Michelle22
28.01.10,14:45
Viem,že o tom už bolo veľa popísané,ale predsa.... čo mám robiť,keď SZČO mi hodil bločky na stôl a ja mám určiť koľko toho najazdil.Nepíše si žiadnu knihu jazd,viem iba priemernú spotrebu auta.Samozrejme na podnikanie používa súkromné vozidlo. Ako by ste postupovali vy??? Prosím pomôžte mi.
IvoM
28.01.10,15:31
Ja by som mu za prácu na jeho cesťákoch vystavil peknú faktúru, a samozrejme musel by mi napísať každý mesiac kde si predstavuje že "cestoval" svojim vozidlom a potom by som mu tieto cesťáky dal podpísať a samozrejme ho upozornil že za preukázanie oprávnenosti týchto ciest je zodpovedný on a na tento rok by som ho presvedčil aby vložil vozidlo do podnikania a používal paušálne výdavky na PHM /§19.2.l.3/

Daňové výdavky

§ 19

(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú
l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,
Michelle22
28.01.10,19:28
Ďakujem Ti pekne za radu,ale predsa.Takto som to ešte nerobila.Mám bločky približne 350 € mesačne.Priemernú spotrebu má 6,9/100 km. Vie mi niekto poradiť ako presne to mám vypočítať??? Ďakujem.
veronikasad
28.01.10,19:32
Ďakujem Ti pekne za radu,ale predsa.Takto som to ešte nerobila.Mám bločky približne 350 € mesačne.Priemernú spotrebu má 6,9/100 km. Vie mi niekto poradiť ako presne to mám vypočítať??? Ďakujem.
Hodil ti k tým bločkom aj počiatočný a konečný stav tachometra na aute za rok 2009 ?
Nezaujíma ťa hodnota nakúpených PHM, ale litre.
Michelle22
28.01.10,19:47
TAk to teda nemám,ale to je už jeho problém. Povedzme,že mesačne prejazdí 400l benzínu.Prepočítam si koľko zhruba mu vychádza na mohol spotrebovať na jeden kilometer a prenásobím to koeficientom? Som z toho jeleň priznávam. Ak máš nejaký vzorec alebo niečo čo by mi to uľahčilo,tak mi prosím poraď. Zatiaľ Ti pekne Ďakujem......
veronikasad
28.01.10,19:50
TAk to teda nemám,ale to je už jeho problém. Povedzme,že mesačne prejazdí 400l benzínu.Prepočítam si koľko zhruba mu vychádza na mohol spotrebovať na jeden kilometer a prenásobím to koeficientom? Som z toho jeleň priznávam. Ak máš nejaký vzorec alebo niečo čo by mi to uľahčilo,tak mi prosím poraď. Zatiaľ Ti pekne Ďakujem......
Počet litrov vydelíš normovanou spotrebou a vynásobíš 100. Dostaneš počet najazdených km. Len aby to nebolo niekolkonásobne viac ako má stav tachometra (ten si totiž DU pri kontrole vie zistiť napr. aj zo servisnej knižky).

a náhradu potom vypočítaš.

(počet najazdených km x sadzba základnej náhrady) + (počet najazdených km : 100 x normovaná spotreba x cena PHM)
účtuješ ako výdavok z pokladne v členení VOZD - PR alebo cez interný doklad
mysimis
28.01.10,19:52
TAk to teda nemám,ale to je už jeho problém. Povedzme,že mesačne prejazdí 400l benzínu.Prepočítam si koľko zhruba mu vychádza na mohol spotrebovať na jeden kilometer a prenásobím to koeficientom? Som z toho jeleň priznávam. Ak máš nejaký vzorec alebo niečo čo by mi to uľahčilo,tak mi prosím poraď. Zatiaľ Ti pekne Ďakujem......


