Dia33
28.01.10,14:18
Zaujimalo by ma ako je to vratenim dane z urokov v pripade manzelov.
Manzel bol pol roka nezamestnany (nepoberal ziadne davky) a pol roka bol na rodicovskej dovolenke. Okrem urokov na vkladoch v bankach ziadne ine prijmy nemal. Chce si teraz podat dan. priznanie a poziadat o vratenie dane z urokov.
Neviem, ci si moze ziadat o vratenie dane z urokov na vkladoch ktore su konkretne na jeho meno alebo sa musia zratat uroky na jeho a mojich vkladoch a on mozer poziadat o vratenie iba polovice z tejto sumy, kedze sme manzelia.
Totiz v zakone v paragraf 43 odst. 7 sa pise: Manzelia, ktorym plynu prijmy z ich bezpodieloveho spoluvlastnictva, z ktorych sa dan vybera zrazkou, mozu odpocitat pomernu cast zrazenej dane, a to v rovnakom pomere, v akom sa zdanuju prijmy.
My sme totiz previedli vsetky vklady na jeho meno, aby si manzel mohol poziadat o vratenie zrazenej dane. Lenze neviem, ci nahodou nema narok len na polovicu z tej sumy, kedze hoci je vklad na jeho meno, sme manzelia a mame bezpodielove spoluvlastnictvo. Alebo sa moze rozhodnut ci tam da celu sumu alebo len cast? Dakujem.
Jarka 1
28.01.10,13:26
Celú sumu si uplatní manžel. V banke si vypýtajte potvrdenie, koľko bola zrážková daň z úrokov, ak o tom nemáte doklad. Zo skúseností známej viem, že niektoré banky ani za svet nevedeli pochopiť, čo od nich chce.
Dia33
28.01.10,13:35
Znamena to, ze sa mame riadit podla toho na koho meno je ten vklad napisany aj ked sme manzelia? Urok z vkladov napisanych na manzela si uplatni on a urok z vkadov napisanych na mna (ak by boli) by som si mohla uplatnit len ja?
Jarka 1
28.01.10,13:45
Dia prepáč, ale pred chvíľou si sa tieto veci pýtala v inej téme. Tam ti odpovedali. Zistila som to až po odoslaní mojej odpovede.
Okrem iného tam bolo .. ak sa manželia nedohodnú inak. Takže môže to byť aj tak, ako píšeš. Nerieš prosím ťa jeden problém na dve témy.
Dia33
28.01.10,14:09
Jarka1
Ja som tuto temu otvorila az vtedy, ked mi na tej porade odpovedali, ze sa mi k tym urokom nevedia presne vyjadrit, ci sa mozu delit medzi oboch manzelov. Po tejto odpovedi som otvorila tuto temu, ze mi snad niekto iny poradi, lebo nazov tej druhej temy bola Nezdanitelna cast na manzelku. Medzitym ako som otvorila tuto temu len o urokoch mi ale aj tam prisla odpoved. Urcite by som zamerne neriesila ten isty problem vo viacerych temach.
robork
14.03.10,21:45
Kedze nazov tejto temy zdopoveda mojmu dotazu nebudem zakladat nove vlakno.
Na temu "Vratenie dane z urokov u manzelov" existuje viacero variacii. Jedna z nich je, co mna zaujima, taka, ze jeden z manzelov zaraba napr. ako zamestnanec, a zaraba prilis na to aby si podal danove priznanie B kvoli vrateniu dane z urokov u manzelov a vsetky uspory co maju na vselijakych vkladoch su pisane na neho. Manzelka je nezmestnana vedena na urade prace s prijmom len z uradu prace a rodiny = rodinne pripadavky a nejaka almuzna ako ZTP = obe sa tusim nerataju vobec ako prijem. Takze danove priznanie B sa poda na nu. Takze otazka je ako maximalizovat vratenie dane z urokov na nasich vkladoch. Prosim o jasnu odpoved, pripadne osobnu skusenost tych co toto uz praktizuju (co, aky text napisat v pripade potreby do oddielu XIII).
Dakujem.
mszv
19.03.10,12:01
Ja by som to urobila tak, že manželia sa dohodnú deliť si spoločné príjmy pomerom 100:0, t. j. celú sumu príjmov si uvedie manželka do oddielu VII, r. 2 a zrazenú daň uvedie do r. 99. Tým, že si môže uplatniť na daňovníka 4025,70 €, daň by jej mala výjsť 0 a zrazenú daň jej daňový úrad vráti.