spartakovec876
28.01.10,15:05
Ahojte poradáci.Som žiakom 9.ročníka,to znamená že sa rozhodujeme o prihláškach na stredné školy a pomaličky posielame na ne prihlášky.
Ja sa akosi newiem rozhodnúť.
Odmalička ma bavila doprava.Hlavne železničná.
Teoreticky by som potom mal ísť na dopravnú priemyslovku.
Lenže do môjho poľa záujmu patrí aj zemepis a dejepis.Zo zemepisu som bol dokonca 3. na krjskom kole geografickej olympiády.Na konci osminy som mal samé jednotky, na polke deviny mám iba jednu dvojku z matiky
Na gympel ma ťahajú učitelky, rodina zase na priemyslovku.Zevraj ked urobím maturity na gympli nemám nič a na výške sa môže všeličo stať,nemusím sa na ňu dostať alebo nemať na školné.
Poradťe.:confused:
kyblik
28.01.10,14:58
Dopň aké školy máš v okolí (v akom meste by to malo byť), resp. medzi čím konkrétnym sa rozoduješ...
spartakovec876
28.01.10,16:02
ako somuž vyššie napísal rozhodujem sa medzi gymnáziom jána hollého v trnave a dopravnou priemyslovkou v trnave
kyblik
28.01.10,17:19
Ja by som sa rozhodol pre Priemyslovku. Sú tam väčšie šance na uplatnenie. Je to ale môj subjektívny názor.
pizzanoel
28.01.10,17:40
Ja mam vyštudovanu strednu priem.skolu dopravnu... Mala by si si zvažiť či chces studovat aj vysoku, inak si myslim ze gymnazium holleho ti je zbytocne.

Dneska sa uchadzaci ani moc nevyberaju podla skoly ale skor podla jazykovych znalosti.... V dnesnej dobe je vela Ing, Mgr...., ktorý pracuju v peugote za pasom alebo v Tescu a vykladaju tovar....

Ber to tak ze ked vystudujes nejaku strednu so zameranim na dopravu, stavebnictvo... Mozes si potom otvorit Koncesiu a mozes podnikat v danom odbore, kdezto gympel ti to neumozni kedze je to skor priprava na vysoku skolu a myslim si ze mozno teraz si povies sak co pojdem na vysoku a za tie styri roky zmenis nazor...a potom ti ta skola bude nanic...

Takze by som si na tvojom mieste skor vybrala skolu odbornu so zameranim a ucila sa hlavne jazyk anglicky a nemecky to su skoro zakladne jazyky ktore povazuju v densnej dobe za samozrejmost...No a ine ako taliansky, francuzky su tiez dost pozadovane a je to tvoje obrovske plus...
ja.nus.ka34
28.01.10,18:15
Ja som tiez za priemyslovku.Ktovie co bude za 4 roky.Ja mam tiez doma deviatacku a mame taky isty problem.Bude mat na vysvedcku 5 dvojek...Jedina skola co je u nas tak to je tiez gympel alebo obchodna.No ale jej sa nepaci ani jedna,najhorsie je ze ona nevie vobec kam by chcela ist.Hotovy horor...Takze viem,ze tvoje rozhodnutie je tazke...
Reny1
28.01.10,22:33
Môj syn keď končil ZŠ vedel len jedno, že Gymnázium nie, tak som rozhodla za neho a išiel na obchodnú, dnes už má ukončenú aj VŠ a keď skončil obchodnú, tak si chválil ako je to výborné,že ovláda strojopis, keď ide na PC. A teraz pracuje denne s PC, tak to naozaj využíva.
inajana
29.01.10,12:05
Tiež som za priemyslovku:
ak by si potom predsa len išiel na VŠ - budeš mať výhodu v znalosti odborných predmetov (ak VŠ bude nadväzovať na zameranie SŠ) a napr. matiku sa prípadne doučíš.
Doučiť odborné predmety by bolo ťažšie ...
Rika
31.03.10,17:41
moja dcéra sa minulý rok tiež rozhodovala medzi gymnáziom a odbornou školou, ona chce byť učiteľka, tak dala prednosť pedagogickej akadémii, veľmi sa jej páči a nevie si vynachváliť, že sa učí odborné predmety, ktoré bude potrebovať a nemusí sa trápiť na gymnáziu napr. fyzikou, ktorá ju vôbec nebaví a na základnej škole jej robila najväčšie problémy, chce pokračovať na pedagogickej fakulte, tak sa jej odborné predmety viac hodia
pe.pe
31.03.10,18:26
Ahoj,