Ak máš spotrebu 6,9 l benzínu na 100 km tak napr. na 6000 km to vypočítaš takto: 6000 x 6,9/100.
Michelle22
28.01.10,20:06
Ešte jedna otázočka....mám to počítať mesačne alebo každý deň,ktorý tankoval benzín? Veľmi pekne Ti ďakujem :-)
veronikasad
28.01.10,20:09
Ešte jedna otázočka....mám to počítať mesačne alebo každý deň,ktorý tankoval benzín? Veľmi pekne Ti ďakujem :-)
mesačne - priemernou cenou PHM za daný mesiac - ak to robíš ručne.
SW na evidenciu jázd prepočítavajú cenu PHM podľa ceny v deň nákupu
Michelle22
28.01.10,20:11
Urobím to ručne..... Čo znamená SW???
veronikasad
28.01.10,20:14
Urobím to ručne..... Čo znamená SW???
SW = počítačový program, v tomto prípade na evidenciu jázd.
mysimis
28.01.10,20:14
software - program
mysimis
28.01.10,20:17
tinaM
28.01.10,20:59
Ja by som mu za prácu na jeho cesťákoch vystavil peknú faktúru, a samozrejme musel by mi napísať každý mesiac kde si predstavuje že "cestoval" svojim vozidlom a potom by som mu tieto cesťáky dal podpísať a samozrejme ho upozornil že za preukázanie oprávnenosti týchto ciest je zodpovedný on a na tento rok by som ho presvedčil aby vložil vozidlo do podnikania a používal paušálne výdavky na PHM /§19.2.l.3/

Daňové výdavky

§ 19


(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú
l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,

Ak tomu dobre rozumiem, jedná sa tu o vlastné vozidlo nevložené do podnikania.
V takomto prípade nie je možné použiť hrubo označený variant.
Musí viesť knihu jázd.
mysimis
28.01.10,21:05
Ak tomu dobre rozumiem, jedná sa tu o vlastné vozidlo nevložené do podnikania.
V takomto prípade nie je možné použiť hrubo označený variant.
Musí viesť knihu jázd.

Áno chápeš to dobre. Preto je písané, že aby podnikateľ vložil tento rok auto do majetku a v tom prípade sa môže použiť aj hrubo označený text.
tinaM
28.01.10,21:16
Áno chápeš to dobre. Preto je písané, že aby podnikateľ vložil tento rok auto do majetku a v tom prípade sa môže použiť aj hrubo označený text.
mimotemy Aha? To treba dočitať dokonca. Však?
Už idem radšej spať.:)
Michelle22
29.01.10,13:31
Všetkým veľmi pekne ďakujem za podrobné vysvetlenie :-).
koniky
29.01.10,13:47
Zdravím poraďakov
vie mi niekto poradiť
SZČO nie je vlastník motorového pozidla, požičiava si ho od fyzickej osoby- tá nemá zaplatenú cestnú daň, motorové vozidlo na podnikateľské účely. Môže si uplatniť výdavky v zmysle zákona o cestovných náhradách - cestovný príkaz, kde si vypočíta
km x 0,183
km x priemerná spotreba auta x cena benzínu : 100

Veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď
katarina.j
29.01.10,13:55
Zdravím poraďakov
vie mi niekto poradiť
SZČO nie je vlastník motorového pozidla, požičiava si ho od fyzickej osoby- tá nemá zaplatenú cestnú daň, motorové vozidlo na podnikateľské účely. Môže si uplatniť výdavky v zmysle zákona o cestovných náhradách - cestovný príkaz, kde si vypočíta
km x 0,183
km x priemerná spotreba auta x cena benzínu : 100

Veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď
podmienkou na uplatnenie cest.nahrad je,ze musi byt ta dan z MV uhradena/este to majitel auta stiha-do 1.2.2010 sa podava a plati dan za r.2009/
mamuša
29.01.10,19:53
Len či má na DU aj prihlásené toto vozidlo. Povinnosť je do 30 dní ho prihlásiť. Platiť budete za to obdobie, kedy ste ho prihlásili.
veronikasad
29.01.10,20:03
podmienkou na uplatnenie cest.nahrad je,ze musi byt ta dan z MV uhradena/este to majitel auta stiha-do 1.2.2010 sa podava a plati dan za r.2009/
Katka, nesúhlasím s touto odpoveďou.
Aby si SZČO mohol uplatniť sadzbu základnej náhrady a spotrebu PHM, musí isť o auto vlastne alebo v BSM, nevložené do obchodného majetku živnostníka. V tomto prípade ide o prenajaté mot.vozidlo. VOZD bude dohodnutá cena prenájmu + spotreba PHM.

