pefu
28.01.10,13:03
Reštaurácia prijíma tržby o.i. aj platobnými kartami. Pri spätnej kontrole som zistil, že pri niektorých úhradách účtov bolo zaplatené o čosi viac - zamestnanci dostali sprepitné. Ide iba o desiatky eur, ale vo viacerých mesiacoch. V podstate je to dodanie služby a je potrebné to zahrnúť do daňových priznaní k DPH. A teda musím kvôli týmto drobným dorábať niekoľko dodatočných priznaní. Nedá sa tomu nejako vyhnúť? Vďaka
Vladimír Ozimý
28.01.10,12:48
Reštaurácia prijíma tržby o.i. aj platobnými kartami. Pri spätnej kontrole som zistil, že pri niektorých úhradách účtov bolo zaplatené o čosi viac - zamestnanci dostali sprepitné. Ide iba o desiatky eur, ale vo viacerých mesiacoch. V podstate je to dodanie služby a je potrebné to zahrnúť do daňových priznaní k DPH. A teda musím kvôli týmto drobným dorábať niekoľko dodatočných priznaní. Nedá sa tomu nejako vyhnúť? Vďaka

osobne si myslím že sprepitné je príjem podľa § 5 a mal by patriť zamestnancovi - v zákone o dani z príjmov to je zadefinované ako obslužné. Podľa mňa sprepitné nie je predmetom dane z pohľadu zákona o DPH
pefu
28.01.10,13:28
máte pravdu, ono to je príjem zamestnanca, ale tieto príjmy zamestnancom neboli oficiálne zúčtované, zdanené a zodvodované. Spätne to však urobiť by bolo ešte zložitejšie než dodatočné priznania k DPH. Len čo s tým, ak sa chcem vyhnúť obom spätným opravám kvôli pár eurám? :)
Vladimír Ozimý
29.01.10,11:16
máte pravdu, ono to je príjem zamestnanca, ale tieto príjmy zamestnancom neboli oficiálne zúčtované, zdanené a zodvodované. Spätne to však urobiť by bolo ešte zložitejšie než dodatočné priznania k DPH. Len čo s tým, ak sa chcem vyhnúť obom spätným opravám kvôli pár eurám? :)

jedna vec je to že ste to nevyplatili druhá stránka je DPH. A ja píšem že sprepitné ktoré je príjem podľa § 5 nemôže byť nikdy predmetom dane z pohľadu zákona o DPH. t.j. ak im to nevyplatíte je to problém medzi zamestnancom a zamestnávateľom, pretože ak si to bude nárokovať má na to právo...ale DPH s tým nemá nič spoločné...
Margita K.
13.01.11,07:36
Súhlasím, že sprepitné - obslužné vstupuje do mzdy zamestnanca podľa par.5 Zákona o DzP, ale ide toto obslužné aj do vymeriavacích základov do SP a ZP v r.2010? Poraďte, prosím.
andreaS
13.01.11,07:50
mimotemy

mozno budem mimo temy ako takej, ale ja som sa s tym stretla prvy krat... boli sme minuly tyzden v cechach a ubytovanie a veceru som platila kartou... ako prve sa na terminali zobrazilo "sprepitne" ... tam som mala zadat sumu kolko im chcem dat... a az potom isla samotna suma blocku... tu som sa s tym este nestretla, navyse v cz som platila kartou v dvoch roznych zariadeniach a obe ponukali moznost zaplatit "sprepitne" kartou...
Excise Duty
13.01.11,07:55
Prepáčte, ale to "sprepitné" sa potom sprepije? A čo takto prepitné, ako spisovná slovenčina káže?
Stefan2005
13.01.11,08:06
... boli sme minuly tyzden v cechach a ubytovanie a veceru som platila kartou... ako prve sa na terminali zobrazilo "sprepitne" ... tam som mala zadat sumu kolko im chcem dat... a az potom isla samotna suma blocku...