v prvom rade si polož otázku, čo očakávaš od absolvovania dopravnej priemyslovky. Píšeš, že Ťa "baví" železničná doprava. Čo to znamená? Potom skonfrontuj svoje očakávania s obsahom študijných odborov na priemyslovke, nájdeš ich na školskej webstránke. V Trnave sa zameriavajú na automobilovú dobravu a na všeobecné dopravné odbory (elektrotechnika, elektronika, logistika a pod.) Môže sa stať, že Tvoje očakávania sa nenaplnia a nie je nič ťažšie, ako 4 roky pretrpieť. Musiš si uvedomiť, že prípadný prestup na inú školu, najmä gymnázium, bude takmer nemožný.
Tiež si myslím, že tvoje ambície musia už teraz smerovať až k VŠ štúdiu. Máš výborné študijné výsledky, nemal by byť pre Teba problém absolvovať aj gymnázium. Áno, súhlasím s kolegami poraďákmi, po absolvovaní odbornej školy získaš odbornú kvalifikáciu. Ale na gymnáziu sa stretneš, hlbšie, s predmetmi ktoré Ti idú (a o ktoré máš už teraz hlbší záujem) a ktoré na odbornej škole nebudeš mať a možno o 3-4 roky budeš chcieť smerovať úplne inam, ako dnes. Ak budeš študovať ako doteraz, budeš sa "vedieť" učiť, ani pri prípadnom VŠ štúdiu na škole technického zamerania nebudeš mať problémy. Naopak, ľahšie sa popasuješ s matikou a teoretickou fyzikou, ktorých sú prvé roky štúdia presýtené. Odborné predmety potom zvládneš. Určite, absolventi stredných odborných škôl môžu mať kúsok navrch.
Ďalej, jazyková príprava na gymnáziách je podľa výsledkov externých maturít ďaleko vyššia ako na odborných školách, samozrejme sú výnimky, ale je to jednoducho fakt.
Nuž, ťažké rozhodovanie, rozhodne nehcem, aby vznikol dojem, že som proti odbornému vzdelávaniu, ale ak mám osobne odporučiť školu chalanovi s vynikajúcimi študijnými výsledkami, tak je to gymnázium.
Samozrejme, ak niekto pristupuje k vzdelaniu zodpovedne, sú mu otvorené všetky dvere, bez ohľadu na typ školy. Alebo zatvorené.
finis
01.04.10,08:53
myslim, ze je veeelmi zjednodusene povedat, ze "ved matiku sa pripadne potom doucis ".to nie je iba tak sup-sup.
moj nazor - pokial sa dobre ucis, rozhodne chod na gymplel.na strednej odbornej skole sa uci zbytocne vela podrobnost, ktore ani v budocnosti nevyuzijes a je to hrozne uzka specializcia pre 15 rocneho cloveka.to mam od manzela kt.chodil na priemyslovku:)
za 4 roky este uvidis co presne budes chciet dalej v zivote robit.na gymnaziu sa robi vela veci, projektov, prednasok....nie, ze by sa na soš nerobili, ale je toho urcite viac.matematika, jazyky su na kvalitnejsej urovni.hovorim zo skusenosti so svojimi detmi.dcera stale banuje, ze nesla na gympel ako povodne mala ist a vybrala si obchodnu kvoli kamaratkam.teraz musi dobiehat predmety kt.tam neboli a kt.potrebuje na vš pre ktoru sa rozhodla.a ver mi , ze to nie je lahke a ani lacne.preto ked sa syn rozhodoval minuly rok - myslim , ze toto posluzilo ako nazorny priklad a vybral si gymnazium.
suhlasim s tym, ze nevieme co bude o styri roky, ale podla mna gymnazium dava omnoho vacsie dalsie moznosti a lepsiu pripravu na ne.dneska je vysoka skola pomaly nutnostou ak chces robit lepsie ohodnotenu pracu (ano, aj vš vzdelany ludia robia za pasom a v tescu ale je ich urcite menej ako ludi bez vš tam, kde sa vš vyzaduje).
ak budes mat zaujem o koncesiu v odbore, kde sa vyzaduje dopravna priemyslovka urcite ju dostanes aj s dopravnou vš a budes potrebovat menej rokov praxe.
este co sa tyka penazi.investicie do vzdelania su najlepsie vyhodene peniaze.to plati pre teba aj pre tvojich rodicov.preto sa vzdy mozu najst.ked rodicom z prijmu nevychadza podporovat ta, vzdy mozes brigadovat, zobrat si studentsku pozicku, pripadne studovat externe.
mixaella
14.04.10,12:13
Aj ja som za gymnazium. Vyrok: "ved matiku sa pripadne potom doucis " ma poriadne pobavil :-D... ved, mnohi ziaci idu prave preto na OŠ, ze tam nie je taka matika-viem to z kazdodennej praxe. Ak nemas problem s prirodovednymi predmetmi, ako je matika,chemia, fyzika, tak chod na gymko. Suhlasim s finis co sa tyka vyssej kvality jazykov na gymku a takisto sirokeho spektra vedomosti. Skor studenti z gymka nemaju problem zvladnut odborne predmety, nez opacne. Dnes ak chces mat dobru pracu je nevyhnutne mat VŠ.
elaurie
15.04.10,19:43
Pre zadávateľa témy je už môj príspevok asi na nič, ale možno pre iného do budúcnosti... Podľa môjho názoru žiak, ktorý sa na ZŠ vynikajúco učí, si musí na konci položiť otázku, či chce ísť v budúcnosti na VŠ. Ak áno, tak najlepšou voľbou je gympel. Dôvody už boli uvedené. Ak by to aj s VŠ po gympli nevyšlo, stále ostáva možnosť urobiť si nadstavbu...
Rika
17.04.10,18:13
Ja som do tejto témy už písala, ale zhrnula by som to asi takto:
ak výborný žiak vie, čo chce v živote robiť, tak sa môže vybrať cestou odbornej školy a pokračovať vo svojom odbore aj na VŠ. Ak však ešte nevie ako ďalej a chce ísť v budúcnosti aj na VŠ, tak by som volila gymnázium a o odbore by som sa rozhodla až pri rozdhodovaní na akú VŠ
sfinks
17.04.10,20:58
necital som prispevky predomnou ale odpovedam ti cisto na tvoju otazku.
Rodina ti dobre radi ... aj ja by so msi tak vybral. Urcite nechod na gympel to su 4 zabite roky, az ches ist na dopravnu tak chod na nejaku priemyslovku, v MT je nejaka teraz tam otvaraju telecky odbor ... to by som siel skusit lebo je to zaujimave a velmmi dobre uplatnenie to ma, lebo na slovensku letcov sukromnych lietadiel neije vela ... Keby si chcel ist z priemyslovky na VS tak v pohode .. moznoze matika ti bude zo zaciatku robit problem ale prejdes prvy rocnik a budes za vodou, kedze budes studovat to co si studoval na strednej .. len na VS s vacsim objemom a viac do hlbky. Ja som mal gymko - to mi okrem dobrych zakladov z Matiky nic nedalo. Spoluziak na VS bol priemyslovka, prvy rocnik som mal oddychovku kamarat sa trapil ak mohol presiel rocnik a otocilo sa to ... a VS v dnesnej dobe nieje vsetko, je vela VS ludi ale co z toho ked nieje pre nich uplatnenie (niektore zbytocne odbory) tvoj nebude zbytocny az nepojdes na socialnu pracu a spol ...
sfinks
17.04.10,23:20
Ja som tiez za priemyslovku.Ktovie co bude za 4 roky.Ja mam tiez doma deviatacku a mame taky isty problem.Bude mat na vysvedcku 5 dvojek...Jedina skola co je u nas tak to je tiez gympel alebo obchodna.No ale jej sa nepaci ani jedna,najhorsie je ze ona nevie vobec kam by chcela ist.Hotovy horor...Takze viem,ze tvoje rozhodnutie je tazke...