Ak by išlo o prvý prípad a daň z mot. vozidiel by nebola zaplatená, DU nevyhodí z VOZD náklady na prevádzku mot. vozidla, ale vyrubí pokutu za nepodané DP a penále za neskoro uhradenú daň.
serena
29.01.10,20:41
Hodil ti k tým bločkom aj počiatočný a konečný stav tachometra na aute za rok 2009 ?
Nezaujíma ťa hodnota nakúpených PHM, ale litre.


Ked pouziva vlastne auto na podn., tak netreba pisat stav tachometra.
katarina.j
29.01.10,20:50
Katka, nesúhlasím s touto odpoveďou.
Aby si SZČO mohol uplatniť sadzbu základnej náhrady a spotrebu PHM, musí isť o auto vlastne alebo v BSM, nevložené do obchodného majetku živnostníka. V tomto prípade ide o prenajaté mot.vozidlo. VOZD bude dohodnutá cena prenájmu + spotreba PHM.

Ak by išlo o prvý prípad a daň z mot. vozidiel by nebola zaplatená, DU nevyhodí z VOZD náklady na prevádzku mot. vozidla, ale vyrubí pokutu za nepodané DP a penále za neskoro uhradenú daň.
ale v zakone sa pise, ze ak sa MV nevlozene do OM pouzije na podnikanie, je povinnost platid dan z MV-dokonca som sa docitala na drsr ze nemusi tak urobit majitel vozidla ale môze to urobit aj ten kto vozidlo vyuziva, tak neviem, či je zakon dopleteny,ci ja som dopletena zo zakona. v cene prenajmu sa väčšinou odzrkadluje pouzitie a opotrebovanie auta....fakt som teraz na pochybach z toho zakona:mee:
veronikasad
30.01.10,12:10
ale v zakone sa pise, ze ak sa MV nevlozene do OM pouzije na podnikanie, je povinnost platid dan z MV-dokonca som sa docitala na drsr ze nemusi tak urobit majitel vozidla ale môze to urobit aj ten kto vozidlo vyuziva, tak neviem, či je zakon dopleteny,ci ja som dopletena zo zakona. v cene prenajmu sa väčšinou odzrkadluje pouzitie a opotrebovanie auta....fakt som teraz na pochybach z toho zakona:mee:
Katka, nepoprela som povinnosť zaplatiť daň, ale nezaplatená daň nie je dôvodom, aby si neuplatnil VOZD, ak mu vznikol na ne nárok.

