10,11:35
§49,4 pojednava o danovnikovi... danovnikom je aj zivnostnik, aj zamestnanec aj spolocnik aj konatel...

podla mojho nazoru je potrebne podat DP do 3 mesiacov, ak mal danovnik zdanitelne prijmy... t.j. aj prijem z predaja obchodneho podielu

prijem z predaja obchodneho podielu je prijem podla §8,1,f... do 5 nasobku zivotneho minima je prijem oslobodeny (§9,1,f)

zaroven si myslim, ze ak danovnik nepresiahol zdanitelny prijem vo vyske 50% NCZD, tak sa danove priznanie podavat nemusi...

Martinez veľmi pekne ďakujem, si poklad!