Urcite na gympel ju nedavajte ... to je blbost ... skor ta obchodna ... ekonomov bude treba stale viac a viac pretoze vbela ludi ide na zivnost a eknomov stale malo ... aj ked sa to moznoze nezda ... stat sa postupne bude snazit, aby bolo co najviac ludi na zivnosti ... aby bolo tym padom najmenej nezamestnanych.
Alebo potom predpoklad do buducnosti su aj sluzby a treba brat aj do uvahy ,ze obyvatelstvo starne, ma coraz viac sedavu robotu(potrebuje sa rehabilitovat, oddycnut si, zrelaxovat svoje telo), ja by som dnes rozmyslal, keby som mal dceru tak ju dat na zdravotnu, odbor maser a dalej sa na vysku v pohode sa dostane na zdravotnu a tu fyzioterapia ... alebo ine sluzby pouvazujte ;)
sfinks
17.04.10,23:26
Aj ja som za gymnazium. Vyrok: "ved matiku sa pripadne potom doucis " ma poriadne pobavil :-D... ved, mnohi ziaci idu prave preto na OŠ, ze tam nie je taka matika-viem to z kazdodennej praxe. Ak nemas problem s prirodovednymi predmetmi, ako je matika,chemia, fyzika, tak chod na gymko. Suhlasim s finis co sa tyka vyssej kvality jazykov na gymku a takisto sirokeho spektra vedomosti. Skor studenti z gymka nemaju problem zvladnut odborne predmety, nez opacne. Dnes ak chces mat dobru pracu je nevyhnutne mat VŠ.

