rybka7826
28.01.10,14:00
prosím o radu, riešenie, možnosti riešenia....
Zakladateľom s.r.o. v SR je občan s trvalým pobytom v zahraničí. Ja ako konateľ s trvalým pobytom v SR túto funkciu nechcem vykonávať, ale zakladateľ nechce do funkcie konateľa ustanoviť nového človeka a nárokuje si finančnú náhradu. Čo mám robiť, dá sa tejto funkcie nejako zbaviť, keď ju už nechcem vykonávať? Je stále nutný súhlas zakladateľa?
....veľmi mi to súri, privítam každú radu.....
ivica sisolak
28.01.10,16:30
Máš právo vzdať sa funkcie konateľa. Vzdanie sa funkcie doručiť na adresu konateľa, aj zakladateľa. Ako konateľ si oprávnený zvolať valné zhromaždenie s programom menovania nového koanteľa. Ak sa valné zhromaždenie neuskutoční,alebo nový konateľ nebude menovaný v lehote do 3 mesiacov odo dňa doručenia vzdania sa, tvoja funkcia zaniká. Len taký technický problém, keďže si jediným konateľom, udeľ tretej osobe plnú moc na podanie návrhu na výmaz :-). Keďže v tom čase už konateľom nebudeš, nemal by to kto urobiť.
mi_ke
29.01.10,11:41
Máš právo vzdať sa funkcie konateľa. Vzdanie sa funkcie doručiť na adresu konateľa, aj zakladateľa. Ako konateľ si oprávnený zvolať valné zhromaždenie s programom menovania nového koanteľa. Ak sa valné zhromaždenie neuskutoční,alebo nový konateľ nebude menovaný v lehote do 3 mesiacov odo dňa doručenia vzdania sa, tvoja funkcia zaniká. Len taký technický problém, keďže si jediným konateľom, udeľ tretej osobe plnú moc na podanie návrhu na výmaz :-). Keďže v tom čase už konateľom nebudeš, nemal by to kto urobiť.

Konatel poda po uplynuti 3 mesiacov odo dna dorucenia vzdania sa funckie navrh na vymaz svojej osoby cez konanie o zhode...
rybka7826
17.02.10,11:58
....este jedna otazka.....ked z dovodu casovej tiesne su 3 mesiace vela, nemozme tolko cakat z urcitych dovodov, existuje nejake ine riesenie?
Evanka
17.02.10,12:42
....este jedna otazka.....ked z dovodu casovej tiesne su 3 mesiace vela, nemozme tolko cakat z urcitych dovodov, existuje nejake ine riesenie?
Spôsob máš uvedený už v predchádzajúcich príspevkoch. Iba doplním.

K tejto otázke je potrebé pristupovať aj pohľadu obsaju SZ. Ak však nie je určený spôsob ukončenia funkcie konateľa, platí ako je uvedené v zákone.
§66 OZ
Citujem
(1) Ak sa osoba, ktorá je jediným štatutárnym orgánom, členom štatutárneho orgánu alebo členom dozornej rady spoločnosti (ďalej len "člen orgánu spoločnosti"), vzdá funkcie, je odvolaná alebo výkon jej funkcie zanikne smrťou alebo sa skončí inak, musí príslušný orgán spoločnosti do troch mesiacov ustanoviť namiesto nej nového člena orgánu spoločnosti.

(2) Ak zákon neustanovuje alebo spoločenská zmluva alebo stanovy neurčujú inak, je vzdanie sa funkcie účinné odo dňa prvého zasadnutia orgánu, ktorý je oprávnený vymenovať alebo zvoliť nového člena orgánu nasledujúceho po doručení vzdania sa funkcie; ak sa člen orgánu vzdá svojej funkcie na zasadnutí orgánu spoločnosti, ktorý je oprávnený vymenovať alebo zvoliť nového člena orgánu, je vzdanie sa funkcie účinné okamžite. Ak orgán spoločnosti, ktorý je oprávnený vymenovať alebo zvoliť nového člena orgánu spoločnosti, nezasadne ani do troch mesiacov od doručenia vzdania sa funkcie, je vzdanie sa funkcie účinné od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí tejto lehoty. Ak zákon neustanovuje alebo spoločenská zmluva alebo stanovy neurčujú inak, je odvolanie z funkcie účinné prijatím rozhodnutia príslušným orgánom spoločnosti. Ak spoločnosti hrozí vznik škody, je člen orgánu spoločnosti, ktorý sa vzdal funkcie, bol odvolaný alebo inak sa skončil výkon jeho funkcie, povinný upozorniť spoločnosť, aké opatrenia treba urobiť na jej odvrátenie.
Vankus
15.07.11,10:51
Dobrý deň,

chcel by som Vás poprosiť o radu, jedná zmenu konateľa v jednoosobovej s. r. o. . Ako by som mal postupovať??