V príspevku na ktorý si odpovedala, neide o auto vlastné ani v BSM, preto nie je možné uplatniť paušálne náhrady za používanie súkromného mot.vozidla.
Mufina
30.01.10,16:29
Ahoj,
ale nezabudnite,že musí mať aj evidenciu knihy jázd,nakoľko nemá auto
prihlásené do firmy.
Iwett
30.01.10,16:30
Ahoj,
ale nezabudnite,že musí mať aj evidenciu knihy jázd,nakoľko nemá auto
prihlásené do firmy.
aj keď je auto v majetku firmy, musí sa viesť kniha jázd.;)
veronikasad
30.01.10,17:59
aj keď je auto v majetku firmy, musí sa viesť kniha jázd.;)
...pokial si neuplatňuje 80 % paušál spotreby PHM
Michelle22
04.03.10,14:06
Ahojte všetci,chcem si len niečo overiť..... Pre rok 2009 si môže podnikateľ uplatniť 80% zo spotreby PHM. Čo v takom prípade,keď SZČO si prenajal nové auto od rod.príslušníka,zaplatil DzMV,zaplatil poistky ..... môže si to všetko dať do výdavkov??? Auto zaradil do podnikania a chce ho aj odpisovať.....
babi2
04.03.10,19:17
Ahojte všetci,chcem si len niečo overiť..... Pre rok 2009 si môže podnikateľ uplatniť 80% zo spotreby PHM. Čo v takom prípade,keď SZČO si prenajal nové auto od rod.príslušníka,zaplatil DzMV,zaplatil poistky ..... môže si to všetko dať do výdavkov??? Auto zaradil do podnikania a chce ho aj odpisovať.....
Prenajaté auto nemôže zaradiť do podnikania a odpisovať, ak by bola zmluva o prenájme, tak si môže dať do výdavkov DzMV, či poistky, alebo opravu MV, záleží na tom ako by bola zmluva postavená
Michelle22
09.03.10,09:07
Ahojte,chcem opraviť svoj predchádzajúci príspevok....SZČO kúpil nové auto od rod.príslušníka (kúpno-predaj zmluva),prihlásil ho na DÚ na "rodné číslo" ..... je niečo také možné???
Zdenka175
09.03.10,12:19
Michelle22
09.03.10,13:32
Ahojte,chcem opraviť svoj predchádzajúci príspevok....SZČO kúpil nové auto od rod.príslušníka (kúpno-predaj zmluva),prihlásil ho na DÚ na "rodné číslo" ..... je niečo také možné???

Si zlatá Zdenka,ale potrebujem odpoveď na túto otázku.Vieš,je to totiž takto.SZČO chcel využiť "šrotovné" a tak nové auto kúpil na seba jeho otec,potom to auto od otca kúpil a na DÚ si ho prihlásil na to už spomínané "rodné číslo".Pýtal sa aj na DÚ a vraj je to takto v poriadku.Nikdy som takom niečom nepočula a preto sa radšej pýtam.
Evanka
09.03.10,23:47
Si zlatá Zdenka,ale potrebujem odpoveď na túto otázku.Vieš,je to totiž takto.SZČO chcel využiť "šrotovné" a tak nové auto kúpil na seba jeho otec,potom to auto od otca kúpil a na DÚ si ho prihlásil na to už spomínané "rodné číslo".Pýtal sa aj na DÚ a vraj je to takto v poriadku.Nikdy som takom niečom nepočula a preto sa radšej pýtam.
Ak je vlastníkom automobilu (je jedno od koho ho kúpil), môže pri pracovných cestách uplatňovať aj paušál 0,183 € za km jazdy, pokiaľ ho nevloží do majetku podnikania.
Michelle22
10.03.10,09:33
Práve že on ho vložil do podnikania a chce si uplatňovať 80% z bločkov na PHM.Mňa len zaujímalo príhlásenie na DÚ na tzv."rodné číslo.
Evanka
10.03.10,14:42
Práve že on ho vložil do podnikania a chce si uplatňovať 80% z bločkov na PHM.Mňa len zaujímalo príhlásenie na DÚ na tzv."rodné číslo.
Oznámi jednoducho, že využíva xy automobil na podnikanie. Neoznamuje, či je A vložené do majetku alebo nie.
mamuša
10.03.10,16:10
Ak je vlastníkom automobilu (je jedno od koho ho kúpil), môže pri pracovných cestách uplatňovať aj paušál 0,138 € za km jazdy, pokiaľ ho nevloží do majetku podnikania.
O akej sume paušálu tu hovoríte vraj 0,138€, opravím Vás môžem na sumu 0,183 €
Evanka
10.03.10,16:11
O akej sume paušálu tu hovoríte vraj 0,138€, opravím Vás môžem na sumu 0,183 €
sorry, to bol samozrejme preklep, vďaka opravím.
Michelle22
11.03.10,09:56
Oznámi jednoducho, že využíva xy automobil na podnikanie. Neoznamuje, či je A vložené do majetku alebo nie.
Ak som to správne pochopila,tak si jednoducho bude účtovať 80% z bločkov a DÚ z toho vyrozumie,že je auto v podnikaní?