V kazdom bode co pises nesuhlasim s tebou ... Matika sa lahsie douci ak odborne veci, lebo ked nemas v odborncyh veciach dobre zaklady tak tazko bdues pokracovat ... a matika tych parprikladov co je na VS sa da naucit ...
Tak isto kvalita jazykov na gymku je ako kde ... zalezi na profesorovi ..neikde je super a niekde nesiaha ani na SOS. Siroke spektrum vedomosti - teda zo vsetkeho troska ale nic konkretne - v dnesnej dobe je byt "super" rohladeni a vsetko len vedomostne vediet ... prax ziadna. A to ze studenti z Gymka nemaju problem zvladnut odborne predmety ... tak to by som pomlcal troska ... a az ches mat dnes dobru pracu, tak nepotrebujes mat VS ale vedomosti a skusenosti a najma jazyky.
elaurie
19.04.10,13:49
Ja som do tejto témy už písala, ale zhrnula by som to asi takto:
ak výborný žiak vie, čo chce v živote robiť, tak sa môže vybrať cestou odbornej školy a pokračovať vo svojom odbore aj na VŠ. Ak však ešte nevie ako ďalej a chce ísť v budúcnosti aj na VŠ, tak by som volila gymnázium a o odbore by som sa rozhodla až pri rozdhodovaní na akú VŠ

Nesúhlasím, ten výborný žiak si to na gympli môže rozmyslieť a môže nakoniec chcieť ísť na úplne inú VŠ ako pôvodne zamýšlal. Pre 15-ročného je to naozaj ťažké rozhodovanie. Toto píšem z vlastnej skúsenosti, po ZŠ som chcela ísť na zdravotnú (odbor farmaceutický laborant), pretože som chcela študovať farmáciu... Dobre že sa tak nestalo, silne pochybujem, že by som na zdravotnej mala biológiu a chémiu na takej úrovni ako na gympli... No nakoniec som na farmáciu vôbec nešla a prijímačky na VŠ som robila z predmetov, ktoré sa na zdravotnej možno vôbec nevyučujú (a ak, tak v úplne inom rozsahu)...