Ďakujem pekne za odpoveď.
sroservis
15.07.11,12:14
Dobrý deň,

asi najjednoduchšie a najrýchlejšie je, aby jediný spoločník rozhodol o odvolaní a vymenovaní konateľa a následne nový konateľ dal túto zmenu zapísať do obchod. (súdny poplatok 66 EUR, so ZEP 33) a živnostenského registra (bez poplatku).

Všetko dobré
20lucka201
07.09.11,07:34
Ahojte poraďáci,

Potrebovala by som radu pri zmene konateľa v jednoosobovej s.r.o.

Všetko mi je jasné, ale mám taký menší problém : Dotyčná konateľka sa vlani vydala, zmenila svoje priezvisko a neohlásila to v obchodnom registri, ani na živnostenskom úrade. Ako mám teda zápisnicu o valnom zhromaždení vypísať? aké meno mám uvádzať ? Rodné priezvisko, tak ako je to teraz v OR, alebo aktuálne, ako je to v občianskom?
KEJKA
07.09.11,07:39
aj zmenu priezviska riešiť v rámci rozhodnutia jediného spoločníka.
20lucka201
07.09.11,08:13
ale táto konateľka sa vzdala funkcie a vymenuje nového konateľa. Lenže "stará" konateľka už má rok iné meno ako je v OR.
20lucka201
07.09.11,08:14
viem že mala riešiť zmenu priezviska, no nespravila to. Teraz je zmena konateľa a mám dilemu s priezviskom. Ale podľa môjho názoru musím uviesť priezvisko čo je uvedené v obchodnom registri.
KEJKA
07.09.11,08:46
áno, ale?
Ak urobí návrh na zápis zmien nový konateľ, tak to prejde.
Ale ak stará konateľka, tak jej neoveria podpis na návrhu. Môže však využiť možnosti ZEP, iste.
zeron
07.09.11,10:29
čo je to ZEP????
KEJKA
07.09.11,10:30
zaručený elektronický podpis, môžeš požiadať osobu so ZEP a splnomocniť ju, aby návrh podala ona.
zeron
07.09.11,10:31
ja by som tam určite dala aktuálne meno a k návrhu by som priložila aj jej čestné prehlásenie o zmene mena...niekto ešte dáva aj fotokopiu OP, ale to podľa mňa nie je potrebné.... musíš totiž vychádzať z aktuálnej situácie, nie z toho, čo je zapísané v OR...
zeron
07.09.11,10:37
Máš právo vzdať sa funkcie konateľa. Vzdanie sa funkcie doručiť na adresu konateľa, aj zakladateľa. Ako konateľ si oprávnený zvolať valné zhromaždenie s programom menovania nového koanteľa. Ak sa valné zhromaždenie neuskutoční,alebo nový konateľ nebude menovaný v lehote do 3 mesiacov odo dňa doručenia vzdania sa, tvoja funkcia zaniká. Len taký technický problém, keďže si jediným konateľom, udeľ tretej osobe plnú moc na podanie návrhu na výmaz :-). Keďže v tom čase už konateľom nebudeš, nemal by to kto urobiť.


...tak toto som už raz skúšala a neprešlo to!!!!! totiž, oprávnenie konateľa konať v mene spoločnosti zaniká spolu so zánikom funkcie, a tým pádom sú všetky plné moci udelené v tejto veci neúčinné!!!! a v čase podánia návrhu už nebude konateľom, takže aj jeho plná moc je nanič... a na OR sledujú hlavne dátumy, aby to sedelo...aby sa skutočnosti neobchádzali a nepredchádzali...
20lucka201
16.09.11,11:21
No ja som to spravila tak, že všade som uvádzala jej terajšie meno plus som dodala rodné priezvisko. A v pohode to overili. :)