...jednoducho si to Češi aj softvérovo ošetrili a nemajú problém s dohľadávaním a zatriedením príjmov :).
andreaS
13.01.11,13:09
Prepáčte, ale to "sprepitné" sa potom sprepije? A čo takto prepitné, ako spisovná slovenčina káže?

tak to vam musi vadit aj to, ze pisem bez dlznov a makcenov... :rolleyes: ale horsie su y/i a v slovach, ktore az kricia, ze tam i/y nepatri... ale to sme uz hlboko mimo temy...

skor by vas malo trapit, ze spisovnu slovencinu nepouzivaju v televiznych novinach... napriklad... nie tu na fore, kde ludia pisu rozne, spisovne, ci nespisovne, a skor sa komunikuje hovorovou slovencinou s pouzivanim roznych anglickych slov...

navyse som pouzila uvodzovky a napisala tak ako bolo uvedene na terminali... ... tak neviem preco sa z toho robi taka velka chyba...

ked uz som za toto napomenuta, tak si zase nabuduce rozmyslim, ci niekomu poradim aj ked viem, alebo ci sa budem pchat do temy s otazkou/postrehom mimotemy...
ondrejvla
13.01.11,13:46
tak to vam musi vadit aj to, ze pisem bez dlznov a makcenov... :rolleyes: ale horsie su y/i a v slovach, ktore az kricia, ze tam i/y nepatri... ale to sme uz hlboko mimo temy...

skor by vas malo trapit, ze spisovnu slovencinu nepouzivaju v televiznych novinach... napriklad... nie tu na fore, kde ludia pisu rozne, spisovne, ci nespisovne, a skor sa komunikuje hovorovou slovencinou s pouzivanim roznych anglickych slov...

navyse som pouzila uvodzovky a napisala tak ako bolo uvedene na terminali... ... tak neviem preco sa z toho robi taka velka chyba...

ked uz som za toto napomenuta, tak si zase nabuduce rozmyslim, ci niekomu poradim aj ked viem, alebo ci sa budem pchat do temy s otazkou/postrehom mimotemy...

mimotemyAďka, veď sa nejeduj, určite to nebolo myslené tak, ako to bolo napísané, škoda, že to vyšlo práve u teba, ktorá píše spisovne... Ale zasa chápem aj Excise Duty, ide mu u kultúru prejavu, tak to prosím ber aj ty takto.
Stefan2005
13.01.11,13:46
tak to vam musi vadit....

nemyslím si, že výtka smerovala zrovna voči tvojmu príspevku - veď tému si nezadávala...

P.S. ale terminológia je terminológia, za jej opravu sa netreba uraziť :)
andreaS
13.01.11,15:40
urazena nie som, len pomaly na kazdom fore, kde sa zastavim, niekto niekomu vycita zbytocnosti... nepoviem, keby islo o tie priserne hrubky, ale takto sme si aj tak vsetci rozumeli ;)

a porada ide tiez tymto smerom, z komara sa spravi somar... a uz x krat som poradila a ani dakujem sa mi nedostalo alebo som sa po dlhej dobe zamontovala mimo temy a aj zato mam cosik vytknute... takze zase budem este viac krat po sebe nieco citat, kym to odoslem, ak to odoslem... a este raz, mna to neurazilo...

len trochu zamrzelo... a aj toto prispieva k tomu, ze sa zo mna stava len pozorovatel... stracam potrebu podelit sa s hocicim...
Excise Duty
13.01.11,19:55
tak to vam musi vadit aj to, ze pisem bez dlznov a makcenov... :rolleyes: ale horsie su y/i a v slovach, ktore az kricia, ze tam i/y nepatri... ale to sme uz hlboko mimo temy...

skor by vas malo trapit, ze spisovnu slovencinu nepouzivaju v televiznych novinach... napriklad... nie tu na fore, kde ludia pisu rozne, spisovne, ci nespisovne, a skor sa komunikuje hovorovou slovencinou s pouzivanim roznych anglickych slov...

navyse som pouzila uvodzovky a napisala tak ako bolo uvedene na terminali... ... tak neviem preco sa z toho robi taka velka chyba...

ked uz som za toto napomenuta, tak si zase nabuduce rozmyslim, ci niekomu poradim aj ked viem, alebo ci sa budem pchat do temy s otazkou/postrehom mimotemy...
Neviem prečo až taká prudká reakcia na môj príspevok. To, že môj príspevok nasledoval hneď za tvojim neznamená, že bol reakciou naň, je to len náhoda a ty to berieš hneď osobne. Ak si si vôbec všimla, vo svojom príspevku nikoho a ani teba necitujem, čo znamená, že som všeobecne v tejto téme ironizoval slovenský zlozvyk otrockého preberania čechizmov.